ମଶାମାନଙ୍କ ଠାରୁ ରକ୍ଷା ପାଇବାପାଇଁ ପାଳନ କରନ୍ତୁ ଏହି 7ଟି ନିୟମ | - NK NEWS ODISHA

NK NEWS ODISHA

News Agency Odisha, Odisha latest news, Trending news Odisha, Breaking News Odisha,Odia latest News,latest odisha news,odia news headlines,odisha news,news odisha,breaking news odisha,latest odia news,news headlines,odisha current news,odisha orissa,odisha tv latest,bhubaneswar news,odisha latest news,odisha latest,odisha covid updates,odisha lockdown,lockdown news,odisha poltics,odishatv,ama odisha,kanak news bulletin,naveen patnaik,odisha,jobs,

ମଶାମାନଙ୍କ ଠାରୁ ରକ୍ଷା ପାଇବାପାଇଁ ପାଳନ କରନ୍ତୁ ଏହି 7ଟି ନିୟମ |

Spread the love
ADVERTISEMENT
ADVERTISEMENT
ADVERTISEMENT

ମଶାମାନଙ୍କ ଠାରୁ ରକ୍ଷା ପାଇବାପାଇଁ ପାଳନ କରନ୍ତୁ ଏହି 7ଟି ନିୟମ |

ମଶାମାନଙ୍କର ତୀକ୍ଷ୍ଣ ଦାଗ କେବଳ କିଛି ଲୋକଙ୍କୁ ଅଧିକ କାମୁଡ଼େ | ଦୁଇ ସାଙ୍ଗ ଏକାଠି ପାର୍କରେ ବୁଲିବାକୁ ବାହାରକୁ ଯାଉଛନ୍ତି | ମଶା ଜଣଙ୍କର ଶରୀରକୁ ମଧ୍ୟ ଛୁଇଁ ନଥାଏ ଏବଂ ଅନ୍ୟଟି ଶରୀରରେ ପ୍ରାୟ 15 ମାର୍କ ରଖି ଘରକୁ ଫେରିଥାଏ | ଏହାର କାରଣ କ’ଣ ଜାଣନ୍ତୁ | ମଶା କିଛି ଲୋକଙ୍କୁ ଅଧିକ କାମୁଡ଼ନ୍ତି, ମେଟାବୋଲିକ୍ ହାର ଏବଂ ଚର୍ମ ବ୍ୟାକ୍ଟେରିଆ ଦାୟୀ, ସ୍ୱଚ୍ଛତାର ଯତ୍ନ ନେବା ଦ୍ୱାରା ଆରାମ ମିଳିବ |
ମଶାମାନଙ୍କର ତୀକ୍ଷ୍ଣ ଦାଗ କେବଳ କିଛି ଲୋକଙ୍କୁ ଅଧିକ କାମୁଡ଼େ | ଦୁଇ ସାଙ୍ଗ ଏକାଠି ପାର୍କରେ ବୁଲିବାକୁ ବାହାରକୁ ଯାଉଛନ୍ତି | ମଶା ଜଣଙ୍କର ଶରୀରକୁ ମଧ୍ୟ ଛୁଇଁ ନଥାଏ ଏବଂ ଅନ୍ୟଟି ଶରୀରରେ ପ୍ରାୟ 15 ମାର୍କ ରଖି ଘରକୁ ଫେରିଥାଏ | ଏହାର କାରଣ କ’ଣ? କାହିଁକି କିଛି ଲୋକ ମଶା ଟାର୍ଗେଟରେ ଅଧିକ ପ୍ରବୃତ୍ତ ହୁଅନ୍ତି? ଆସନ୍ତୁ ଆପଣଙ୍କୁ ଏହି ବିଷୟରେ ବିସ୍ତୃତ ସୂଚନା ଦେବା |

ADVERTISEMENT

1- ମେଟାବୋଲିକ୍ ରେଟ୍:
ତୁମର ମେଟାବୋଲିଜିମ୍ ଏକ ଜଟିଳ ବିଷୟ | କିନ୍ତୁ ଏହା ଆପଣଙ୍କ ଶରୀର ଦ୍ୱାରା ନିର୍ଗତ କାର୍ବନ ଡାଇଅକ୍ସାଇଡ୍ ନିର୍ଣ୍ଣୟ କରେ | କାର୍ବନ ଡାଇଅକ୍ସାଇଡର ଗନ୍ଧ ମଧ୍ୟ ମଶାମାନଙ୍କୁ ଆକର୍ଷିତ କରିଥାଏ | ମହିଳା ମଶା ଏହାର ‘ସେନ୍ସିଙ୍ଗ୍ ଅଙ୍ଗ’ ମାଧ୍ୟମରେ କାର୍ବନ ଡାଇଅକ୍ସାଇଡର ଗନ୍ଧ ଚିହ୍ନଟ କରିଥାଏ | ଏକ ଅଧ୍ୟୟନ ଅନୁଯାୟୀ, ଗର୍ଭବତୀ ମହିଳାମାନେ ସାଧାରଣ ମଣିଷ ଅପେକ୍ଷା 20 ପ୍ରତିଶତ ଅଧିକ କାର୍ବନ ଡାଇଅକ୍ସାଇଡ୍ ମୁକ୍ତ କରନ୍ତି। ଏହି କାରଣରୁ ମଶା ସେମାନଙ୍କୁ ଅଧିକ କାମୁଡ଼ନ୍ତି।

ଆହୁରି ମଧ୍ୟ ପଢନ୍ତୁ :

2-ଚର୍ମ ବ୍ୟାକ୍ଟେରିଆ:
ଆପଣ ଜାଣନ୍ତି କି ଆପଣଙ୍କ ଚର୍ମରେ ଅନେକ ପ୍ରକାରର ଜୀବାଣୁ ଲୁଚି ରହିଛନ୍ତି | ବାସ୍ତବରେ ଏହା ଏତେ ଖରାପ ଜିନିଷ ନୁହେଁ କିନ୍ତୁ ଏହା ଆପଣଙ୍କ ପାଖକୁ ଆସିବାକୁ ମଶାମାନଙ୍କୁ ଆମନ୍ତ୍ରଣ କରିପାରେ | ନିକଟରେ ହୋଇଥିବା ଏକ ଅଧ୍ୟୟନରେ ଏହା କୁହାଯାଇଛି ଯେ ମଶା କେତେକ ପ୍ରକାରର ଜୀବାଣୁ ଥିବା ମଣିଷ ପରି। ଯେଉଁମାନଙ୍କର ଚର୍ମରେ ଅନେକ ପ୍ରକାରର ଜୀବାଣୁ ଥାଏ, ସେମାନେ ମଶା ଦ୍ୱାରା ଆକ୍ରମଣ ହେବାର ସମ୍ଭାବନା କମ୍ ଥାଏ |

3-ରକ୍ତ ପ୍ରକାର:
ତୁମ ଜେଜେମା ’ତୁମର ମଧୁର ରକ୍ତ ବିଷୟରେ ଅନେକ ଥର କିଛି ଶୁଣିଥିବାର ନିଶ୍ଚୟ | ତାଙ୍କର କଥା ଠିକ୍ ହୋଇପାରେ | ପ୍ରମାଣରୁ ଜଣାପଡିଛି ଯେ ସାଧାରଣ ଲୋକଙ୍କ ଅପେକ୍ଷା ମଶାମାନେ ‘ଓ’ ରକ୍ତ ଗୋଷ୍ଠୀର ଲୋକଙ୍କୁ ଅଧିକ ଆକର୍ଷିତ କରନ୍ତି। ଦୁଇ ନମ୍ବରରେ ‘ଏ’ ରକ୍ତ ଗୋଷ୍ଠୀର ଲୋକମାନେ ଆସନ୍ତି | ଏହି ଉଭୟ ରକ୍ତ ଗୋଷ୍ଠୀ ମଶା ପାଇଁ ଚୁମ୍ବକ ଭଳି କାର୍ଯ୍ୟ କରନ୍ତି |

4- ହାଲୁକା ରଙ୍ଗର ପୋଷାକ:
ମଶା ପ୍ରାୟତଃ ଭୂମିରେ ପ୍ରଜନନ କରନ୍ତି | ସେମାନେ ଆପଣଙ୍କ ନିକଟରେ ପହଞ୍ଚିବା ପାଇଁ ଗନ୍ଧ ଏବଂ ଦୃଶ୍ୟର ଏକ ମିଶ୍ରଣ ବ୍ୟବହାର କରନ୍ତି | ତେଣୁ, ଯଦି ସମ୍ଭବ, ହାଲୁକା ରଙ୍ଗର ପୋଷାକ ପିନ୍ଧି ବାହାରକୁ ଯାଆନ୍ତୁ |

5- ସ୍ନାନ କରନ୍ତୁ:
ମଶା ଆପଣଙ୍କ ଶରୀରର ଝାଳ ଏବଂ ଲାକ୍ଟିକ୍ ଏସିଡ୍ କୁ ଭଲ ପାଆନ୍ତି | ତେଣୁ, ଯେତେବେଳେ ଆପଣ ବ୍ୟାୟାମ କରିବାକୁ ବାହାରକୁ ଯାଆନ୍ତି, ଘରକୁ ଆସିବା ପରେ ଯଥାଶୀଘ୍ର ସ୍ନାନ କରନ୍ତୁ | ଏକ ବ୍ୟାୟାମ ଆରମ୍ଭ କରିବା ପୂର୍ବରୁ ଆପଣଙ୍କ ଚାରିପାଖରେ କୀଟନାଶକ ପ୍ରତିରୋଧକ ବ୍ୟବହାର କରନ୍ତୁ |

6- ବିୟର ପିଇବା ଠାରୁ ଦୂରେଇ ରୁହନ୍ତୁ:
ଏକ ଅଧ୍ୟୟନ ଅନୁଯାୟୀ, ମଶା ବିୟର ପିଉଥିବା ଲୋକଙ୍କ ରକ୍ତକୁ ମଧ୍ୟ ପସନ୍ଦ କରନ୍ତି। ତେଣୁ ଏହାକୁ ପିଇବାକୁ ଏଡାନ୍ତୁ କିମ୍ବା ପାର୍ଟୀରେ ଦ୍ରୁତ ଗତିଶୀଳ ପ୍ରଶଂସକ ରଖନ୍ତୁ | ପ୍ରବଳ ପବନରେ ମଶା ଉଡ଼ିବାରେ ସକ୍ଷମ ନୁହଁନ୍ତି। ତେଣୁ ପବନ ପାର୍ଟୀ ଏବଂ ମଶା ମଧ୍ୟରେ ଏକ ପ୍ରତିବନ୍ଧକ ଭାବରେ କାର୍ଯ୍ୟ କରିପାରିବ |

7- କୀଟନାଶକ:
ବିଭିନ୍ନ ପରିବାରରେ ବିଭିନ୍ନ ପ୍ରକାରର କୀଟନାଶକ ବ୍ୟବହାର କରାଯାଏ | କେତେକ କୀଟନାଶକ ଆପଣଙ୍କ ଘରୁ ମଶା ବାହାର କରିବାରେ ସଫଳ ହୋଇପାରେ, କିନ୍ତୁ ଆପଣଙ୍କ ପଡ଼ୋଶୀ ଏବଂ ସାଙ୍ଗମାନଙ୍କ ଘର ପ୍ରଭାବହୀନ ହୋଇପାରେ | ସେଥିପାଇଁ ବିଶେଷଜ୍ଞମାନେ ସର୍ବଦା କେବଳ କୀଟନାଶକ ବ୍ୟବହାର କରିବାକୁ ପରାମର୍ଶ ଦିଅନ୍ତି |

ADVERTISEMENT
ADVERTISEMENT
ADVERTISEMENT
ADVERTISEMENT
ADVERTISEMENT
ADVERTISEMENT
ADVERTISEMENT
ADVERTISEMENT
ADVERTISEMENT
%d bloggers like this: