ଅଲିମ୍ପିକ୍ସ 2020: ଚାରି ଦଶନ୍ଧିର ପରେ ହକିରେ ପଦକ ଜିତିଲା ​​ଭାରତ | - NK NEWS ODISHA

NK NEWS ODISHA

News Agency Odisha, Odisha latest news, Trending news Odisha, Breaking News Odisha,Odia latest News,latest odisha news,odia news headlines,odisha news,news odisha,breaking news odisha,latest odia news,news headlines,odisha current news,odisha orissa,odisha tv latest,bhubaneswar news,odisha latest news,odisha latest,odisha covid updates,odisha lockdown,lockdown news,odisha poltics,odishatv,ama odisha,kanak news bulletin,naveen patnaik,odisha,jobs,

ଅଲିମ୍ପିକ୍ସ 2020: ଚାରି ଦଶନ୍ଧିର ପରେ ହକିରେ ପଦକ ଜିତିଲା ​​ଭାରତ |

Spread the love
ADVERTISEMENT
ADVERTISEMENT

ଟୋକିଓ ଅଲିମ୍ପିକ୍ସରେ ଭାରତ ଇତିହାସ ସୃଷ୍ଟି କରିଛି | ଚାରି ଦଶନ୍ଧିର ମରୁଡ଼ିକୁ ସମାପ୍ତ କରି ପୁରୁଷ ହକିରେ ଭାରତ ବ୍ରୋଞ୍ଜ ପଦକ ଜିତିଛି। ଭାରତ ଜର୍ମାନୀକୁ 5-4ରେ ପରାସ୍ତ କରିଛି। ସିମରନଜିତ୍ ସିଂ 2 ଗୋଲ୍ ସ୍କୋର କରିଥିଲେ। ଏହି ମ୍ୟାଚରେ ଟିମ୍ ଇଣ୍ଡିଆର ଖରାପ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥାଇପାରେ, କିନ୍ତୁ ତା’ପରେ କ୍ରମାଗତ ଗୋଲ୍ ସ୍କୋର କରି ଏହା ପ୍ରତ୍ୟାବର୍ତ୍ତନ କରିଥିଲା। କିନ୍ତୁ ଏହା ପରେ ଜର୍ମାନୀ ଆଉ ଦୁଇଟି ଗୋଲ ସ୍କୋର କରି ଭାରତ ଉପରେ ଚାପ ପକାଇଲା। କିନ୍ତୁ ଟିମ୍ ଇଣ୍ଡିଆ ଏକ ଜବରଦସ୍ତ ପ୍ରତ୍ୟାବର୍ତ୍ତନ କରି ମାତ୍ର 2 ମିନିଟରେ ମ୍ୟାଚ୍କୁ 5-4 ଅଗ୍ରଣୀକୁ ଆଣିଥିଲା ​​| ମ୍ୟାଚର ପ୍ରଥମ ମିନିଟରେ ଜର୍ମାନୀ ଗୋଲ ସ୍କୋର କରିଥିଲା। ଜର୍ମାନୀ ପାଇଁ ତୈମୁର ଓରୁଜ ଏହି ଫିଲ୍ଡ ଗୋଲ ସ୍କୋର କରିଥିଲେ, ଯାହା ପରେ ଜର୍ମାନୀ 1-0ରେ ଆଗରେ ରହିଥିଲା। ପ୍ରତିପକ୍ଷ ଆକ୍ରମଣ ପାଇଁ ଟିମ୍ ଇଣ୍ଡିଆର ସୁଯୋଗ ଥିଲା, କିନ୍ତୁ ଏହା ହାତଛଡା କରିଥିଲା। 5ମ ମିନିଟରେ ଭାରତ ଏକ ପେନାଲ୍ଟି କର୍ଣ୍ଣର ପାଇଥିଲା। କିନ୍ତୁ ରୁପିନ୍ଦର ପାଲ ସିଂ ଗୋଲ କରିବାରେ ବିଫଳ ହୋଇଥିଲେ। ରୁପିନ୍ଦର ନିରାଶ ଦେଖାଯାଉଥିଲେ।

ADVERTISEMENT

ପ୍ରଥମ କ୍ୱାର୍ଟରରେ ଜର୍ମାନୀ ଭାରତ ଉପରେ ପ୍ରାଧାନ୍ୟ ବିସ୍ତାର କରିଥିଲା। ଏହି କ୍ୱାର୍ଟରରେ ଜର୍ମାନୀ ବହୁତ ଆକ୍ରମଣାତ୍ମକ ଦେଖାଯାଉଥିଲା | ପ୍ରଥମ ମିନିଟରେ ନିଜେ ଗୋଲ ସ୍କୋର କରି ଜର୍ମାନୀ ଦଳ ଏହାର ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟ ସ୍ପଷ୍ଟ କରିଦେଇଥିଲା ଏବଂ ପ୍ରାରମ୍ଭିକ ଅଗ୍ରଣୀ ନେଇଥିଲା | ପ୍ରଥମ କ୍ୱାର୍ଟର ଶେଷ ହେବା ପୂର୍ବରୁ ତାଙ୍କୁ ଏକ ପେନାଲ୍ଟି କର୍ଣ୍ଣର ମିଳିଥିଲା ​​| ଭାରତ ଏହା ଉପରେ ଏକ ବଡ଼ ପ୍ରତିରକ୍ଷା କରିଥିଲା ​​ଏବଂ ଜର୍ମାନୀର ଅଗ୍ରଣୀକୁ 1-0 ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ରଖିଥିଲା। ଶ୍ରୀଜେଶଙ୍କୁ ଏଠାରେ ବିଶେଷ ପ୍ରଶଂସା କରିବାକୁ ପଡିବ।

ଦ୍ୱିତୀୟାର୍ଦ୍ଧରେ ଭାରତ ଏକ ଚମତ୍କାର ଖେଳ ପ୍ରଦର୍ଶନ କରିଥିଲା। ଭାରତ କେବଳ ଲଗାତାର ଗୋଲ ସ୍କୋର କରିନାହିଁ ବରଂ ଜର୍ମାନୀର ଖେଳାଳିଙ୍କୁ ମଧ୍ୟ ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟ କରିଥିଲା ​​| ଦ୍ୱିତୀୟାର୍ଦ୍ଧରେ ଜର୍ମାନୀ ଦଳ ଚାପରେ ଦେଖାଦେଇଥିଲା। ଭାରତର ଖେଳାଳିମାନେ କ୍ରମାଗତ ଭାବରେ ଗୋଲ ଖୋଜୁଥିଲେ, ଯାହା ସେମାନଙ୍କ ପାଇଁ ଲାଭଦାୟକ ଥିଲା। ସମରଞ୍ଜିତ ସିଂ ହକି ପ୍ରେମୀଙ୍କୁ ନିରାଶ କରି ଗୋଲ ସ୍କୋର କରିଥିଲେ।

ଭାରତ କିପରି ମ୍ୟାଚକୁ ବଦଳାଇଲା

ଏକ ସମୟ ଥିଲା ଯେତେବେଳେ ମ୍ୟାଚରେ ଜର୍ମାନୀ 3-1ରେ ଆଗରେ ଥିଲା | କିନ୍ତୁ ତା’ପରେ ଭାରତ ଏକ ଜବରଦସ୍ତ ଖେଳ ପ୍ରଦର୍ଶନ କରି ଜର୍ମାନୀକୁ ବିରକ୍ତ କଲା। ଗୋଲକିପର ଶ୍ରୀଜେଶ ମଧ୍ୟ ଗୋଲରେ ଠିଆ ହୋଇଥିଲେ ଏବଂ ଶେଷ ମୁହୂର୍ତ୍ତରେ ଜର୍ମାନୀକୁ ଅଗ୍ରଣୀ ନେବାକୁ କୌଣସି ସୁଯୋଗ ଦେଇନଥିଲେ। ଅନେକ ପେନାଲ୍ଟି ଷ୍ଟ୍ରୋକକୁ ମଧ୍ୟ ରୋକାଯାଇଥିଲା | ସମରଞ୍ଜିତ ସିଂ ଗୋଲ ସ୍କୋର କରି ଭାରତକୁ ମ୍ୟାଚରେ ଫେରାଇ ନେଇଥିଲେ। ଦ୍ୱିତୀୟାର୍ଦ୍ଧରେ ଜର୍ମାନୀ ଦଳ ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟଜନକ ପ୍ରଦର୍ଶନ କରିପାରି ନଥିଲା ଯାହା ପ୍ରଥମାର୍ଦ୍ଧରେ ପ୍ରଦର୍ଶନ କରିଥିଲା ​​|

ଭାରତ ପାଇଁ ସିମରଞ୍ଜିତ ସିଂ ପ୍ରଥମ ଗୋଲ ସ୍କୋର କରିଥିଲେ। ଟୋକିଓ ଅଲିମ୍ପିକ୍ସରେ ଏହା ତାଙ୍କର ଦ୍ୱିତୀୟ ଲକ୍ଷ୍ୟ ଥିଲା | ଦ୍ୱିତୀୟ ଗୋଲ ସ୍କୋର କରିବାକୁ ହାର୍ଦ୍ଦିକ ସିଂଙ୍କୁ ସୁଯୋଗ ମିଳିଥିଲା। ତୃତୀୟ ଗୋଲ ସ୍କୋର କରିବାର ସୁଯୋଗ ହରମାନପ୍ରୀତଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ଆସିଥିଲା। ଚତୁର୍ଥ ଗୋଲକୁ ରୁପିନ୍ଦର ପାଲ ସିଂ ସ୍କୋର କରିଥିଲେ, ଯିଏ ପେନାଲ୍ଟି ଷ୍ଟ୍ରୋକକୁ ଏକ ଗୋଲରେ ପରିଣତ କରିଥିଲେ। ଏହି ମୁହୂର୍ତ୍ତ ଥିଲା ଯେତେବେଳେ ଭାରତ ମ୍ୟାଚରେ -3-ଯାଇଥିଲା ଏବଂ ତା’ପରେ ସିମରଞ୍ଜିତ ସିଂ ପଞ୍ଚମ ଗୋଲ ସ୍କୋର କରିଥିଲେ, ଏହା ପରେ ଭାରତ ଜର୍ମାନୀ ଉପରେ -4-1ରେ ଆଗୁଆ ରହିଥିଲା, ଯାହା ମ୍ୟାଚ ଶେଷ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ରହିଥିଲା।

ADVERTISEMENT
ADVERTISEMENT
ADVERTISEMENT
ADVERTISEMENT
ADVERTISEMENT
%d bloggers like this: