ଲକଡ଼ାଉନ ଯୋଗୁଁ ବିଦ୍ୟାଳୟ ବନ୍ଦ, ଘରେ ପିଲାମାନଙ୍କର ଯତ୍ନ ନେବା କିପରି? - NK NEWS ODISHA

NK NEWS ODISHA

News Agency Odisha, Odisha latest news, Trending news Odisha, Breaking News Odisha,Odia latest News,latest odisha news,odia news headlines,odisha news,news odisha,breaking news odisha,latest odia news,news headlines,odisha current news,odisha orissa,odisha tv latest,bhubaneswar news,odisha latest news,odisha latest,odisha covid updates,odisha lockdown,lockdown news,odisha poltics,odishatv,ama odisha,kanak news bulletin,naveen patnaik,odisha,jobs,

ଲକଡ଼ାଉନ ଯୋଗୁଁ ବିଦ୍ୟାଳୟ ବନ୍ଦ, ଘରେ ପିଲାମାନଙ୍କର ଯତ୍ନ ନେବା କିପରି?

Spread the love
ADVERTISEMENT
ADVERTISEMENT

ଲକଡ଼ାଉନ ଯୋଗୁଁ ବିଦ୍ୟାଳୟ ବନ୍ଦ, ଘରେ ପିଲାମାନଙ୍କର ଯତ୍ନ ନେବା କିପରି?

ପିଲାମାନଙ୍କ ଉପରେ ମହାମାରୀର ପ୍ରଭାବ ଅଧିକ ଖରାପ ହେବାରେ ଲାଗିଛି |
କରୋନା ମହାମାରୀ ଏବଂ ଲକ୍ଡାଉନ୍ ଦ୍ୱାରା ପିଲାମାନେ ଅଧିକ ପ୍ରଭାବିତ ହୋଇଛନ୍ତି | ଗତ ଦେଢ଼ ବର୍ଷ ମଧ୍ୟରେ ଘରେ ଏକାନ୍ତରେ ଥିବା ପିଲାମାନଙ୍କର ମାନସିକ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ଅଧିକ ପ୍ରଭାବିତ ହୋଇଛି। ପିଲାମାନଙ୍କର ମାନସିକ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ଉପରେ ମହାମାରୀର ପ୍ରଭାବରେ ଉଭୟ ଶାରୀରିକ ଏବଂ ମାନସିକ ସ୍ତରରେ ପିଲାମାନେ ଅତ୍ୟନ୍ତ ଦୁର୍ବଳ ଅଟନ୍ତି। ଯେକୌଣସି ପ୍ରକାରର ଚାପ, କିମ୍ବା ଚିନ୍ତା ସେମାନଙ୍କ ଉପରେ ଗଭୀର ପ୍ରଭାବ ପକାଇଥାଏ | ମହାମାରୀ ହେତୁ ସେମାନଙ୍କର ଅନେକ କାର୍ଯ୍ୟକଳାପ ବନ୍ଦ ହୋଇଗଲା, ବିଦ୍ୟାଳୟଗୁଡ଼ିକ ଅନଲାଇନ୍ ଦ୍ୱାରା ପାଠ ପଢା ଏବଂ ସେମାନେ ବାହାରକୁ ଯିବା ବନ୍ଦ ହେଲା | କିଛି ପିଲା କରୋନାର ଦ୍ୱିତୀୟ ତରଙ୍ଗରେ ପିତାମାତାଙ୍କୁ ହରାଇଲେ | ଏହି ସବୁ ପିଲାମାନଙ୍କ ଉପରେ ମାନସିକ ପ୍ରଭାବ ପକାଇଛି | ଏକ ସୁସ୍ଥ ପରିବେଶ ନ ପାଇବା ମଧ୍ୟ ସେମାନଙ୍କର ବିକାଶ ଉପରେ ପ୍ରଭାବ ପକାଉଛି |

ADVERTISEMENT

ଚାପଗ୍ରସ୍ତ ପିଲାମାନଙ୍କ ସହିତ ମୁକାବିଲା କରିବାରେ କେଉଁ ପ୍ରକାରର ସମସ୍ୟାର ସମ୍ମୁଖୀନ ହେଉଛନ୍ତି

ଚାପ କିମ୍ବା ଚିନ୍ତାରେ ପିଲାମାନେ ବୟସ୍କମାନଙ୍କ ବିପରୀତ ଆଚରଣ କରନ୍ତି। କିଛି ପିଲା ପିତାମାତାଙ୍କୁ ଆଦୌ ଛାଡନ୍ତି ନାହିଁ, କେହି କେହି ନିଜକୁ ସବୁକିଛିରୁ ଅଲଗା କରନ୍ତି, କେହି ଆକ୍ରମଣାତ୍ମକ ହୁଅନ୍ତି ଏବଂ କେହି ନିରାଶ ହୁଅନ୍ତି | ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତିରେ ପିଲାମାନଙ୍କର ମାନସିକ ସ୍ଥିତି ବୁଝିବା କଷ୍ଟକର। ଆତଙ୍କ, ଅସୁସ୍ଥତା କିମ୍ବା ପ୍ରିୟଜନଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ସେମାନଙ୍କ ଉପରେ ପ୍ରତିକୂଳ ପ୍ରଭାବ ପକାଇପାରେ | ବେଳେବେଳେ ସେମାନେ ସେମାନଙ୍କର ଭୟ କିମ୍ବା ଚିନ୍ତାକୁ ସଠିକ୍ ଭାବରେ ପ୍ରକାଶ କରିବାକୁ ସକ୍ଷମ ନୁହଁନ୍ତି |

ବୟସ୍କମାନଙ୍କ ପାଇଁ ପିଲାମାନଙ୍କ ଆଚରଣ ଉପରେ ନଜର ରଖିବା ଜରୁରୀ ଅଟେ। ସାମ୍ପ୍ରତିକ ପରିସ୍ଥିତିରେ, ଏହା ମଧ୍ୟ ଆବଶ୍ୟକ ଯେ ପିତାମାତାମାନେ ସେମାନଙ୍କର ମତ ପ୍ରକାଶ କରିବାକୁ ପିଲାମାନଙ୍କୁ ଉତ୍ସାହିତ କରନ୍ତି | ଏଥିପାଇଁ ପିଲାମାନଙ୍କୁ ଏକ ଭଲ ପରିବେଶ ଯୋଗାଇବା ଆବଶ୍ୟକ | ପିଲାମାନେ ଚିତ୍ର ଏବଂ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ଜିନିଷ ମାଧ୍ୟମରେ ମଧ୍ୟ ନିଜକୁ ପ୍ରକାଶ କରିପାରିବେ | ମୃତ୍ୟୁ, ସଂକ୍ରମଣ ଏବଂ ମହାମାରୀ ଉପରେ ସିଧାସଳଖ କଥାବାର୍ତ୍ତା କରିବା ପରିବର୍ତ୍ତେ, ପିଲାମାନଙ୍କ ସହିତ ଗଠନମୂଳକ ଢ଼ଙ୍ଗରେ ଯୋଗାଯୋଗ କରିବା ଉଚିତ୍ |

ଏହି ମହାମାରୀ 5-6 ବର୍ଷ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ପିଲାମାନଙ୍କୁ କିପରି ପ୍ରଭାବିତ କରୁଛି


ପିଲାମାନଙ୍କ ପାଇଁ ପ୍ରଥମ ପାଞ୍ଚ ବର୍ଷ ଅତ୍ୟନ୍ତ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ | ସକରାତ୍ମକ ପରିବେଶର ଅଭାବ, ଉତ୍ସାହ ଏବଂ ସାମାଜିକ ପାରସ୍ପରିକ କ୍ରିୟା ସେମାନଙ୍କ ଉପରେ ପ୍ରତିକୂଳ ପ୍ରଭାବ ପକାଉଛି | ତଥାପି, ଆମେ ପିଲାମାନଙ୍କୁ ସଂକ୍ରମଣର ବିପଦରେ ପକାଇ ପାରିବୁ ନାହିଁ, ତେଣୁ ସେମାନେ ମଜାଳିଆ ପରିପୂର୍ଣ୍ଣ ବିଭିନ୍ନ କାର୍ଯ୍ୟରେ ନିୟୋଜିତ ହେବା ଉଚିତ୍ | ଏପରିକି ଅନଲାଇନ୍ ଅଧ୍ୟୟନଗୁଡ଼ିକ କାର୍ଯ୍ୟକଳାପ ଉପରେ ଆଧାରିତ ହେବା ଉଚିତ୍ |

ବୟସ୍କ ପିଲାମାନଙ୍କ ପାଇଁ ଉପଦେଶ
ବୟସ୍କ ପିଲାମାନଙ୍କ ପାଇଁ ମଧ୍ୟ ଏହି ସମୟ କଷ୍ଟକର | ମହାମାରୀ ତାଙ୍କ ଅଧ୍ୟୟନ ଏବଂ ଭବିଷ୍ୟତ ଯୋଜନା ଉପରେ ପ୍ରଭାବ ପକାଇଛି | ତେଣୁ, ପିତାମାତା, ସେମାନଙ୍କର ଯତ୍ନ ନେଉଥିବା କିମ୍ବା ଶିକ୍ଷକଙ୍କ ଭୂମିକା ଆଜି ଅତ୍ୟନ୍ତ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ | ସେ ପିଲାମାନଙ୍କୁ ବୁଝାଇବା ଉଚିତ୍ ଯେ ଏହି ମହାମାରୀ ସମୟରେ ସେ ଏକୁଟିଆ ନୁହଁନ୍ତି ଏବଂ ତାଙ୍କ ପରି ଅନେକ ପିଲା ମଧ୍ୟ ସମାନ ପରିସ୍ଥିତି ଦେଇ ଗତି କରୁଛନ୍ତି। ପିତାମାତାମାନେ ସାମ୍ପ୍ରତିକ ପରିସ୍ଥିତିକୁ ଗ୍ରହଣ କରିବା ଏବଂ ପିଲାମାନଙ୍କ ସହିତ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ସହଯୋଗ କରିବା ମଧ୍ୟ ଆବଶ୍ୟକ |

ଅଭିଭାବକମାନେ ଏହି ଜିନିଷଗୁଡ଼ିକର ଯତ୍ନ ନେବା ଉଚିତ୍

ଏହି ସମୟରେ ଅନେକ ଅଭିଭାବକମାନେ ନିଜ ପିଲାମାନଙ୍କ ଶିକ୍ଷା ଉପରେ ଧ୍ୟାନ ଦେବା କଷ୍ଟକର ହୋଇପଡ଼ିଛନ୍ତି | ପ୍ରତ୍ୟେକ ବୟସର ପିଲାମାନଙ୍କର ଆବଶ୍ୟକତା ଅଲଗା ଅଟେ। ସେମାନେ ପିତାମାତାଙ୍କ ସମୟ, ଧ୍ୟାନ, ବ୍ୟସ୍ତ ରହିବାକୁ ଜିନିଷ ଏବଂ ଏକ ଖୁସି ପରିବେଶ ଆବଶ୍ୟକ କରନ୍ତି | ଘରର ଚାପଗ୍ରସ୍ତ ପରିବେଶ ମାନସିକ ସ୍ତରରେ ପିଲାମାନଙ୍କ ଉପରେ ପ୍ରଭାବ ପକାଇପାରେ, କିନ୍ତୁ ଏକ ନିରାପଦ ପରିବେଶ ସେମାନଙ୍କୁ ଏହି ସମସ୍ୟାରୁ ଦୂରେଇ ରଖେ |

ପିତାମାତାମାନେ ନିଜ ପିଲାମାନଙ୍କୁ ବ୍ୟସ୍ତ ରଖିବା ଉଚିତ୍। ଏଥିପାଇଁ ସର୍ବପ୍ରଥମେ ସେମାନେ ନିଜେ ଏକ ସକାରାତ୍ମକ ଚିନ୍ତା କରିବା ଆବଶ୍ୟକ | ପିତାମାତାମାନେ ନିଜକୁ ଶାନ୍ତ ରଖିବା ପାଇଁ ଉପାୟ ଖୋଜିବା ଉଚିତ୍ | ସେମାନେ ସେମାନଙ୍କର ଦୈନନ୍ଦିନ କାର୍ଯ୍ୟକୁ ଏପରି ଭାବରେ ସଂଗଠିତ କରିବା ଉଚିତ ଯେ ସେମାନେ ପିଲାମାନଙ୍କ ପାଇଁ ସମୟ ବାହାର କରିପାରିବେ | ପିତାମାତା ଯେଉଁମାନେ ଚାପକୁ ଦୂର କରିବାରେ ଅସମର୍ଥ ସେମାନଙ୍କ ପରିବାର, ବନ୍ଧୁ କିମ୍ବା ବିଶେଷଜ୍ଞଙ୍କ ସାହାଯ୍ୟ ନେବା ଉଚିତ୍ |

ADVERTISEMENT
ADVERTISEMENT
ADVERTISEMENT
ADVERTISEMENT
ADVERTISEMENT
29cc3d8cd884c5afa1c0c9b79b62a918.w3000.h600._CR0,0,3000,600_SX1920_
%d bloggers like this: