ଓଡ଼ିଶାର ଖେଳ ଢାଞ୍ଚାକୁ ବିକଶିତ କରିବାପାଇଁ ସ୍ଥାପନ ହେବ 89 ମଲ୍ଟି-ଇନଡୋର ଷ୍ଟାଡିୟମ | - NK NEWS ODISHA

NK NEWS ODISHA

News Agency Odisha, Odisha latest news, Trending news Odisha, Breaking News Odisha,Odia latest News,latest odisha news,odia news headlines,odisha news,news odisha,breaking news odisha,latest odia news,news headlines,odisha current news,odisha orissa,odisha tv latest,bhubaneswar news,odisha latest news,odisha latest,odisha covid updates,odisha lockdown,lockdown news,odisha poltics,odishatv,ama odisha,kanak news bulletin,naveen patnaik,odisha,jobs,

ଓଡ଼ିଶାର ଖେଳ ଢାଞ୍ଚାକୁ ବିକଶିତ କରିବାପାଇଁ ସ୍ଥାପନ ହେବ 89 ମଲ୍ଟି-ଇନଡୋର ଷ୍ଟାଡିୟମ |

Spread the love
ADVERTISEMENT
ADVERTISEMENT

ଓଡ଼ିଶାର ଖେଳ ଢାଞ୍ଚାକୁ ବିକଶିତ କରିବାପାଇଁ ସ୍ଥାପନ ହେବ 89 ମଲ୍ଟି-ଇନଡୋର ଷ୍ଟାଡିୟମ |

ଭୁବନେଶ୍ୱର: 09/08/2021(ବ୍ୟୁରୋ): ଓଡ଼ିଶାରେ ଖେଳ ଢାଞ୍ଚାକୁ ଆହୁରି ବିକଶିତ କରିବା ଏହାର ମୁଖ୍ୟ ଲକ୍ଷ୍ୟର ଏକ ବୈଶିଷ୍ଟ୍ୟ ଭାବରେ କ୍ରୀଡା, ନିରାପତ୍ତା ଘର ପାଇଁ ଉପଯୋଗୀତା ସହିତ 89 ମଲ୍ଟି-ଇନଡୋର ଷ୍ଟାଡିୟମ ସ୍ଥାପନ କରିବାକୁ ରାଜ୍ୟ ସରକାର ଚୟନ କରିଛନ୍ତି। ସୋମବାର ସନ୍ଧ୍ୟାରେ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ନବୀନ ପଟ୍ଟନାୟକଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ପରିଚାଳିତ ଏକ ଭର୍ଚୁଆଲ୍ ସମାବେଶରେ ରାଜ୍ୟ କ୍ୟାବିନେଟ୍ ଏହି ପ୍ରଭାବ ସହିତ ଏକ ପ୍ରସ୍ତାବକୁ ସମର୍ଥନ କରିଥିଲା।

ADVERTISEMENT

ସମାବେଶ ପରେ ମୁଖ୍ୟ ଶାସନ ସଚିବ ସୁରେଶ ଚନ୍ଦ୍ର ମହାପାତ୍ର କହିଛନ୍ତି ଯେ ଆସନ୍ତା ବର୍ଷ 693.35 କୋଟି ଟଙ୍କା ବ୍ୟୟ ଅଟକଳରେ “ମହାନଗର ନିଗମ କ୍ରୀଡା ଭିତ୍ତିଭୂମି ବିକାଶ ପ୍ରକଳ୍ପ” ଅଧୀନରେ 89 ମଲ୍ଟି-ଇନଡୋର ଷ୍ଟାଡିୟମ ବିକାଶକୁ ରାଜ୍ୟ କ୍ୟାବିନେଟ୍ ସମର୍ଥନ କରିଛି। ଏବଂ ଏହା ରାଜ୍ୟରେ କ୍ରୀଡ଼ାର ଅଗ୍ରଗତି ପାଇଁ ଏକ ମହତ୍ତ୍ବ ପ୍ରଦାନ କରିବ | କ୍ରୀଡ଼ାର ଅଗ୍ରଗତି ଉପରେ ରାଜ୍ୟ ସରକାର ଶୂନ୍ୟ ରହିଛନ୍ତି ବୋଲି ପ୍ରକାଶ କରି ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ, ଖେଳ ଏବଂ ଖେଳର ଉନ୍ନତି ପାଇଁ ରାଜ୍ୟକୁ ଏକ ମୁଖ୍ୟ ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟ ଭାବେ ଗ୍ରହଣ କରାଯାଇଛି |

ମହାପାତ୍ର କହିଛନ୍ତି ଯେ 5-ଟି ଡ୍ରାଇଭ ଅଧୀନରେ ରାଜ୍ୟରେ କ୍ରୀଡା କ୍ଷେତ୍ରର ପରିବର୍ତ୍ତନକୁ ନିଶ୍ଚିତ କରିବା ପାଇଁ ଏହି ପଦକ୍ଷେପ ନିଆଯାଇଛି। ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ଧାରଣା ଅନୁଯାୟୀ, ଅଂଶୀଦାର ସମାବେଶକୁ ବ୍ୟକ୍ତିଗତ ଏଜେଣ୍ଟ ଏବଂ କ୍ରୀଡ଼ାବିତମାନଙ୍କ ସହିତ ଏହି ଭାରରେ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦିଆଯାଇଥିଲା ଏବଂ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟ ଏବଂ ସଂରଚନା ଏହି ବାର୍ତ୍ତାଳାପ ଉପରେ ନିର୍ଭରଶୀଳ ହୋଇଛି | ଯେହେତୁ ସହରୀ ଲୋକାଲ୍ ବଡିଜ୍ (ULBs) ଅଞ୍ଚଳଗୁଡିକ ନିର୍ଦ୍ଦେଶନାମା ସହିତ କ୍ରୀଡା ସମ୍ବନ୍ଧୀୟ ଅଗ୍ରଗତି ପାଇଁ ନୀତିଗତ ସ୍ଥାନ ଭାବରେ ଯାଉଛନ୍ତି, ଏହି ପ୍ରକଳ୍ପଟି ରାଜ୍ୟର ULB ଗୁଡ଼ିକରେ ଗୁଣାତ୍ମକ ଖେଳ ଢାଞ୍ଚା ଗ୍ୟାରେଣ୍ଟି ଦେବା ପାଇଁ ପ୍ରସ୍ତାବ ଦିଆଯାଇଛି | ଉଦ୍ୟୋଗର ଏକ ବୈଶିଷ୍ଟ୍ୟ ଭାବରେ, ବିଭିନ୍ନ ULB ର 89 ଟି ଅଞ୍ଚଳରେ ଇନଡୋର ଷ୍ଟାଡିୟମ ନିର୍ମାଣ କରିବାକୁ ପ୍ରସ୍ତାବ ଦିଆଯାଇଛି ଯେଉଁଠାରେ ବର୍ତ୍ତମାନ ଏହି କାର୍ଯ୍ୟାଳୟଗୁଡିକ ଉପଲବ୍ଧ ନୁହେଁ |

ଷ୍ଟାଡିୟମଗୁଡିକରେ ବ୍ୟାଡମିଣ୍ଟନ୍, ଟେବୁଲ୍ ଟେନିସ୍, ଯୋଗ, ବ୍ୟାୟାମ କେନ୍ଦ୍ର ଇତ୍ୟାଦି କାର୍ଯ୍ୟାଳୟ ରହିବ ଏବଂ ଇନଡୋର କରିଡର ସ୍ଥାନ ଇନଡୋର ଖେଳର ଅଧିକାଂଶ ଅଂଶ ପାଇଁ ବ୍ୟବହୃତ ହୋଇପାରିବ ଏବଂ ବିଭିନ୍ନ ଇନଡୋର ଖେଳର ପଡ଼ୋଶୀଙ୍କ ଆବଶ୍ୟକ ଅନୁଯାୟୀ ଏହାକୁ ପରିବର୍ତ୍ତନ କରାଯାଇପାରିବ | ଆହୁରି ମଧ୍ୟ, ଇନଡୋର ମୈଦାନଗୁଡିକ 200 କିଲୋମିଟର ପବନର ବେଗକୁ ପ୍ରତିହତ କରିବା ପାଇଁ ଉଦ୍ଦିଷ୍ଟ ଏବଂ ଘୂର୍ଣ୍ଣିବଳୟ, ବନ୍ୟା ପରି ବିପର୍ଯ୍ୟୟ ସମୟରେ ସ୍ଥାନୀୟ କ୍ଷେତ୍ର କଭର ଭାବରେ ବ୍ୟବହାର କରାଯାଇପାରିବ |

ଏହା ବ୍ୟତୀତ, ଏଗୁଡିକ 50 ଶଯ୍ୟା (ବିଜ୍ଞପ୍ତି କ୍ଷେତ୍ର ପରିଷଦର ମଡେଲ ଅନୁଯାୟୀ) କିମ୍ବା 100 ଶଯ୍ୟା (ପୌରପାଳିକା ମଡେଲ ଅନୁଯାୟୀ) ପରିବର୍ତ୍ତନ କରାଯାଇପାରିବ | ULB ଗୁଡିକ ମଧ୍ୟ ସେଗୁଡିକ ପ୍ରସ୍ତୁତି, ସମାବେଶ, ମୂଲ୍ୟାଙ୍କନ ଧ୍ୟାନ ଇତ୍ୟାଦି ପାଇଁ ବ୍ୟବହାର କରିପାରିବେ | ଏହି କାର୍ଯ୍ୟ ସହିତ, ଏକ ଉଦୀୟମାନ କ୍ରୀଡ଼ା ଷ୍ଟାଲୱାର୍ଟ ଭାବରେ ଓଡିଶାର ଚିତ୍ର ଅତିରିକ୍ତ ଭାବରେ ଦୃଢ଼ ହେବ |

ADVERTISEMENT
ADVERTISEMENT
ADVERTISEMENT
ADVERTISEMENT
ADVERTISEMENT
%d bloggers like this: