ଭୁବନେଶ୍ୱରରେ ନବୀନ ଓ ଜଗନଙ୍କ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ବୈଠକ | - NK NEWS ODISHA

NK NEWS ODISHA

News Agency Odisha, Odisha latest news, Trending news Odisha, Breaking News Odisha,Odia latest News,latest odisha news,odia news headlines,odisha news,news odisha,breaking news odisha,latest odia news,news headlines,odisha current news,odisha orissa,odisha tv latest,bhubaneswar news,odisha latest news,odisha latest,odisha covid updates,odisha lockdown,lockdown news,odisha poltics,odishatv,ama odisha,kanak news bulletin,naveen patnaik,odisha,jobs,

ଭୁବନେଶ୍ୱରରେ ନବୀନ ଓ ଜଗନଙ୍କ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ବୈଠକ |

Important meeting of Naveen and Jagan in Bhubaneswar
Spread the love
ADVERTISEMENT
ADVERTISEMENT

ଭୁବନେଶ୍ୱରରେ ନବୀନ ଓ ଜଗନଙ୍କ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ବୈଠକ |

ଭୁବନେଶ୍ୱର : 09/11/2021(ବ୍ୟୁରୋ): ଓଡିଶା ଏବଂ ଆନ୍ଧ୍ରପ୍ରଦେଶର ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଏକ ଉଚ୍ଚ ସ୍ତରୀୟ କମିଟି ଦୁଇ ପଡୋଶୀ ରାଜ୍ୟ ମଧ୍ୟରେ କୋରାପୁଟ ଜିଲ୍ଲାର କୋଟିଆରେ ବିବାଦୀୟ ସୀମା ବିବାଦ ସମେତ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ପ୍ରସଙ୍ଗ ଉପରେ ବିଚାର କରିବା ପାଇଁ ଏକ ଅନୁଷ୍ଠାନିକ ପ୍ରଣାଳୀ ଗଠନ କରିବ ଏବଂ ଏହାର ସମାଧାନ ହେବ।

ADVERTISEMENT

ମଙ୍ଗଳବାର ଦିନ ଭୁବନେଶ୍ୱରରେ ଆନ୍ଧ୍ରପ୍ରଦେଶ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଏସ୍ ଜଗନ୍ ମୋହନ ରେଡ୍ଡୀ ଏବଂ ଓଡିଶା ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ନବୀନ ପଟ୍ଟନାୟକଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ହୋଇଥିବା ବୈଠକରେ ଏହା ନିଷ୍ପତ୍ତି ନିଆଯାଇଛି।

ଉଭୟ ସରକାରଙ୍କ ମିଳିତ ବିବୃତ୍ତି ଅନୁଯାୟୀ ପୋଲାଭାରାମ ଏବଂ ଜନଜାତି ପ୍ରକଳ୍ପ ଏବଂ କୋଟିଆ ସୀମା ବିବାଦ ସମେତ ଅନେକ ପ୍ରସଙ୍ଗ ଉପରେ ଆଲୋଚନା ହୋଇଥିଲା।

ବିବୃତ୍ତିରେ କୁହାଯାଇଛି ଯେ, ଓଡ଼ିଶା ଏବଂ ଆନ୍ଧ୍ରପ୍ରଦେଶର ମୁଖ୍ୟ ସଚିବମାନେ ଉଲ୍ଲେଖନୀୟ ପ୍ରସଙ୍ଗରେ ବିଚାରବିମର୍ଶ କରିବା ତଥା ଉଭୟ ରାଜ୍ୟବାସୀଙ୍କ ହିତ ପାଇଁ ଏକ ସମାଧାନ ଖୋଜିବା ପାଇଁ ଅନୁଷ୍ଠାନିକ ପ୍ରଣାଳୀ ଗଠନ କରିବେ ବୋଲି ନିଷ୍ପତ୍ତି ନିଆଯାଇଛି। ନବୀନ ଏବଂ ଜଗନ୍ ମଧ୍ୟରେ ‘ଅତ୍ୟନ୍ତ ଆନ୍ତରିକତା ଏବଂ ଫଳପ୍ରଦ’ ବୋଲି ବିବୃତ୍ତିରେ କୁହାଯାଇଛି ଯେ ଦୁଇ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ବିଶେଷ ଭାବରେ ଜଳ ସମ୍ପଦ, ସାଧାରଣ ସୀମା, ଶକ୍ତି ଏବଂ ବାମପନ୍ଥୀ ଉଗ୍ରବାଦ କ୍ଷେତ୍ରରେ ପାରସ୍ପରିକ ସ୍ୱାର୍ଥର ଅନେକ ପ୍ରସଙ୍ଗ ଉପରେ ଆଲୋଚନା କରାଯାଇଥିଲା। ଗ୍ରାମଗୁଡିକର କୋଟିଆ ଗୋଷ୍ଠୀ, ନେରାଡି ବ୍ୟାରେଜ, ବତୀ ଜଳଭଣ୍ଡାର, ପୋଲାଭାରାମ, ବାହୁଡ଼ା ନଦୀ ପାଇଁ ଜଳ ମୁକ୍ତ, ବାଲିମେଲା ପାଇଁ ପାରସ୍ପରିକ ଏନଓସି ଏବଂ ଶକ୍ତି କ୍ଷେତ୍ରରେ ଉଚ୍ଚ ସିଲେରୁ ଭଳି ସମସ୍ୟାର ସମାଧାନ ପାଇଁ ରାଜ୍ୟଗୁଡ଼ିକ ଅତି ନିକଟତର ଭାବେ କାର୍ଯ୍ୟ କରିବାକୁ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଥିଲେ।

ବାମପନ୍ଥୀ ଉଗ୍ରବାଦ ଏବଂ ଗଞ୍ଜା ଚାଷ ସମସ୍ୟାର ମୁକାବିଲା ପାଇଁ ଉଭୟ ରାଜ୍ୟ ସମର୍ଥନ ବିସ୍ତାର କରିବାକୁ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଥିବା ଜଣାଯାଇଛି। “ରାଜ୍ୟଗୁଡିକ ଯଥାକ୍ରମେ ବି. ଆର. ଆମ୍ବେଦକର ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟ, ଶ୍ରୀକାକୁଲମ୍ ଏବଂ ବ୍ରହ୍ମପୁର ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟରେ ଓଡିଆ ଏବଂ ତେଲୁଗୁ ଭାଷା ପାଇଁ ଏକ ଚେୟାର ପ୍ରତିଷ୍ଠା ଦିଗରେ କାର୍ଯ୍ୟ କରିବେ। ଏହା ବ୍ୟତୀତ ଦୁଇ ରାଜ୍ୟର ସୀମାନ୍ତବର୍ତ୍ତୀ ଜିଲ୍ଲାମାନଙ୍କରେ ଭାଷା ଶିକ୍ଷକ ନିଯୁକ୍ତି, ପୁସ୍ତକ ଯୋଗାଣ ଏବଂ ଭାଷା ଆଚରଣ ଦିଗରେ କାର୍ଯ୍ୟ କରିବେ।

ADVERTISEMENT
ADVERTISEMENT
ADVERTISEMENT
ADVERTISEMENT
ADVERTISEMENT
29cc3d8cd884c5afa1c0c9b79b62a918.w3000.h600._CR0,0,3000,600_SX1920_
%d bloggers like this: