NK NEWS ODISHA

News agency Odisha

ଜାତୀୟ କ୍ରୀଡା ଦିବସ 2021: କିପରି ଥିଲା ମେଜର ଧ୍ୟାନଚାନ୍ଦଙ୍କ ଅନ୍ତିମ ଟୁର୍ନାମେଣ୍ଟ…

Spread the love

ଜାତୀୟ କ୍ରୀଡା ଦିବସ 2021: କିପରି ଥିଲା ମେଜର ଧ୍ୟାନଚାନ୍ଦଙ୍କ ଅନ୍ତିମ ଟୁର୍ନାମେଣ୍ଟ…

ଜାତୀୟ କ୍ରୀଡା ଦିବସ ହେଉଛି ଏକ ସାଧାରଣ ଛୁଟିଦିନ ଯାହାକି ବିଭିନ୍ନ ଦେଶରେ ଜାତୀୟ କ୍ରୀଡ଼ା ଦଳକୁ ସମ୍ମାନିତ କରିବା ଏବଂ ସେହି ଦେଶର କ୍ରୀଡା ପ୍ରତିଯୋଗିତା ପାଇଁ ପାଳନ କରାଯାଏ | ଏହି ଦିନ ବିଭିନ୍ନ ବୟସ ବର୍ଗର ଲୋକମାନେ କବାଡି, ମାରାଥନ୍, ବାସ୍କେଟବଲ୍, ହକି ଇତ୍ୟାଦି କ୍ରୀଡ଼ାରେ ଅଂଶଗ୍ରହଣ କରନ୍ତି |

ଭାରତରେ ଜାତୀୟ କ୍ରୀଡା ଦିବସ 29 ଅଗଷ୍ଟ | ହକି ଖେଳାଳି ମେଜର ଧ୍ୟାନ ଚାନ୍ଦଙ୍କ ଜନ୍ମ ବାର୍ଷିକୀରେ ପାଳନ କରାଯାଏ | ଏହି ଦିନ 1928, 1932 ଏବଂ 1936 ମସିହାରେ ଭାରତ ପାଇଁ ଅଲିମ୍ପିକ୍ସରେ ସ୍ୱର୍ଣ୍ଣ ପଦକ ଜିତିଥିବା ହକି ଖେଳାଳି ମେଜର ଧ୍ୟାନ ଚାନ୍ଦ ସିଂଙ୍କ ଜନ୍ମଦିନ ଅଟେ । 1926 ରୁ 1949 ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ସେ ତାଙ୍କ କ୍ୟାରିୟରରେ 570 ଗୋଲ ସ୍କୋର କରିଥିଲେ |

ଗୌରବର ଶିଖରରେ ପହଞ୍ଚିବା ପାଇଁ ନିଜ ଦେଶକୁ ସେବା କରିବା ପରେ ସେ ଭାରତୀୟ ତଥା ବିଶ୍ୱ ହକିରେ କିମ୍ବଦନ୍ତୀ ବ୍ୟକ୍ତିତ୍ୱ ଥିଲେ । ତାଙ୍କ ପାଇଁ ସବୁଠାରୁ ଉଲ୍ଲେଖନୀୟ ସ୍ମାରକଗୁଡିକ ହେଲା ମେଜର ଧ୍ୟାନ ଚାନ୍ଦ ପୁରସ୍କାର, ଭାରତରେ କ୍ରୀଡା ଏବଂ ଖେଳରେ ଆଜୀବନ ସଫଳତା ପାଇଁ ସର୍ବୋଚ୍ଚ ପୁରସ୍କାର ଏବଂ ତାଙ୍କ ଜନ୍ମଦିନରେ ଜାତୀୟ କ୍ରୀଡ଼ା ଦିବସ ପାଳନ | ମେଜର ଧ୍ୟାନ ଚାନ୍ଦ ତାଙ୍କ କୋଚ୍ ପଙ୍କଜ ଗୁପ୍ତାଙ୍କଠାରୁ ହକି ଖେଳ ଶିଖିଛନ୍ତି । ହକିରେ ତାଙ୍କ ସ୍ତରରେ ପହଞ୍ଚିଥିବା କେହି ନାହାଁନ୍ତି । ହକି କିମ୍ବଦନ୍ତୀ ମେଜର ଧ୍ୟାନ ଚାନ୍ଦଙ୍କ ଜନ୍ମ ବାର୍ଷିକୀ 29 ଅଗଷ୍ଟ 1905 ରେ |

ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା ମେଜର ଧ୍ୟାନଚାନ୍ଦଙ୍କ ଅନ୍ତିମ ଟୁର୍ନାମେଣ୍ଟ |

ବର୍ଲିନରୁ ଫେରିବା ପରେ ଚାନ୍ଦ ତାଙ୍କ ରେଜିମେଣ୍ଟରେ ଯୋଗ ଦେଇଥିଲେ। 1936 ରୁ 1939 ମସିହାରେ ଯୁଦ୍ଧ ଆରମ୍ଭ ମଧ୍ୟରେ, ସେ ମୁଖ୍ୟତଃ ସେନା ହକିରେ ସୀମିତ ରହିଥିଲେ ଏବଂ 1937 ମସିହାରେ ବିଟନ୍ କପ୍ ଟୁର୍ନାମେଣ୍ଟରେ ଭାଗ ନେବାକୁ କୋଲକାତା ଗସ୍ତ କରିଥିଲେ। 16 ମାର୍ଚ୍ଚ 1938 ରେ, ତାଙ୍କୁ ଜେମାଦର (ବର୍ତ୍ତମାନ ନାଏବ ସବେଦାର କୁହାଯାଏ) ପଦବୀ ସହିତ ଭିସେରୋଇ କମିଶନ ଅଫିସର (VCO; ବର୍ତ୍ତମାନର ଜୁନିଅର କମିଶନ ଅଫିସରଙ୍କ ସହ ସମାନ) କରାଯାଇଥିଲା। ଯୁଦ୍ଧ ସମୟରେ ଯୋଗ୍ୟ ଅଧିକାରୀଙ୍କ ଆବଶ୍ୟକତା ବଢ଼ିବା ସହିତ ସେ ଜୁଲାଇ 1942 ସୁଦ୍ଧା ଅଭିନୟ ସବଡେୟାର ଏବଂ 1943 ପ୍ରାରମ୍ଭ ସୁଦ୍ଧା ଯୁଦ୍ଧ-ପଦବୀକୁ ଉନ୍ନୀତ ହୋଇଥିଲେ । 9 ଏପ୍ରିଲ 1943 ରେ ଚାନ୍ଦ 14 ତମ ପଞ୍ଜାବ ରେଜିମେଣ୍ଟରେ ଦ୍ୱିତୀୟ ଲେଫ୍ଟନାଣ୍ଟ ଭାବରେ ଜରୁରୀକାଳୀନ ଆୟୋଗ ଗ୍ରହଣ କରିଥିଲେ |

ଯୁଦ୍ଧର ଶେଷ ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ ଚାନ୍ଦ ଏକ ସେନା ହକି ଦଳର ନେତୃତ୍ୱ ନେଇଥିଲେ ଯାହା ମଣିପୁର, ବର୍ମା ଏବଂ ସିଲନରେ ଯୁଦ୍ଧକ୍ଷେତ୍ର ବୁଲି ଦେଖିଥିଲେ। 1945 ମସିହାରେ ଯେତେବେଳେ ଯୁଦ୍ଧ ସମାପ୍ତ ହେଲା, ଚାନ୍ଦ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଥିଲେ ଯେ ଭାରତୀୟ ହକି ଦଳକୁ ନୂତନ ଯୁବ ଖେଳାଳି ଆବଶ୍ୟକ କରନ୍ତି । 1947 ମସିହାରେ, ପୂର୍ବ ଆଫ୍ରିକାର ଏସୀୟ ସ୍ପୋର୍ଟସ୍ ଆସୋସିଏସନ୍ (ASA) ଦ୍ୱାରା IHF ଏକ ସିରିଜ୍ ମ୍ୟାଚ୍ ଖେଳିବାକୁ ଏକ ଦଳ ପଠାଇବାକୁ ଅନୁରୋଧ କରାଯାଇଥିଲା | ASA ଏକ ସର୍ତ୍ତ ରଖିଥିଲେ ଯେ ଚାନ୍ଦଙ୍କୁ ଦଳରେ ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ କରାଯିବା ଉଚିତ୍ | ପୁଣିଥରେ ଚାନ୍ଦଙ୍କୁ ଅଧିନାୟକ ଭାବରେ ମନୋନୀତ କରାଯାଇଥିଲା।

ଏହି ଦଳ 23 ନଭେମ୍ବର 1947 ରେ ବମ୍ବେରେ ଏକତ୍ରିତ ହୋଇଥିଲେ | ଏବଂ 15 ଡିସେମ୍ବରରେ ମୋମ୍ବାସା ଠାରେ ପହଞ୍ଚି ବ୍ରିଟିଶ ପୂର୍ବ ଆଫ୍ରିକାରେ 9 ଟି ମ୍ୟାଚ୍ ଖେଳି ସମସ୍ତ ଜିତିଥିଲା। ଚାନ୍ଦ, ଯଦିଓ ତାଙ୍କୁ ସେତେବେଳେ ଚାଳିଶ ବର୍ଷ ବୟସ ହୋଇଥିଲା , ତଥାପି 22 ଟି ମ୍ୟାଚରେ 61 ଗୋଲ ସ୍କୋର କରିବାରେ ସଫଳ ହୋଇଥିଲେ |

1948 ପ୍ରାରମ୍ଭରେ ପୂର୍ବ ଆଫ୍ରିକୀୟ ଗସ୍ତରୁ ଫେରିବା ପରେ ଚାନ୍ଦ ଧୀରେ ଧୀରେ ‘ଗମ୍ଭୀର ହକି’ରେ ଜଡିତ ହେବା ପାଇଁ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଥିଲେ। ସେ ପ୍ରଦର୍ଶନୀ ମ୍ୟାଚ୍ ଖେଳି ରାଜ୍ୟ ଦଳ ଏବଂ 1948 ଅଲିମ୍ପିକ୍ ଦଳ ବିରୁଦ୍ଧରେ ଏକ ଅବଶିଷ୍ଟ ଭାରତ ଦଳକୁ ଆଗେଇ ନେଇଥିଲେ ଯାହାକି ଚାନ୍ଦଙ୍କ ଦଳକୁ ୨-୧ରେ ପରାସ୍ତ କରିଥିଲେ ହେଁ ଜଣେ ବୃଦ୍ଧ ଚାନ୍ଦ ତାଙ୍କ ଦଳର ଏକମାତ୍ର ଗୋଲ୍ ସ୍କୋର କରିଥିଲେ। ଚାନ୍ଦଙ୍କ ଶେଷ ମ୍ୟାଚ୍ ବଙ୍ଗଳା ଦଳ ବିପକ୍ଷରେ ବାକି ଇଣ୍ଡିଆ ଦଳକୁ ଆଗେଇ ନେଇଥିଲା। ମ୍ୟାଚ୍ ଡ୍ରରେ ଶେଷ ହୋଇଥିଲା ପରେ ବେଙ୍ଗାଲୁରୁ ହକି ଆସୋସିଏସନ ଭାରତୀୟ ହକିରେ ଚାନ୍ଦଙ୍କ ସେବାକୁ ସମ୍ମାନିତ କରିବା ପାଇଁ ଏକ ସାଧାରଣ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମର ଆୟୋଜନ କରିଥିଲା।

%d