NK NEWS ODISHA

News Agency Odisha, Odisha latest news, Trending news Odisha, Breaking News Odisha,Odia latest News,latest odisha news,odia news headlines,odisha news,news odisha,breaking news odisha,latest odia news,news headlines,odisha current news,odisha orissa,odisha tv latest,bhubaneswar news,odisha latest news,odisha latest,odisha covid updates,odisha lockdown,lockdown news,odisha poltics,odishatv,ama odisha,kanak news bulletin,naveen patnaik,odisha,jobs,

ପିଲାମାନଙ୍କ ଷ୍ଟାମିନା ବୃଦ୍ଧି ପାଇଁ ସୁସ୍ଥ ବାନାନା ପୁଡିଙ୍ଗ୍ କିପରି ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିବେ ଜାଣନ୍ତୁ |

Spread the love
ADVERTISEMENT

ପିଲାମାନଙ୍କ ଷ୍ଟାମିନା ବୃଦ୍ଧି ପାଇଁ ସୁସ୍ଥ ବାନାନା ପୁଡିଙ୍ଗ୍ କିପରି ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିବେ ଜାଣନ୍ତୁ |

ପିଲାମାନଙ୍କୁ ସୁସ୍ଥ କିଛି ଖାଇବାକୁ ଦେବା ପାଇଁ ବାନାନା ପୁଡିଙ୍ଗ ଏକ ଭଲ ବିକଳ୍ପ | କମ୍ ଉପାଦାନ ସହିତ ଏହା ଅତି ଶୀଘ୍ର ପ୍ରସ୍ତୁତ ହୋଇଯାଏ | ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା କିପରି ବାନାନା ପୁଡିଙ୍ଗ୍ ତିଆରି କରାଯାଏ | ଯଦି ଆପଣ ନିଜ ପିଲାଙ୍କୁ କିଛି ସୁସ୍ଥ ଏବଂ ସ୍ୱାଦିଷ୍ଟ ଖାଇବାକୁ ଦେବାକୁ ଚାହାଁନ୍ତି, ତେବେ ବାନାନା ପୁଡିଙ୍ଗ ଏକ ସୁସ୍ଥ ବିକଳ୍ପ ବୋଲି ପ୍ରମାଣିତ ହୋଇପାରେ | କମ୍ ଉପାଦାନ ସହିତ ଏହା ବହୁତ କମ୍ ସମୟ ମଧ୍ୟରେ ପ୍ରସ୍ତୁତ ହୁଏ | ଏଥିରେ ଭିଟାମିନ୍ ପ୍ରଚୁର ପରିମାଣରେ ମିଳିଥାଏ | ଏହି କାରଣରୁ, ଏହାକୁ ପିଇବା ଦ୍ୱାରା ଶରୀରକୁ ଶକ୍ତି ଯୋଗାଇଥାଏ ଏବଂ ଦୃଢ଼ତା ମଧ୍ୟ ବଢାଇଥାଏ |

ବାନାନା ପୁଡିଙ୍ଗ ତିଆରି ପାଇଁ ଉପାଦାନ:
2 କପ୍ କ୍ଷୀର |
1 କପ୍ କଟା କଦଳୀ |
ଅଧା କପ୍ ଚିନି |
2ଟି ଅଣ୍ଡାର ହଳଦିଆ ଅଂଶ |
1/4 ଚାମଚ ଲୁଣ |
2 ଚାମଚ କ୍ରିମ୍ |
3 ଚାମଚ ମକା ଷ୍ଟାର୍ |

ବାନାନା ପୁଡିଙ୍ଗ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିବେ କିପରି?
ସର୍ବପ୍ରଥମେ, ଏକ ପାତ୍ରରେ କଦଳୀ ବ୍ୟତୀତ ସମସ୍ତ ଉପାଦାନ ରଖନ୍ତୁ ଏବଂ ଏହାକୁ ଘାଣ୍ଟନ୍ତୁ | ପ୍ରସ୍ତୁତ ମିଶ୍ରଣକୁ ଏକ ପ୍ୟାନରେ ମଧ୍ୟମ ତାପରେ ରଖନ୍ତୁ ଏବଂ ଘାଣ୍ଟିବା ସମୟରେ 8-10 ମିନିଟ୍ ପାଇଁ ରାନ୍ଧନ୍ତୁ | ଯେତେବେଳେ ମିଶ୍ରଣ ଘନୀଭୂତ ହୋଇଯିବ, ନିଆଁକୁ ବନ୍ଦ କରି ଥଣ୍ଡା ହେବା ପାଇଁ କୋଠରୀ ତାପମାତ୍ରାରେ ରଖନ୍ତୁ | ତା’ପରେ ମିଶ୍ରଣକୁ ଏକ ଗ୍ଲାସରେ ଢାଳନ୍ତୁ ଏବଂ ଉପରେ କ୍ରିମ୍ ଏବଂ କଦଳୀ କଟା ରଖନ୍ତୁ | 1-2 ଘଣ୍ଟା ସେଟ୍ କରିବାକୁ ଏହାକୁ ଫ୍ରିଜରେ ରଖନ୍ତୁ | ନିର୍ଦ୍ଧାରିତ ସମୟ ପରେ ଫ୍ରିଜରୁ ପୁଡିଙ୍ଗ ବାହାର କରନ୍ତୁ | ବାନାନା ପୁଡିଙ୍ଗ୍ ପ୍ରସ୍ତୁତ | କୁକିଜ୍ ସହିତ ପରିବେଷଣ କରନ୍ତୁ |

ADVERTISEMENT
ADVERTISEMENT
%d bloggers like this: