Frequent mutations are Omicron: Is it more deadly than Delta?

NK NEWS ODISHA

News Agency Odisha, Odisha latest news, Trending news Odisha, Breaking News Odisha,Odia latest News,latest odisha news,odia news headlines,odisha news,news odisha,breaking news odisha,latest odia news,news headlines,odisha current news,odisha orissa,odisha tv latest,bhubaneswar news,odisha latest news,odisha latest,odisha covid updates,odisha lockdown,lockdown news,odisha poltics,odishatv,ama odisha,kanak news bulletin,naveen patnaik,odisha,jobs,

ବାରମ୍ବାର ମ୍ୟୁଟେସନ୍ ହେଉଛି ଓମିକ୍ରନ୍ : ଡେଲଟା୍ ଅପେକ୍ଷା ଏହା ଅଧିକ ମାରାତ୍ମକ କି ?

Frequent mutations are Omicron: Is it more deadly than Delta?
Spread the love
ADVERTISEMENT
ADVERTISEMENT
ADVERTISEMENT

ବାରମ୍ବାର ମ୍ୟୁଟେସନ୍ ହେଉଛି ଓମିକ୍ରନ୍ : ଡେଲଟା୍ ଅପେକ୍ଷା ଏହା ଅଧିକ ମାରାତ୍ମକ କି ?

ଓମିକ୍ରନ୍ ଭାରିଆଣ୍ଟର ଦ୍ରୁତ ବିସ୍ତାର ଦେଶରେ ତୃତୀୟ ତରଙ୍ଗର ସମ୍ଭାବନାକୁ ବଢ଼ାଇ ଦେଇଛି | ଓମିକ୍ରନ୍ ଡେଲଟା ପ୍ରକାର ଅପେକ୍ଷା ଘାତକ ବୋଲି ବିଶ୍ୱାସ କରାଯାଏ, କାରଣ ଏହା କମ୍ ସମୟ ମଧ୍ୟରେ ଅଧିକ ଲୋକଙ୍କୁ ସଂକ୍ରମିତ କରିପାରେ | ବିଶେଷଜ୍ଞଙ୍କ ଅନୁଯାୟୀ, ଓମିକ୍ରନ୍ ଭାରିଆଣ୍ଟରେ ଡେଲଟା ଭାରିଆଣ୍ଟ ଅପେକ୍ଷା ସାମାନ୍ୟ ଲକ୍ଷଣ ରହିଛି | କିନ୍ତୁ ଏହାର ବିସ୍ତାରର ତୀବ୍ରତା ଅତି ଦ୍ରୁତ ଅଟେ | ଦେଶରେ ଓମିକ୍ରନ୍ ଏବଂ ଡେଲଟା ମାମଲା ଦିନକୁ ଦିନ ବୃଦ୍ଧି ପାଉଛି ଦେଶରେ ଓମିକ୍ରନ୍ ଭାରିଆଣ୍ଟର 2600 ରୁ ଅଧିକ ମାମଲା ଅଛି ଓମିକ୍ରନ୍ ଏବଂ ଡେଲଟା ପ୍ରକାରର ଲକ୍ଷଣରେ ପାର୍ଥକ୍ୟ ଅଛି |

ADVERTISEMENT

ଦେଶରେ ଓମିକ୍ରନ୍ ଭାରିଆଣ୍ଟର 2600 ରୁ ଅଧିକ ମାମଲା ରହିଛି। ଏହି ପ୍ରକାର ଦକ୍ଷିଣ ଆଫ୍ରିକାରେ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିଲା ଏବଂ ଏହା ପରେ ଏହା ସମଗ୍ର ବିଶ୍ୱରେ ବ୍ୟାପିଗଲା | ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ପ୍ରାପ୍ତ ତଥ୍ୟ ଅନୁଯାୟୀ, ଅନେକ ବିଶେଷଜ୍ଞ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଓମିକ୍ରନ୍ ଭାରିଆଣ୍ଟରେ ଡାକ୍ତରଖାନାରେ ଭର୍ତ୍ତି ହେବାର ଆଶଙ୍କା ବହୁତ କମ୍ ଅଟେ। ଏଥିସହିତ କିଛି ବିଶେଷଜ୍ଞ କହିଛନ୍ତି ଯେ କେବଳ ଓମିକ୍ରନ୍ ଦେଶରେ ତୃତୀୟ ତରଙ୍ଗ ସୃଷ୍ଟି କରିପାରିବ। ପୂର୍ବ ଡେଲଟା ପ୍ରକାର ଅପେକ୍ଷା ଓମିକ୍ରନ୍ ମାରାତ୍ମକ ବୋଲି ବିଶ୍ୱାସ କରାଯାଏ, କିନ୍ତୁ ଏହା କମ୍ ସମୟ ମଧ୍ୟରେ ଅଧିକ ଲୋକଙ୍କୁ ସଂକ୍ରମିତ କରିପାରେ | ବିଶେଷଜ୍ଞଙ୍କ ଅନୁଯାୟୀ, ଓମିକ୍ରନ୍ ଭାରିଆଣ୍ଟରେ ଡେଲଟା ଭାରିଆଣ୍ଟ ଅପେକ୍ଷା ସାମାନ୍ୟ ଲକ୍ଷଣ ରହିଛି | କିନ୍ତୁ ଏହାର ବିସ୍ତାରର ଗତି ବହୁତ ଦ୍ରୁତ ଅଟେ |

ଭାରତରେ, ଉଭୟ ଓମିକ୍ରନ୍ ଏବଂ ଡେଲଟା ଦ୍ୱାରା ସଂକ୍ରମିତ ସଂଖ୍ୟା କ୍ରମାଗତ ଭାବରେ ବୃଦ୍ଧି ପାଉଛି, କିନ୍ତୁ ଏହି ଦୁଇଟି ପ୍ରକାରର ଲକ୍ଷଣ ମଧ୍ୟରେ କିଛି ପାର୍ଥକ୍ୟ ଅଛି, ଯାହା ଜାଣିବା ଅତ୍ୟନ୍ତ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ |

ଓମିକ୍ରନ୍ ପ୍ରକାର ଏବଂ ଡେଲଟା ପ୍ରକାର |

ଉଭୟ ଓମିକ୍ରନ୍ ପ୍ରକାର ଏବଂ ଡେଲଟା ପ୍ରକାର ହେଉଛି COVID-19 ର ପ୍ରକାର | 2020 ରେ ପ୍ରଥମ ଥର ପାଇଁ ଭାରତରେ ଡେଲଟା ଭାରିଆଣ୍ଟ (B.1.617.2) ଚିହ୍ନଟ ହେଲା | ଏହି ପ୍ରକାର ଯୋଗୁଁ ଲକ୍ଷ ଲକ୍ଷ ଲୋକ ମଧ୍ୟ ପ୍ରାଣ ହରାଇଲେ ଅନ୍ୟ ପଟେ, ଯଦି ଆମେ ଓମିକ୍ରନ୍ ବିଷୟରେ କଥା ହେବା, ତେବେ ନଭେମ୍ବର 2021 ରେ ଦକ୍ଷିଣ ଆଫ୍ରିକାରେ ଏହା ଚିହ୍ନଟ ହୋଇଥିଲା | ସେବେଠାରୁ ଏହା ବିଶ୍ୱର 90 ରୁ ଅଧିକ ଦେଶ ତଥା ଭାରତରେ ମଧ୍ୟ ବ୍ୟାପିଛି | 2600 ରୁ ଅଧିକ ଓମିକ୍ରନ୍ ମାମଲା ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଛି।

ଓମିକ୍ରନ୍ ଭାରିଆଣ୍ଟ ଏବଂ ଡେଲଟା ଭାରିଆଣ୍ଟର ଲକ୍ଷଣ |

ବିଶେଷଜ୍ଞଙ୍କ ଅନୁଯାୟୀ, ଓମିକ୍ରନ୍ ଭାରିଆଣ୍ଟ ଏବଂ ଡେଲଟା ଭାରିଆଣ୍ଟର ଲକ୍ଷଣରେ କିଛି ପାର୍ଥକ୍ୟ ଦେଖାଯାଇଛି | ଥକ୍କା, ଗଣ୍ଠି ଯନ୍ତ୍ରଣା, ଥଣ୍ଡା ମୁଣ୍ଡବିନ୍ଧା ହେଉଛି ଓମିକ୍ରନର ଚାରୋଟି ସାଧାରଣ ଲକ୍ଷଣ | ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ଅଧ୍ୟୟନ ଅନୁଯାୟୀ, ଓମିକ୍ରନ୍ ଦ୍ୱାରା ନାକ ପ୍ରବାହିତ ହେବା, ଛିଙ୍କିବା ଏବଂ ଗଳା ଯନ୍ତ୍ରଣା, ଭୋକ ନଷ୍ଟ ହେବା ଭଳି ଲକ୍ଷଣ ମଧ୍ୟ ହୋଇପାରେ | ଗନ୍ଧ ଏବଂ ସ୍ୱାଦ ହରାଇବା ଡେଲଟା ପ୍ରକାରର ସବୁଠାରୁ ପ୍ରମୁଖ ଲକ୍ଷଣ ଥିଲା | କିନ୍ତୁ ଏହା ସହିତ ଗଳା ଯନ୍ତ୍ରଣା, ନାକ ପ୍ରବାହିତ ହେବା ଏବଂ ମୁଣ୍ଡବିନ୍ଧା ମଧ୍ୟ ଏହାର ଲକ୍ଷଣ ହୋଇପାରେ | ଜଣେ AIIMS ଡାକ୍ତରଙ୍କ ଅନୁଯାୟୀ, ଓମିକ୍ରନ୍ COVID-19 ର ଅନ୍ୟ ପୂର୍ବ ସଂସ୍କରଣ ପରି ନିଶ୍ୱାସ ପ୍ରଶ୍ୱାସ ନେଇପାରେ ନାହିଁ, କାରଣ ଫୁସଫୁସ ଏବଂ ଶ୍ୱାସକ୍ରିୟା ପରିବର୍ତ୍ତେ ଗଳା ଉପରେ ଆକ୍ରମଣ କରିଥାଏ | ଏହା ମଧ୍ୟ କୁହାଯାଏ ଯେ ଫୁସଫୁସ ଉପରେ ଓମିକ୍ରନର ବହୁତ କମ୍ ପ୍ରଭାବ ପଡିଥାଏ | ତାହା ହେଉଛି, ଯେଉଁଠାରେ ଡେଲ୍ଟା ଭାରିଆଣ୍ଟ ଫୁସଫୁସକୁ କ୍ଷତି ପହଞ୍ଚାଉଥିଲା, ଯାହାକି ଓମିକ୍ରନ୍ କ୍ଷେତ୍ରରେ ବିଶ୍ୱର ବିଭିନ୍ନ ଲୋକଙ୍କ ଡାକ୍ତରଖାନାରେ ଭର୍ତ୍ତି ହେବା ଆବଶ୍ୟକ ଥିଲା |

ଓମିକ୍ରନ୍, ଇମ୍ୟୁନିଟି ଏବଂ ଟିକା |

ବିଶେଷଜ୍ଞମାନେ ବିଶ୍ୱାସ କରନ୍ତି ଯେ ଟୀକାକରଣ ପରେ ମଧ୍ୟ ଓମିକ୍ରନ୍ ପ୍ରକାର ସଂକ୍ରମିତ ହୋଇପାରେ। କିନ୍ତୁ ଏହି ସମୟରେ ଏହି ଜୀବାଣୁ ବାରମ୍ବାର ପରିବର୍ତ୍ତନ କରୁଛନ୍ତି, ତେଣୁ ଏହା ବିଷୟରେ ଅଧିକ ଅନୁସନ୍ଧାନ ଆବଶ୍ୟକ, ଯେଉଁଥିରେ ବିଶ୍ୱର ବିଭିନ୍ନ ସ୍ଥାନରୁ ବୈଜ୍ଞାନିକମାନେ ନିୟୋଜିତ ଅଛନ୍ତି | ଏଥି ସହିତ, ଟିକା ପ୍ରସ୍ତୁତ କରୁଥିବା ଅନେକ କମ୍ପାନୀ ଟିକା ଏବଂ ମୌଖିକ ଔଷଧର ପରୀକ୍ଷଣରେ ମଧ୍ୟ ନିୟୋଜିତ ଅଟନ୍ତି |

ADVERTISEMENT
ADVERTISEMENT
ADVERTISEMENT
ADVERTISEMENT
ADVERTISEMENT
ADVERTISEMENT
ADVERTISEMENT
ADVERTISEMENT
ADVERTISEMENT
%d bloggers like this: