NK NEWS ODISHA

News Agency Odisha, Odisha latest news, Trending news Odisha, Breaking News Odisha,Odia latest News,latest odisha news,odia news headlines,odisha news,news odisha,breaking news odisha,latest odia news,news headlines,odisha current news,odisha orissa,odisha tv latest,bhubaneswar news,odisha latest news,odisha latest,odisha covid updates,odisha lockdown,lockdown news,odisha poltics,odishatv,ama odisha,kanak news bulletin,naveen patnaik,odisha,jobs,

+2 ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀମାନଙ୍କ ପାଇଁ ଆସିଲା ଖୁସି ଖବର, ଜାଣିବାପାଇଁ ପଢନ୍ତୁ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ଖବର !

Spread the love
ADVERTISEMENT

+2 ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀମାନଙ୍କ ପାଇଁ ଆସିଲା ଖୁସି ଖବର, ଜାଣିବାପାଇଁ ପଢନ୍ତୁ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ଖବର !

ଭୁବନେଶ୍ୱର: 27/08/2021(ବ୍ୟୁରୋ): ଓଡିଶାର ଉଚ୍ଚ ମାଧ୍ୟମିକ ଶିକ୍ଷା (CHSE) ଗୁରୁବାର ଦିନ କହିଛି ଯେ କ୍ରମାଗତ ଦ୍ୱିତୀୟ ବର୍ଷ ପାଇଁ ରାଜ୍ୟରେ +2 ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀଙ୍କ ପାଇଁ ସିଲାବସ୍ 30 ପ୍ରତିଶତ ହ୍ରାସ ପାଇବ। ଗୁରୁବାର ଏଠାରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ CHSE ଏକାଡେମିକ୍ କମିଟି ବୈଠକରେ ଏହି ନିଷ୍ପତ୍ତି ନିଆଯାଇଛି।

“ଯଦିଓ କୋଭିଡ ପରିସ୍ଥିତି ହେତୁ କଲେଜଗୁଡ଼ିକରେ ଶ୍ରେଣୀ ଶିକ୍ଷାଦାନ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିଲା, ମୋଟ ଶିକ୍ଷାଦାନ ଦିନ ହ୍ରାସ ପାଇଛି। ଏହାକୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି ଚଳିତ ବର୍ଷ ମଧ୍ୟ 30 ପ୍ରତିଶତ ହ୍ରାସ ହୋଇଥିବା ସିଲାବସ୍ ଜାରି ରଖିବାକୁ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନିଆଯାଇଛି ବୋଲି CHSE ଉପାଧ୍ୟକ୍ଷ ତୁଷାର କାନ୍ତି ତ୍ରିପାଠୀ କହିଛନ୍ତି।

ସେହିଭଳି, ଏକାଡେମିକ୍ କମିଟି ଛାତ୍ରମାନଙ୍କ ପାଇଁ ନିରନ୍ତର ମୂଲ୍ୟାଙ୍କନ ପ୍ରଣାଳୀ ନିଶ୍ଚିତ କରିବାକୁ ବ୍ୟାପକ ବିଚାର ବିମର୍ଶ କରିଥିଲା ​​| ସିଲାବସ୍ ହ୍ରାସ ବ୍ୟତୀତ, ଏକାଦଶ ଏବଂ ଦ୍ୱାଦଶ ଶ୍ରେଣୀର ଛାତ୍ରମାନଙ୍କ ପାଇଁ ଟର୍ମିନାଲ୍ ପରୀକ୍ଷା କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ କରିବାକୁ ପ୍ରସ୍ତାବ ମଧ୍ୟ ଦିଆଯାଇଥିଲା।

ପ୍ରସ୍ତାବ ଅନୁଯାୟୀ, ପ୍ରତିବର୍ଷ ଏକାଦଶ ଏବଂ ଦ୍ୱାଦଶ ଶ୍ରେଣୀର ଛାତ୍ରମାନଙ୍କ ପାଇଁ 3 ଟି କ୍ୱାର୍ଟର ଶେଷ ପରୀକ୍ଷା ଏବଂ ଗୋଟିଏ ବାର୍ଷିକ ପରୀକ୍ଷା ହେବ | ତିନୋଟି ତ୍ରୟ ମାସିକ ପରୀକ୍ଷା (ସଂପୃକ୍ତ କଲେଜ ଦ୍ୱାରା ପରିଚାଳିତ ହେବ) ଏବଂ ପ୍ରଥମ ବର୍ଷରେ ଗୋଟିଏ ବାର୍ଷିକ ପରୀକ୍ଷା ହେବ | ବାର୍ଷିକ ପରୀକ୍ଷା (CHSE ଦ୍ୱାରା ପରିଚାଳିତ) ସହିତ ତିନୋଟି କ୍ୱାର୍ଟର ଶେଷ ପରୀକ୍ଷା ଅନୁଷ୍ଠିତ ହେବ | ଟର୍ମିନାଲ୍ ପରୀକ୍ଷା ପ୍ରତ୍ୟେକରେ 30 ମାର୍କ ରହିବ, ସିଦ୍ଧାନ୍ତ ପାଇଁ 20 ମାର୍କ ଏବଂ ବ୍ୟବହାରିକ ପାଇଁ 10 ମାର୍କ |

“ଚୂଡ଼ାନ୍ତ ପରୀକ୍ଷାରେ ସୁରକ୍ଷିତ ମାର୍କ ଆଧାରରେ ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀଙ୍କ ମାର୍କ ମୂଲ୍ୟାଙ୍କନ କରାଯିବ । ଅନୁମୋଦନ ପାଇଁ ଏହି ପ୍ରସ୍ତାବ ଓଡିଶା ସରକାରଙ୍କ ନିକଟରେ ରଖାଯିବ। ଆବଶ୍ୟକ ଅନୁମୋଦନ ପରେ ପରିଷଦ ପରବର୍ତ୍ତୀ ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ ଏକ ବିସ୍ତୃତ ବିଜ୍ଞପ୍ତି ଜାରି କରିବ ବୋଲି ତ୍ରିପାଠୀ କହିଛନ୍ତି।

“ଆମେ ଆଶା କରୁଛୁ ଆଗାମୀ ଦିନରେ COVID-19 ପରିସ୍ଥିତିରେ ଉନ୍ନତି ଆସିବ | ଯଦି ପରିସ୍ଥିତି CHSE କୁ ବାର୍ଷିକ +2 ପରୀକ୍ଷା ଦେବାକୁ ଅନୁମତି ଦିଏ ନାହିଁ, ତେବେ ମୂଲ୍ୟାଙ୍କନ ଏବଂ ଫଳାଫଳ ପ୍ରକାଶନ ପାଇଁ ବିକଳ୍ପ ମୂଲ୍ୟାଙ୍କନ ପ୍ରକ୍ରିୟା ସହଜ ହେବ ବୋଲି ତ୍ରିପାଠୀ କହିଛନ୍ତି।

ADVERTISEMENT
ADVERTISEMENT
%d bloggers like this: