ମଧ୍ୟାହ୍ନ ଭୋଜନ ଯୋଜନା ବର୍ତ୍ତମାନ ପିଏମ ପୋଷଣ ଯୋଜନା ! - NK NEWS ODISHA

NK NEWS ODISHA

News Agency Odisha, Odisha latest news, Trending news Odisha, Breaking News Odisha,Odia latest News,latest odisha news,odia news headlines,odisha news,news odisha,breaking news odisha,latest odia news,news headlines,odisha current news,odisha orissa,odisha tv latest,bhubaneswar news,odisha latest news,odisha latest,odisha covid updates,odisha lockdown,lockdown news,odisha poltics,odishatv,ama odisha,kanak news bulletin,naveen patnaik,odisha,jobs,

ମଧ୍ୟାହ୍ନ ଭୋଜନ ଯୋଜନା ବର୍ତ୍ତମାନ ପିଏମ ପୋଷଣ ଯୋଜନା !

Mid-day meal scheme now PM nutrition scheme Opposition said what will people get by changing the name only the government has counted the benefits
Spread the love
ADVERTISEMENT
ADVERTISEMENT
ADVERTISEMENT

ମଧ୍ୟାହ୍ନ ଭୋଜନ ଯୋଜନା ବର୍ତ୍ତମାନ ପିଏମ ପୋଷଣ ଯୋଜନା !

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ :30/09/2021(ବ୍ୟୁରୋ): କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର ଆଣିଥିବା ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ପୋଷଣ ଯୋଜନାକୁ ନେଇ ବିବାଦ ଲାଗି ରହିଛି। ଏହି ଯୋଜନାର ଲାଭ କେନ୍ଦ୍ର ଦ୍ୱାରା ଗଣନା କରାଯାଉଥିବାବେଳେ ବିରୋଧୀମାନେ ଏହାକୁ ପୁରୁଣା ଯୋଜନାର ନାମ ବଦଳାଇ ଉପସ୍ଥାପନ କରିଥିବା ଅଭିଯୋଗ କରିଛନ୍ତି।

କାହାଣୀ ହାଇଲାଇଟ୍ |

କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ପୋଷଣ ଯୋଜନାକୁ ଅନୁମୋଦନ କରିଛନ୍ତି | ଏହି ଯୋଜନା 5 ବର୍ଷ ଚାଲିବ |1.31 ଲକ୍ଷ କୋଟି ଖର୍ଚ୍ଚ ହେବ | ବିରୋଧୀମାନେ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାରଙ୍କୁ ଟାର୍ଗେଟ କରିଛନ୍ତି |

ADVERTISEMENT

ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ପୋଷଣ ଯୋଜନା:

ବୁଧବାର ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦୀଙ୍କ ନେତୃତ୍ୱରେ କେନ୍ଦ୍ର କ୍ୟାବିନେଟ ବୈଠକରେ ଅନେକ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନିଆଯାଇଛି। ଦେଶର ସରକାରୀ ତଥା ସହ-ସରକାରୀ ବିଦ୍ୟାଳୟରେ ପିଲାମାନଙ୍କ ପାଇଁ ଚାଲିଥିବା ମଧ୍ୟାହ୍ନ ଭୋଜନ ଯୋଜନାକୁ ବର୍ତ୍ତମାନ ଏକ ନୂତନ ରୂପ ଦିଆଯାଇଛି | ଏହି ଯୋଜନା ବର୍ତ୍ତମାନ ପ୍ରଧାନ ମନ୍ତ୍ରୀ ପୋଷଣ ଯୋଜନା ଭାବରେ ପରିଚିତ ହେବ | ଆସନ୍ତା ପାଞ୍ଚ ବର୍ଷ ମଧ୍ୟରେ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର ଏହି ଯୋଜନାରେ 1.31 ଲକ୍ଷ କୋଟି ଟଙ୍କା ଖର୍ଚ୍ଚ କରିବେ।

କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର ଏହି ଯୋଜନାରେ ନାମ ବଦଳାଇବା ପରେ ରାଜନୈତିକ ଉତ୍ତେଜନା ମଧ୍ୟ ସୃଷ୍ଟି ହୋଇଛି। ଅନେକ ବିରୋଧୀ ଦଳ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାରଙ୍କୁ ଟାର୍ଗେଟ କରିଛନ୍ତି। ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତିରେ ଏହି ବିବାଦର କାରଣ କ’ଣ, ଯୋଜନାରେ କ’ଣ ପରିବର୍ତ୍ତନ ହୋଇଛି ଏବଂ ବିରୋଧୀ କ’ଣ କହୁଛନ୍ତି? |

ପ୍ରଧାନ ମନ୍ତ୍ରୀ ପୋଷଣ ଯୋଜନା କ’ଣ?

କେନ୍ଦ୍ର କ୍ୟାବିନେଟ୍ ପ୍ରଧାନ ମନ୍ତ୍ରୀ ପୋଷଣ ଯୋଜନାକୁ ଅନୁମୋଦନ କରିଛ, ଯାହା ଅଧୀନରେ ଦେଶର ପ୍ରାୟ 11.5 ଲକ୍ଷ ସରକାରୀ ଏବଂ ସହ-ସରକାରୀ ବିଦ୍ୟାଳୟରେ ଚାଲୁଥିବା ମଧ୍ୟ-ଦିନ ଭୋଜନ ଯୋଜନାର ରୂପ ପରିବର୍ତ୍ତନ କରାଯାଇଛି। ସରକାର କହିଛନ୍ତି ଯେ ଏହି ଯୋଜନା ଅଧୀନରେ ପ୍ରାୟ 11.80 କୋଟି ପିଲା ପ୍ରତ୍ୟକ୍ଷ ସୁବିଧା ପାଇବେ।

ବିଶେଷ କଥା ହେଉଛି ଏହି ସମୟ ତାରିଖ ଖାଦ୍ୟ ମଧ୍ୟ ଏହି ଯୋଜନାରେ ଅନ୍ତର୍ଭୂକ୍ତ କରାଯାଇଛି | ଯାହା ଅଧୀନରେ ଲୋକଙ୍କୁ ସମ୍ପ୍ରଦାୟର ପିଲାମାନଙ୍କ ପାଇଁ ଖାଦ୍ୟ ବ୍ୟବସ୍ଥା କରିବାକୁ ମଧ୍ୟ ଅନୁମତି ଦିଆଯିବ |

କେନ୍ଦ୍ରର ଏହି ଯୋଜନା 2021-22 ରୁ 2025-26 ବର୍ଷ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ପ୍ରଯୁଜ୍ୟ ହେବ | ଯେଉଁଥିରେ ଅଷ୍ଟମ ଶ୍ରେଣୀ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ପିଲାମାନଙ୍କୁ ମଧ୍ୟାହ୍ନ ଭୋଜନ ଦିଆଯିବ | ସମଗ୍ର ଯୋଜନାର ଅର୍ଥନୈତିକ କେନ୍ଦ୍ର ଏବଂ ରାଜ୍ୟ ସରକାରଙ୍କ ଉପରେ ପଡ଼ିବ |ଯଦିଓ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର ନିଜେ ରାସନ ଖର୍ଚ୍ଚ ବହନ କରିବେ । ଏହି ଯୋଜନା ଅଧୀନରେ ସମୟ ସମୟରେ ଅଡିଟ୍, ଖାଦ୍ୟ ଯାଞ୍ଚ, ବିଭିନ୍ନ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ଅନ୍ତର୍ଭୂକ୍ତ କରାଯିବ |

କେଉଁ ପ୍ରସଙ୍ଗରେ ବିରୋଧୀ ସରକାରଙ୍କୁ ଘେରି ରହିଥିଲେ?

ସରକାରଙ୍କ ଏହି ଯୋଜନାକୁ ବିରୋଧୀ ବିରୋଧ କରିଛନ୍ତି |ବିରୋଧୀ ଅଭିଯୋଗ କରିଛନ୍ତି ଯେ କେବଳ ପୁରୁଣା ଯୋଜନାର ନାମ ପରିବର୍ତ୍ତନ କରାଯାଇଛି | ଏହାକୁ ବ୍ୟକ୍ତିଗତ ହସ୍ତାନ୍ତର କରିବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରାଯାଇଛି। କଂଗ୍ରେସ ସାଂସଦ ମହୁଆ ମିତ୍ର କହିଛନ୍ତି ଯେ ମଧ୍ୟାହ୍ନ ଭୋଜନର ନାମ ବଦଳାଇବା ପରିବର୍ତ୍ତେ ସରକାର ସିଧାସଳଖ କହିବା ଉଚିତ ଯେ ଆଦାନୀ ସମସ୍ତ ଭିତ୍ତିଭୂମି ଗ୍ରହଣ କରୁଛନ୍ତି।

ADVERTISEMENT
ADVERTISEMENT
ADVERTISEMENT
ADVERTISEMENT
ADVERTISEMENT
ADVERTISEMENT
ADVERTISEMENT
ADVERTISEMENT
ADVERTISEMENT
%d bloggers like this: