ସାହିତ୍ୟ ପତ୍ରିକା "ଶାମୁକା "ର ପୁନର୍ଜନ୍ମ ନେଇ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହେଲା ଆଲୋଚନା ପର୍ବ | - NK NEWS ODISHA

NK NEWS ODISHA

News Agency Odisha, Odisha latest news, Trending news Odisha, Breaking News Odisha,Odia latest News,latest odisha news,odia news headlines,odisha news,news odisha,breaking news odisha,latest odia news,news headlines,odisha current news,odisha orissa,odisha tv latest,bhubaneswar news,odisha latest news,odisha latest,odisha covid updates,odisha lockdown,lockdown news,odisha poltics,odishatv,ama odisha,kanak news bulletin,naveen patnaik,odisha,jobs,

ସାହିତ୍ୟ ପତ୍ରିକା “ଶାମୁକା “ର ପୁନର୍ଜନ୍ମ ନେଇ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହେଲା ଆଲୋଚନା ପର୍ବ |

Spread the love
ADVERTISEMENT
ADVERTISEMENT

ସାହିତ୍ୟ ପତ୍ରିକା “ଶାମୁକା “ର ପୁନର୍ଜନ୍ମ ନେଇ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହେଲା ଆଲୋଚନା ପର୍ବ |

କୋଲକାତା : 24/08/2022(ରିପୋର୍ଟ : ସନାତନ ମହାକୁଡ଼): ମେଦିନିପୁର ଜିଲ୍ଲାର ବାଲିସାଇରୁ ବରୁଣ କୁମାର ଦାସଙ୍କ ସଞ୍ଚାଳନାରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଛି ଶାମୁକା ନାମରେ ଅନ ଲାଇନ ପ୍ରକାଶନ ସମର୍କିତ ବିଶେଷ ଆଲୋଚନା ପର୍ବ । ଦୀର୍ଘ ସମୟ ବ୍ୟବଧାନ ପରେ ପୁଣି ଥରେ ଅତୀତର ଜନପ୍ରିୟ ସାହିତ୍ୟ ପତ୍ରିକା ‘ଶାମୁକା’ ର ପୁନର୍ଜନ୍ମ ନେଇ ଅନୁଷ୍ଠିତ ଏଇ ଆଲୋଚନା ଚକ୍ରରେ ବିଶିଷ୍ଟ ସାରସ୍ଵତ ସାଧକ ମାନଙ୍କ ସମାବେଶ ଥିଲା ପରିପୂର୍ଣ୍ଣ ଗୂଗଲ ମିଟ ମାଧ୍ୟମରେ । ଉପସ୍ଥିତ ସାହିତ୍ୟ କ୍ଷେତ୍ରରେ ପାରଦର୍ଶିମାନେ କରୋନା ମହାମାରୀ ପରିସ୍ଥିତି ରେ ଅନ ଲାଇନ ପତ୍ରିକା ପ୍ରକାଶନ ନେଇ ସର୍ବ ସମ୍ମତ ମତ ପ୍ରକାଶ କରିଥିଲେ । ସର୍ଵ ପ୍ରଥମେ ବିଶିଷ୍ଟ କବି ଶ୍ରୀକୁମାର କବିମାନଙ୍କ ନିରୁତା ହୃଦୟର ନିବିଡ଼ ବଂଧନ କଥା ପାରି ଥିଲେ ଏବଂ ଶାମୁକା ଭଳି ପତ୍ରିକା ସାହିତ୍ୟ କ୍ଷେତ୍ରରେ ଉଲ୍ଲେଖନୀୟ ଅବଦାନ ଦେଇ ପାରିବା ଉପରେ ଜୋର ଦେଇ ଥିଲେ । ତରୁଣ କୁମାର ଦାସ ପୁରୁଣା ଦିନରେ ଶାମୁକାକୁ ଚଳ ଚଂଚଳ ରଖି ପାରି ଥିବାର ଲହୁ ଲୁହାଣ ଇସ୍ତାହାର ତୋଳି ଧରି ଥିଲେ । ଭଦ୍ରକରୁ ସୌଭାଗ୍ୟ କୁମାର ମଲ୍ଲିକ ପତ୍ରିକା ପ୍ରକାଶନର ବିଭିନ୍ନ ଦିଗ ପ୍ରତି ତାଙ୍କର ଅଭିଜ୍ଞତା ଏବଂ ଆଗାମୀ ସତର୍କତା ଅବଲମ୍ବନ କରିବାର ଚିତ୍ରଣ କରିଥିଲେ । କୋରାପୁଟରୁ ଯୋଡି ହୋଇ ଥିଲେ ଓଡ଼ିଆ ଭାଷାର ଅଧ୍ୟାପକ ଏବଂ ଏଇ ସମୟର ପରିଚିତ କବି ରବି ଶତପଥୀ । ଉଭୟ ଅନ ଲାଇନ ଏବଂ ମୁଦ୍ରିତ ପତ୍ରିକା ଉପରେ ସେ ଆଲୋକପାତ କରିଥିଲେ । ଶାମୁକା ପତ୍ରିକାର ଅନ ଲାଇନ ସହ ସମୟ ସୁଯୋଗ କ୍ରମେ ମୁଦ୍ରିତ ବହି ପ୍ରକାଶ ଦିଗରେ ସଭିଙ୍କ ଦୃଷ୍ଟି ଆକର୍ଷଣ କରିଥିଲେ । ପରିଚିତ ଅନୁବାଦକ ,ବ୍ଲଗର ଏବଂ କବି ସନାତନ ମହାକୁଡ଼ ଶାମୁକା ପତ୍ରିକାର ଅନ ଲାଇନରେ ଆଇ ଏସ ଏସ ଏନ ପଞ୍ଜି କରଣ ଏବଂ ପ୍ରସାର ଦିଗରେ ପଦକ୍ଷେପ ଗ୍ରହଣ କରିବା କଥା କହି ଥିଲେ । ଜଟଣୀ ରୁ ଉପସ୍ଥିତ ଥିଲେ ପରିଚିତ କବୟିତ୍ରୀ ଦେବଯାନୀ ରାୟ । କବୟିତ୍ରୀ ସାହିତ୍ୟର ବନ୍ଧନ ଏବଂ ଶାମୁକା ଲାଗି ସମସ୍ତ ପ୍ରକାର ସାହାଯ୍ୟ କରିବାର ପ୍ରତିଶ୍ରୁତି ଦେଇଥିଲେ ।

ADVERTISEMENT

ଅନ ଲାଇନ ପତ୍ରିକା ର ପ୍ରସଙ୍ଗରେ ଆଲୋଚନା କରିଥିଲେ ବୟୋଜ୍ୟେଷ୍ଠ କବି ବିଜୟ କୁମାର ମୁଦୁଲି । ଅଧ୍ୟାପକ ଦିଲୀପ କୁମାର ଘୋଷ ପୂର୍ବପରି ମଙ୍ଗ ଧରିବାରେ ଅଙ୍ଗୀକାରବଦ୍ଧ କଥା ଉଲ୍ଲେଖ କରି ଥିଲେ । ବିଶିଷ୍ଟ ଗାଳ୍ପିକ ଗଙ୍ଗାଧର ବିଶ୍ୱାଳଙ୍କ ଉପସ୍ଥିତି ଏଇ ‘ଶାମୁକା’ ପତ୍ରିକାର ପୁନର୍ଜନ୍ମ ସମ୍ପର୍କରେ ଆଲୋଚନାକୁ ନିଆରା ମାତ୍ରା ଯୋଗ କରିଥିଲା । ଏଇ ପତ୍ରିକାର ଅନ ଲାଇନ ସଂସ୍କରଣ ସହ ସାମିଲ ହେବାର ଇଚ୍ଛା ପ୍ରକାଶ କରିଥିଲେ ବିଶିଷ୍ଟ କବି ସୁକୁମାର ଦାସ , ମୟୁରଭଞ୍ଜ ଜିଲ୍ଲାର ପ୍ରିୟ କବି ଇନ୍ଦ୍ରମଣୀ ବିନ୍ଧାଣି , ଦୈନିକ ସମ୍ବାଦ ପତ୍ର ‘ଧ୍ବନି ପ୍ରତିଧ୍ବନି’ର ସମ୍ପାଦିକା ସୈରୀନ୍ଦ୍ରୀ ସାହୁ , ବିଶିଷ୍ଟ ସମାଜସେବୀ ଓ ‘ସୁନା ଭଉଣୀ’ର ସମ୍ପାଦିକା ବିଜୟଲଷ୍ମୀ ମହାପାତ୍ର ,ଭୁବନେଶ୍ୱର ର ଗାୟକ ଓ ଚିତ୍ରକର ନନୀ ଗୋପାଳ ଏବଂ ସମ୍ବଲପୁରୀ ଭାଷାର ନୂଆ ଚମକ ଅଧ୍ୟାପକ ଫିରୋଜ କୁମାର ପଟେଲ ।

ADVERTISEMENT
ADVERTISEMENT
ADVERTISEMENT
ADVERTISEMENT
ADVERTISEMENT
%d bloggers like this: