Find out how many years old dogs are being kept by humans

NK NEWS ODISHA

News Agency Odisha, Odisha latest news, Trending news Odisha, Breaking News Odisha,Odia latest News,latest odisha news,odia news headlines,odisha news,news odisha,breaking news odisha,latest odia news,news headlines,odisha current news,odisha orissa,odisha tv latest,bhubaneswar news,odisha latest news,odisha latest,odisha covid updates,odisha lockdown,lockdown news,odisha poltics,odishatv,ama odisha,kanak news bulletin,naveen patnaik,odisha,jobs,

କୁକୁରମାନେ ମାନବଙ୍କ ଦ୍ୱାରା କେତେ ବର୍ଷ ତଳୁ ପାଳିତ ହେଉଛନ୍ତି ଜାଣନ୍ତୁ |

Find out how many years old dogs are being kept by humans
Spread the love
ADVERTISEMENT
ADVERTISEMENT

କୁକୁରମାନେ ମାନବଙ୍କ ଦ୍ୱାରା କେତେ ବର୍ଷ ତଳୁ ପାଳିତ ହେଉଛନ୍ତି ଜାଣନ୍ତୁ |

ମଣିଷର ସବୁଠାରୁ ପ୍ରିୟ ଗୃହପାଳିତ ପଶୁ ହେଉଛି କୁକୁର | କିନ୍ତୁ ଆପଣ ଜାଣିଛନ୍ତି କି ମଣିଷମାନେ କୁକୁରମାନଙ୍କୁ ଗୃହପାଳିତ କରିବା ଆରମ୍ଭ କଲେ? 2009 ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ, ଏହା ଜଣା ଥିଲା ଯେ ମଣିଷମାନେ 17,000 ବର୍ଷ ପୂର୍ବେ କୁକୁରମାନଙ୍କୁ ରଖୁଥିଲେ | କିନ୍ତୁ ଏକ ନୂତନ ଅଧ୍ୟୟନରେ ଏହା ଜଣାପଡିଛି ଯେ କୁକୁରମାନଙ୍କୁ 29 ହଜାରରୁ 32 ହଜାର ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଗୃହୀତ କରାଯାଉଛି। ଏହା ହେଉଛି ଯେତେବେଳେ ନିଏଣ୍ଡର୍ଥାଲ୍ ମଣିଷମାନେ ବର୍ତ୍ତମାନର ହୋମୋ ସାପିଏନ୍ସ ମଣିଷରେ ପରିଣତ ହେଉଥିଲେ |

ADVERTISEMENT

ୟୁରୋପ ଏବଂ ମଧ୍ୟ ପୂର୍ବରେ, 45,000 ରୁ 35,000 ବର୍ଷ ମଧ୍ୟରେ, ନିଏଣ୍ଡେରଥାଲ୍ ମଣିଷମାନେ ଆଧୁନିକ ହୋମୋ ସାପିଏନ୍ସରେ ପରିଣତ ହେଉଥିଲେ | 35,000 ବର୍ଷ ପୂର୍ବେ, ନିଏଣ୍ଡେରଥାଲ୍ ମଣିଷ ବିଲୁପ୍ତ ହେବାକୁ ଯାଉଥିଲେ। ଯେତେବେଳେ କି, ଆଜିର ମଣିଷମାନେ ଦ୍ରୁତ ଗତିରେ ବିକାଶ କରୁଥିଲେ | ଏଠାରେ କୁକୁରମାନେ ଏବଂ ବଣୁଆ ଗଧିଆମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ପାର୍ଥକ୍ୟ ବୁଝିବାକୁ ଲାଗିଲେ | କୁକୁରମାନଙ୍କ ପ୍ରତି ମନୁଷ୍ୟର ମନୋଭାବ ବଦଳି ଯାଇଛି |

କେମ୍ବ୍ରିଜ୍ ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟର ବୈଜ୍ଞାନିକ ପଲ୍ ମେଲର୍ସ ଏବଂ ଜେନିଫର୍ ଫ୍ରେଞ୍ଚଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ଏହି କୁକୁରମାନଙ୍କର ଗୃହର ଐତିହାସିକ ଅଧ୍ୟୟନ ବିଜ୍ଞାନ ପତ୍ରିକାରେ ପ୍ରକାଶିତ ହୋଇଛି। ମଣିଷ ଏବଂ କୁକୁରମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଥିବା ପୁରୁଣା ସମ୍ପର୍କ କଙ୍କାଳଗୁଡ଼ିକୁ ଯାଞ୍ଚ କରିବା ପରେ ନିଶ୍ଚିତ ହୋଇଛି, ପୃଥିବୀର 164 ପ୍ରାଚୀନ ସ୍ଥାନରୁ ମିଳିଥିବା ପ୍ରମାଣ | ଆଧୁନିକ ମଣିଷମାନେ ପ୍ରଥମେ ଦକ୍ଷିଣ-ପଶ୍ଚିମ ଫ୍ରାନ୍ସର ଡର୍ଡୋଗେନ୍ ଅଞ୍ଚଳରୁ ନିଏଣ୍ଡର୍ଥାଲ୍ ମଣିଷମାନଙ୍କୁ ଶାସନ କରିବା ଆରମ୍ଭ କଲେ | ଧୀରେ ଧୀରେ ଆଧୁନିକ ମଣିଷମାନେ ବଢ଼ିବାକୁ ଲାଗିଲେ ଏବଂ ନିଏଣ୍ଡେରଥାଲ୍ସ ବିଲୁପ୍ତ ହୋଇଗଲେ |

164 ଟି ସ୍ଥାନରେ କୁକୁରମାନଙ୍କର ଖପୁରୀ ସହିତ ପ୍ରାଚୀନ ମାନବ ଉପକରଣ, ରିକ୍ସା, ପଥର ମଧ୍ୟ ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଛି | ମିଳିଥିବା ସର୍ବ ପୁରାତନ ଖପୁରୀ ପ୍ରାୟ 29 ହଜାରରୁ 32 ହଜାର ବର୍ଷ ପୁରୁଣା ବୋଲି ବିଶ୍ୱାସ କରାଯାଏ | ଯେଉଁଠାରେ ମଣିଷ ଏବଂ କୁକୁରମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ସମ୍ପର୍କ ସ୍ଥାପିତ ହୋଇଛି, ସେଠାରେ ଆଧୁନିକ ମଣିଷମାନଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ବ୍ୟବହୃତ ଉପକରଣ, ଅବଶିଷ୍ଟ ଏବଂ ବସ୍ତୁ ଅଛି, ଯାହା ନ୍ୟାଣ୍ଡେର୍ଥାଲ ମଣିଷ ଦ୍ୱାରା ବ୍ୟବହୃତ ହୋଇନଥିଲା |

ଆଧୁନିକ ମଣିଷମାନଙ୍କ ପାଇଁ ନିଏଣ୍ଡେରଥାଲ୍ ମଣିଷକୁ ଅତିକ୍ରମ କରିବାକୁ ପ୍ରାୟ 10,000 ବର୍ଷ ଲାଗିଥିଲା ​​| ଏହି ସମୟରେ କୁକୁରମାନେ ତାଙ୍କର ସର୍ବୋତ୍ତମ ଗୃହପାଳିତ ପଶୁ ହେବାକୁ ଲାଗିଲେ | ତଥାପି, ବୈଜ୍ଞାନିକମାନେ ବିଶ୍ୱାସ କରନ୍ତି ଯେ ନିଏଣ୍ଡେରଥାଲ ମଣିଷମାନେ ପ୍ରାୟ ଅଢ଼େଇ ଲକ୍ଷ ବର୍ଷ ଧରି ପୃଥିବୀ ଉପରେ ଶାସନ କରିଥିଲେ। ଆଧୁନିକ ମଣିଷ ଅପେକ୍ଷା ସେମାନେ ସେମାନଙ୍କର ପରିବେଶ ସହିତ ଅଧିକ ସଂଯୁକ୍ତ ହୋଇଥିଲେ | କିନ୍ତୁ ଜଳବାୟୁ ପରିବର୍ତ୍ତନ ଏବଂ ନୂତନ ଯନ୍ତ୍ରର ଆବିଷ୍କାର ନ୍ୟାଣ୍ଡେରଥାଲ ମଣିଷ ଉପରେ ଆଧୁନିକ ମଣିଷ ଉପରେ ପ୍ରାଧାନ୍ୟ ବିସ୍ତାର କଲା |

ଆଧୁନିକ ମଣିଷମାନେ ଅଧିକ ବିପଜ୍ଜନକ ଅସ୍ତ୍ର ତିଆରି କରିବା ଆରମ୍ଭ କଲେ | କୁକୁର ସମେତ ଅନ୍ୟ ପଶୁମାନଙ୍କୁ ପାଳିବା ଆରମ୍ଭ କଲେ | ଚାଷ ଆରମ୍ଭ 2009 ରେ, ରୟାଲ୍ ବେଲଜିୟମ୍ ଇନଷ୍ଟିଚ୍ୟୁଟ୍ ଅଫ୍ ପ୍ରାକୃତିକ ବିଜ୍ଞାନର ପ୍ରତ୍ନତତ୍ତ୍ୱବିତ୍ ମିଟ୍ଜେ ଜର୍ମନ୍ପ୍ରେ ତାଙ୍କର ଗଭୀର ଅଧ୍ୟୟନ ପରେ କହିଥିଲେ ଯେ ମଣିଷମାନେ 17,000 ବର୍ଷ ପୂର୍ବେ କୁକୁର ରଖିଛନ୍ତି। କିନ୍ତୁ 2009 ବର୍ଷ ପରେ, ବୈଜ୍ଞାନିକମାନେ ବିଭିନ୍ନ ସ୍ଥାନରେ କୁକୁରର ତିନୋଟି ଖପୁରୀ ପାଇଲେ | ଏଥିମଧ୍ୟରୁ ପୁରାତନ ବେଲଜିୟମ ଗୁମ୍ଫା ଗୋଏଟରେ ମିଳିଥିବା ଖପୁରୀ ଥିଲା | ଏହା 32 ହଜାର ବର୍ଷ ପୁରୁଣା ଥିଲା |

ମିତଜେ ଜର୍ମନପ୍ରେ 2012 ରେ ଆଉ ଏକ ଅଧ୍ୟୟନ କରିଥିଲେ, ଯେଉଁଥିରେ ସେ ଚେକ୍ ରିପବ୍ଲିକର ପ୍ରଡୋମୋଷ୍ଟିରୁ ମିଳିଥିବା କୁକୁରର ଖପୁରୀର ବୟସ ପାଇଥିଲେ | ଏହା 27 ହଜାର ବର୍ଷ ପୁରୁଣା ଥିଲା | ଏଥି ସହିତ, ଋଷର ଏକାଡେମୀ ଅଫ୍ ସାଇନ୍ସର ସାଇବେରିଆ ଶାଖାର ନିକୋଲାଇ ଓଭୋଡୋଭ ପ୍ରାୟ 29 ହଜାର ବର୍ଷ ପୁରୁଣା ସାଇବରିଆର ରାଜବୋନେସିଆ ଗୁମ୍ଫାରୁ ଗୋଟିଏ କୁକୁରର ଖପୁରୀ ଆବିଷ୍କାର କରିଛନ୍ତି। ତା’ପରେ ଏହା ପ୍ରମାଣିତ ହେଲା ଯେ ମଣିଷମାନେ 29 ହଜାର ବର୍ଷରୁ 32 ହଜାର ବର୍ଷ ମଧ୍ୟରେ କୁକୁରମାନଙ୍କୁ ରଖୁଛନ୍ତି |

ADVERTISEMENT

ଅବଶ୍ୟ, କେତେକ ସ୍ଥାନରୁ ମିଳିଥିବା ଅବଶିଷ୍ଟାଂଶ ଏବଂ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ପ୍ରାଚୀନତାର ବିଶ୍ଳେଷଣରୁ ଜଣାପଡିଛି ଯେ ମଣିଷମାନେ ବଣୁଆ ଗଧିଆ ଏବଂ କୁକୁରମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ପାର୍ଥକ୍ୟ ଆବିଷ୍କାର କରିଛନ୍ତି | କିନ୍ତୁ ଉଭୟରେ ବିଶ୍ୱାସ କରୁଥିଲେ | ପ୍ରିଡୋଷ୍ଟୀରେ ମିଳୁଥିବା କୁକୁରର ଖପୁରୀରେ ଥିବା ଜହ୍ନ ଏବଂ କ୍ରାନିୟମ୍ ଏକ ଭିନ୍ନ ପ୍ରକାରର | ଯାହା ଧୀରେ ଧୀରେ ଆଧୁନିକ କୁକୁରମାନଙ୍କ ସହିତ ବଦଳିଗଲା | ପୁରୁଣା ଅବଶିଷ୍ଟାଂଶ ଦର୍ଶାଏ ଯେ ସେହି ସମୟର ମଣିଷମାନେ କୁକୁର ଶିକାରକୁ ଅଧିକ ଗୁରୁତ୍ୱ ଦେଇଥିଲେ | ଯେତେବେଳେ ସେ ମରିଗଲେ, ଅନ୍ତିମ ସଂସ୍କାର ଏକ ଚମତ୍କାର ଥିଲା |

ପ୍ରାଚୀନ କଳାକୃତିଗୁଡ଼ିକରେ ମଧ୍ୟ କୁକୁରମାନଙ୍କ ବିଷୟରେ ଅଳ୍ପ ସୂଚନା ଦୃଶ୍ୟମାନ ହୁଏ | ପ୍ରାଚୀନ କୁକୁରମାନଙ୍କର ସମସ୍ତ ଖପୁରୀ ମଧ୍ୟରୁ ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ମିଳିଥିବା ସେମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ 40 ପ୍ରତିଶତ ଗଧିଆ ପରି କ୍ରାନିୟମ୍ ଏବଂ ଜହ୍ନ ସଂଯୋଗ ଥିଲା | କିନ୍ତୁ ଉଭୟ ପାର୍ଶ୍ୱରେ ସେମାନଙ୍କର ଜହ୍ନରେ ଏକ ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ପ୍ରକାରର ଛିଦ୍ର ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଥିଲା, ଏହା ଦେଖାଯାଏ ଯେ ମନୁଷ୍ୟମାନେ ଯେପରି ନାକକୁ ଏକ ଦଉଡି ଲଗାଇ ଷଣ୍ଢକୁ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ କରନ୍ତି, ସେହିଭଳି କୁକୁରମାନଙ୍କୁ ଏହି ଗର୍ତ୍ତରେ ବାନ୍ଧି ନିୟନ୍ତ୍ରଣ କରାଯାଇଥଲା |

ଅଧ୍ୟୟନରୁ ଜଣାପଡିଛି ଯେ ପ୍ରାଚୀନ କାଳରେ ଯେତେବେଳେ ମଣିଷ କୁକୁର ରଖିବା ଆରମ୍ଭ କଲା, ସେତେବେଳେ ସେମାନଙ୍କର ଓଜନ ପ୍ରାୟ 32 କିଲୋଗ୍ରାମ ଏବଂ କାନ୍ଧର ଉଚ୍ଚତା ଅତି କମରେ 61 ସେମି ଥିଲା | ତାହା ହେଉଛି, ଆଜିର ଆଧୁନିକ ଜର୍ମାନ ଶେଖର ସହିତ ସମାନ | ଏହି କୁକୁରମାନେ କେବଳ ଗୃହୀତ ହୋଇନଥିଲେ ବରଂ ଶିକାର କରିବାରେ ମଧ୍ୟ ସାହାଯ୍ୟ କରିଥିଲେ |

ADVERTISEMENT
ADVERTISEMENT
ADVERTISEMENT
ADVERTISEMENT
ADVERTISEMENT
29cc3d8cd884c5afa1c0c9b79b62a918.w3000.h600._CR0,0,3000,600_SX1920_
%d bloggers like this: