ଶୀତଦିନେ ଫିଟ ରହିବା ପାଇଁ ଅନୁକରଣ କରନ୍ତୁ ଏହି 5 ଟି ଟିପ୍ସ | - NK NEWS ODISHA

NK NEWS ODISHA

News Agency Odisha, Odisha latest news, Trending news Odisha, Breaking News Odisha,Odia latest News,latest odisha news,odia news headlines,odisha news,news odisha,breaking news odisha,latest odia news,news headlines,odisha current news,odisha orissa,odisha tv latest,bhubaneswar news,odisha latest news,odisha latest,odisha covid updates,odisha lockdown,lockdown news,odisha poltics,odishatv,ama odisha,kanak news bulletin,naveen patnaik,odisha,jobs,

ଶୀତଦିନେ ଫିଟ ରହିବା ପାଇଁ ଅନୁକରଣ କରନ୍ତୁ ଏହି 5 ଟି ଟିପ୍ସ |

Follow these 5 tips to stay fit in the winter
Spread the love
ADVERTISEMENT
ADVERTISEMENT

ଶୀତଦିନେ ଫିଟ ରହିବା ପାଇଁ ଅନୁକରଣ କରନ୍ତୁ ଏହି 5 ଟି ଟିପ୍ସ |


ଏହି ଋତୁରେ ଜୀବନଶୈଳୀ ଏବଂ ଖାଦ୍ୟ ପ୍ରତି ବହୁତ ଯତ୍ନବାନ ହେବାକୁ ପଡିବ | ନଚେତ୍ ଶୀଘ୍ର ଅସୁସ୍ଥ ହେବାର ସମ୍ଭାବନା ବଢ଼ିଯାଏ | ଶୀତ ଋତୁ ପାଇଁ ଏହିପରି ପ୍ରସ୍ତୁତି କରାଯିବା ଉଚିତ ଯାହା ଦ୍ୱାରା ଆପଣଙ୍କ ଶରୀର ଭିତରୁ ଶକ୍ତିଶାଳୀ ହୋଇ କୌଣସି ପ୍ରକାରର ଭାଇରାଲ୍ ସହିତ ଲଢ଼ି ପାରେ | ଶୀତ ଋତୁରେ ଆପଣ କେଉଁ ଜିନିଷଗୁଡ଼ିକୁ ମନେ ରଖିବା ଉଚିତ୍ ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା |

ADVERTISEMENT

ଶୀତଦିନେ ଫିଟ୍ ରୁହନ୍ତୁ , ଶରୀରକୁ ଭିତରୁ ଶକ୍ତିଶାଳୀ କରନ୍ତୁ ଏବଂ ଖାଦ୍ୟର ଯତ୍ନ ନିଅନ୍ତୁ |

ଶୀତ ଋ ତୁ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଛି | ଶୀତଋତୁର ଥଣ୍ଡା ପାଗ ମଧ୍ୟ ଏହା ସହିତ ଅନେକ ରୋଗ ଆଣିଥାଏ | ଏହି ଋତୁରେ ଜୀବନଶୈଳୀ ଏବଂ ଖାଦ୍ୟ ବିଷୟରେ ଅନେକ ଯତ୍ନ ନେବାକୁ ପଡିବ | ନଚେତ୍ ଶୀଘ୍ର ଅସୁସ୍ଥ ହେବାର ସମ୍ଭାବନା ବଢ଼ିଯାଏ | ଶୀତ ଋତୁ ପାଇଁ ଏହିପରି ପ୍ରସ୍ତୁତି କରାଯିବା ଉଚିତ ଯାହା ଦ୍ୱାରା ଆପଣଙ୍କ ଶରୀର ଭିତରୁ ଶକ୍ତିଶାଳୀ ହୋଇ କୌଣସି ପ୍ରକାରର ଭାଇରାଲ୍ ସହିତ ଲଢ଼ିପାରେ | ଶୀତ ଋତୁରେ ଆପଣ ଏହି ସବୁ ମନେ ରଖିବା ଉଚିତ୍ | ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା |

ଖାଦ୍ୟରେ ଓମେଗା -3 ଫ୍ୟାଟି ଏସିଡ୍ ନିଅନ୍ତୁ :
ଶୀତ ଋତୁରେ ଫ୍ଲୁ, ଗଣ୍ଠି ଯନ୍ତ୍ରଣା ଏବଂ ସଂକ୍ରମଣ ରୋଗ ଅଧିକ ହୋଇଥାଏ | ସେଗୁଡିକୁ ରୋକିବା ପାଇଁ, ଆପଣ ଓମେଗା -3 ଫ୍ୟାଟି ଏସିଡ୍ ଭରପୂର ଖାଦ୍ୟ ଗ୍ରହଣ କରିବା ଉଚିତ୍ | ଯେପରିକି ବାଦାମ, ଫ୍ଲକ୍ସସିଡ୍ ଏବଂ ଫ୍ୟାଟି ମାଛ | ଏହି ସମସ୍ତ ଜିନିଷ ପ୍ରାକୃତିକ ଆଣ୍ଟି-ଇନ୍‌ଫ୍ଲାମେଟୋରୀ ଏବଂ ଏଥିରେ ଆଣ୍ଟିଅକ୍ସିଡାଣ୍ଟ ମଧ୍ୟ ରହିଥାଏ ଯାହା ରୋଗ ପ୍ରତିରୋଧକ ଶକ୍ତି ବଢ଼ାଇଥାଏ |

ଫଳ ଏବଂ ପନିପରିବା ଖାଆନ୍ତୁ:
ଶୀତ ଋତୁରେ ଅନେକ ଖାଦ୍ୟ ଏବଂ ପାନୀୟ ବିକଳ୍ପ ଅଛି | ଏହି ଋତୁରେ ଅନେକ ଫଳ ଏବଂ ପନିପରିବା ଖାଇବା ଉଚିତ୍ | ଏହି କାରଣରୁ ପର୍ଯ୍ୟାପ୍ତ ପରିମାଣର ଭିଟାମିନ୍ ଏ, ସି, ବି ଏବଂ ଫାଇବର ଆପଣଙ୍କ ଶରୀରରେ ପହଞ୍ଚିବ | ଭଲ ପରିମାଣର ପନିପରିବା ଏବଂ ଫଳ ପ୍ରତିରୋଧକ ଶକ୍ତିକୁ ବୃଦ୍ଧି କରିଥାଏ ଏବଂ ମେଟାବୋଲିଜିମ୍ ରେ ଉନ୍ନତି ଆଣେ | ଏହା ଶୀତଦିନେ ଶରୀରକୁ ଭିତରୁ ଫିଟ୍ ରଖେ |

ବାରମ୍ବାର ଖାଇବା ଅଭ୍ୟାସରୁ ଦୂରେଇ ରୁହନ୍ତୁ:
ଏହି ଋତୁରେ ଶ୍ଵେତସାର ଗ୍ରହଣ ବୃଦ୍ଧି ପାଇଥାଏ | ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ବିଶେଷଜ୍ଞଙ୍କ ଅନୁଯାୟୀ, ଅଧିକ ଶ୍ଵେତସାର ଖାଇବା ଦ୍ୱାରା ସେରୋଟୋନିନ୍ ହରମୋନ୍ ବଢ଼ିଥାଏ | ଫଳରେ ଏହା ମନୋବଳକୁ ଭଲ ରଖେ | ଏହା ବାରମ୍ବାର ଖାଇବାକୁ ଇଚ୍ଛା ବଢ଼ାଇଥାଏ | ଏହାକୁ ଏଡାଇବା ପାଇଁ, ଏକ ସୁସ୍ଥ ଜଳଖିଆ ଖାଆନ୍ତୁ ଯେଉଁଥିରେ ଶ୍ୱେତସାର ଏବଂ ପ୍ରୋଟିନ୍ ର ସଠିକ୍ ମିଶ୍ରଣ ଥିବ | ଭୋକିଲା ଥିବାବେଳେ ବାଦାମ, ମଞ୍ଜି ଏବଂ ଫଳ ଖାଆନ୍ତୁ ଏବଂ ଚିପ୍ସ, ଚକୋଲେଟ୍ ଠାରୁ ଦୂରରେ ରୁହନ୍ତୁ |

ହାଇଡ୍ରେଟେଡ୍ ରୁହନ୍ତୁ :
ଶୀତଦିନେ ଜଳ ଗ୍ରହଣ କମିଯାଏ, ଯାହା ଆପଣଙ୍କ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ, ଚର୍ମ ଏବଂ କେଶ ଉପରେ ଖରାପ ପ୍ରଭାବ ପକାଇଥାଏ | ତେଣୁ ୠତୁ ଯାହା ହେଉନା କାହିଁକି ଶରୀର ପାଇଁ ପର୍ଯ୍ୟାପ୍ତ ଜଳ ଜରୁରୀ | ପର୍ଯ୍ୟାପ୍ତ ପରିମାଣର ପାଣି ପିଇଲେ, ଶୀତ ଦିନରେ ମଧ୍ୟ ଆପଣ ବହୁତ ସକ୍ରିୟ ରହିବେ | ଏହା ସହିତ ଆପଣଙ୍କ ଶରୀର ମଧ୍ୟ ଭିତରୁ ଉଷ୍ମତା ପାଇବ | ପାଣି ବ୍ୟତୀତ ଆପଣ ଏହି ଋତୁରେ ହର୍ବାଲ୍ ଚା ଏବଂ ସୁପ୍ ମଧ୍ୟ ଖାଇପାରିବେ |

ଶରୀରକୁ ଗରମ ରଖନ୍ତୁ:
ଥଣ୍ଡା ପାଗରେ ସବୁଠାରୁ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ବିଷୟ ହେଉଛି ଶରୀରକୁ ଗରମ ରଖିବା | ଅନ୍ୟଥା ଆପଣ ସହଜରେ ଅସୁସ୍ଥ ହୋଇପାରନ୍ତି | ଯାହା ଆପଣଙ୍କ ଶରୀରକୁ ସଂପୂର୍ଣ୍ଣ ଭାବେ ଆଚ୍ଛାଦନ କରେ ସେହି ପୋଷାକ ପିନ୍ଧନ୍ତୁ | ସଠିକ୍ ପୋଷାକ ନ ପିନ୍ଧିବା ଦ୍ୱାରା ଥଣ୍ଡା, କାଶ ଏବଂ ଭାଇରାଲ୍ ଜ୍ୱର ହେବାର ଆଶଙ୍କା ରହିପାରେ |

ADVERTISEMENT
ADVERTISEMENT
ADVERTISEMENT
ADVERTISEMENT
ADVERTISEMENT
%d bloggers like this: