ରାଜ୍ୟରେ ସମ୍ଭାବ୍ୟ ମରୁଡି ପରିସ୍ଥିତି ପ୍ରତି ସଜାଗ ରହିବାକୁ ଅଧିକାରୀଙ୍କୁ ତାଗିତ କଲେ କୃଷି ମନ୍ତ୍ରୀ | - NK NEWS ODISHA

NK NEWS ODISHA

News Agency Odisha, Odisha latest news, Trending news Odisha, Breaking News Odisha,Odia latest News,latest odisha news,odia news headlines,odisha news,news odisha,breaking news odisha,latest odia news,news headlines,odisha current news,odisha orissa,odisha tv latest,bhubaneswar news,odisha latest news,odisha latest,odisha covid updates,odisha lockdown,lockdown news,odisha poltics,odishatv,ama odisha,kanak news bulletin,naveen patnaik,odisha,jobs,

ରାଜ୍ୟରେ ସମ୍ଭାବ୍ୟ ମରୁଡି ପରିସ୍ଥିତି ପ୍ରତି ସଜାଗ ରହିବାକୁ ଅଧିକାରୀଙ୍କୁ ତାଗିତ କଲେ କୃଷି ମନ୍ତ୍ରୀ |

Spread the love
ADVERTISEMENT
ADVERTISEMENT
ADVERTISEMENT

ରାଜ୍ୟରେ ସମ୍ଭାବ୍ୟ ମରୁଡି ପରିସ୍ଥିତି ପ୍ରତି ସଜାଗ ରହିବାକୁ ଅଧିକାରୀଙ୍କୁ ତାଗିତ କଲେ କୃଷି ମନ୍ତ୍ରୀ |

ଭୁବନେଶ୍ୱର : 06/09/2021(ବ୍ୟୁରୋ ): ଓଡ଼ିଶାର କୃଷି ମନ୍ତ୍ରୀ ଅରୁଣ କୁମାର ସାହୁ ଏହି ମୋୖସୁମୀ ବର୍ଷାରେ ପ୍ରବଳ ଅଭାବ ଦେଖାଦେଇଥିବା ମରୁଡି ପରିସ୍ଥିତିକୁ ସଜାଗ ରହିବାକୁ କୃଷି ଅଧିକାରୀଙ୍କୁ କହିଛନ୍ତି | ରବିବାର ଏହି ପ୍ରସଙ୍ଗରେ ଭିଡିଓ କନଫରେନ୍ସିଂ ଜରିଆରେ ବୈଠକ ହୋଇଥିଲା | କୃଷି, ଉଦ୍ୟାନ କୃଷି, ଜଳ ବିଭାଗ, ପଶୁପାଳନ ବିକାଶ ଏବଂ ମତ୍ସ୍ୟ ବିଭାଗର ଜିଲ୍ଲା ତଥା ବ୍ଲକ ସ୍ତରର ଅଧିକାରୀଙ୍କ ସହ ସାହୁ ଏକ ଉଚ୍ଚ ସ୍ତରୀୟ ବୈଠକର ଅଧ୍ୟକ୍ଷତା କରିଥିଲେ।

ADVERTISEMENT

ମନ୍ତ୍ରୀ ଅଧିକାରୀମାନଙ୍କୁ ସେମାନଙ୍କ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟ ଛାଡିବାକୁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦେଇଛନ୍ତି | ଯାହା ଦ୍ୱାରା ଫସଲର ଅବସ୍ଥା ସମୟରେ କୃଷି ସମ୍ପ୍ରଦାୟର ମତାମତ ନେଇ ସମୀକ୍ଷା କରାଯାଇପାରିବ | ପ୍ରାକୃତିକ ବିପର୍ଯ୍ୟୟ ଘଟିଲେ ଏହାର ମୁକାବିଲା ପାଇଁ ଉପଯୁକ୍ତ ପଦକ୍ଷେପ ନିଆଯାଇପାରିବ। ତୁରନ୍ତ କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ ଏବଂ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ତଥ୍ୟର ପ୍ରସାର ପାଇଁ ମୋବାଇଲ୍ ଫୋନ୍ ସବୁବେଳେ ଅନ ରଖିବାକୁ ଅଧିକାରୀମାନଙ୍କୁ କଠୋର ଭାବରେ କହିଛନ୍ତି।

ଜାରି କରାଯାଇଥିବା ନୂତନ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଅନୁଯାୟୀ ବ୍ଲକ ଏବଂ ଜିଲ୍ଲା ସ୍ତରର ଅଧିକାରୀମାନଙ୍କୁ ନିୟମିତ ଭାବେ ସେମାନଙ୍କ ଅଞ୍ଚଳରେ ଛୋଟ ଜଳସେଚନ ସୁବିଧା, ବୃଷ୍ଟିପାତ ଏବଂ ମରୁଡ଼ି ପରିସ୍ଥିତିର ତଥ୍ୟ ପ୍ରଦାନ କରିବାକୁ କୁହାଯାଇଛି। ସେହିଭଳି ସମସ୍ତ ଶନିବାର ଦିନ ଅପରାହ୍ନ 5 ଟାରେ ବ୍ଲକ ଏବଂ ଜିଲ୍ଲା ସ୍ତରୀୟ ସମୀକ୍ଷା ବୈଠକ କରିବାକୁ ଅଧିକାରୀମାନଙ୍କୁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦିଆଯାଇଛି।


ଉପଲବ୍ଧ ସର୍ବଶେଷ ପାଣିପାଗ ବିଭାଗ ଅନୁଯାୟୀ, ଓଡିଶା ହାରାହାରି 681.9 ମିଲିମିଟର ବର୍ଷା ରେକର୍ଡ କରିଛି, ଯାହା ଜୁନ୍ 1 ରୁ ସେପ୍ଟେମ୍ବର 5 ମଧ୍ୟରେ ସାଧାରଣ ବୃଷ୍ଟିପାତ ଠାରୁ 30% କମ୍ ଅଟେ। ଏହି ମୋୖସୁମୀ ପ୍ରବଳ ବର୍ଷାର ତୀବ୍ର ଅଭାବ ସମଗ୍ର ରାଜ୍ୟରେ କୃଷି କାର୍ଯ୍ୟକଳାପକୁ ଗୁରୁତର ଭାବେ ପ୍ରଭାବିତ କରିଛି। ଗତ ତିନି ମାସ ମଧ୍ୟରେ ଓଡିଶାର 30 ଟି ଜିଲ୍ଲା ମଧ୍ୟରୁ 25 ଟି -59% ରୁ -20% ମଧ୍ୟରେ ନିଅଣ୍ଟ ବର୍ଷା ହୋଇଛି। ଭାରତ ପାଣିପାଗ ବିଭାଗର ନିୟମ ଅନୁଯାୟୀ ଅଭାବ -20% ଥିବାବେଳେ ଏକ ରାଜ୍ୟ କିମ୍ବା ଅଞ୍ଚଳକୁ ନିଅଣ୍ଟ ବର୍ଷା ହୋଇଥିବା ଘୋଷଣା କରାଯାଇଛି।

ADVERTISEMENT
ADVERTISEMENT
ADVERTISEMENT
ADVERTISEMENT
ADVERTISEMENT
ADVERTISEMENT
ADVERTISEMENT
ADVERTISEMENT
ADVERTISEMENT
%d bloggers like this: