NK NEWS ODISHA

News agency Odisha

ଅକ୍ଟୋବର 1ତାରିଖ “ଜାତୀୟ ସ୍ବେଛାକୃତ ରକ୍ତଦାନ ଦିବସ” : ଜାଣନ୍ତୁ ଏହି ଦିବସର ମହତ୍ୱ ବିଷୟରେ….

1st October is celebrated as the National Voluntary Blood Donation Day in India to recognise and commemorate the immense contribution made by Dr Jai Gopal Jolly on his birthday.
Spread the love

ଅକ୍ଟୋବର 1ତାରିଖ “ଜାତୀୟ ସ୍ବେଛାକୃତ ରକ୍ତଦାନ ଦିବସ” : ଜାଣନ୍ତୁ ଏହି ଦିବସର ମହତ୍ୱ ବିଷୟରେ….

(ରବିନ୍ଦ୍ର କୁମାର ପ୍ରଧାନ)

ଅକ୍ଟୋବରରେ 1ତାରିଖକୁ ଭାରତରେ ଜାତୀୟ ସ୍ୱେଚ୍ଛାକୃତ ରକ୍ତ ଦାନ ଦିବସ ଭାବେ ପାଳନ କରାଯାଏ | “ଭାରତରେ ଟ୍ରାନ୍ସଫ୍ୟୁଜନ୍ ମେଡିସିନ୍ ର ପିତା” ଭାବରେ ପରିଗଣିତ ବ୍ୟକ୍ତି ଡାକ୍ତର ଜୟ ଗୋପାଳ ଜୋଲିଙ୍କ ଅବଦାନ ପାଇଁ ଏହି ଦିବସ ଭାରତୀୟମାନେ ପାଳନ କରନ୍ତି |

ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା ସେହି ମହାନ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ବିଷୟରେ :

ସେ ରକ୍ତଦାନ କ୍ଷେତ୍ରରେ ଏକ ଆନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ସ୍ତରରେ ଜଣାଶୁଣା ବିଶେଷଜ୍ଞ ଥିଲେ | ଯିଏ ଭାରତରେ ସ୍ବେଚ୍ଛାକୃତ ରକ୍ତଦାନ ଆନ୍ଦୋଳନର ନେତୃତ୍ୱ ନେଇଥିଲେ ଏବଂ ସେ “ଭାରତରେ ଟ୍ରାନ୍ସଫ୍ୟୁଜନ୍ ମେଡିସିନ୍ ପିତା” ଭାବରେ ପରିଗଣିତ ହୋଇଥିଲେ। ସେ ଭାରତରେ ବୃତ୍ତିଗତ ଦାତାମାନଙ୍କଠାରୁ ରକ୍ତ ବିକ୍ରୟ ଏବଂ କ୍ରୟକୁ ବାରଣ କରିବା ପାଇଁ ଏହି ଅଭିଯାନର ନେତୃତ୍ୱ ନେଇଥିଲେ | ଯାହା ପରେ ଭାରତ ସରକାରଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ଜାତୀୟ ରକ୍ତ ନୀତିରେ ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ କରାଯାଇଥିଲା । ସେ ଅକ୍ଟୋବର 1 ରେ “ରକ୍ତ ଦାନ ଦିବସ” ପାଳନ କରି ରକ୍ତଦାନ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମର ମହତ୍ତ୍ୱ ବିଷୟରେ ଜନତାଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ସଚେତନତା ସୃଷ୍ଟି କରିଛନ୍ତି । ଏହା ସ୍ବେଚ୍ଛାକୃତ ଦାତାମାନଙ୍କଠାରୁ ପର୍ଯ୍ୟାପ୍ତ ପରିମାଣର ଗୁଣାତ୍ମକ ରକ୍ତ ପାଇବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରିଛି | ତାଙ୍କର ଉତ୍ସର୍ଗୀକୃତ କାର୍ଯ୍ୟ ଭାରତରେ ଟ୍ରାନ୍ସଫ୍ୟୁଜନ୍ ମେଡିସିନ୍ କ୍ଷେତ୍ରରେ ବୃତ୍ତିଗତ ସେବା, ଅନୁସନ୍ଧାନ ଏବଂ ଶିକ୍ଷାଦାନରେ ବିକାଶ ତଥା ଉତ୍କର୍ଷରେ ଉଲ୍ଲେଖନୀୟ ଅବଦାନ ଦେଇଛି |

ସେ ବ୍ଲଡ ବ୍ୟାଙ୍କ ସୋସାଇଟିର ପ୍ରତିଷ୍ଠାତା ଚଣ୍ଡିଗଡ଼, ଇଣ୍ଡିଆନ ସୋସାଇଟି ଅଫ୍ ବ୍ଲଡ ଟ୍ରାନ୍ସଫ୍ୟୁଜନ୍ ଏବଂ ଇମ୍ୟୁନୋହେମାଟୋଲୋଜିର ପ୍ରତିଷ୍ଠାତା ସଭାପତି ଥିଲେ | ଭାରତରେ ରକ୍ତ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମର ବିକାଶରେ ଉଲ୍ଲେଖନୀୟ ଅବଦାନ ରଖିଥିଲେ। ତାଙ୍କର ଅବଦାନର ଫଳ ସ୍ୱରୂପ ସେ ବହୁ ଆନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ପ୍ରତିନିଧୀ ତଥା ବୈଜ୍ଞାନିକ ସମ୍ମିଳନୀରେ ଭାରତର ପ୍ରତିନିଧିତ୍ୱ କରିଥିଲେ। ଏହି ଗସ୍ତ ସମୟରେ ସେ ଭାରତରେ ସ୍ଥାପିତ ସାଂଗଠନିକ ସଂସ୍କାର ପାଇଁ ବିଶ୍ଵର ବିଭିନ୍ନ ସ୍ଥାନରେ ରକ୍ତଦାନ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ଅଧ୍ୟୟନ କରିବାର ସୁଯୋଗ ପାଇଥିଲେ। PGI ରେ ତାଙ୍କର କାର୍ଯ୍ୟ ସମାପ୍ତ ହେବା ପରେ ଚଣ୍ଡିଗଡ଼ SGPGI ଲକ୍ଷ୍ନୌରେ ଯୋଗ ଦେଇ ଉତ୍କର୍ଷ ବିଭାଗ ପ୍ରତିଷ୍ଠା କରିଥିଲେ | ସେହିଠାରେ ସେ ଭାରତରେ ପ୍ରଥମ ଥର ଟ୍ରାନ୍ସଫ୍ୟୁଜନ୍ ମେଡିସିନ୍ ରେ ସ୍ନାତକୋତ୍ତର ଡିଗ୍ରୀ ହାସଲ କରିଥିଲେ । ଏହା ପରେ ସେ ଚଣ୍ଡିଗଡ ସରକାରୀ ମେଡିକାଲ କଲେଜକୁ ପରାମର୍ଶ ଦେଇଥିଲେ।

ତାଙ୍କର ଶେଷ ବର୍ଷଗୁଡିକରେ, ସେ ତାଙ୍କର କାର୍ଯ୍ୟକଳାପକୁ ମୁଖ୍ୟତଃ ଟ୍ରାନ୍ସଫ୍ୟୁଜନ୍ ଔଷଧର ଏକାଡେମିକ୍ ବିକାଶ ଏବଂ ହେମୋଫିଲିୟାକ୍ସକୁ ମାଗଣା କାରକ ଯୋଗାଇବା ଦିଗରେ ଧ୍ୟାନ ଦେଇଥିଲେ | ସେ “ଭାରତରେ ଥାଲାସେମିଆ ପାଇଁ ପିତାମାତା ଏବଂ ଜନ୍ମିତ ଶିଶୁଙ୍କ ସ୍କ୍ରିନିଂ” କୁ ମଧ୍ୟ ସମର୍ଥନ କରିଥିଲେ । ଭାରତରେ ରକ୍ତ ଉପାଦାନ ପ୍ରସ୍ତୁତି ପାଇଁ ଅଧିକ ଉନ୍ନତ ସୁବିଧା ଯୋଗାଇଦେବା ଆବଶ୍ୟକତା ଉପରେ ସେ ଗୁରୁତ୍ୱାରୋପ କରିଛନ୍ତି । ବିପର୍ଯ୍ୟୟ ସମୟରେ ରକ୍ତ ଆବଶ୍ୟକତା ପୂରଣ କରିବା ପାଇଁ ସେ କାର୍ଯ୍ୟ କରିଛନ୍ତି । ପଞ୍ଜାବ, ହରିୟାଣା ଏବଂ ଚଣ୍ଡିଗଡ଼ର ଜାତୀୟ ତଥା ରାଜ୍ୟ ରକ୍ତଦାନ ପରିଷଦ ସହିତ ଜଡିତ ହୋଇ ସେ ଏହି ଅଞ୍ଚଳରେ ଟ୍ରାନ୍ସଫ୍ୟୁଜନ୍ ସେବା ବିକାଶରେ ନିଜର ଉଦ୍ୟମ ଜାରି ରଖିଛନ୍ତି । ଟ୍ରାନ୍ସଫିସନ୍ ମେଡିସିନ୍ ବିଭାଗ ପ୍ରତିଷ୍ଠା କରିବାରେ ମଧ୍ୟ ସେ ପ୍ରମୁଖ ଭୂମିକା ଗ୍ରହଣ କରିଥିଲେ |ଚଣ୍ଡିଗଡ଼ରେ ନୂତନ ପ୍ରତିଷ୍ଠିତ ସରକାରୀ ମେଡିକାଲ୍ କଲେଜରେ ରକ୍ତ ଉପାଦାନ ପାଇଁ ଭଲ ପ୍ରତିଷ୍ଠିତ ୟୁନିଟ୍ ରହିଥିଲେ । ବ୍ଲଡ ଟ୍ରାନ୍ସଫ୍ୟୁଜନ୍ ମେଡିସିନ୍ ଉପରେ ଜଣେ ଆନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ବିଶେଷଜ୍ଞ ଭାବରେ ସେ ବିଶ୍ୱ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ସଂଗଠନ ପାଇଁ ନିରାପଦ ରକ୍ତଦାନ ପାଇଁ ରଣନୀତି ସମୀକ୍ଷା କରିଛନ୍ତି | ଆନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ପତ୍ରିକାରେ 100 ରୁ ଅଧିକ ବୈଜ୍ଞାନିକ ପ୍ରବନ୍ଧ ଲେଖିଛନ୍ତି।

ଏହି କ୍ଷେତ୍ରରେ ତାଙ୍କର ଅସଂଖ୍ୟ ଅବଦାନର ଫଳ ସ୍ୱରୂପ ଡକ୍ଟର ଜଲି ଭାରତରେ ରକ୍ତ ବ୍ୟାଙ୍କିଙ୍ଗର ଅଗ୍ରଣୀ ଭାବରେ ମାନ୍ୟତା ପାଇଲେ । ଡକ୍ଟର ଜଲିଙ୍କୁ ଦିଆଯାଇଥିବା ଅନେକ ପାର୍ଥକ୍ୟ ମଧ୍ୟରେ ଲକ୍ଷ୍ନୌ ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟର ବିଶିଷ୍ଟ ଅନୁସନ୍ଧାନ ଅବଦାନ ପାଇଁ ଜେ.ଜି ମୁଖାର୍ଜୀ ସ୍ୱର୍ଣ୍ଣ ପଦକ (1958), ବ୍ଲଡ ଟ୍ରାନ୍ସଫ୍ୟୁଜନର ଭାରତର ବିକାଶ ପାଇଁ ଡକ୍ଟର ବିସି ରୟ ଜାତୀୟ ପୁରସ୍କାର ଫିଲିପ ଲେଭାଇନ୍ ରହିଛି। ଟ୍ରାନ୍ସଫ୍ୟୁଜନ୍ ମେଡିସିନ୍ (1993) ଏବଂ IDPL ହୀରା ଜୟନ୍ତୀ IMA Oration Award (1996) ରେ ଜାତୀୟ ଅବଦାନ ପାଇଁ ମେମୋରିଆଲ୍ ପୁରସ୍କାର | ସାମାଜିକ ସେବା ତଥା ରକ୍ତଦାନ କ୍ଷେତ୍ରରେ ଉଲ୍ଲେଖନୀୟ ସଫଳତା ପାଇଁ ତାଙ୍କୁ ଗଣତନ୍ତ୍ର ଦିବସରେ ଚଣ୍ଡିଗଡ଼ ପ୍ରଶାସନ ପକ୍ଷରୁ ପୁରସ୍କୃତ କରାଯାଇଥିଲା । ଭାରତରେ ରକ୍ତଦାନର ବିଶେଷତା ସ୍ୱୀକୃତ ହେବାରେ ଲାଗିଛି ବୋଲି ଡକ୍ଟର ଜଲିଙ୍କ ନିରନ୍ତର ଉଦ୍ୟମକୁ ଦାୟୀ କରାଯାଇପାରେ । ତାଙ୍କୁ ବିଶ୍ୱ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ସଂଗଠନ, ଇଣ୍ଟରନ୍ୟାସନାଲ ସୋସାଇଟି ଅଫ୍ ବ୍ଲଡ ଟ୍ରାନ୍ସଫ୍ୟୁଜନ୍ ଏବଂ ହେମୋଫିଲିଆର ୱାର୍ଲ୍ଡ ଫେଡେରେସନ୍ ଦ୍ୱାରା ସ୍ୱୀକୃତି ପ୍ରଦାନ କରାଯାଇଛି ।

%d