10 ମାସରେ ସାଇବର ଠକମାନେ ଭୁବନେଶ୍ୱରରୁ ଲୁଟିଛନ୍ତି 7 କୋଟି | - NK NEWS ODISHA

NK NEWS ODISHA

News Agency Odisha, Odisha latest news, Trending news Odisha, Breaking News Odisha,Odia latest News,latest odisha news,odia news headlines,odisha news,news odisha,breaking news odisha,latest odia news,news headlines,odisha current news,odisha orissa,odisha tv latest,bhubaneswar news,odisha latest news,odisha latest,odisha covid updates,odisha lockdown,lockdown news,odisha poltics,odishatv,ama odisha,kanak news bulletin,naveen patnaik,odisha,jobs,

10 ମାସରେ ସାଇବର ଠକମାନେ ଭୁବନେଶ୍ୱରରୁ ଲୁଟିଛନ୍ତି 7 କୋଟି |

In 10 months, Rs 7 crore has been looted from Bhubaneswar by cyber fraudsters
Spread the love
ADVERTISEMENT
ADVERTISEMENT

10 ମାସରେ ସାଇବର ଠକମାନେ ଭୁବନେଶ୍ୱରରୁ ଲୁଟିଛନ୍ତି 7 କୋଟି |

ଭୁବନେଶ୍ୱର:19/12/2021(ବ୍ୟୁର): ସାଇବର ଠକମାନେ ଗତ 10 ମାସ ମଧ୍ୟରେ ଭୁବନେଶ୍ୱର ସହରାଞ୍ଚଳ ଅଞ୍ଚଳରରୁ ଲୋକଙ୍କୁ ପ୍ରାୟ 7 କୋଟି ଟଙ୍କା ଲୁଟିବାରେ ସଫଳ ହୋଇଛନ୍ତି ସାଇବର ଠକ।
ସ୍କାମରମାନଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ନକଲି ହୋଇଥିବା କେତେକ ଲୋକଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ OCAC ସିଇଓ ଏବଂ ଜଣେ ଆଇପିଏସ୍ ଅଧିକାରୀ ସୁଶାନ୍ତ ନାଥଙ୍କ ପତ୍ନୀ ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ |

ADVERTISEMENT

ଫେବୃଆରୀରୁ ଡିସେମ୍ବର 15 ମଧ୍ୟରେ ସାଇବର ଠକେଇର ଆକଳନ ସମ୍ପର୍କରେ ସୂଚନା ଦେଇ ଭୁବନେଶ୍ୱର ଡିସିପି ଉମା ଶଙ୍କର ଦାଶ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଭୁବନେଶ୍ୱରବାସୀଙ୍କ ସାଇବର ଠକେଇକାରୀଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ମୋଟ 6,79,85,344 କୋଟି ଟଙ୍କା ଲୁଟ୍ ହୋଇଛି। ମୋଟ ରାଶି ମଧ୍ୟରୁ କେବଳ 1.48 କୋଟି ଟଙ୍କା ଟ୍ରାକ କରାଯାଇଛି ବୋଲି ସେ କହିଛନ୍ତି। ଫେବୃଆରୀ 1, 2021 ରୁ ଭୁବନେଶ୍ୱର UPD ଅଧୀନରେ କାର୍ଯ୍ୟ ଆରମ୍ଭ କରିଥିବା ସାଇବର କ୍ରାଇମ ହେଲପ ଡେସ୍କ, ଭୁବନେଶ୍ୱରରୁ 2,872 କଲ ଏବଂ ସହର ବାହାରେ 3500 ରୁ ଅଧିକ କଲ ଆସିଛି ବୋଲି ଡିସିପି ଶନିବାର ସାମ୍ବାଦିକମାନଙ୍କୁ କହିଛନ୍ତି।

ଡିସିପି ଆହୁରି ମଧ୍ୟ କହିଛନ୍ତି ଯେ ହେଲ୍ପଲାଇନ ନମ୍ବର 7440006709 ମାଧ୍ୟମରେ ମୋଟ 67 ଟି ସାଇବର ଠକେଇ ମାମଲା ପଞ୍ଜିକୃତ ହୋଇଛି ଏବଂ 13 ଜଣଙ୍କୁ ଗିରଫ କରାଯାଇଛି। ଯେଉଁଠାରୁ ସାଇବର ଜାଲିଆତି ହୋଇଛି ସେହି ନମ୍ବରକୁ ରୋକିବା ପାଇଁ ଗୃହ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟକୁ ମଧ୍ୟ ଅନୁରୋଧ କରାଯାଇଛି ବୋଲି ସେ କହିଛନ୍ତି। ସାଇବର ଠକେଇର ଶିକାର ହେବାର ସମ୍ଭାବନାକୁ ହ୍ରାସ କରିବା ପାଇଁ ସେ ‘ଯେକୌଣସି ଡେସ୍କ’ ମୋବାଇଲ୍ ଆପ୍ ଡାଉନଲୋଡ୍ କରିବାକୁ ଲୋକଙ୍କୁ ଚେତାବନୀ ଦେଇଛନ୍ତି।

ଓଡ଼ିଶା କମ୍ପ୍ୟୁଟର ଆବେଦନ କେନ୍ଦ୍ର (OCAC) ର ସିଇଓ ମନୋଜ କୁମାର ପଟ୍ଟନାୟକଙ୍କ ହ୍ୱାଟସ୍ ଆପ୍ ଆକାଉଣ୍ଟକୁ ବେଙ୍ଗାଲୁରୁରୁ କାର୍ଯ୍ୟ କରୁଥିବା ଜଣେ ନାଇଜେରିଆ ନାଗରିକ ହ୍ୟାକ୍ କରିଥିଲେ। ଏହି ଠକେଇକାରୀ ପଟ୍ଟନାୟକଙ୍କ ହ୍ୱାଟସ୍ ଆପ୍ ନମ୍ବରକୁ ହ୍ୟାକ୍ କରିଥିବା ଏବଂ ପରେ ତାଙ୍କ ସମ୍ପର୍କରେ ପାଞ୍ଚ ଲକ୍ଷ ଲୋକଙ୍କୁ 7 ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ନକଲ କରିଥିବା ଅଭିଯୋଗ ହୋଇଛି।

OCAC ସିଇଓ ଯେତେବେଳେ ତାଙ୍କ ବନ୍ଧୁ ଏବଂ ସହକର୍ମୀଙ୍କଠାରୁ କଲ ପାଇଥିଲେ, ତାଙ୍କ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ଅବସ୍ଥା ବିଷୟରେ ପଚାରିଥିଲେ, ସେତେବେଳେ ଏହା ଏକ ହଇଚଇ ସୃଷ୍ଟି କରିଥିଲା ​​| ସେମାନେ ତାଙ୍କ ମେଡିକାଲ ଜରୁରୀକାଳୀନ ପରିସ୍ଥିତି ପାଇଁ ଆର୍ଥିକ ସହାୟତା ମାଗି ତାଙ୍କ ନମ୍ବରରୁ ଏକ ଦୁଃଖ ବାର୍ତ୍ତା ପାଇଥିଲେ। ପରଦିନ ସେ ଏ ସମ୍ପର୍କରେ ସହିଦ ନାଗର ପୋଲିସ ନିକଟରେ ଅଭିଯୋଗ କରିଥିଲେ।

ADVERTISEMENT
ADVERTISEMENT
ADVERTISEMENT
ADVERTISEMENT
ADVERTISEMENT
29cc3d8cd884c5afa1c0c9b79b62a918.w3000.h600._CR0,0,3000,600_SX1920_
%d bloggers like this: