NK NEWS ODISHA

News Agency Odisha, Odisha latest news, Trending news Odisha, Breaking News Odisha,Odia latest News,latest odisha news,odia news headlines,odisha news,news odisha,breaking news odisha,latest odia news,news headlines,odisha current news,odisha orissa,odisha tv latest,bhubaneswar news,odisha latest news,odisha latest,odisha covid updates,odisha lockdown,lockdown news,odisha poltics,odishatv,ama odisha,kanak news bulletin,naveen patnaik,odisha,jobs,

ନୟାଗଡ଼ ଜିଲ୍ଲା ଯାଉଛନ୍ତି କି ? ଦେଖିବାକୁ ଭୁଲନ୍ତୁ ନାହିଁ ନୟାଗଡ଼ ଜିଲ୍ଲାର ପ୍ରାକୃତିକ ପର୍ଯ୍ୟଟନ ସ୍ଥଳ…..

Spread the love
ADVERTISEMENT

ନୟାଗଡ଼ ଜିଲ୍ଲା ଯାଉଛନ୍ତି କି ? ଦେଖିବାକୁ ଭୁଲନ୍ତୁ ନାହିଁ ନୟାଗଡ଼ ଜିଲ୍ଲାର ପ୍ରାକୃତିକ ପର୍ଯ୍ୟଟନ ସ୍ଥଳ…..

ପୂର୍ବ ଭାରତର ଓଡିଶା ରାଜ୍ୟର 30 ଟି ଜିଲ୍ଲା ମଧ୍ୟରୁ ନୟାଗଡ଼ ଜିଲ୍ଲା | 1992 ରେ ଏହା ସୃଷ୍ଟି ହୋଇଥିଲା ଯେତେବେଳେ ପୂର୍ବ ପୁରୀ ଜିଲ୍ଲାକୁ ଖୋର୍ଦ୍ଧା , ନୟାଗଡ଼ ଏବଂ ପୁରୀ ନାମକ ତିନୋଟି ଜିଲ୍ଲାରେ ବିଭକ୍ତ କରାଯାଇଥିଲା | ଏହା ବାଇଶିପଲ୍ଲୀ ବନ୍ୟଜନ୍ତୁ ଅଭୟାରଣ୍ୟର ଘର ଅଟେ | ପ୍ରାକୃତିକ ଦୃଶ୍ୟକୁ ନେଇ ଏହା ଏକ ହିଲ୍ ଷ୍ଟେସନ୍ ଭାବେ ଜଣାଶୁଣା | ଛେନାପୋଡ଼ ହେଉଛି ପ୍ରିୟ ମିଠା ଯାହା ପାଇଁ ନୟାଗଡ଼ ଓଡିଶାରେ ପ୍ରସିଦ୍ଧ |

ନୟାଗଡ଼ ଜିଲ୍ଲାର ଇତିହାସରୁ ଏହା ଜଣାପଡିଛି ଯେ ମଧ୍ୟପ୍ରଦେଶର ‘ରେୱା’ରୁ ତୀର୍ଥଯାତ୍ରାରେ ପୁରୀକୁ ଆସିଥିବା ବାଗେଲ ରାଜବଂଶର ସୂର୍ଯ୍ୟମଣିଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ଏହି ଜିଲ୍ଲା ପ୍ରତିଷ୍ଠା କରାଯାଇଥିଲା। ସେ ଏଠାରେ ନିଜର ଦୁର୍ଗ ନିର୍ମାଣ କରି ବାଘ ମୁଣ୍ଡକୁ ରାଜ୍ୟର ପ୍ରତୀକ ଭାବରେ ଗ୍ରହଣ କରିଥିଲେ। ଏହି ରାଜବଂଶର ନବମ ରାଜା ‘ବାଗେଲ ସିଂ ତାଙ୍କ ରାଜଧାନୀକୁ ଜିଲ୍ଲାକୁ ସ୍ଥାନାନ୍ତର କରିଥିଲେ | ତାଙ୍କ ନାମ ଅନୁଯାୟୀ, ଏହି ସ୍ଥାନଟି ‘ବାଘୁଆ ନୟାଗଡ଼’ ଭାବରେ ଜଣାଶୁଣା | ସେ ଜଣେ ବୈଷ୍ଣବ ଥିଲେ ଏବଂ ନୟାଗଡ଼ ଜିଲ୍ଲା ଇତିହାସରେ ପ୍ରଥମ ଥର ପାଇଁ ବଳରାମ ପାହାଡ଼ ପାଦଦେଶରେ ଏକ ଦେବମୂର୍ତ୍ତି ସ୍ଥାପନ କରିଥିଲେ।

ନୟାଗଡ ଜିଲ୍ଲାର କେତୋଟି ପ୍ରମୁଖ ପର୍ଯଟନ ସ୍ଥଳ :

ଉଦୟପୁର ଲାଇବ୍ରେରୀ |
ନୟାଗଡ଼ର ସାଂସ୍କୃତିକ ସମୃଦ୍ଧ ଜିଲ୍ଲା ଉଦୟପୁରର ଏକ ବର୍ଣ୍ଣନାତ୍ମକ ଗ୍ରାମ ଉଦୟପୁରରେ ସ୍ୱର୍ଗତ ଦାଶରଥୀ ପଟ୍ଟନାୟକ (ଦାଶିଆ ଅଜା ନାମରେ ଜଣାଶୁଣା) ଦ୍ୱାରା ପ୍ରତିଷ୍ଠିତ ବଞ୍ଚାନିଧି ପାଠାଗାର , ଶ୍ରୀ ଅରବିନ୍ଦ ସଂଗ୍ରହାଳୟ, ଏବଂ ଯଦୁମଣି ସାହିତ୍ୟ ସଂସଦ ସାହିତ୍ୟକୁ ଭଲପାଉଥିବା ଲୋକମାନଙ୍କ ପାଇଁ ତୀର୍ଥସ୍ଥାନ ଅଟେ। ସଂସ୍କୃତି ସମଗ୍ର ବିଶ୍ୱରେ ପ୍ରତିଷ୍ଠିତ ପଣ୍ଡିତମାନେ ଏହି ଅନୁଷ୍ଠାନ ପରିଦର୍ଶନ କରିଥିଲେ | ବିଭିନ୍ନ ଭାଷାରେ 50, 0000 ପୁସ୍ତକ ଏବଂ 30 ଟି ଭାଷାରେ ଅଭିଧାନ ଅଛି | ପତ୍ରିକା ସଂଗ୍ରହରେ 65,000 ପତ୍ରିକାର ଏକ ସମୃଦ୍ଧ ସଂଗ୍ରହ ଅଛି | ସଂଗ୍ରହାଳୟରେ 42 ଟି ବିଭାଗ ଅଛି ଏବଂ ଏଥିରେ ବିରଳ ମୂର୍ତ୍ତି, ଖଣିଜ ପଦାର୍ଥ, କଳା, ହସ୍ତଶିଳ୍ପ, ଆମୋର, ମୁଦ୍ରା ଏବଂ ଡାକ ଷ୍ଟାମ୍ପ ଇତ୍ୟାଦି ରହିଛି |

ରଣପୁର :
ନୟାଗଡ଼ଠାରୁ 28 କିଲୋମିଟର ଦୂରରେ ଅବସ୍ଥିତ ରଣପୁର ଐତିହାସିକ ଐତିହ୍ୟ ସହିତ ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ଅଟେ | ଏହି ସ୍ଥାନ ପର୍ଯ୍ୟଟକମାନଙ୍କୁ ଅନେକ ସୁଖଦ ଅନୁଭୂତି ଦେଇଥାଏ | ମୈନାକ ପାହାଡ ଉପରେ ଥିବା ଦେବୀ ମଣିନାଗଙ୍କ ଚମତ୍କାର ମନ୍ଦିର ଜୀବନ୍ତ ଶକ୍ତି-ପୀଠ ଭାବରେ ପ୍ରସିଦ୍ଧ |

ଏହା ବ୍ୟତୀତ ରଣପୁରରେ ଆହୁରି ଅନେକ ଲୋକପ୍ରିୟ ପର୍ଯ୍ୟଟନ ସ୍ଥାନ ମଧ୍ୟ ଅଛି | ସୁନ୍ଦର ଜଳପ୍ରପାତ ନିକଟ ଅସୁରକୁମାରୀ ମନ୍ଦିର ଏବଂ ଜଗନ୍ନାଥ ମନ୍ଦିର, ଯାହା ରଥଯାତ୍ରା ସମୟରେ ବହୁ ଭକ୍ତଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ସମାଗମ ହୋଇଥାଏ |

ପଂଚୁପଲ୍ଲୀ ପ୍ରାଙ୍ଗଣ :
ନୟାଗଡ଼ରୁ ପ୍ରାୟ 55 କିଲୋମିଟର ଦୂରରେ ଅବସ୍ଥିତ ପଂଚୁପଲ୍ଲୀ ପ୍ରାଙ୍ଗଣ ହେଉଛି ଏକ ଆକର୍ଷଣୀୟ ଗନ୍ତବ୍ୟସ୍ଥଳ ଯାହା ପ୍ରକୃତିର ଶାନ୍ତି ମଧ୍ୟରେ ବସା ବାନ୍ଧିଥାଏ | ମହାନଦୀ ଏବଂ ବୃତ୍ତଙ୍ଗ ନଦୀର ମିଳନ ସ୍ଥାନ, ଏହି ଖଣ୍ଡଟି ଶ୍ରୀ ଗୁପ୍ତେଶ୍ୱର ମହାଦେବ, ଶ୍ରୀ ଶ୍ରୀ ନବଗୁଞ୍ଜର ଜିୟୁ ଏବଂ ଦେବୀ କଳାପାଟ ଠାକୁରାଣୀଙ୍କ ମନ୍ଦିର ଅବସ୍ଥିତ | ବର୍ଷସାରା ଏଠାରେ ଆୟୋଜିତ ବିଭିନ୍ନ ସାଂସ୍କୃତିକ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ଏହି ସ୍ଥାନର ଉତ୍ସବର ଆକର୍ଷଣକୁ ଶ୍ରଦ୍ଧାଳୁମାନଙ୍କୁ ଆକର୍ଷିତ କରିଥାଏ |

ଓଡଗାଁ ରଘୁନାଥ ମନ୍ଦିର :
ପ୍ରଭୁ ରଘୁନାଥଙ୍କ ମନ୍ଦିର ପାଇଁ ଓଡଗାଁ ଜଣାଶୁଣା | ଭଗବାନ ରାମଚନ୍ଦ୍ରଙ୍କ ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟରେ ଏହା ଓଡିଶାର ଏକ ପ୍ରସିଦ୍ଧ ମନ୍ଦିର | ଏହି ମନ୍ଦିରରେ ଶ୍ରୀ ରଘୁନାଥ, ସୀତା ଏବଂ ଲକ୍ଷ୍ମଣଙ୍କର ସୁନ୍ଦର କାଠ ପ୍ରତିମା ରହିଛି। ମନ୍ଦିରର କଳସ ଶୁଦ୍ଧ ସୁନାରେ ନିର୍ମିତ | ମନ୍ଦିର ସହିତ ଜଡିତ ଏକ ଲୋକପ୍ରିୟ କିମ୍ବଦନ୍ତୀ କହେ ଯେ ପ୍ରସିଦ୍ଧ କବି କବି ସମ୍ରାଟ ଉପେନ୍ଦ୍ର ଭଞ୍ଜ ମହାନ କାବ୍ୟ “ବୈଦେହୀଶ ବିଳାସ ” ଶ୍ରୀ ରଘୁନାଥଙ୍କ ପାଦଦେଶରେ ରଚନା କରିଥିଲେ। ଏଠାରେ ପାଳନ କରାଯାଉଥିବା ରାମନବମୀ ହେଉଛି ସବୁଠାରୁ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ପର୍ବ | ନୟାଗଡ଼ (ସହର) ଠାରୁ 26 କିଲୋମିଟର ଦୂରରେ ଏହା ଅବସ୍ଥିତ |

ନୟାଗଡ଼ ସହର :
ପ୍ରାକୃତିକ ସୌନ୍ଦର୍ଯ୍ୟରେ ପରିପୂର୍ଣ୍ଣ, ନୟାଗଡ଼ ସହର ଅନେକ ଐତିହାସିକ ସ୍ଥାନ ତଥା ପ୍ରାଚୀନ ମନ୍ଦିର ପାଇଁ ପ୍ରସିଦ୍ଧ | ନୟାଗଡ ସହରରେ ଅବସ୍ଥିତ ଜୀବନ ଶକ୍ତି ପୀଠ ମାଆ ଦକ୍ଷିଣକାଳୀ ମନ୍ଦିର ଏବଂ ଶ୍ରୀ ଜଗନ୍ନାଥ ମନ୍ଦିର ଜିଲ୍ଲାର ଆଧ୍ୟାତ୍ମିକ ଚେତନାର ମୁକ ସାକ୍ଷୀ | 1788 ରୁ 1808 ଖ୍ରୀଷ୍ଟାବ୍ଦ ମଧ୍ୟରେ ନିର୍ମିତ ଏହି ଜଗନ୍ନାଥ ମନ୍ଦିର କଳିଙ୍ଗର ସ୍ଥାପତ୍ୟ ଶୈଳୀକୁ ପ୍ରତିଫଳିତ କରିଥାଏ | ନୟାଗଡ଼ ସହର ହେଉଛି ଏକ ଆଧାର ଯେଉଁଠାରୁ ସୁବିଧାଜନକ ଭାବରେ ଅନେକ ପର୍ଯଟନ ସ୍ଥଳ , ଧାର୍ମିକ ଏବଂ କିମ୍ବଦନ୍ତୀ ସ୍ଥାନକୁ ଯାଇପାରିବ |

କୁଆଁରିଆ ଜଳ ଭଣ୍ଡାର :
ନୟାଗଡ଼ଠାରୁ ପ୍ରାୟ 50 କିଲୋମିଟର ଦୂରରେ ଥିବା କୁଆଁରିଆ , ନୀଳ ପାହାଡ ଉପରେ ଲାଗିଥିବା ଏକ ବିଶାଳ ଜଳଭଣ୍ଡାର ଏବଂ କୁଆଁରିଆ ନଦୀ ଉପରେ 1.5 କିଲୋମିଟର ଲମ୍ବା ବନ୍ଧକୁ ନେଇ ଗଠିତ | ପ୍ରମୁଖ ଆକର୍ଷଣ ମଧ୍ୟରେ ନଦୀ ଅବବାହିକା ଉପରେ ବିସ୍ତାରିତ ଏକ ବଡ଼ ହରିଣ ପାର୍କ ଅଛି | ଏହି ପାର୍କରେ ହରିଣ, ବାର୍କିଂ ହରିଣ ଏବଂ ସମ୍ବର ବାସ କରନ୍ତି |
ଶୀତଦିନେ ବହୁ ସଂଖ୍ୟକ ସ୍ଥାନାନ୍ତରିତ ପକ୍ଷୀ ମଧ୍ୟ ଏହି ଜଳଭଣ୍ଡାରକୁ ଆସନ୍ତି | ପାହାଡ, ନଦୀ, ଜଙ୍ଗଲ ଏବଂ ହରିଣ ପାର୍କର ଶାନ୍ତ ସୌନ୍ଦର୍ଯ୍ୟ ପର୍ଯ୍ୟଟକଙ୍କୁ ଏଠାରେ ବାନ୍ଧି ରଖିଥାଏ |

ଦୁତ୍ତିକେଶ୍ୱର ମନ୍ଦିର :
ନୟାଗଡ଼ଠାରୁ 32 କିଲୋମିଟର ଦୂରରେ ଥିବା ଶୁଳିଆ ପାହାଡର ପାଦଦେଶରେ ଶ୍ରୀ ଦୂତ୍ତିକେଶ୍ୱର ମହାଦେବଙ୍କ ମନ୍ଦିର ଅବସ୍ଥିତ । ଏକ ଶତାବ୍ଦୀ ପୁରୁଣା ବଟ ବୃକ୍ଷକୁ କଳ୍ପବଟ ଭାବରେ ଜଣାଶୁଣା ଏକ ପୋଖରୀ ସହିତ ଲାଗିଥିବା ମନ୍ଦିର ସମ୍ମୁଖରେ ଚମତ୍କାର ଭାବରେ ଠିଆ ହୋଇଛି | ଦେବୀ ବନଦୁର୍ଗା, ସୂର୍ଯ୍ୟ ଭଗବାନ ଏବଂ ଅଷ୍ଟଭୁଜା (ଆଠଟି ସଶସ୍ତ୍ର ଦେବୀ ଦୁର୍ଗା) ଙ୍କ ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟରେ ଉତ୍ସର୍ଗୀକୃତ ମନ୍ଦିରଗୁଡ଼ିକ ମନ୍ଦିର ପରିସରରେ

ଦେଖିବାକୁ ମିଳେ |

ଗୋକୁଳାନନ୍ଦ ମନ୍ଦିର :
ଏହା ଖଣ୍ଡପଡା ବ୍ଲକର ସିଦ୍ଧମୂଳା ଗ୍ରାମପଞ୍ଚାୟତ ନିକଟରେ ଅବସ୍ଥିତ | ଗୋକୁଳାନନ୍ଦଙ୍କ ମନ୍ଦିର ମହାନଦୀ କୂଳରେ ଥିବା ଏକ ପାହାଡ ଉପରେ ଅବସ୍ଥିତ | ଏହା ସ୍ୱର୍ଗତ ଶ୍ରୀ ବାବା ସ୍ୱାମୀ ରାମ ଲକ୍ଷ୍ମଣ ଦାଶ ମହାରାଜାଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ପ୍ରତିଷ୍ଠିତ | ପାହାଡର ଦୃଶ୍ୟ ଏବଂ ମହାନଦୀର ପ୍ରବାହିତ ଜଳକୁ ପାହାଡରୁ ତଥା ସିଦ୍ଧମୂଳା ବ୍ରିଜରୁ ଦେଖିଲେ ଅତି ଚମତ୍କାର ଦେଖାଯାଏ | ପାହାଡଟି ଉଚ୍ଚ ଗଛ ଏବଂ ଔଷଧୀୟ ଉଦ୍ଭିଦରେ ପରିପୂର୍ଣ୍ଣ |

କୁତୁରୀ
କୁତୁରୀ ମହାନାଦୀ ବନ୍ୟପ୍ରାଣୀ ଅଭୟାରଣ୍ୟ ଅଧୀନରେ ଅବସ୍ଥିତ | ଏହା ମଧ୍ୟ ବାସସ୍ଥାନ ବିକାଶ କେନ୍ଦ୍ର ପାଇଁ ଘର ଅଟେ | ଏହା ହେଉଛି ଏକ କେନ୍ଦ୍ର ଯେଉଁଠାରେ ସେମାନେ ବିଭିନ୍ନ ବନ୍ୟ ପ୍ରାଣୀମାନଙ୍କ ପାଇଁ ପ୍ରାକୃତିକ ପ୍ରଜନନ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମକୁ ସହଜ କରନ୍ତି | ଏହି ଅଞ୍ଚଳରେ ପୋଖରୀ, ନାପିଅର୍ ଘାସ, ଲୁଣ ହ୍ରଦ ଏବଂ ଏକ ବଗିଚା ରହିଥାଏ ଯେଉଁଠାରେ ଆପଣ ଔଷଧୀୟ ଉଦ୍ଭିଦ ଏବଂ ସ୍ୱଦେଶୀ ସାଜସଜ୍ଜା ଉଦ୍ଭିଦ ଦେଖିପାରିବେ | ଏଠାରେ, ଆପଣ କୁଟିଜ୍ ଏବଂ ୱାଚ ଟାୱାର କୁ ମଧ୍ୟ ପ୍ରବେଶ କରିପାରିବେ ଯାହା ଆପଣଙ୍କୁ ସେହି ସ୍ଥାନର ଏକ ସୁନ୍ଦର ଦୃଶ୍ୟ ପ୍ରଦାନ କରିବାକୁ ନିର୍ମିତ |

ବରମୂଳା :
ଏହି କୂଳରେ ଥିବା ମହାନ ମହାନଦୀ ଘାଟ ଯୋଗୁଁ ଏହି ଛୋଟ ଗାଁଟି ପ୍ରତିଷ୍ଠିତ | ସୁନାକନିଆ ପାହାଡରୁ ବରମୂଳ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଏହି ନଦୀର ଜଳ ପ୍ରାୟ 22 କିଲୋମିଟର ବ୍ୟାପିଥିବା ସାତକୋଶିଆ ଗଣ୍ଡା (ଘାଟ) ଭାବରେ ଜଣାଶୁଣା | ଭୁବନେଶ୍ୱର ଠାରୁ 110 କିଲୋମିଟର ଦୂରରେ ଥିବା ଏହି ସ୍ଥାନ ବାହାଘର ପାଇଁ ଏକ ଆଦର୍ଶ ସ୍ଥାନ | ସାତକୋଶିଆ ଘାଟି ଏକ ଜୈବିକ ଆଶ୍ରୟ ଅଟେ ଏବଂ ଦକ୍ଷିଣ ଭାରତର ଜଙ୍ଗଲ ପ୍ରଜାତି ମଧ୍ୟରେ ଥିବା ଏକ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ଜୀବନୀଗତ ପଥର ଭାବରେ ବିବେଚନା କରାଯାଏ | ସାତକୋଶିଆର ଆର୍ଦ୍ର ଅଂଶ ମହତ୍ତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ଏବଂ ପରିବେଶଗତ ଗୁରୁତ୍ୱ ରହିଛି | ଏହାର ଅନନ୍ୟ ଘାଟ ଇକୋସିଷ୍ଟମ୍ ଏବଂ ଏକ ସୁନ୍ଦର ପିକନିକ୍ ସ୍ଥାନ ପାଇଁ ଏହା ପ୍ରସିଦ୍ଧ | ପର୍ଯ୍ୟଟକମାନେ ସେହି ସ୍ଥାନ ନିକଟସ୍ଥ ଗଣିଆରେ ସମସ୍ତ ସୁବିଧା ପାଇପାରିବେ |

ସାତକୋଶିଆ ଘାଟି :
ସତାକୋଶିଆ ଘାଟି ନୟାଗଡ଼ର ଆଉ ଏକ ଜଣାଶୁଣା ସ୍ଥାନ ଏବଂ ଏହା ମଧ୍ୟ ରାଜ୍ୟରେ ପ୍ରସିଦ୍ଧ | ଏହି ସ୍ଥାନର ପ୍ରାକୃତିକ ସୌନ୍ଦର୍ଯ୍ୟ ବିଭିନ୍ନ ସ୍ଥାନରୁ ଅନେକ ପର୍ଯ୍ୟଟକଙ୍କୁ ଆକର୍ଷିତ କରିଥାଏ | ଜଳ ସ୍ତରର ଗଭୀରତା ବହୁତ ଅଧିକ | ସତାକୋଶିଆରେ ଏକ ବନ୍ୟଜନ୍ତୁ ଅଭୟାରଣ୍ୟ ଅଛି | ବିଭିନ୍ନ ପ୍ରକାରର ପକ୍ଷୀ ଏବଂ ପ୍ରାଣୀ ଏଠାରେ ଦେଖାଯାଏ | ସେହି ସ୍ଥାନର ଦୃଶ୍ୟ ଦୃଶ୍ୟ ବାସ୍ତବରେ ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟଜନକ |

ଶରଣକୂଳ ଲଡ଼ୁବାବା ମନ୍ଦିର :
ଲଡୁବାବା ନାମରେ ଜଣାଶୁଣା ଶ୍ରୀ ଲଡୁକେଶ୍ୱରଙ୍କ ମନ୍ଦିର ପାଇଁ ଶରଣାକୂଳ ଗର୍ବିତ | ଶ୍ରୀ ଲିଙ୍ଗରାଜ ମନ୍ଦିର ପରି, ଏଠାରେ ବିରାଜିତ କରୁଥିବା ଦେବତା ହରି (ବିଷ୍ଣୁ) ଏବଂ ହର (ଶିବ)ଙ୍କର ମିଳିତ ରୂପ ବୋଲି ଜଣାଶୁଣା ଅଟେ । ଶ୍ରୀ ଲଡୁକେଶ୍ୱରଙ୍କ ପର୍ବ ଏବଂ ରୀତିନୀତି ମଧ୍ୟ ଲିଙ୍ଗରାଜ ମନ୍ଦିର ସହିତ ସମାନ |

ଦଶପଲ୍ଲା :
ଦଶପଲ୍ଲା ଏହାର ଜଙ୍ଗଲ, ଜୀବଜନ୍ତୁ ଏବଂ ଗଛ ପାଇଁ ପ୍ରସିଦ୍ଧ | ଏଠାରେ ସରକାର କୁଆଁରିଆ ଡ୍ୟାମ ନାମକ ଏକ ଜଳ ପ୍ରକଳ୍ପ ନିର୍ମାଣ କରିଛନ୍ତି। ଏହା ସବୁଠାରୁ ଆକର୍ଷଣୀୟ ପିକନିକ୍ ସ୍ପଟ୍ ମଧ୍ୟରୁ ଅନ୍ୟତମ | କୁଆଁରିଆ ନିକଟ ଏକ ହରିଣ ପାର୍କ ଅନ୍ୟ ଏକ ଆକର୍ଷଣ | ଦଶପଲ୍ଲା ମହାବୀର ମନ୍ଦିର ପାଇଁ ପ୍ରସିଦ୍ଧ | ଲଙ୍କାପୋଡି ପର୍ବ ହେଉଛି ଦଶପଲ୍ଲାର ମୁଖ୍ୟ ଆକର୍ଷଣ |

କଣ୍ଟିଲୋ ନୀଳମାଧବ ମନ୍ଦିର :
କାଣ୍ଟିଲୋ ନୀଳମାଧବ ମନ୍ଦିର ସମଗ୍ର ଓଡିଶାରେ ବହୁତ ଲୋକପ୍ରିୟ | ଏହିଠାରେ ଭଗବାନ ବିଷ୍ଣୁଙ୍କୁ ପୂଜା କରାଯାଏ। ମହାନଦୀ ନଦୀ କୂଳରେ କାଣ୍ଟିଲୋ ଠାରେ ଏହି ମନ୍ଦିର ଅବସ୍ଥିତ | ଏଠାରେ ଦୁଇଟି ପାହାଡ ଅଛି ଯାହା ଘଞ୍ଚ ଜଙ୍ଗଲରେ ଆବୃତ | ଏହି ସ୍ଥାନର ମୁଖ୍ୟ ଆକର୍ଷଣ ହେଉଛି ପବିତ୍ର ଜଳ ଯାହାକି ଭଗବାନ ସିଦ୍ଧେଶ୍ୱର ଏବଂ ଭଗବାନ ନୀଳମାଧବଙ୍କ ପାଦରୁ କ୍ରମାଗତ ପ୍ରବାହିତ ହୁଏ | ଅବଶ୍ୟ, ପ୍ରଭୁ ଜଗନ୍ନାଥଙ୍କର ଏହି ଧର୍ମରେ କେନ୍ଦ୍ରୀୟ ସ୍ଥିତି ସର୍ବଦା ଭଗବାନ ନୀଳମାଧଵଙ୍କୁ ପ୍ରଦାନ କରାଯାଇଥାଏ | ଭଗବାନ ନୀଳମାଧବଙ୍କ ମନ୍ଦିର ଲକ୍ଷ୍ମୀ ମନ୍ଦିରର ଡାହାଣ ପାର୍ଶ୍ୱରେ ଅବସ୍ଥିତ ଯାହାକି ପୁରୀ ଜଗନ୍ନାଥ ମନ୍ଦିରରେ ଅବସ୍ଥିତ। କଣ୍ଟିଲୋ ନୀଳମାଧବା ମନ୍ଦିର ଯାହାକି ଏକ ପ୍ରାଚୀନ ମନ୍ଦିର ଏବଂ ଏହା ଏକ ବୈଷ୍ଣବ ମନ୍ଦିର ଭାବରେ ମଧ୍ୟ ପ୍ରସିଦ୍ଧ |

ବାଇଶିପଲ୍ଲୀ ବନ୍ୟପ୍ରାଣୀ ଅଭୟାରଣ୍ୟ :
ବାଇଶିପଲ୍ଲୀ ବନ୍ୟପ୍ରାଣୀ ଅଭୟାରଣ୍ୟ 6 ମଇ 1981 ରେଘୋଷଣା କରାଯାଇଥିଲା। ଏହି ବନ୍ୟଜନ୍ତୁ ଅଭୟାରଣ୍ୟ ମଧ୍ୟ ସାତକୋସିଆ ଘାଟ ବନ୍ୟପ୍ରାଣୀ ଅଭୟାରଣ୍ୟ ନିକଟରେ ଅବସ୍ଥିତ | ଏହି ଅଭୟାରଣ୍ୟ ପ୍ରାୟ 168.5 ବର୍ଗ କିଲୋମିଟର ଅଞ୍ଚଳରେ ବ୍ୟାପିଛି | ଏହି ବନ୍ୟଜନ୍ତୁ ଅଭୟାରଣ୍ୟ ହେଉଛି ହାତୀ, ଭାଲୁ, ଚିତାବାଘ, ହରିଣ ଏବଂ ସମ୍ବର ପରି କିଛି ବନ୍ୟ ପ୍ରାଣୀଙ୍କ ଘର |

ଦକ୍ଷିଣକାଳୀ :
ନୟାଗଡ ସହରର ଉଭୟ ପାର୍ଶ୍ଵରେ ଦୁଇଟି ପାହାଡ ଅଛି ଯେଉଁଠାରେ ଦକ୍ଷିଣକାଳୀ ମନ୍ଦିର ଅବସ୍ଥିତ | ଏହି ସ୍ଥାନ ଏହାର ପ୍ରାକୃତିକ ସୌନ୍ଦର୍ଯ୍ୟ ପାଇଁ ଜଣାଶୁଣା | ନୟାଗଡ଼ ସହରରେ ଦକ୍ଷିଣକାଳୀ ମନ୍ଦିର ଅବସ୍ଥିତ ଏବଂ ଏହାକୁ ଜୀବନ୍ତ ଶକ୍ତି-ପୀଠ ଭାବରେ ବିବେଚନା କରାଯାଏ |

ରଜଗିରି ଜଳପ୍ରପାତ :

ରାଜଗିରି ଜଳପ୍ରପାତ ଖଣ୍ଡପଡା ଜଙ୍ଗଲ ପରିସର ମଧ୍ୟରେ ଅବସ୍ଥିତ | ମାଳିସାହି ଗ୍ରାମରୁ ଜଳପ୍ରପାତର ଦୂରତା 9 କିମି | ଜଳପ୍ରପାତର ଉତ୍ସ ପାହାଡର ଶିଖରରେ ଅଛି ଏବଂ ପାହାଡ ଉପରେ ଅନେକ ସ୍ଥାନ ଅଛି ଯେଉଁଠାରେ ଆପଣ ଜଳପ୍ରପାତର ଆକାର ଦେବା ପାଇଁ ଉଚ୍ଚ ଦୂରରୁ ଜଳ ତଳକୁ ଖସିଥିବାର ଦେଖିପାରିବେ |

ନୟାଗଡ଼ରେ କିପରି ପହଞ୍ଚିବେ |

ରେଳ ଦ୍ୱାରା
ନିକଟତମ ରେଳ ଷ୍ଟେସନ ହେଉଛି ନୟାଗଡ଼ ଟାଉନ ରେଳ ଷ୍ଟେସନ- (3 କିମି), ଖୋର୍ଧା ରୋଡ ରେଳ ଷ୍ଟେସନ- (69 କିଲୋମିଟର) ଦୂରରେ |

ସଡ଼କ ଦ୍ୱାରା
ରାଜ୍ୟ ରାଜପଥ NH-57 ଚୟନ କରି ପର୍ଯ୍ୟଟକମାନେ ନୟାଗଡ଼ରେ ପହଞ୍ଚିପାରିବେ |

ନୟାଗଡ଼ ପରିଦର୍ଶନ କରିବାର ସର୍ବୋତ୍ତମ ସମୟ |
ନୟାଗଡ଼ ପରିଦର୍ଶନ କରିବାର ସର୍ବୋତ୍ତମ ସମୟ ହେଉଛି ଶୀତ ଋତୁ | ଅକ୍ଟୋବରରୁ ମାର୍ଚ୍ଚ ସମସ୍ତ ସ୍ଥାନ ପରିଦର୍ଶନ କରିବାର ଉପଯୁକ୍ତ ସମୟ |

ADVERTISEMENT
ADVERTISEMENT
%d bloggers like this: