ଓବିସି ସଂରକ୍ଷଣ ଉପରେ ବିପୁଳ ବ୍ୟାଟିଂ, ମୋଦୀ ସରକାର ଆଜି ଏହି ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ବିଲ୍ ଲୋକସଭାରେ ନେବେ ନିଷ୍ପତି , ଏହାର ପ୍ରଭାବ କ’ଣ ହେବ? - NK NEWS ODISHA

NK NEWS ODISHA

News Agency Odisha, Odisha latest news, Trending news Odisha, Breaking News Odisha,Odia latest News,latest odisha news,odia news headlines,odisha news,news odisha,breaking news odisha,latest odia news,news headlines,odisha current news,odisha orissa,odisha tv latest,bhubaneswar news,odisha latest news,odisha latest,odisha covid updates,odisha lockdown,lockdown news,odisha poltics,odishatv,ama odisha,kanak news bulletin,naveen patnaik,odisha,jobs,

ଓବିସି ସଂରକ୍ଷଣ ଉପରେ ବିପୁଳ ବ୍ୟାଟିଂ, ମୋଦୀ ସରକାର ଆଜି ଏହି ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ବିଲ୍ ଲୋକସଭାରେ ନେବେ ନିଷ୍ପତି , ଏହାର ପ୍ରଭାବ କ’ଣ ହେବ?

Spread the love
ADVERTISEMENT
ADVERTISEMENT

ଓବିସି ସଂରକ୍ଷଣ ଉପରେ ବିପୁଳ ବ୍ୟାଟିଂ, ମୋଦୀ ସରକାର ଆଜି ଏହି ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ବିଲ୍ ଲୋକସଭାରେ ନେବେ ନିଷ୍ପତି , ଏହାର ପ୍ରଭାବ କ’ଣ ହେବ?

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ : 09/08/2021(ବ୍ୟୁରୋ ): ଓବିସି ସଂଶୋଧନ ବିଲ୍ ଆଜି ଲୋକସଭାରେ ଆସିବ, ରାଜ୍ୟଗୁଡ଼ିକ ଓବିସି ତାଲିକାରେ ଅଧିକାର ପାଇବେ | ସୋମବାର ଦିନ ଉଦାହରଣ ସ୍ୱରୂପ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର ଏକ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ବିଲ୍ ଉପସ୍ଥାପନ କରିବେ। ଓବିସି ଲୋକ ଗୋଷ୍ଠୀ ସହିତ ଚିହ୍ନିତ ରାଣ୍ଡାଉନ୍ ପ୍ରତିଷ୍ଠା ପାଇଁ ରାଜ୍ୟଗୁଡିକୁ ନିୟୋଜିତ କରୁଥିବା ସମ୍ବିଧାନ ସଂଶୋଧନ ବିଲ୍ ଲୋକସଭାରେ ଉପସ୍ଥାପିତ ହେବ। ବିଳମ୍ବିତ ରାତି ସୁଦ୍ଧା କେନ୍ଦ୍ର କ୍ୟାବିନେଟ ଏହାକୁ ସମର୍ଥନ କରିଛନ୍ତି।

ADVERTISEMENT

ଧାରା 342 A (3) 127 ତମ ସାମ୍ବିଧାନିକ ସଂଶୋଧନ ବିଲ୍ ମାଧ୍ୟମରେ କରାଯିବ, ଯାହା ମାଧ୍ୟମରେ ରାଜ୍ୟ ସରକାରମାନେ ନିଜସ୍ୱ ଅନୁଯାୟୀ ଓବିସି ଲୋକ ଗୋଷ୍ଠୀର ଏକ ରାଉଣ୍ଡାଉନ୍ ସ୍ଥାପନ କରିବାର ବିକଳ୍ପ ସଂରକ୍ଷଣ କରିବେ। ପରିବର୍ତ୍ତିତ ବିଲ୍ ବିଭାଗ ପରେ, ରାଜ୍ୟଗୁଡିକ ଏଥିପାଇଁ କେନ୍ଦ୍ର ଉପରେ ନିର୍ଭର କରିବାକୁ ପଡିବ ନାହିଁ | ବିଳମ୍ବିତ ରାତି ସୁଦ୍ଧା ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦୀଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ପରିଚାଳିତ କେନ୍ଦ୍ର କ୍ୟାବିନେଟ ଏହି ସମ୍ବିଧାନ ସଂଶୋଧନ ବିଲକୁ ସମର୍ଥନ କରିଛି। ଲୋକସଭା ଓ ରାଜ୍ୟସଭାରେ ଏହି ବିଲ୍ ପାରିତ ହେବା ପରେ ଏହାକୁ ଆଇନର ପ୍ରକାର ଦିଆଯିବ।

ବିଲ୍ ଆସୁଥିବା କୋର୍ଟର ଟିପ୍ପଣୀ |
ମେ ’ମାସରେ ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟ କିଛି କହିଛନ୍ତି ବୋଲି ଏହି ସମ୍ବିଧାନ ସଂଶୋଧନ ବିଲ୍ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର ଆଣିଛନ୍ତି। ଯେଉଁଥିରେ କୁହାଯାଇଥିଲା ଯେ ଏକାକୀ କେନ୍ଦ୍ରରେ ଓବିସି ଲୋକ ଗୋଷ୍ଠୀ ସହିତ ଚିହ୍ନିତ ଏକ ରୁଣ୍ଡାଉନ୍ ସ୍ଥାପନ କରିବାର ବିକଳ୍ପ ଅଛି | କେନ୍ଦ୍ର ଓ ରାଜ୍ୟ ସରକାରଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ଅଭିଯୋଗ ଉଠିଥିଲା, ଯାହା ପରେ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର ସମ୍ବିଧାନ ସଂଶୋଧନ ବିଲ୍ ଆଣି ଏହାକୁ ଆଇନଗତ କରିବା ଆବଶ୍ୟକ କରନ୍ତି। ବର୍ତ୍ତମାନଠାରୁ ଉତ୍ତରପ୍ରଦେଶରେ ଏକ ବର୍ଷ ଧରି ଦୌଡ଼କୁଦ ଆଶା କରାଯାଏ, ଯେଉଁଠାରେ ଓବିସି ଲୋକ ଗୋଷ୍ଠୀ ନିଯୁକ୍ତ ସଂଖ୍ୟାକୁ ଯଥେଷ୍ଟ ପ୍ରଭାବିତ କରନ୍ତି | ଏପରି ପରିସ୍ଥିତିରେ, କେନ୍ଦ୍ରର ଏହି ପସନ୍ଦ ଅତିରିକ୍ତ ଭାବରେ ଓବିସି ଲୋକ ଗୋଷ୍ଠୀକୁ ଆକର୍ଷଣୀୟ କରିବା ଦେଖାଯାଉଛି | ବିଳମ୍ବିତ ରାତି ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ, କ୍ଲିନିକାଲ୍ ତାଲିମର ସଞ୍ଚିତ ଆସନଗୁଡିକରେ, କେନ୍ଦ୍ର ଓବିସି ଲୋକଙ୍କ ପାଇଁ ଏବଂ ଏକକ ଭାବରେ ବ୍ୟକ୍ତିବିଶେଷଙ୍କ ପାଇଁ ସିଟ୍ ସଂରକ୍ଷଣ କରିଥିଲେ ​​|

ADVERTISEMENT
ADVERTISEMENT
ADVERTISEMENT
ADVERTISEMENT
ADVERTISEMENT
%d bloggers like this: