ଆଫ୍ରିକାରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲା ଇବୋଲା ପରିବାରର ମାରବର୍ଗ ଭୁତାଣୁ, ଯାହାର ଚିକିତ୍ସା ପାଇଁ ବାହାରିନି ଔଷଧ | - NK NEWS ODISHA

NK NEWS ODISHA

News Agency Odisha, Odisha latest news, Trending news Odisha, Breaking News Odisha,Odia latest News,latest odisha news,odia news headlines,odisha news,news odisha,breaking news odisha,latest odia news,news headlines,odisha current news,odisha orissa,odisha tv latest,bhubaneswar news,odisha latest news,odisha latest,odisha covid updates,odisha lockdown,lockdown news,odisha poltics,odishatv,ama odisha,kanak news bulletin,naveen patnaik,odisha,jobs,

ଆଫ୍ରିକାରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲା ଇବୋଲା ପରିବାରର ମାରବର୍ଗ ଭୁତାଣୁ, ଯାହାର ଚିକିତ୍ସା ପାଇଁ ବାହାରିନି ଔଷଧ |

Spread the love
ADVERTISEMENT
ADVERTISEMENT

ଆଫ୍ରିକାରେ ଚିହ୍ନଟ ହେଲା ଇବୋଲା ପରିବାରର ମାରବର୍ଗ ଭୁତାଣୁ, ଯାହାର ଚିକିତ୍ସା ପାଇଁ ବାହାରିନି ଔଷଧ |

ଆଫ୍ରିକାରେ ଏକ ନୂତନ ଭୁତାଣୁ ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଛି। ଏହା ଇବୋଲା ପରିବାରର ଏକ ଭୁତାଣୁ। ଯାହାକୁ ମାରବର୍ଗ ଭାଇରସ୍ କୁହାଯାଏ | ପଶ୍ଚିମ ଆଫ୍ରିକୀୟ ଦେଶ ଗୁଇନିଆର ଗୁଏଡୋ ପ୍ରିଫେକ୍ଟରରେ ମାରବର୍ଗ ଭୁତାଣୁର ଏକ ମାମଲା ରୁଜୁ ହୋଇଛି। ଏହି କାରଣରୁ, ହେମୋରାଜିକ୍ ଜ୍ୱର ଆସେ, ଯାହା କୌଣସି ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ପାଇଁ ଅତ୍ୟନ୍ତ ବିପଜ୍ଜନକ ଅଟେ | ମାରବର୍ଗ ଭୁତାଣୁ ଇବୋଲା ପରିବାରର ଅଟେ। ଦୁଇ ମାସ ପୂର୍ବରୁ ଗୁଇନିଆରେ ଇବୋଲା ଘୋଷଣା କରାଯାଇଥିଲା। ଅନ୍ୟପକ୍ଷରେ, ଏହି ଘୋଷଣା ପରେ ଏକ ନୂତନ ଭୁତାଣୁ ଜନ୍ମ ନେଇଛନ୍ତି, ଯାହା ଇବୋଲା ଭଳି ବିପଜ୍ଜନକ ଅଟେ। ଯେଉଁ ରୋଗୀଙ୍କର ଏହି ଭୂତାଣୁ ମିଳିଲା, ତାଙ୍କର ନମୁନାକୁ ଗୁଇନିଆ ନ୍ୟାସନାଲ ହେମୋରେଜିକ୍ ଜ୍ୱର ଲାବୋରେଟୋରୀକୁ ପରୀକ୍ଷା ପାଇଁ ପଠାଯାଇଥିଲା | ଯେଉଁଠାରେ ମାରବର୍ଗ ଭୁତାଣୁ ନିଶ୍ଚିତ ହୋଇଛି |
ଗୁଆଡୋ ପ୍ରିଫେକ୍ଟରର କୋଣ୍ଡୋ ଅଞ୍ଚଳରେ ଥିବା ସ୍ଥାନୀୟ କ୍ଲିନିକରେ ରୋଗୀର ଅବସ୍ଥା ବିଗିଡିଯିବା ପରେ ସ୍ଥାନୀୟ ଡାକ୍ତରମାନେ ଗୁଇନିଆର ବରିଷ୍ଠ ଡାକ୍ତରଙ୍କ ସହ ଯୋଗାଯୋଗ କରିଥିଲେ। ଏହା ପରେ ରୋଗୀକୁ ବଡ ଡାକ୍ତରଖାନାରେ ଭର୍ତ୍ତି କରାଯାଇଛି। ଯେଉଁଠାରେ ତାଙ୍କ ଅବସ୍ଥା ଯଥେଷ୍ଟ ଖରାପ ହୋଇଯାଇଛି। ଡାକ୍ତରମାନେ ତାଙ୍କୁ ନିରନ୍ତର ଚିକିତ୍ସା କରୁଛନ୍ତି ଏବଂ ତାଙ୍କ ସହ ଯୋଗାଯୋଗ କରିଥିବା ଲୋକଙ୍କୁ ମଧ୍ୟ ଯାଞ୍ଚ କରିବାକୁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦିଆଯାଇଛି।

ADVERTISEMENT


ବିଶ୍ୱ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ସଂଗଠନ ଦ୍ୱାରା ଆଫ୍ରିକାରେ ପୋଷ୍ଟ କରାଯାଇଥିବା ଆଞ୍ଚଳିକ ନିର୍ଦ୍ଦେଶକ ଡ. ମାଟିଶିଡୋ ମୋତି କହିଛନ୍ତି ଯେ ଡାକ୍ତରଙ୍କ ସତର୍କତା ହେତୁ ଏହି ଜୀବାଣୁ ଚିହ୍ନଟ ହୋଇଛି। ଏହା ସହିତ ରୋଗୀର ଉପଯୁକ୍ତ ଯତ୍ନ ମଧ୍ୟ ନିଆଯାଉଛି। ଏହି ଜୀବାଣୁ ବିସ୍ତାରକୁ ରୋକିବା ପାଇଁ ଆମେ ସମସ୍ତ ପ୍ରୟାସ କରୁଛୁ। ଏହି ପରିପ୍ରେକ୍ଷୀରେ ଗୁଇନିଆ ବହୁତ ଭଲ କାମ କରିଛି | ସେ ଇବୋଲା ବିଲୋପ କରିଥିଲେ। କିନ୍ତୁ ବର୍ତ୍ତମାନ ଏହି ନୂତନ ଭାଇରସ ଆସିଛି, ଏହାକୁ ରୋକିବା ପାଇଁ ସମସ୍ତ ପ୍ରୟାସ କରାଯାଉଛି।
ଗୁଏଡୋ ପ୍ରିଫେକ୍ଟର, ଯେଉଁଠାରେ ମାରବର୍ଗ ଜୀବାଣୁ ମିଳିଛି, ଚଳିତ ବର୍ଷ ଅନେକ ଇବୋଲା ରୋଗ ଦେଖାଦେଇଛି। ଏହାପୂର୍ବରୁ 2014-16 ରେ ମଧ୍ୟ ଏଠାରେ ଇବୋଲା ଆକ୍ରାନ୍ତ ହୋଇଥିଲା। ମାରବର୍ଗ ଭୁତାଣୁ ସଂସ୍ପର୍ଶରେ ଆସୁଥିବା ଲୋକଙ୍କୁ ଖୋଜାଯାଉଛି। ଯାହା ଦ୍ୱାରା ଜୀବାଣୁ ବିସ୍ତାର ହେବା ପୂର୍ବରୁ ବନ୍ଦ ହୋଇପାରିବ।


ପ୍ରଥମ ଥର ପାଇଁ ଆଫ୍ରିକାରେ ମାରବର୍ଗ ଭାଇରସ୍ ଆକ୍ରମଣ କରିଛି। ସେଥିପାଇଁ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ସେବା ସହ ଜଡିତ ଅଧିକାରୀମାନେ ବହୁତ ସତର୍କ ଅଛନ୍ତି। ଲୋକଙ୍କୁ ଏହା ବିଷୟରେ ଅବଗତ କରାଯାଉଛି | ସମ୍ପ୍ରଦାୟ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମଗୁଡିକ ଚାଲୁଅଛି | ଯାହା ଦ୍ୱାରା ଲୋକମାନେ ଏହି ଭୁତାଣୁ ବିସ୍ତାରକୁ ରୋକିବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରିପାରିବେ। ଏହି କାର୍ଯ୍ୟ ପାଇଁ, ଗୁଇନିଆ ଏବଂ ଏହାର ଆଖପାଖ ଅଞ୍ଚଳରେ 10 ଜଣ WHO ବିଶେଷଜ୍ଞ ନିୟୋଜିତ ହୋଇଛନ୍ତି, ଯାହା ଦ୍ୱାରା ମାରବର୍ଗ ସମ୍ବନ୍ଧୀୟ ସମସ୍ତ ତଥ୍ୟ ଉପରେ ନଜର ରଖାଯାଇପାରିବ।
ମାରବର୍ଗ ଭାଇରସ ସଂକ୍ରମିତ ବ୍ୟକ୍ତି ଉଚ୍ଚ ଜ୍ୱର, ପ୍ରବଳ ମୁଣ୍ଡବିନ୍ଧା ଏବଂ ଥକ୍କା ଅନୁଭବ କରନ୍ତି | ଅନେକ ରୋଗୀଙ୍କଠାରେ ହେମୋରାଜିକ୍ ଲକ୍ଷଣ ମଧ୍ୟ ଦେଖାଯାଏ | ଏହି ଭୁତାଣୁ ସଂକ୍ରମିତ ଲୋକଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ହାର 22 ରୁ 88 ପ୍ରତିଶତ ହୋଇପାରେ, ଯାହା ଅତ୍ୟନ୍ତ ବିପଜ୍ଜନକ ପରିସ୍ଥିତି | ଯଦି ତୁରନ୍ତ ଜୀବାଣୁ ବିସ୍ତାର ହେବା ବନ୍ଦ ନହୁଏ, ତେବେ ଅନେକ ଅସୁବିଧାର ସମ୍ମୁଖୀନ ହେବାକୁ ପଡିପାରେ |
ମାରବର୍ଗ ଭାଇରସ ପାଇଁ ବର୍ତ୍ତମାନ କୌଣସି ଚିକିତ୍ସା ନାହିଁ। ଏଥିପାଇଁ କୌଣସି ଟିକା କିମ୍ବା ଔଷଧ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରାଯାଇ ନାହିଁ। ଏହାକୁ ସହାୟକ ଯତ୍ନ, ରିହାଇଡ୍ରେସନ୍, ମୋୖଖିକ କିମ୍ବା ଶିରାଭ୍ୟନ୍ତର ଆଣ୍ଟିଭାଇରସ୍ ଔଷଧ ସହିତ ଚିକିତ୍ସା କରାଯାଏ | ଏହାର ସାହାଯ୍ୟରେ ରୋଗୀ ଧୀରେ ଧୀରେ ଭଲ ହୋଇଯାଏ | ଏହା ବ୍ୟତୀତ ରକ୍ତ ଦ୍ରବ୍ୟ, ପ୍ରତିରକ୍ଷା ଚିକିତ୍ସା ଇତ୍ୟାଦି ସହିତ ଚିକିତ୍ସା ମଧ୍ୟ କରାଯାଏ |

ADVERTISEMENT
ADVERTISEMENT
ADVERTISEMENT
ADVERTISEMENT
ADVERTISEMENT
29cc3d8cd884c5afa1c0c9b79b62a918.w3000.h600._CR0,0,3000,600_SX1920_
%d bloggers like this: