ମେକ୍ସିକୋ, ସମୁଦ୍ର ଜଳରେ ହଠାତ୍ ଲାଗିଲା ନିଆଁ, ଲାଭା ବାହାରିଲା ଲାଭା | - NK NEWS ODISHA

NK NEWS ODISHA

News Agency Odisha, Odisha latest news, Trending news Odisha, Breaking News Odisha,Odia latest News,latest odisha news,odia news headlines,odisha news,news odisha,breaking news odisha,latest odia news,news headlines,odisha current news,odisha orissa,odisha tv latest,bhubaneswar news,odisha latest news,odisha latest,odisha covid updates,odisha lockdown,lockdown news,odisha poltics,odishatv,ama odisha,kanak news bulletin,naveen patnaik,odisha,jobs,

ମେକ୍ସିକୋ, ସମୁଦ୍ର ଜଳରେ ହଠାତ୍ ଲାଗିଲା ନିଆଁ, ଲାଭା ବାହାରିଲା ଲାଭା |

Spread the love
ADVERTISEMENT
ADVERTISEMENT

ମେକ୍ସିକୋ, ସମୁଦ୍ର ଜଳରେ ହଠାତ୍ ଲାଗିଲା ନିଆଁ, ଲାଭା ବାହାରିଲା ଲାଭା |

ମେକ୍ସିକୋରେ ସମୁଦ୍ରରେ ନିଆଁ ଲାଗିଛି | ମେକ୍ସିକୋ ଗଲ୍ଫ ଉପକୂଳରେ ଏକ ଅଣ୍ଡର ୱାଟର ପାଇପଲାଇନରୁ ସମୁଦ୍ର ଭିତରକୁ ଗ୍ୟାସ ଲିକ ହେବା ପରେ ଅଗ୍ନିକାଣ୍ଡ ଘଟିଥିଲା। ତେବେ ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଏହି ଦୁର୍ଘଟଣାରେ କୌଣସି କ୍ଷୟକ୍ଷତିର ଖବର ନାହିଁ। ଏହି ପାଇପଲାଇନ ମେକ୍ସିକୋର ରାଷ୍ଟ୍ରାୟତ୍ତ ପେମେକ୍ସ ପେଟ୍ରୋଲ କମ୍ପାନୀର ଅଟେ | ସମୁଦ୍ର ପାଣିରେ ନିଆଁ ଲାଗିବା ଘଟଣା ସହ ଜଡିତ ଏକ ଭିଡିଓ ସୋସିଆଲ ମିଡିଆରେ ଭାଇରାଲ ହୋଇଛି।
ମେକ୍ସିକୋ ସାଗରରେ ପାଣିରେ ଗ୍ୟାସ୍ ଲିକ୍ ହୋଇଥିବା ସ୍ଥାନରେ ପ୍ରାୟ ପାଞ୍ଚ ଘଣ୍ଟା ଧରି ଏହି ଅଗ୍ନିକାଣ୍ଡ ଜାରି ରହିଥିଲା। ଲାଗୁଥିଲା ଯେ ଆଗ୍ନେୟଗିରି ପାଣିରେ ବିସ୍ଫୋରଣ ହୋଇ ନିଆଁର ଲାଭା ବାହାରୁଛି। ପାଣିରୁ ବାହାରୁଥିବା ଉଜ୍ଜ୍ୱଳ କମଳା ରଙ୍ଗର ନିଆଁକୁ ତରଳାଯାଇଥିବା ଲାଭା ପରି ସୋସିଆଲ ମିଡିଆରେ ‘ନିଆଁର ଆଖି’ କୁହାଯାଉଛି | ନିଆଁର ବୃତ୍ତାକାର ଆକୃତି ହେତୁ ଏହାକୁ ଅଗ୍ନି ଆଖି କୁହାଯାଏ | ପେମେକ୍ସ ତେଲ ପ୍ଲାଟଫର୍ମଠାରୁ ଅଳ୍ପ ଦୂରରେ ଏହି ଅଗ୍ନିକାଣ୍ଡ ଘଟିଛି।
ରଏଟର୍ସ ପେମେକ୍ସ ତୈଳ କମ୍ପାନୀ ସୂତ୍ରରୁ ପ୍ରକାଶ ଯେ ନିଆଁକୁ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ କରିବାକୁ ପାଞ୍ଚ ଘଣ୍ଟାରୁ ଅଧିକ ସମୟ ଲାଗିଛି। ଏହି ଅଣ୍ଡର ୱାଟର ପାଇପଲାଇନ ପେମେକ୍ସର ମୁଖ୍ୟ କୁ ମାଲୁବ ଜାପ ତେଲ ବିକାଶ କେନ୍ଦ୍ରକୁ ସମୁଦ୍ରରେ ସଂଯୋଗ କରେ | କ୍ୟୁ ମାଲୁବ୍ ଜାପ୍ ମେକ୍ସିକୋ ଗଲ୍ଫର ଦକ୍ଷିଣ ଭାଗରେ ଅବସ୍ଥିତ | ପେମେକ୍ସ କହିଛନ୍ତି ଯେ କୌଣସି କ୍ଷୟକ୍ଷତି ହୋଇନାହିଁ। ଶୁକ୍ରବାର ଦିନ ସ୍ଥାନୀୟ ସମୟ ପ୍ରାୟ 5:15 ସମୟରେ ଗ୍ୟାସ୍ ଲିକ୍ ହେବା ପରେ ଏହି ଅଗ୍ନିକାଣ୍ଡ ଘଟିଥିଲା। ଏହି ଘଟଣା ଦ୍ୱାରା ତେଲ ଉତ୍ପାଦନ ପ୍ରଭାବିତ ହୋଇନାହିଁ | ଶୁକ୍ରବାର ସକାଳ 10.30 ସୁଦ୍ଧା ନିଆଁକୁ ସଂପୂର୍ଣ୍ଣ ଭାବେ ବ୍ୟବହାର କରାଯାଇଥିଲା।
କମ୍ପାନୀ କହିଛି ଯେ ଅଗ୍ନିକାଣ୍ଡର କାରଣ ଅନୁସନ୍ଧାନ ଚାଲିଛି ଏବଂ ପାଇପଲାଇନରେ ଥିବା ଲିକ୍ ଛିଦ୍ରକୁ ସିଲ୍ କରାଯାଇଛି। ମେକ୍ସିକୋର ତୈଳ ସୁରକ୍ଷା ନିୟାମକ ASEA ର ମୁଖ୍ୟ ଆଞ୍ଜେଲ କାରାଲେସ ଏହି ଘଟଣାକୁ ଅସ୍ୱୀକାର କରିଛନ୍ତି। ସେ ଟୁଇଟ୍ କରି କହିଛନ୍ତି ଯେ ଏହି ଘଟଣାରେ କୌଣସି ଲିକ୍ ହୋଇନାହିଁ, କିନ୍ତୁ ଜଳରାଶିରେ କ’ଣ ଜଳୁଛି ତାହା ସ୍ପଷ୍ଟ କରିନାହିଁ।
କୁ ମାଲୁବ ଜାପ ହେଉଛି ପେମେକ୍ସର ସର୍ବବୃହତ ଅଶୋଧିତ ତୈଳ ଉତ୍ପାଦନକାରୀ | ଏହି କେନ୍ଦ୍ରରୁ ଦୈନିକ ପ୍ରାୟ 1.7 ନିୟୁତ ବ୍ୟାରେଲ ତେଲ ଉତ୍ପାଦିତ ହୁଏ | ପେମେକ୍ସର ଦୈନିକ ତୈଳ ଉତ୍ପାଦନର 40% ରୁ ଅଧିକ କୁ ମାଲୁବ୍ ZAP ଅଟେ |

ADVERTISEMENT

ରଏଟର୍ସ ସୂତ୍ରରୁ ପ୍ରକାଶ ଯେ ପେମେକ୍ସ ରିପୋର୍ଟ ଅନୁଯାୟୀ, କୁ ମାଲୁବ ଜାପ ଉତ୍ପାଦନ ସୁବିଧାରେ ଥିବା ଟର୍ବୋମାଚିନାରୀ ଝଡ଼, ବଜ୍ରପାତ ଏବଂ ପ୍ରବଳ ବର୍ଷା ଦ୍ୱାରା ପ୍ରଭାବିତ ହୋଇଛି।
ଏହି ରିପୋର୍ଟରେ କୁହାଯାଇଛି ଯେ କମ୍ପାନୀର କର୍ମଚାରୀମାନେ ନିଆଁକୁ ଆୟତ୍ତ କରିବା ପାଇଁ ନାଇଟ୍ରୋଜେନ ବ୍ୟବହାର କରିଥିଲେ। ପେମେକ୍ସର ସଂକ୍ଷିପ୍ତ ପ୍ରେସ୍ ନୋଟ୍ ଘଟଣା ବିଷୟରେ ସବିଶେଷ ତଥ୍ୟ ଦେଇନାହିଁ | କମ୍ପାନୀ ମଧ୍ୟ ରଏଟର୍ସଙ୍କ ମତାମତ ପାଇଁ ତୁରନ୍ତ କୌଣସି ପ୍ରତିକ୍ରିୟା ଦେଇ ନାହିଁ।


ଦୁର୍ଘଟଣାର ଇତିହାସ

ସାମ୍ପ୍ରତିକ ବର୍ଷଗୁଡିକରେ ପେମେକ୍ସ ପାଇଁ ଏହା ପ୍ରଥମ ପ୍ରମୁଖ ଘଟଣା ନୁହେଁ | ଶିଳ୍ପ ଦୁର୍ଘଟଣା ବିଷୟରେ ପେମେକ୍ସ କମ୍ପାନୀର ନିଜସ୍ୱ ଇତିହାସ ରହିଛି | 2015 ରେ ମେକ୍ସିକୋ ଗଲ୍ଫରେ ଥିବା କମ୍ପାନୀର ଅବକାଟୁନ୍ ଏ-ସ୍ଥାୟୀ ପ୍ଲାଟଫର୍ମରେ ବିସ୍ଫୋରଣ ପରେ ଚାରିଜଣ ଶ୍ରମିକଙ୍କର ମୃତ୍ୟୁ ଘଟିଥିବା ବେଳେ 16 ଜଣ ଆହତ ହୋଇଥିଲେ। 300 ରୁ ଅଧିକ ଲୋକଙ୍କୁ ଉଦ୍ଧାର କରିବାକୁ ପଡିଲା |
ଜାନୁଆରୀ 2013 ରେ କମ୍ପାନୀର ମେକ୍ସିକୋ ସିଟି ମୁଖ୍ୟାଳୟରେ ଗ୍ୟାସ ବିସ୍ଫୋରଣରେ 37 ଜଣଙ୍କର ମୃତ୍ୟୁ ଘଟିଥିଲା। ସେପ୍ଟେମ୍ବର 2012 ରେ, ତମାଉଲିପାସ୍ ରାଜ୍ୟର ଏକ ପ୍ରାକୃତିକ ଗ୍ୟାସ କାରଖାନାରେ ବିସ୍ଫୋରଣରେ 30 ଜଣଙ୍କର ମୃତ୍ୟୁ ଘଟିଥିଲା।
ଏହା ପୂର୍ବରୁ ପେମେକ୍ସ ଘୋଷଣା କରିଥିଲା ​​ଯେ କରୋନାଭାଇରସ୍ ମହାମାରୀ ସମୟରେ ତ oil ଳର ଚାହିଦା ହ୍ରାସ ପାଇ 2020 ରେ ଏହା ପ୍ରାୟ 23 ବିଲିୟନ ଡଲାର ହରାଇଛି। ତଥାପି ଚତୁର୍ଥ ତ୍ର quarter ମାସିକରେ ଏହା ପ୍ରାୟ 5.9 ବିଲିୟନ ଡଲାର ଲାଭ କରିଛି। ବ୍ଲୁମବର୍ଗର ରିପୋର୍ଟ ଅନୁଯାୟୀ, ପେମେକ୍ସର ପ୍ରାୟ 114 ବିଲିୟନ ଡଲାରର ଋଣ ରହିଛି।

ADVERTISEMENT
ADVERTISEMENT
ADVERTISEMENT
ADVERTISEMENT
ADVERTISEMENT
29cc3d8cd884c5afa1c0c9b79b62a918.w3000.h600._CR0,0,3000,600_SX1920_
%d bloggers like this: