ପେଟ୍ରୋଲ ଏବଂ ଡିଜେଲ ଉପରେ 3 ଟଙ୍କା ଭ୍ୟାଟ ହ୍ରାସ କଲେ ଓଡିଶା ସରକାର | - NK NEWS ODISHA

NK NEWS ODISHA

News Agency Odisha, Odisha latest news, Trending news Odisha, Breaking News Odisha,Odia latest News,latest odisha news,odia news headlines,odisha news,news odisha,breaking news odisha,latest odia news,news headlines,odisha current news,odisha orissa,odisha tv latest,bhubaneswar news,odisha latest news,odisha latest,odisha covid updates,odisha lockdown,lockdown news,odisha poltics,odishatv,ama odisha,kanak news bulletin,naveen patnaik,odisha,jobs,

ପେଟ୍ରୋଲ ଏବଂ ଡିଜେଲ ଉପରେ 3 ଟଙ୍କା ଭ୍ୟାଟ ହ୍ରାସ କଲେ ଓଡିଶା ସରକାର |

Odisha government on Thursday reduced Value Added Tax (VAT) on petrol and diesel by Rs 3.
Spread the love
ADVERTISEMENT
ADVERTISEMENT

ପେଟ୍ରୋଲ ଏବଂ ଡିଜେଲ ଉପରେ 3 ଟଙ୍କା ଭ୍ୟାଟ ହ୍ରାସ କଲେ ଓଡିଶା ସରକାର |

ଭୁବନେଶ୍ୱର:04/11/2021(ବ୍ୟୁରୋ): ଇନ୍ଧନ ଉପରେ କେନ୍ଦ୍ର ଏକ୍ସାଇଜ୍ ଡ୍ୟୁଟି ହ୍ରାସ କରିବାର କିଛି ଘଣ୍ଟା ପରେ ଓଡ଼ିଶା ସରକାର ଗୁରୁବାର ପେଟ୍ରୋଲ ଏବଂ ଡିଜେଲ ଉପରେ ଭାଲ୍ୟୁ ଆଡ୍ ଟ୍ୟାକ୍ସ (ଭ୍ୟାଟ୍) କୁ 3 ଟଙ୍କା ହ୍ରାସ କରିଛନ୍ତି। ନଭେମ୍ବର 5 ମଧ୍ୟରାତ୍ରିରୁ ଏହା କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ ହେବ |

ADVERTISEMENT

ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ନବୀନ ପଟ୍ଟନାୟକ କହିଛନ୍ତି ଯେ, ଏହି ହ୍ରାସ ସହିତ ରାଜ୍ୟରେ ପେଟ୍ରୋଲ ଏବଂ ଡିଜେଲ ମୂଲ୍ୟ ସର୍ବନିମ୍ନତମ ହେବାର ସମ୍ଭାବନା ରହିଛି। ଏହି ହ୍ରାସକୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି ରାଜ୍ୟ ଖର୍ଚ୍ଚରେ ଭ୍ୟାଟ୍ ରାଜସ୍ୱର କ୍ଷତି ବାର୍ଷିକ 1400 କୋଟି ଟଙ୍କା ହେବ। ଏହା ବ୍ୟତୀତ ପେଟ୍ରୋଲ ଉପରେ 1.6 / ଲିଟର ଏବଂ ଡିଜେଲ ଉପରେ 2.8/ଲିଟର ଭ୍ୟାଟ୍ ସଂଗ୍ରହରେ କ୍ଷତି କ୍ଷତି 700 କୋଟି ଟଙ୍କା ହେବ | ଏହାକୁ କେନ୍ଦ୍ର ଦ୍ୱାରା ଏକ୍ସାଇଜ୍ ଡ୍ୟୁଟି ହ୍ରାସକୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି ରାଜ୍ୟ ବହନ କରିବାର ସମ୍ଭାବନା ରହିଛି।

ସେ ଆହୁରି ମଧ୍ୟ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଭାଟ୍ ହ୍ରାସ ହେତୁ ରାଜ୍ୟ ଖନନକାରୀଙ୍କ ମୋଟ କ୍ଷତି ପ୍ରାୟ 2000 କୋଟି ଟଙ୍କା ହେବ କିନ୍ତୁ ଏହା ଓଡିଶାବାସୀଙ୍କ ପାଇଁ ଏକ ପ୍ରମୁଖ ରିଲିଫ୍ ହେବ।

ବିଜେପି ଶାସିତ 9ଟି ରାଜ୍ୟ – ଆସାମ, ତ୍ରିପୁରା, ମଣିପୁର, କର୍ଣ୍ଣାଟକ, ଗୋଆ, ଉତ୍ତରପ୍ରଦେଶ, ଗୁଜୁରାଟ, ହିମାଚଳ ପ୍ରଦେଶ ଏବଂ ଉତ୍ତରପ୍ରଦେଶ ଇନ୍ଧନ ହାରରେ ଅତିରିକ୍ତ ହ୍ରାସ ଘୋଷଣା କରିଥିଲେ।

ଆସାମ, ତ୍ରିପୁରା, ମଣିପୁର, କର୍ଣ୍ଣାଟକ ଏବଂ ଗୋଆ ଉଭୟ ପେଟ୍ରୋଲ ଏବଂ ଡିଜେଲ ଉପରେ ଲିଟର ପିଛା 7 ଟଙ୍କା ରିହାତି ପ୍ରଦାନ କରିଥିବାବେଳେ ଉତ୍ତରପ୍ରଦେଶ ପେଟ୍ରୋଲ ଉପରେ ଭାଲ୍ୟୁ ଆଡ୍ ଟ୍ୟାକ୍ସ (ଭାଟ୍) କୁ ଲିଟର ପିଛା 2 ଟଙ୍କା ହ୍ରାସ କରିଛି। ହିମାଚଳ ପ୍ରଦେଶର ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଜୟରାମ ଠାକୁର କହିଛନ୍ତି ଯେ ତାଙ୍କ ସରକାର ପେଟ୍ରୋଲ ଏବଂ ଡିଜେଲ ଉପରେ ଭାଟ୍ ମଧ୍ୟ ହ୍ରାସ କରିବେ।

ଓଡ଼ିଶାର କେତେକ ସହରରେ ପେଟ୍ରୋଲ ଓ ଡିଜେଲର ମୂଲ୍ୟ ଜାଣନ୍ତୁ :

ଭୁବନେଶ୍ୱର: ପେଟ୍ରୋଲ 104.91 / L, ଡିଜେଲ 94.51 ଟଙ୍କା | କଟକ:ପେଟ୍ରୋଲ 105.29 / L, ଡିଜେଲ 94.88 ଟଙ୍କା | ସମ୍ବଲପୁର: ପେଟ୍ରୋଲ 105.62 / L, ଡିଜେଲ 95.25 ଟଙ୍କା | ଜୟପୁର : ପେଟ୍ରୋଲ 109.73 / L, ଡିଜେଲ 99.21 ଟଙ୍କା |

ସରକାର ଘୋଷଣା କରିଥିବା ଅତିରିକ୍ତ କଟ୍ ସହିତ ମୂଲ୍ୟ ଆହୁରି ହ୍ରାସ ପାଇବ।

ADVERTISEMENT
ADVERTISEMENT
ADVERTISEMENT
ADVERTISEMENT
ADVERTISEMENT
%d bloggers like this: