NK NEWS ODISHA

News Agency Odisha, Odisha latest news, Trending news Odisha, Breaking News Odisha,Odia latest News,latest odisha news,odia news headlines,odisha news,news odisha,breaking news odisha,latest odia news,news headlines,odisha current news,odisha orissa,odisha tv latest,bhubaneswar news,odisha latest news,odisha latest,odisha covid updates,odisha lockdown,lockdown news,odisha poltics,odishatv,ama odisha,kanak news bulletin,naveen patnaik,odisha,jobs,

ପର୍ଯ୍ୟଟକଙ୍କ ପାଇଁ ଖୋଲିଲା ବିଶ୍ୱ ପ୍ରସିଦ୍ଧ କୋଣାର୍କ ମନ୍ଦିର !

Spread the love
ADVERTISEMENT

ପର୍ଯ୍ୟଟକଙ୍କ ପାଇଁ ଖୋଲିଲା ବିଶ୍ୱ ପ୍ରସିଦ୍ଧ କୋଣାର୍କ ମନ୍ଦିର !

ପୁରୀ : 01/08/2021(ବ୍ୟୁର): ତିନି ମାସରୁ ଅଧିକ ସମୟ ପରିଦର୍ଶକମାନଙ୍କ ପାଇଁ ବନ୍ଦ ଥିବା ପୁରୀ ଜିଲ୍ଲାର କୋଣାର୍କରେ ଥିବା ବିଶ୍ୱ ପ୍ରସିଦ୍ଧ ସୂର୍ଯ୍ୟ ମନ୍ଦିର ସୋମବାର ଦିନ ପରିଦର୍ଶନକାରୀଙ୍କ ପାଇଁ ଖୋଲିଛି | କୋଭିଡ -19 ମହାମାରୀ ପରେ 13ତମ ଶତାବ୍ଦୀର ଶ୍ରୀମନ୍ଦିର ସର୍ବସାଧାରଣଙ୍କ ପାଇଁ ବନ୍ଦ ରହିଥିଲା। ରାଜ୍ୟ ସରକାରଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ଅଗଷ୍ଟ ମାସର ଅନଲକ୍ ଗାଇଡଲାଇନ ଅନୁଯାୟୀ ଏହି ସ୍ମାରକୀ ସର୍ବସାଧାରଣଙ୍କ ପାଇଁ ଖୋଲା ଯାଇଛି। ତେବେ ପୁରୀ ଜିଲ୍ଲାରେ ବନ୍ଦ ପ୍ରତିବନ୍ଧକ ଯୋଗୁଁ ଏହା ପ୍ରତ୍ୟେକ ସପ୍ତାହ ଶେଷରେ ବନ୍ଦ ରହିବ।

ପ୍ରତ୍ନତାତ୍ତ୍ୱିକ ସର୍ଭେ ଅଫ୍ ଇଣ୍ଡିଆ (ଏଏସଆଇ) କୁ ଶ୍ରୀମନ୍ଦିରର ରକ୍ଷଣାବେକ୍ଷଣ ଦାୟିତ୍ୱ ଦିଆଯାଇଥିଲା। ଭ୍ରମଣକାରୀଙ୍କ ଥର୍ମାଲ୍ ସ୍କ୍ରିନିଂ ପ୍ରବେଶ ପଥରେ କରାଯିବ। ଭିଡ଼କୁ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ କରିବା ପାଇଁ ପ୍ରଶାସନ ମଧ୍ୟ ପର୍ଯ୍ୟାପ୍ତ ପଦକ୍ଷେପ ନେଇଛି। ଏସଓପି ଅନୁଯାୟୀ ପ୍ରତିଦିନ 2000 ପର୍ଯ୍ୟଟକଙ୍କୁ ମନ୍ଦିର ସ୍ଥାନକୁ ଅନୁମତି ଦିଆଯିବ। ବିଶ୍ୱ ଐତିହ୍ୟ ସ୍ଥଳ ଖୋଲିବା ପାଇଁ ସ୍ଥାନୀୟ ବ୍ୟବସାୟୀମାନେ ଉତ୍ସାହିତ ଅଛନ୍ତି। କିନ୍ତୁ, ମନ୍ଦିର ଖୋଲିବାର ପ୍ରଥମ ଦିନରେ କୌଣସି ଭିଡ଼ ଦେଖାଯାଇ ନାହିଁ | ସ୍ଥାନୀୟ ବ୍ୟବସାୟୀମାନେ ମଧ୍ୟ ଜୀବିକା ନିର୍ବାହ ପାଇଁ ପର୍ଯ୍ୟଟକଙ୍କ ଉପରେ ନିର୍ଭର କରନ୍ତି। ସରକାର ପର୍ଯ୍ୟଟନସ୍ଥଳୀ ଖୋଲିଥିବାରୁ ସେମାନ ଖୁସି ଅଛନ୍ତି । ଭ୍ରମଣକାରୀଙ୍କ ସାଇଟରେ ପ୍ରବେଶ ପାଇଁ ମାନୁଆଲ ବୁକିଂ ଅନୁମତି ନାହିଁ। ଯାତ୍ରୀମାନେ ମନ୍ଦିର ବାହାରେ ସ୍ଥାପିତ ଏକ QR କୋଡ୍ ସ୍କାନ କରି ଅନଲାଇନରେ ଟିକେଟ ବୁକ୍ କରିପାରିବେ।

ADVERTISEMENT
ADVERTISEMENT
%d bloggers like this: