ସ୍ୱାଧୀନ ଭାରତ @ 75 ଅଖଣ୍ଡତା ସହିତ ଆତ୍ମ-ନିର୍ଭରଶୀଳ | - NK NEWS ODISHA

NK NEWS ODISHA

News Agency Odisha, Odisha latest news, Trending news Odisha, Breaking News Odisha,Odia latest News,latest odisha news,odia news headlines,odisha news,news odisha,breaking news odisha,latest odia news,news headlines,odisha current news,odisha orissa,odisha tv latest,bhubaneswar news,odisha latest news,odisha latest,odisha covid updates,odisha lockdown,lockdown news,odisha poltics,odishatv,ama odisha,kanak news bulletin,naveen patnaik,odisha,jobs,

ସ୍ୱାଧୀନ ଭାରତ @ 75 ଅଖଣ୍ଡତା ସହିତ ଆତ୍ମ-ନିର୍ଭରଶୀଳ |

Independent India @ 75: Self Reliance with integrity
Spread the love
ADVERTISEMENT
ADVERTISEMENT

ସ୍ୱାଧୀନ ଭାରତ @ 75 ଅଖଣ୍ଡତା ସହିତ ଆତ୍ମ-ନିର୍ଭରଶୀଳ | (ରବିନ୍ଦ୍ର କୁମାର ପ୍ରଧାନ)

ଅଗଷ୍ଟ 15, 2021 ରେ, ଭାରତକୁ 75 ବର୍ଷର ସ୍ୱାଧୀନତା ମିଳିଛି । ଏହି ଦିନ ଭାରତୀୟମାନେ ଭାରତର ସମସ୍ତ ପ୍ରତିଷ୍ଠିତ ନେତାଙ୍କୁ ଶ୍ରଦ୍ଧାଞ୍ଜଳି ଅର୍ପଣ କରିଛନ୍ତି | ସେମାନେ ଅତୀତରେ ଦେଶର ସ୍ୱାଧୀନତା ପାଇଁ ବୀରତ୍ୱର ସହ ସଂଗ୍ରାମ କରିଛନ୍ତି। ସ୍ୱାଧୀନତା ଦିବସ ପାଳନ କରିବାର ଆମର ମୂଳ ଲକ୍ଷ୍ୟ ହେଉଛି ଆମର ଯୁବ ପିଢ଼ିଙ୍କୁ ଆମର ମହାନ ସ୍ୱାଧୀନତା ସଂଗ୍ରାମୀଙ୍କ ଗର୍ବ, ସାହସ, ଏବଂ ଉପନିବେଶ ନିୟମ ବିଷୟରେ ଶିକ୍ଷା ଦେବା |

ADVERTISEMENT

ଯେତେବେଳେ ଆମ ଦେଶ ସ୍ୱାଧୀନ ହେଲା ସେତେବେଳେ ଆମ ଦେଶର ଭକ୍ତମାନେ ଭାରତ ପାଇଁ ଅନେକ ସ୍ୱପ୍ନ ଦେଖିଥିଲେ | ଯାହା ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଅସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ହୋଇଛି | ତେଣୁ ସେଗୁଡିକ ପୂରଣ କରିବା ଆମର କର୍ତ୍ତବ୍ୟ | ବର୍ତ୍ତମାନ ଭାରତକୁ ପୁଣି ଏକ ସୁବର୍ଣ୍ଣ ଯୁଗ କରିବା ଆମର ଦାୟିତ୍ବ |

ଆଜି ଆମ ଦେଶ ବିକାଶଶୀଳ ଦେଶରୁ ବିକଶିତ ଦେଶକୁ ଗତି କରୁଛି | ଭାରତକୁ ଏକ ବିକଶିତ ଦେଶ କରିବା ପାଇଁ ଅନେକ ସ୍ୱପ୍ନ ଦେଖି ସାରିଛନ୍ତି | ଏକ ମୁଖ୍ୟ ବିଷୟ ହେଉଛି ଭାରତରେ ଆତ୍ମନିର୍ଭରଶୀଳତା | ଭାରତରେ ଆତ୍ମନିର୍ଭରଶୀଳତାର ସ୍ୱପ୍ନକୁ ଦେଶର ପିତା ଦେଖିଥିଲେ। କିନ୍ତୁ ଆଜି ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ, ଏହି ସ୍ୱପ୍ନ ପୂରଣ ହୋଇନାହିଁ |

ଏହାର କାରଣ ଏକ ଆତ୍ମନିର୍ଭରଶୀଳ ଭାରତ ହେବାକୁ ହେଲେ ପ୍ରକୃତ ଅଖଣ୍ଡତା ରହିବା ଅତ୍ୟନ୍ତ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ | ଅଖଣ୍ଡତା ବିନା କୌଣସି କାର୍ଯ୍ୟ ଅସମ୍ଭବ | ଆତ୍ମନିର୍ଭରଶୀଳତା ହେଉଛି ଏକ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ଅସ୍ତ୍ର ଯାହା ଦ୍ୱାରା ପ୍ରତ୍ୟେକ ଦେଶ ବିଶ୍ୱରେ ନିଜର ମୂଲ୍ୟବୋଧ ସୃଷ୍ଟି କରନ୍ତି। ସେ କୌଣସି ସାମଗ୍ରୀ ପାଇଁ ଅନ୍ୟ ଦେଶ ଉପରେ ନିର୍ଭରଶୀଳ ନୁହଁନ୍ତି |

ଯେପରି ଜଣେ ବ୍ୟକ୍ତି ତାଙ୍କ ପାଦରେ ଠିଆ ହୁଏ ଏବଂ ଠିଆ ହେବା ପାଇଁ କୌଣସି ସମର୍ଥନ ଆବଶ୍ୟକ କରେ ନାହିଁ | ଯଦି ପ୍ରକୃତ ଅଖଣ୍ଡତା ସହିତ ଆତ୍ମନିର୍ଭରଶୀଳତା ପାଇଁ ପଦକ୍ଷେପ ନିଆଯାଏ ତେବେ ଦୁର୍ନୀତି, ସମାଜରେ ବିସ୍ତାରିତ କଳାବଜାରୀ ସଂପୂର୍ଣ୍ଣ ରୂପେ ଦୂର ହୋଇପାରିବ ଏବଂ ଆମ ଭାରତ ପୁଣି ଏକ ସୁବର୍ଣ୍ଣ ଭାରତ ଭାବରେ ଆମ ସମ୍ମୁଖରେ ଠିଆ ହୋଇପାରିବ |

ପ୍ରାଚୀନ କାଳରେ ସୁବର୍ଣ୍ଣ ପକ୍ଷୀ କୁହାଯାଉଥିବା ଆମ ଦେଶ ଭାରତ ପ୍ରାୟ 200 ବର୍ଷ ଧରି ବ୍ରିଟିଶ ଶାସନର ଦାସ ଥିଲା। ଆମର ସମନ୍ୱିତ ସ୍ୱାଧୀନତା ସଂଗ୍ରାମୀମାନେ ବହୁ ସଂଘର୍ଷ ପରେ ଦେଶକୁ ମୁକ୍ତ କରିଥିଲେ। ଶେଷରେ, ଆମେ 15 ଅଗଷ୍ଟ 1947 ରେ ସ୍ୱାଧୀନତା ପାଇଲୁ |

ଆଜି ଦେଶ ସ୍ୱାଧୀନତାର 75 ବର୍ଷ ପୂରଣ କରୁଛି। 75 ବର୍ଷର ଏହି ଯାତ୍ରା ଆରମ୍ଭରେ ଅନେକ ବାଧାବିଘ୍ନ ଥିଲା, କିନ୍ତୁ ଭାରତ ପଛକୁ ଫେରିଲା ନାହିଁ | ଦେଶ ନିଜ ଲକ୍ଷ୍ୟକୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି ଆଗକୁ ବଢ଼ି ଚାଲିଛି। ଆଜି ଦେଶ କ୍ରମାଗତ ଭାବରେ ପ୍ରଗତି ପଥରେ ଆଗକୁ ବଢୁଛି। ଆଜି ଏପରି କୌଣସି କ୍ଷେତ୍ର ନାହିଁ ଯେଉଁଥିରେ ଭାରତ ନାମ ଅର୍ଜନ କରିନାହିଁ।

କିନ୍ତୁ 75 ବର୍ଷର ଏହି ଯାତ୍ରା ଆଦୌ ସହଜ ନଥିଲା | ଆଜି ଦେଶ ଯେଉଁଠାରେ ଅଛି ସେଠାରେ ପହଞ୍ଚିବା ପାଇଁ ଦେଶ କଠିନ ପରିଶ୍ରମ କରିଛି। ଆଜି ଦେଶ ଅଗ୍ରଗତି କରୁଛି କିନ୍ତୁ ଦେଶର ଅର୍ଥନୈତିକ, ସାମାଜିକ ତଥା ରାଜନୈତିକ ପ୍ରଗତିରେ ଦୁର୍ନୀତି ଏକ ପ୍ରମୁଖ ପ୍ରତିବନ୍ଧକ। ଦୁର୍ନୀତି ଦୂର କରିବା ପାଇଁ ସରକାରୀ, ନାଗରିକ ଏବଂ ବେସରକାରୀ କ୍ଷେତ୍ର ଭଳି ସମସ୍ତ ଦଳ ମିଳିତ ଭାବେ କାର୍ଯ୍ୟ କରିବା ଆବଶ୍ୟକ | ଏହି ଦିଗରେ, ନୀତି ଅଖଣ୍ଡତା ସହିତ କରାଯିବା ଉଚିତ୍ | ଯଦି ଆମେ ସମସ୍ତେ ଏକୀଭୂତ ହେବା ତେବେ ଦୁର୍ନୀତି ଦୂର ହେବ।

ଜୀବନରେ ଅଖଣ୍ଡତା ଅତ୍ୟନ୍ତ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ବୋଲି ବିବେଚନା କରାଯାଏ | ଏହାକୁ ଅନୁସରଣ କରି, ଯେକୌଣସି ବ୍ୟକ୍ତି ତାଙ୍କ ଜୀବନକୁ ଏକ ନୂତନ ଦିଗ ଦେଇପାରିବେ | ସତ୍ୟ ଏବଂ ସଚ୍ଚୋଟତା ହେଉଛି ସେମାନଙ୍କର ଘନିଷ୍ଠ ଅର୍ଥ |

ତାହା ହେଉଛି, ଜଣେ ବ୍ୟକ୍ତି ଯିଏ ଜୀବନରେ ସତ୍ୟର ପଥ ଅନୁସରଣ କରେ କିମ୍ବା ସେ ଯାହା କହିଥାଏ ଏବଂ ତାଙ୍କ ଜୀବନରେ ସମାନ ଜିନିଷ ଆଣିଥାଏ, ତାଙ୍କୁ ସତ୍ୟବାଦୀ ଏବଂ ଏକୀକୃତ କୁହାଯାଏ | ଜଣେ, ଯିଏ ସର୍ବଦା ସତ୍ୟକୁ ଅନୁସରଣ କରେ, ତାଙ୍କୁ ପରାଜୟର ସାମ୍ନା କରିବାକୁ ପଡିବ ନାହିଁ | ପ୍ରତ୍ୟେକ ପରିସ୍ଥିତିରେ, ଏହା ଅନୁକୂଳ ହେଉ କିମ୍ବା ଅନୁକୂଳ ହେଉ – ଯିଏ ଅଖଣ୍ଡତା ସହିତ ବଞ୍ଚେ, ସେ କେବେ ବି ରାସ୍ତାରୁ ବିଚ୍ୟୁତ ହୁଏ ନାହିଁ | ଏହି ଗୁଣଗୁଡିକ ହେତୁ ସେମାନେ ସମାଜରେ ମଧ୍ୟ ଉପଯୁକ୍ତ ସମ୍ମାନ ଅର୍ଜନ କରନ୍ତି |

ତେଣୁ, ଯେତେବେଳେ ବ୍ୟକ୍ତିଗତ ଭାବରେ ସଚ୍ଚୋଟ ହେବା ଜୀବନକୁ ଏକ ନୂତନ ଦିଗ ଦେଇପାରେ, ତା’ହେଲେ ଯଦି ସମଗ୍ର ଦେଶ ଏକୀଭୂତ ହୁଏ ତେବେ ଗୋଟିଏ ଦିନରେ ନୂତନ ପରମ୍ପରା ପ୍ରତିଷ୍ଠିତ ହୁଏ ନାହିଁ, କିନ୍ତୁ ସେମାନେ ଦୃଢ ଇଚ୍ଛାଶକ୍ତି ଏବଂ ନିଷ୍ଠା ଆବଶ୍ୟକ କରନ୍ତି | ନାଗରିକ ଭାବରେ ଆମର ଆଚରଣ ଭାରତର ସୁବର୍ଣ୍ଣ ଭବିଷ୍ୟତ ସ୍ଥିର କରୁଛି | ଏହା ହେଉଛି ଏକ ନୂତନ ଲଗଇନ୍ ର ମୂଳଦୁଆ,

ସ୍ୱାଧୀନତା ଦିବସକୁ ଏକ ସଂକଳ୍ପରେ ପରିଣତ କରି ଆଗାମୀ 25 ବର୍ଷ ପାଇଁ ଅମୃତ କାଳର ଯାତ୍ରା ଆରମ୍ଭ ହୋଇଛି | ଆପଣ ଯେଉଁଠାରେ ବି ଦେଖିବେ ପ୍ରଶାସନିକ ସଂସ୍କାର ଚାଲିଛି | କାଶ୍ମୀରରୁ ଧାରା 370 ଅପସାରଣ ଏହି 75 ବର୍ଷର ସର୍ବୋଚ୍ଚ ସଫଳତା ବୋଲି ବିବେଚନା କରାଯାଏ | ଦେଶରେ ସରକାର ଆସିଛନ୍ତି ଏବଂ ଯାଇଛନ୍ତି, କିନ୍ତୁ ଏହା ସମ୍ଭବ ହେଉଛି ପ୍ରଥମ ଥର ପାଇଁ ଦୈନନ୍ଦିନ କାର୍ଯ୍ୟକଳାପରେ ଶକ୍ତି ଭରିବା |

ଭାରତୀୟ ସ୍ୱାଧୀନତା ସଂଗ୍ରାମର ପ୍ରଥମ ଆନ୍ଦୋଳନ 1857 ମସିହାରେ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିଲା। ସେତେବେଳେ ଏକ ଜବରଦସ୍ତ ସାମୂହିକ ଶକ୍ତି ସ୍ୱାଧୀନତା ସଂଗ୍ରାମର ଅସ୍ତ୍ରରେ ପରିଣତ ହୋଇଥିଲା। ମହାତ୍ମା ଗାନ୍ଧୀ ଚରଖା, ଖଦି ଏବଂ ଲୁଣ ସତ୍ୟଗ୍ରହ ସହିତ ଜନତାଙ୍କୁ ଜାଗ୍ରତ କରି ସ୍ୱାଧୀନତା ସଂଗ୍ରାମରେ ଯୋଗ ଦେଇଥିଲେ।

ସେହି ସ୍ୱାଧୀନତା ଆନ୍ଦୋଳନର ପ୍ରେରଣା ହେତୁ ଆମ ଦେଶ ବିକାଶ ଏବଂ ପ୍ରଗତି ପଥରେ ଆଗକୁ ବଢୁଛି। ଲାଲ ଦୁର୍ଗର ରାମ୍ପର୍ଟରୁ ଦିଆଯାଇଥିବା ଘୋଷଣା ଭୂମିରେ କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ ହେଉଛି |

ବର୍ତ୍ତମାନ କାର୍ଯ୍ୟର ଶେଷ ଭାଗରେ ବସିଥିବା ବ୍ୟକ୍ତି ଏହାକୁ ପୂରଣ ନକରିବା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଏହାର ଲାଭ ନିଶ୍ଚିତ କରାଯାଉଛି | ଏହାର ନେତୃତ୍ୱର ସଚ୍ଚୋଟ ଚିନ୍ତାଧାରା ଯେକୌଣସି ସମାଜ କିମ୍ବା ଜାତିର ବିକାଶରେ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ | ଆତ୍ମନିର୍ଭରଶୀଳ ପ୍ୟାକେଜ୍ ପରି ସରକାରୀ ଯୋଜନା ମାଧ୍ୟମରେ ଜନସାଧାରଣଙ୍କ ନିକଟରେ ନୂତନ ଆଶା ଏବଂ ଶକ୍ତି ଯୋଗାଉଛି |

ଅସମ୍ଭବ କିମ୍ବା ଛୋଟ ଭାଗ୍ୟକୁ ଛାଡି ଦିଆଯାଇଥିବା ଆଶା ବର୍ତ୍ତମାନ ପୂରଣ ହେଉଛି ଏବଂ ନୂତନ ଭାରତର ରୂପାନ୍ତର ପାଇଁ ସ୍କ୍ରିପ୍ଟ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରୁଛି ଯାହା ଦ୍ୱାରା 2047 ବେଳକୁ ଦେଶ ସ୍ୱାଧୀନତାର ଶତବାର୍ଷିକୀ ପାଳନ କରିବ, ସେହି ସମାନ ନିଷ୍ପତ୍ତି ଅନୁସରଣ କରାଯିବ |

କିନ୍ତୁ ଏସବୁ କେବଳ ଅଖଣ୍ଡତା, ସ୍ୱଚ୍ଛତା ଏବଂ ଉତ୍ତମ ଶାସନର ଶକ୍ତି ଉପରେ ସମ୍ଭବ ହେବ | ନୈତିକ କାର୍ଯ୍ୟ ଅଭ୍ୟାସକୁ ପ୍ରୋତ୍ସାହିତ କରି ସଚ୍ଚୋଟତା ଏବଂ ଅଖଣ୍ଡତାର ସଂସ୍କୃତିକୁ ପ୍ରୋତ୍ସାହିତ କରିବାର ଆବଶ୍ୟକତା ଅଛି | ସମସ୍ତ ସରକାରୀ କର୍ମଚାରୀଙ୍କ ପାଇଁ ସେମାନଙ୍କର କାର୍ଯ୍ୟର ସଚ୍ଚୋଟ ପ୍ରଦର୍ଶନ ପାଇଁ ଏକ ନୈତିକ ସଂକେତ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିବାର ଆବଶ୍ୟକତା ଅଛି | କେବଳ ସେତେବେଳେ ଦେଶ ଆତ୍ମନିର୍ଭରଶୀଳ ହେବାର ସ୍ୱପ୍ନକୁ ସାକାର କରିପାରିବ।

ଆନ୍ତରିକତାର ସହିତ ଆତ୍ମନିର୍ଭରଶୀଳ ହେବାର ସ୍ୱପ୍ନ ସାକାର ହେବା ଉଚିତ, ଏହା ହେଉଛି ଦୁର୍ନୀତି ଦୂର କରିବା ପାଇଁ ସଠିକ୍ ଆଧାର ।

ADVERTISEMENT
ADVERTISEMENT
ADVERTISEMENT
ADVERTISEMENT
ADVERTISEMENT
29cc3d8cd884c5afa1c0c9b79b62a918.w3000.h600._CR0,0,3000,600_SX1920_
%d bloggers like this: