ଶୀଘ୍ର ବୃଦ୍ଧ ନହେବା ପାଇଁ ଛାଡନ୍ତୁ ଏହି 5ଟି ଖରାପ ଅଭ୍ୟାସ ! - NK NEWS ODISHA

NK NEWS ODISHA

News Agency Odisha, Odisha latest news, Trending news Odisha, Breaking News Odisha,Odia latest News,latest odisha news,odia news headlines,odisha news,news odisha,breaking news odisha,latest odia news,news headlines,odisha current news,odisha orissa,odisha tv latest,bhubaneswar news,odisha latest news,odisha latest,odisha covid updates,odisha lockdown,lockdown news,odisha poltics,odishatv,ama odisha,kanak news bulletin,naveen patnaik,odisha,jobs,

ଶୀଘ୍ର ବୃଦ୍ଧ ନହେବା ପାଇଁ ଛାଡନ୍ତୁ ଏହି 5ଟି ଖରାପ ଅଭ୍ୟାସ !

Get rid of these 5 bad habits so you don't age too fast!
Spread the love
ADVERTISEMENT
ADVERTISEMENT

ଶୀଘ୍ର ବୃଦ୍ଧ ନହେବା ପାଇଁ ଛାଡନ୍ତୁ ଏହି 5ଟି ଖରାପ ଅଭ୍ୟାସ !

ଯଦି ଆମେ କିଛି ଖରାପ ଅଭ୍ୟାସକୁ ସଂଶୋଧନ କରିବା ଯାହା ଆମର ବ୍ୟସ୍ତବହୁଳ ଜୀବନଶୈଳୀର ଏକ ଅଂଶ ହୋଇପାରିଛି, ତେବେ ବୃଦ୍ଧାବସ୍ଥାର ଗତି ହ୍ରାସ ହୋଇପାରେ | ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା ଏହିପରି ପାଞ୍ଚଟି ଖରାପ ଅଭ୍ୟାସ ଯାହା ଜଣେ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ଜୀବନକୁ ଶୀଘ୍ର ବଢ଼ାଇବା ପାଇଁ କାମ କରେ |

ADVERTISEMENT

ଏହି 5 ଟି ଖରାପ ଅଭ୍ୟାସ ଆପଣଙ୍କୁ ପୁରୁଣା ଶୀଘ୍ର ଜୀବନଶୈଳୀରେ ପରିବର୍ତ୍ତନ କରୁଛି ବୃଦ୍ଧାବସ୍ଥାକୁ ମନ୍ଥର କରିପାରେ | ପ୍ରତ୍ୟେକ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କର କିଛି ଖରାପ ଅଭ୍ୟାସ ଅଛି ଯାହା ଶରୀରକୁ କ୍ଷତି ପହଞ୍ଚାଏ | ଏହି ଅଭ୍ୟାସଗୁଡ଼ିକ କେବଳ ଆମ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ପାଇଁ କ୍ଷତିକାରକ ନୁହେଁ, ବରଂ ବାର୍ଦ୍ଧକ୍ୟ ପ୍ରକ୍ରିୟାକୁ ମଧ୍ୟ ତ୍ୱରାନ୍ୱିତ କରିଥାଏ | ଯଦି ଆମେ ଆମର ଜୀବନଶୈଳୀର ଯତ୍ନ ନେଉ, ତେବେ ବାର୍ଦ୍ଧକ୍ୟ ପ୍ରକ୍ରିୟାର ଗତି ହ୍ରାସ ହୋଇପାରେ | ଜନସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ନ୍ୟୁ ମେକ୍ସିକୋ ଷ୍ଟେଟ ୟୁନିଭରସିଟିର ପ୍ରଫେସର ଡକ୍ଟର ଜଗଦୀଶ ଖୁବଚାନ୍ଦାନି ଏପରି ପାଞ୍ଚଟି ଖରାପ ଅଭ୍ୟାସ ବିଷୟରେ କହିଛନ୍ତି ଯାହା ଜଣେ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ଜୀବନକୁ ଶୀଘ୍ର ବଢାଇବା ପାଇଁ କାର୍ଯ୍ୟ କରିଥାଏ |

ଚାପ:
ବିଶେଷଜ୍ଞ କହିଛନ୍ତି, କୌଣସି ବିଷୟରେ ଅଧିକ ଚିନ୍ତା କରିବା ଦ୍ୱାରା ଲୋକମାନେ ଶୀଘ୍ର ବୃଦ୍ଧ ହୋଇପାରନ୍ତି | ସେମାନେ କିଛି ମାନସିକ କିମ୍ବା ଶାରୀରିକ ରୋଗର ଶିକାର ମଧ୍ୟ ହୋଇପାରନ୍ତି | ଆମେ ଏହା ଅନୁଭବ କରୁନାହୁଁ, କିନ୍ତୁ ଚାପ ଏକ ମାରାତ୍ମକ ଏବଂ ନିରବ ହତ୍ୟାକାରୀ | ତେଣୁ, ଯଦି ଆପଣ ଦୀର୍ଘ ସମୟ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଯୁବକ ରହିବାକୁ ଚାହାଁନ୍ତି, ତେବେ ଅଧିକ ଚାପରୁ ଦୂରେଇ ରୁହନ୍ତୁ |

ପର୍ଯ୍ୟାପ୍ତ ନିଦ ନହେବା:

ପର୍ଯ୍ୟାପ୍ତ ନିଦ ନହେବା ମଧ୍ୟ ଏକ ବଡ ସମସ୍ୟା ଯାହାର ଚାପ ସହିତ ଗଭୀର ସଂଯୋଗ ଅଛି | ଶୋଇବା ଆମକୁ ଯୁବକ ଏବଂ ପୁନର୍ବାର ଚାପମୁକ୍ତ ରହିବାକୁ ସାହାଯ୍ୟ କରେ ଏବଂ ବାର୍ଦ୍ଧକ୍ୟ ପ୍ରକ୍ରିୟାକୁ ମନ୍ଥର କରିଥାଏ | ଯଦିଓ କିଛି ଲୋକ ଏହାକୁ ଗମ୍ଭୀରତାର ସହ ଗ୍ରହଣ କରନ୍ତି ନାହିଁ | ଯୁବକମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଏହି ସମସ୍ୟା ଅତି ଦ୍ରୁତ ଗତିରେ ବଢ଼ୁଛି, ଯାହାର ପାର୍ଶ୍ୱ ପ୍ରତିକ୍ରିୟା ଭବିଷ୍ୟତରେ ଦେଖାଯାଇପାରେ |

ଖରାପ ଡାଏଟ୍:
ଦ୍ରୁତ ବୃଦ୍ଧାବସ୍ଥା ପାଇଁ ଖରାପ ଖାଦ୍ୟ ମଧ୍ୟ ମୁଖ୍ୟତଃ ଦାୟୀ | ଏକବିଂଶ ଶତାବ୍ଦୀରେ ସୋଡା, ପ୍ରକ୍ରିୟାକୃତ ଖାଦ୍ୟ ଏବଂ ଚର୍ବିଯୁକ୍ତ ଖାଦ୍ୟ ଭଳି ଜିନିଷ ଆମ ଖାଦ୍ୟର ଏକ ପ୍ରମୁଖ ଅଂଶ ହୋଇପାରିଛି ଏବଂ ଆମ ଆୟୁଷ ହାର ହ୍ରାସ ପାଇଁ ଅଧିକ ଦାୟୀ |

ସକ୍ରିୟ ନହେବା:
ଦୈନନ୍ଦିନ ଜୀବନଶୈଳୀରେ ଶରୀରକୁ ଯଥେଷ୍ଟ ବ୍ୟାୟାମ ନକରିବା କିମ୍ବା ନ ରଖିବା ଆମ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ଉପରେ ସିଧାସଳଖ ପ୍ରଭାବ ପକାଇଥାଏ | ବିଶେଷଜ୍ଞମାନେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ସକ୍ରିୟ ମଣିଷର ଅଭାବ ହେତୁ ରୋଗ ତାଙ୍କୁ ଶୀଘ୍ର ଘେରି ରହିଥାଏ ଏବଂ ସେ ଶୀଘ୍ର ବୃଦ୍ଧାବସ୍ଥା ଆଡକୁ ଅଗ୍ରସର ହୁଅନ୍ତି | ବ୍ୟାୟାମ ନକରିବାର ତିନି ପ୍ରକାରର ଜୈବିକ, ମାନସିକ ଏବଂ ଶାରୀରିକ ପ୍ରଭାବ ଅଛି |

ଧୂମପାନ ଏବଂ ମଦ୍ୟପାନ:
ଚାପ କିମ୍ବା ଚିନ୍ତାକୁ ଏଡାଇବା ପାଇଁ ଅନେକ ଲୋକ ମଦ୍ୟପାନ, ତମାଖୁ କିମ୍ବା ଡ୍ରଗ୍ସ ଭଳି ଜିନିଷ ଖାଇବା ଆରମ୍ଭ କରି ଦେଇଛନ୍ତି | ଏହା ଯୁବ ପିଢ଼ିକୁ ଅଧିକ ଆକର୍ଷିତ କରୁଛି | ସେମାନଙ୍କର ଅତ୍ୟଧିକ ମାତ୍ରା ମଣିଷର ମୃତ୍ୟୁକୁ ମଧ୍ୟ ନେଇପାରେ, କିନ୍ତୁ ଏହାପୂର୍ବରୁ ଏହାର ନିରନ୍ତର ଏବଂ ଅତ୍ୟଧିକ ବ୍ୟବହାର ଆମକୁ ବୃଦ୍ଧାବସ୍ଥାକୁ ଶୀଘ୍ର ଠେଲିଦିଏ | ମସ୍ତିଷ୍କ ଏବଂ ଓଜନ ସମ୍ବନ୍ଧୀୟ ସମସ୍ୟା ବଢ଼ାଇ ଏହା ବୟସ କାରକ ସହିତ ଗଣ୍ଡଗୋଳ କରେ |

ADVERTISEMENT
ADVERTISEMENT
ADVERTISEMENT
ADVERTISEMENT
ADVERTISEMENT
%d bloggers like this: