କେରଳରେ ବନ୍ୟା ପରିସ୍ଥିତି : 6 ଜଣ 12ରୁ ଅଧିକ ନିଖୋଜ ; ସେନା ଉଦ୍ଧାର କାର୍ଯ୍ୟରେ ନିୟୋଜିତ | - NK NEWS ODISHA

NK NEWS ODISHA

News Agency Odisha, Odisha latest news, Trending news Odisha, Breaking News Odisha,Odia latest News,latest odisha news,odia news headlines,odisha news,news odisha,breaking news odisha,latest odia news,news headlines,odisha current news,odisha orissa,odisha tv latest,bhubaneswar news,odisha latest news,odisha latest,odisha covid updates,odisha lockdown,lockdown news,odisha poltics,odishatv,ama odisha,kanak news bulletin,naveen patnaik,odisha,jobs,

କେରଳରେ ବନ୍ୟା ପରିସ୍ଥିତି : 6 ଜଣ 12ରୁ ଅଧିକ ନିଖୋଜ ; ସେନା ଉଦ୍ଧାର କାର୍ଯ୍ୟରେ ନିୟୋଜିତ |

Flood situation in Kerala: 6 dead more than 12 are missing ; The army is engaged in rescue operations
Spread the love
ADVERTISEMENT
ADVERTISEMENT
ADVERTISEMENT

କେରଳରେ ବନ୍ୟା ପରିସ୍ଥିତି : 6 ଜଣ 12ରୁ ଅଧିକ ନିଖୋଜ ; ସେନା ଉଦ୍ଧାର କାର୍ଯ୍ୟରେ ନିୟୋଜିତ |

କେରଳ :17/10/2021(ବ୍ୟୁରୋ): ପରିସ୍ଥିତି ଗୁରୁତର ବୋଲି କେରଳର ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ପି ବିଜୟ କହିଛନ୍ତି। ତେବେ ପାଣିପାଗ ବିଜ୍ଞାନୀଙ୍କଠାରୁ ମିଳିଥିବା ସୂଚନା ଅନୁଯାୟୀ ଅବସ୍ଥା ଆହୁରି ଖରାପ ହେବ ନାହିଁ ବୋଲି ସେ କହିଛନ୍ତି। କେରଳ ପ୍ରଶାସନ ପକ୍ଷରୁ କୁହାଯାଇଛି ଯେ ସେନା, ବାୟୁସେନା ଏବଂ ନୌସେନା କର୍ମଚାରୀମାନେ କୋଟାୟାମ ଏବଂ ଇଡୁକି ଜିଲ୍ଲା, କୁଟାଲ ଏବଂ ପେରୁଭନ୍ତନମ୍ ଅନ୍ତର୍ଗତ ଦୁଇଟି ପାହାଡ ଗ୍ରାମକୁ ଯାଇଛନ୍ତି।

ADVERTISEMENT

କାହାଣୀ ହାଇଲାଇଟ୍ |


ଲଗାତାର ବର୍ଷା ହେତୁ କେରଳରେ ବନ୍ୟା ପରି ପରିସ୍ଥିତି ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ପି ବିଜୟ କହିଛନ୍ତି – ପରିସ୍ଥିତି ଗୁରୁତର
ବର୍ଷା କେରଳରେ ହଇଚଇ ସୃଷ୍ଟି କରିଛି। ଦକ୍ଷିଣ ଏବଂ ମଧ୍ୟ କେରଳରେ ଲଗାତାର ବର୍ଷା ଯୋଗୁଁ ଅନେକ ସ୍ଥାନରେ ବନ୍ୟା ପରିସ୍ଥିତି ସୃଷ୍ଟି ହୋଇଛି। ଏହି ଘଟଣାରେ 6 ଜଣଙ୍କର ମୃତ୍ୟୁ ହୋଇଥିବା ଜଣାଯାଇଛି। 12ରୁ ଅଧିକ ଲୋକ ନିଖୋଜ ଥିବାବେଳେ ଅନ୍ୟପକ୍ଷରେ ଉଦ୍ଧାର କାର୍ଯ୍ୟ ପାଇଁ ରାଜ୍ୟ ସରକାର ବାହିନୀରୁ ସହାୟତା ଲୋଡିଛନ୍ତି।

କେରଳରେ ଲଗାତାର ବର୍ଷା ହେତୁ 2018 ଏବଂ 2019 ରେ ବନ୍ୟା ପରି ପରିସ୍ଥିତି ସୃଷ୍ଟି ହୋଇଥିଲା । ତେବେ ପରିସ୍ଥିତି ନିୟନ୍ତ୍ରଣରେ ଅଛି ଏବଂ ଆତଙ୍କିତ ହେବାର କୌଣସି ଆବଶ୍ୟକତା ନାହିଁ ବୋଲି ଅଧିକାରୀମାନେ କହିଛନ୍ତି।

ଖରାପ ପାଗ ଯୋଗୁଁ ଉଦ୍ଧାର କାର୍ଯ୍ୟରେ ଅସୁବିଧା |

କେରଳରେ ବର୍ଷା ସମ୍ବନ୍ଧୀୟ ଘଟଣାରେ ଅନେକ ଲୋକ ଆହତ ହୋଇଛନ୍ତି। ରାଜ୍ୟର ଅଧିକାଂଶ ଡ୍ୟାମ୍ ଜଳ ପୂର୍ଣ୍ଣ ହୋଇଛି। ଏଥି ସହିତ ପାହାଡ ଅଞ୍ଚଳରେ ଅବସ୍ଥିତ ଛୋଟ ସହର ଏବଂ ଗ୍ରାମଗୁଡ଼ିକ ରାଜ୍ୟର ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ସ୍ଥାନରୁ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ବିଚ୍ଛିନ୍ନ ହୋଇଛି। ଏଥି ସହିତ ଖରାପ ପାଗ ଯୋଗୁଁ ପୋଲିସ ଏବଂ ଉଦ୍ଧାରକାରୀ ଦଳ ପ୍ରଭାବିତ ଅଞ୍ଚଳରେ ପହଞ୍ଚିବାରେ ଅସମର୍ଥ।

‘ପରିସ୍ଥିତି ଗୁରୁତର’

ପରିସ୍ଥିତି ଗୁରୁତର ବୋଲି କେରଳର ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ପି ବିଜୟ କହିଛନ୍ତି। ତେବେ ପାଣିପାଗ ବିଜ୍ଞାନୀଙ୍କଠାରୁ ମିଳିଥିବା ସୂଚନା ଅନୁଯାୟୀ ପରିସ୍ଥିତି ଆହୁରି ଖରାପ ହେବ ନାହିଁ ବୋଲି ସେ କହିଛନ୍ତି। କେରଳ ପ୍ରଶାସନ ପକ୍ଷରୁ କୁହାଯାଇଛି ଯେ ସେନା, ବାୟୁସେନା ଏବଂ ନୌସେନା କର୍ମଚାରୀମାନେ କୋଟାୟାମ ଏବଂ ଇଡୁକି ଜିଲ୍ଲା, କୁଟାଲ ଏବଂ ପେରୁଭନ୍ତନମ୍ ଅନ୍ତର୍ଗତ ଦୁଇଟି ପାହାଡ ଗ୍ରାମକୁ ଯାଇଛନ୍ତି। ନଦୀର ଜଳ ସ୍ତର ବୃଦ୍ଧି ହେତୁ ଏଠାରେ ଘର ଧୋଇ ହୋଇଯାଇଛି। ଅନେକ ଲୋକ ଏଠାରେ ଫସି ରହିବାର ସମ୍ଭାବନା ଅଛି |

ଭୂସ୍ଖଳନ ହୋଇଥିବା ଗ୍ରାମରେ ପହଂଚିଥିବା ରାଜ୍ୟ ସହଯୋଗ ମନ୍ତ୍ରୀ ଭି.ଏନ୍ ଭାସାଭାନ୍ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଏହି ଘଟଣାରେ ପ୍ରାଣ ହରାଇଥିବା ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ମୃତଦେହ ଉଦ୍ଧାର ପାଇଁ ଅନୁସନ୍ଧାନ ଚାଲିଥିବାବେଳେ ଦୁଇ ମହିଳା ଏବଂ ଜଣେ ଶିଶୁଙ୍କର ମୃତ୍ୟୁ ଘଟିଛି। ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଏହି ଗ୍ରାମଗୁଡିକରେ ଅତି କମରେ 12 ଜଣ ନିଖୋଜ ଅଛନ୍ତି।

ବାୟୁସେନାକୁ ମଧ୍ୟ ସତର୍କ କରାଯାଇଛି

ପ୍ରତିରକ୍ଷା ମୁଖପାତ୍ର କହିଛନ୍ତି ଯେ ଉଦ୍ଧାର କାର୍ଯ୍ୟ ପାଇଁ ମି -17 ଏବଂ ସାରଙ୍ଗ ହେଲିକପ୍ଟରକୁ ଷ୍ଟାଣ୍ଡବାଇ ମୋଡରେ ରଖାଯାଇଛି। କିନ୍ତୁ କୋଟାୟାମରେ ଖରାପ ପାଗ ଯୋଗୁଁ ଉଦ୍ଧାର କାର୍ଯ୍ୟ ଆରମ୍ଭ ହୋଇନାହିଁ। ଅନ୍ୟପକ୍ଷରେ, ବାୟୁସେନା ବିମାନ ମଧ୍ୟ ସୁଲୁରରେ ଷ୍ଟାଣ୍ଡବାଇ ମୋଡରେ ଅଛି।

କେରଳରେ ପ୍ରଚଳିତ ପାଣିପାଗ ପରିସ୍ଥିତିକୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି ସମସ୍ତ ସାଉଥ୍ ଏୟାର କମାଣ୍ଡ ବେସ୍କୁ ହାଇ ଆଲର୍ଟ କରାଯାଇଛି ବୋଲି ମୁଖପାତ୍ର ଏକ ବିବୃତ୍ତିରେ କହିଛନ୍ତି। ଅନ୍ୟପକ୍ଷରେ, ଭାରତୀୟ ସେନା ବନ୍ୟା ପ୍ରଭାବିତ ଅଞ୍ଚଳରେ ନିଜର ସୈନିକମାନଙ୍କୁ ନିୟୋଜିତ କରିସାରିଛି। ଭାରତୀୟ ନୌସେନାର ସାଉଥ ସେନା କମାଣ୍ଡ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଉଦ୍ଧାର କାର୍ଯ୍ୟରେ ସ୍ଥାନୀୟ ପ୍ରଶାସନକୁ ସହାୟତା କରିବାକୁ ଏହା ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ପ୍ରସ୍ତୁତ।

ADVERTISEMENT
ADVERTISEMENT
ADVERTISEMENT
ADVERTISEMENT
ADVERTISEMENT
ADVERTISEMENT
ADVERTISEMENT
ADVERTISEMENT
ADVERTISEMENT
%d bloggers like this: