ତୃତୀୟ ତରଙ୍ଗ ପୂର୍ବରୁ ସାରା ରାଜ୍ୟରେ ନବୀକରଣ ହେବ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ସେବା ଭିତ୍ତିଭୂମି | - NK NEWS ODISHA

NK NEWS ODISHA

News Agency Odisha, Odisha latest news, Trending news Odisha, Breaking News Odisha,Odia latest News,latest odisha news,odia news headlines,odisha news,news odisha,breaking news odisha,latest odia news,news headlines,odisha current news,odisha orissa,odisha tv latest,bhubaneswar news,odisha latest news,odisha latest,odisha covid updates,odisha lockdown,lockdown news,odisha poltics,odishatv,ama odisha,kanak news bulletin,naveen patnaik,odisha,jobs,

ତୃତୀୟ ତରଙ୍ଗ ପୂର୍ବରୁ ସାରା ରାଜ୍ୟରେ ନବୀକରଣ ହେବ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ସେବା ଭିତ୍ତିଭୂମି |

Spread the love
ADVERTISEMENT
ADVERTISEMENT

ତୃତୀୟ ତରଙ୍ଗ ପୂର୍ବରୁ ସାରା ରାଜ୍ୟରେ ନବୀକରଣ ହେବ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ସେବା ଭିତ୍ତିଭୂମି |

ଭୁବନେଶ୍ୱର:26/07/2021(ବ୍ୟୁରୋ): ମହାମାରୀର ତୃତୀୟ ତରଙ୍ଗ ପୂର୍ବରୁ ଜରୁରୀକାଳୀନ କୋଭିଡ ରେସପନ୍ସ ପ୍ୟାକେଜ (ECRP) ଅଧୀନରେ ସାରା ରାଜ୍ୟରେ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟସେବା ଭିତ୍ତିଭୂମି ନବୀକରଣ କରିବାକୁ ଓଡିଶା ସରକାର ଯୋଜନା କରିଛନ୍ତି।

ADVERTISEMENT

ଡାଇଗ୍ନୋଷ୍ଟିକ୍, ଟେଲିମେଡିସିନ୍ ହବ୍, ଗୁରୁତର ରୋଗୀଙ୍କ ପରିବହନ, କୋଭିଡ୍ କେୟାର ସେଣ୍ଟର ଏବଂ ଶିଶୁ ଆଇସିୟୁ ଏବଂ ଅମ୍ଳଜାନ ଯୋଗାଣକୁ କେନ୍ଦ୍ର କରିବା ପାଇଁ କେନ୍ଦ୍ର ଦ୍ୱାରା ଘୋଷିତ ଦ୍ୱିତୀୟ ପର୍ଯ୍ୟାୟ ଜରୁରୀକାଳୀନ ପ୍ୟାକେଜ୍।

60:40 ପାଣ୍ଠି ଅନୁପାତରେ 23,123 କୋଟି ପ୍ୟାକେଜ୍ ମଧ୍ୟରୁ ଓଡିଶା 861.96 କୋଟି ଟଙ୍କା ଖର୍ଚ୍ଚ କରିବ ଯେଉଁଥିରେ କେନ୍ଦ୍ରୀୟ ଅଂଶ 517.18 କୋଟି ଏବଂ ରାଜ୍ୟ ଅଂଶ 344.78 କୋଟି ହେବ। ନିକଟରେ ଏକ ଉଚ୍ଚସ୍ତରୀୟ ବୈଠକରେ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନିଆଯାଇଛି ଯେ ସରକାର ପ୍ରତ୍ୟେକ ଜିଲ୍ଲା ଜନସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ କେନ୍ଦ୍ରରେ ଅତି କମରେ ଗୋଟିଏ ଆରଟି-ପିସିଆର ଲାବୋରେଟୋରୀ, ସମସ୍ତ ଜିଲ୍ଲା ମୁଖ୍ୟାଳୟ ଡାକ୍ତରଖାନାଗୁଡ଼ିକରେ ମେଡିକାଲ ଗ୍ୟାସ ପାଇପଲାଇନ ବ୍ୟବସ୍ଥା ସହିତ ତରଳ ମେଡିକାଲ ଅମ୍ଳଜାନ ସ୍ଥାପନ କରିବାକୁ ଯୋଜନା କରିଛନ୍ତି |

ମନୋନୀତ ଗୋଷ୍ଠୀ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ କେନ୍ଦ୍ର ଗୁଡ଼ିକରେ ପ୍ରି-ଫ୍ୟାକେସନ୍ ଷ୍ଟ୍ରକଚର ସହିତ କୋଡ଼ିଏ ଶଯ୍ୟା ବିଶିଷ୍ଟ କୋଭିଡ୍ କେୟାର ସେଣ୍ଟର ଏବଂ ଛଅ ଶଯ୍ୟା କେନ୍ଦ୍ର ସ୍ଥାପନ କରାଯିବ | ପ୍ରତ୍ୟେକ ମୁଖ୍ୟାଳୟ ଡାକ୍ତରଖାନାକୁ ଦୁଇଟି ଆଡଭାନ୍ସଡ ଲାଇଫ ସପୋର୍ଟ ଆମ୍ବୁଲାନ୍ସ (ALS) ଯୋଗାଇ ଦିଆଯାଉଥିବାବେଳେ ସବ-ଡିଭିଜନାଲ ହସ୍ପିଟାଲ ଏବଂ ପ୍ରତ୍ୟେକ ବ୍ଲକ ପ୍ରତ୍ୟେକ ଏଲଏସ ପାଇବେ। ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ବିଭାଗର ଅତିରିକ୍ତ ମୁଖ୍ୟ ଶାସନ ସଚିବ ପି.କେ ମହାପାତ୍ର କହିଛନ୍ତି ଯେ 20 ରୁ 30 ଶଯ୍ୟା ବିଶିଷ୍ଟ ଅମ୍ଳଜାନ ସମର୍ଥିତ ଶିଶୁ ଚିକିତ୍ସା ୱାର୍ଡ ସହିତ ମନୋନୀତ ଜିଲ୍ଲା ମୁଖ୍ୟ ଚିକିତ୍ସା କେନ୍ଦ୍ର ଗୁଡ଼ିକରେ ଶିଶୁ ଆଇସିୟୁ ପ୍ରତିଷ୍ଠା କରାଯିବ। ଆଠଟି ଅତ୍ୟାବଶ୍ୟକ ଔଷଧର ବଫର ଷ୍ଟକିଂ ପାଇଁ କେନ୍ଦ୍ର ଏକ ବିସ୍ତୃତ ନିର୍ଦ୍ଦେଶାବଳୀ ଜାରି କରିଥିବାରୁ ଏହାର ବଫର ଷ୍ଟକିଂ ପାଇଁ ଅତ୍ୟାବଶ୍ୟକ ଔଷଧ କ୍ରୟ ପାଇଁ ମେଡିକାଲ କର୍ପୋରେସନ୍ ସମସ୍ତ ପଦକ୍ଷେପ ନେଇଛି ବୋଲି ସେ କହିଛନ୍ତି।

ଜିଲ୍ଲା ମୁଖ୍ୟ ଚିକିତ୍ସାଳୟରେ ଟେଲି ମେଡିସିନ୍ ହବ୍ ଏବଂ କୋଭିଡ କେୟାର ସେଣ୍ଟର ତଥା ଉତ୍ସର୍ଗୀକୃତ କୋଭିଡ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ କେନ୍ଦ୍ରର ମୁଖପାତ୍ରଙ୍କୁ ମଜବୁତ କରିବାକୁ ମଧ୍ୟ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନିଆଯାଇଛି | କୋଭିଡ ଡାକ୍ତରଖାନାଗୁଡ଼ିକରେ 610 ଟି ଗୁରୁତର ଚିକିତ୍ସା ଶଯ୍ୟା ସମେତ ସରକାର 3000 ଶଯ୍ୟା ପ୍ରଦାନ କରିସାରିଛନ୍ତି। କଟକ ଠାରେ ଥିବା ଶିଶୁ ଭବନକୁ ଏକ ସେଣ୍ଟର ଅଫ୍ ଏକ୍ସଲେନ୍ସ ଭାବରେ ବିକଶିତ କରାଯାଉଥିବାବେଳେ ଶ୍ଵାସକ୍ରିୟା ଫୁସଫୁସ ସହାୟତା ପାଇଁ ସିମୁଲେସନ୍ ଲ୍ୟାବ ପାଇଁ ଆଗ୍ରହର ଅଭିବ୍ୟକ୍ତି ଭାସମାନ ହୋଇସାରିଛି | ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ କେୟାର ଦ୍ୱାରା ସ୍ଥାପିତ ହେଉଥିବା 39 ପ୍ରେସର ସ୍ୱିଙ୍ଗ୍ ଆଡସୋର୍ସେସନ୍ (PSA) ଅମ୍ଳଜାନ ଉତ୍ପାଦନକାରୀ ପ୍ଲାଣ୍ଟ ମଧ୍ୟରୁ 7ଜଣଙ୍କୁ ପୂର୍ବରୁ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ଷମ କରାଯାଇଛି | ଏହି ମାସ ଶେଷ ସୁଦ୍ଧା ଆଉ 19 ଟି କାର୍ଯ୍ୟକ୍ଷମ ହେବ, ବାକି 13 ଅଗଷ୍ଟ 15 ସୁଦ୍ଧା ପ୍ରସ୍ତୁତ ହୋଇଯିବ। ସେହିଭଳି ସରକାର ଏହିପରି 19 ଟି ପ୍ଲାଣ୍ଟ ସ୍ଥାପନ କରୁଛନ୍ତି ଯେଉଁଥିରୁ ଦୁଇଟି କାର୍ଯ୍ୟକ୍ଷମ ହୋଇଛି ଏବଂ ବାକି ସେପ୍ଟେମ୍ବର ମଧ୍ୟଭାଗରେ ସ୍ଥାପନ କରାଯିବ।

ADVERTISEMENT
ADVERTISEMENT
ADVERTISEMENT
ADVERTISEMENT
ADVERTISEMENT
29cc3d8cd884c5afa1c0c9b79b62a918.w3000.h600._CR0,0,3000,600_SX1920_
%d bloggers like this: