ଆଜି ହେଉଛି ବନ୍ଧୁତ୍ୱ ଦିବସ, ଜାଣନ୍ତୁ ଏହି ବନ୍ଧୁତ୍ୱର ପର୍ବ କାହିଁକି ପାଳନ କରାଯାଏ | - NK NEWS ODISHA

NK NEWS ODISHA

News Agency Odisha, Odisha latest news, Trending news Odisha, Breaking News Odisha,Odia latest News,latest odisha news,odia news headlines,odisha news,news odisha,breaking news odisha,latest odia news,news headlines,odisha current news,odisha orissa,odisha tv latest,bhubaneswar news,odisha latest news,odisha latest,odisha covid updates,odisha lockdown,lockdown news,odisha poltics,odishatv,ama odisha,kanak news bulletin,naveen patnaik,odisha,jobs,

ଆଜି ହେଉଛି ବନ୍ଧୁତ୍ୱ ଦିବସ, ଜାଣନ୍ତୁ ଏହି ବନ୍ଧୁତ୍ୱର ପର୍ବ କାହିଁକି ପାଳନ କରାଯାଏ |

Spread the love
ADVERTISEMENT
ADVERTISEMENT
ADVERTISEMENT

ଆଜି ହେଉଛି ବନ୍ଧୁତ୍ୱ ଦିବସ, ଜାଣନ୍ତୁ ଏହି ବନ୍ଧୁତ୍ୱର ପର୍ବ କାହିଁକି ପାଳନ କରାଯାଏ |

ବନ୍ଧୁତ୍ବ ଏକ ଅତି ସୁନ୍ଦର ସମ୍ପର୍କ | ଏହି ସମ୍ପର୍କ ପ୍ରତ୍ୟେକ ଜାତି ଏବଂ ଧର୍ମର ବାହାରେ । ବନ୍ଧୁତା ହେଉଛି ଏକ ସମ୍ପର୍କ ଯାହା ବିନା ହୃଦୟକୁ ହୃଦୟରୁ ଖେଳାଯାଇପାରିବ | ପ୍ରତିବର୍ଷ ଅଗଷ୍ଟ ପ୍ରଥମ ରବିବାରରେ ସାରା ବିଶ୍ୱରେ ବନ୍ଧୁତା ଦିବସ ପାଳନ କରାଯାଏ |
ବନ୍ଧୁତ୍ୱ ଦିବସ ଅଗଷ୍ଟ ପ୍ରଥମ ରବିବାରରେ ପାଳନ କରାଯାଏ |
1958 ମସିହାରେ ବନ୍ଧୁତା ଦିବସ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିଲା |

ADVERTISEMENT

ଆନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ବନ୍ଧୁତା ଦିବସ ଆନୁଷ୍ଠାନିକ ଭାବରେ 30 ଜୁଲାଇରେ ପାଳନ କରାଯାଏ | ଭାରତ ଏବଂ ବାଂଲାଦେଶ ସମେତ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ଦେଶରେ ଅଗଷ୍ଟ ପ୍ରଥମ ରବିବାରରେ ବନ୍ଧୁତ୍ୱ ଦିବସ ପାଳନ କରାଯାଏ | କିନ୍ତୁ ଆପଣ କେବେ ଭାବିଛନ୍ତି କି ଏହି ବନ୍ଧୁତ୍ୱର ପର୍ବ କେବେ ଏବଂ କିପରି ଆରମ୍ଭ ହେଲା | ତେବେ ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା ବନ୍ଧୁତ୍ୱ ଦିବସର ଇତିହାସ ବିଷୟରେ |

ବନ୍ଧୁତା ଦିବସର ଇତିହାସ:
1958 ମସିହାରେ ବନ୍ଧୁତା ଦିବସ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିଲା | କୁହାଯାଏ ଯେ 1958 ମସିହାରେ ଅଗଷ୍ଟ ପ୍ରଥମ ରବିବାରରେ ଜଣେ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କୁ ହତ୍ୟା କରାଯାଇଥିଲା। ତାଙ୍କ ବନ୍ଧୁଙ୍କ ସ୍ମୃତିରେ ମୃତ୍ୟୁବରଣ କରିଥିବା ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ଜଣେ ବନ୍ଧୁ ଆତ୍ମହତ୍ୟା କରିଥିଲେ। ସେବେଠାରୁ ଆମେରିକା ସରକାର ଅଗଷ୍ଟ ପ୍ରଥମ ରବିବାରକୁ ବନ୍ଧୁତ୍ୱ ଦିବସ ଭାବେ ପାଳନ କରିବାକୁ ନିଷ୍ପତ୍ତି

ନେଇଛନ୍ତି।

ଅନ୍ୟ ଏକ କାହାଣୀ:
ବନ୍ଧୁତ୍ୱ ଦିବସ ସହିତ ଜଡିତ ଅନେକ କାହାଣୀ ଇତିହାସର ପୃଷ୍ଠାରେ ଦେଖାଯାଏ | ପାରାଗୁଏଆର ଡାକ୍ତର ରମଣ ଆର୍ଟେମିଓ 20 ଜୁଲାଇ 1958 ରେ ଏକ ରାତ୍ରୀ ଭୋଜନ ଆୟୋଜନ କରିଥିବା ଜଣାପଡିଛି, ଯେଉଁଥିରେ ସେ ନିଜ ବନ୍ଧୁମାନଙ୍କ ସହ ବନ୍ଧୁତା ଦିବସ ପାଳନ କରିବାକୁ ଚିନ୍ତା କରିଥିଲେ। ସେବେଠାରୁ ସାରା ବିଶ୍ୱରେ ବନ୍ଧୁତା ଦିବସ ପାଳନ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିଲା |

ଏହାକୁ ଏହିପରି ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର :
ବନ୍ଧୁତ୍ୱର ପର୍ବକୁ ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର କରିବା ପାଇଁ, ସମସ୍ତ ସାଙ୍ଗମାନେ ଏହି ଦିନ ଏକତ୍ର ଏକ ପାର୍ଟିର ଆୟୋଜନ କରନ୍ତି | ଏହା ବ୍ୟତୀତ, ବନ୍ଧୁମାନେ ପରସ୍ପରକୁ କାର୍ଡ, ଅଭିବାଦନ, ଉପହାର ଇତ୍ୟାଦି ଦେଇ ପ୍ରତ୍ୟେକ ମୁହୂର୍ତ୍ତକୁ ଉପଭୋଗ କରନ୍ତି | ଏହି ଦିନକୁ ସ୍ମରଣୀୟ କରିବା ପାଇଁ କିଛି ଲୋକ ପାହାଡ ଷ୍ଟେସନ କିମ୍ବା ସେମାନଙ୍କର ପ୍ରିୟ ସ୍ଥାନ ପରିଦର୍ଶନ କରିବାକୁ ପସନ୍ଦ କରନ୍ତି |

ADVERTISEMENT
ADVERTISEMENT
ADVERTISEMENT
ADVERTISEMENT
ADVERTISEMENT
ADVERTISEMENT
ADVERTISEMENT
ADVERTISEMENT
ADVERTISEMENT
%d bloggers like this: