NK NEWS ODISHA

News agency Odisha

ନବରାତ୍ର ଅଷ୍ଟମୀରେ ଏହି 9 ଟି ଭୁଲ ପାଇଁ ଉପବାସ ଏବଂ ଉପାସନର ଫଳ ମିଳିନଥାଏ |

Fasting and fasting for these 9 mistakes are not found on Navratra Ashtami
Spread the love

ନବରାତ୍ର ଅଷ୍ଟମୀରେ ଏହି 9 ଟି ଭୁଲ ପାଇଁ ଉପବାସ ଏବଂ ଉପାସନର ଫଳ ମିଳିନଥାଏ |

ନବମିତ୍ରୀଙ୍କ ପବିତ୍ର ପର୍ବ ନବମୀ ଦିନ ଝିଅମାନଙ୍କର ପୂଜା ସହିତ ସମାପ୍ତ ହୁଏ | ଏଥର ନବରାତ୍ରୀ କେବଳ ଆଠ ଦିନ ପାଇଁ, ତେଣୁ ଆସନ୍ତାକାଲି ଅର୍ଥାତ୍ 13 ଅକ୍ଟୋବରରେ ଅଷ୍ଟମୀ ପାଳନ କରାଯିବ | ଯେଉଁମାନେ ନବରାତ୍ରିର ଆରମ୍ଭରେ ଉପବାସ ପାଳନ କରନ୍ତି, ସେମାନେ ମଧ୍ୟ ଦୁର୍ଗା ଅଷ୍ଟମୀଙ୍କୁ ଉପବାସ କରନ୍ତି | ମା ଦୁର୍ଗାଙ୍କର ମହାଗୌରୀ ରୂପ ଦୁର୍ଗା ଅଷ୍ଟମୀ ଦିନ ପୂଜା କରାଯାଏ | ଏହି ଦିନ କିଛି ନିୟମ ପାଳନ କରିବା ଆବଶ୍ୟକ | ବିଶ୍ୱାସ କରାଯାଏ ଯେ, ଯଦି ନବରାତ୍ରିର ଅଷ୍ଟାମୀ ପୂଜାରେ ସାମାନ୍ୟ ତ୍ରୁଟି ଥାଏ, ତେବେ ଅବଶିଷ୍ଟ ଦିନର ପୂଜା ବ୍ୟର୍ଥ ହୋଇଯାଏ | ତେଣୁ, ଏହି ଦିନ କିଛି ଜିନିଷର ଯତ୍ନ ନେବା ଅତ୍ୟନ୍ତ ଜରୁରୀ |

ନବରାତ୍ରୀର ଶେଷ ଦିନରେ ପୂଜାରେ ଥିବା ନିୟମ ପ୍ରତି ବିଶେଷ ଧ୍ୟାନ ଦେବା ଉଚିତ୍। ନବରାତ୍ରୀ ଅଷ୍ଟମୀର ବିଶେଷ ମହତ୍ତ୍ୱ ରହିଛି | ଏଥର ନବତ୍ରୀ କେବଳ ଆଠ ଦିନ ପାଇଁ, ତେଣୁ ଆସନ୍ତାକାଲି ଅର୍ଥାତ୍ 13 ଅକ୍ଟୋବରରେ ଅଷ୍ଟମୀ ପାଳନ କରାଯିବ | ଯେଉଁମାନେ ନବରାତ୍ରିର ଆରମ୍ଭରେ ଉପବାସ ପାଳନ କରନ୍ତି, ସେମାନେ ମଧ୍ୟ ଦୁର୍ଗା ଅଷ୍ଟମୀଙ୍କୁ ଉପବାସ କରନ୍ତି | ମା ଦୁର୍ଗାଙ୍କର ମହାଗୌରୀ ରୂପ ଦୁର୍ଗା ଅଷ୍ଟମୀ ଦିନ ପୂଜା କରାଯାଏ | ଏହି ଦିନ କିଛି ନିୟମ ପାଳନ କରିବା ଆବଶ୍ୟକ | ବିଶ୍ୱାସ କରାଯାଏ ଯେ, ଯଦି ନବରାତ୍ରିର ଅଷ୍ଟମ ପୂଜାରେ ସାମାନ୍ୟ ତ୍ରୁଟି ଥାଏ, ତେବେ ଅବଶିଷ୍ଟ ଦିନର ପୂଜା ବ୍ୟର୍ଥ ହୁଏ, ତେଣୁ ଏହି ଦିନ କିଛି ଜିନିଷର ଯତ୍ନ ନେବା ଅତ୍ୟନ୍ତ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ | ନିୟମ ଜାଣିବା ପୂର୍ବରୁ ଅଷ୍ଟମୀ ପୂଜାର ଶୁଭ ସମୟ ଜାଣିବା |

ଅଷ୍ଟମୀ ଉପରେ ଶୁଭ ସମୟ (ନବରାତ୍ରୀ ଅଷ୍ଟମୀ 2021 ଶୁଭ ମୁହୁର୍ତ୍ତ) – ଅଷ୍ଟମୀ ଦିନ, ମା ଦୁର୍ଗାଙ୍କ ଅଷ୍ଟମ ରୂପ ମହାଗୌରୀ ପୂଜାପାଠ ଓ ପୂଜା କରାଯାଏ | ଏହି ଦିନ, ଶୁଭ ସମୟରେ, ମାଙ୍କର ପୂଜା କରାଯାଇଥାଏ | ମହା ଅଷ୍ଟମୀରେ ଚଣ୍ଡୀ ପୂଜା ପରିବେଷଣ କରାଯାଏ | ଏହି ପୂଜା ଅଷ୍ଟମୀର ଶେଷ 24 ମିନିଟରେ ଏବଂ ନବମୀ ଆରମ୍ଭର ପ୍ରଥମ 24 ମିନିଟରେ ଘଟିଥାଏ | ଦୁର୍ଗା ପୂଜା ପାଇଁ ସନ୍ଧ୍ୟା ସମୟ ଅତ୍ୟନ୍ତ ଶୁଭ ବୋଲି ବିବେଚନା କରାଯାଏ | ପ୍ରଦର୍ଶନ କରିବାର ଶୁଭ ସମୟ ହେଉଛି ସନ୍ଧ୍ୟା 7.42 ରୁ ସନ୍ଧ୍ୟା 8.7 |

ଦିନର ଶୁଭ ମୁହୂର୍ତ୍ତ |


ଉପକାରିତା – ସକାଳ 06:26 ରୁ ସନ୍ଧ୍ୟା 07:53 |
ଅମୃତ – ସକାଳ 07:53 ରୁ ସନ୍ଧ୍ୟା 09:20 |
ଶୁଭ – ସକାଳ 10:46 ରୁ ରାତ୍ର 12:13 |
ଉପକାରିତା – ଅପରାହ୍ନ 4:32 ରୁ 5:59 |

ରାତ୍ରି ଘଣ୍ଟା |
ଶୁଭ – ସନ୍ଧ୍ୟା 7:32 ରୁ 9 :06 |
ଅମୃତ – ରାତ୍ର 9 :06 ରୁ 10:39 |
ଉପକାରିତା – ଅପରାହ୍ନ 03:20 ରୁ 04:53 |

ନବବ୍ରତୀର ଅଷ୍ଟମୀ ଉପାସନା ଏବଂ ଉପବାସ ସମୟରେ, ଏହି ଜିନିଷଗୁଡ଼ିକୁ ଧ୍ୟାନରେ ରଖିବା ଉଚିତ୍ ଯାହା ଦ୍ୱାରା ମାତା ଦୁର୍ଗାଙ୍କ କୃପା ରହିବ |

  1. ଯଦିଓ ନିଜେ ନବତ୍ରୀ ସମୟରେ, ମାତାଙ୍କୁ ସକାଳେ ଗାଧୋଇବା ପରେ ପୂଜା କରାଯାଏ, କିନ୍ତୁ ଅଷ୍ଟମୀ ଦିନ ସୂର୍ଯ୍ୟୋଦୟ ପୂର୍ବରୁ ଉଠିବା ଶୁଭ ବୋଲି ବିବେଚନା କରାଯାଏ | ଭୁଲରେ ମଧ୍ୟ ଏହି ଦିନ ଅଧିକ ସମୟ ଶୋଇବା ଉଚିତ୍ ନୁହେଁ | ଯଦିଓ ତୁମେ ଉପବାସ କରୁନାହଁ, ଉଠ ଏବଂ ଗାଧୋଇ ପୂଜା କର | ପୂଜା ପାଇଁ ପରିଷ୍କାର ପୋଷାକ ପିନ୍ଧନ୍ତୁ | ଏହି ଦିନ କେବଳ ଶୁଭ ସମୟରେ ପୂଜା କରିବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରନ୍ତୁ | ପୂଜାପାଠର ମହତ୍ତ୍। ମୁହୁର୍ତ୍ତ ଅତିକ୍ରମ ହେବା ପରେ ବନ୍ଦ ହୋଇଯାଏ |
  2. ଦୁର୍ଗା ପୂଜା ପାଇଁ ସନ୍ଧ୍ୟା ସମୟ ଅତ୍ୟନ୍ତ ଶୁଭ ବୋଲି ବିବେଚନା କରାଯାଏ | ସନ୍ଧ୍ୟା ସମୟରେ 108 ଟି ଦୀପ ଜଳାଯାଏ | କେବଳ ସନ୍ଧ୍ୟା ଅବଧି ସମୟରେ ଅଷ୍ଟମୀ ଦିନ ଦୀପ ଜାଳିବା ଶୁଭ ବୋଲି ବିବେଚନା କରାଯାଏ |
  3. ବିଷ୍ଣୁ ପୁରାଣ ଅନୁଯାୟୀ, ଅଷ୍ଟମୀରେ ପୂଜା ପରେ ଶୋଇବା ଉଚିତ୍ ନୁହେଁ। ଏହା କରିବା ଦ୍ୱାରା ପୂଜାପାଠର ଫଳ ମିଳିବ ନାହିଁ |
  4. ଅଷ୍ଟମୀ ଦିନ ପୂଜା ନକରିବା ଭୁଲ୍ କରନ୍ତୁ ନାହିଁ | ନବବ୍ରତୀଙ୍କ ପୂଜା ଆବାହନ ନକରି ଅସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ବୋଲି ଧରାଯାଏ | ମନେରଖନ୍ତୁ ଯେ ଆବାହନ କରିବା ସମୟରେ ନୈବେଦ୍ୟ ପୁଷ୍କରିଣୀରୁ ବାହାରକୁ ଆସିବା ଉଚିତ୍ ନୁହେଁ | ଆସନ୍ତାକାଲି ନବରାତ୍ରୀର ଅଷ୍ଟମୀ, ଏଠାରେ ପୂଜାପାଠର ଶୁଭ ସମୟ ଦେଖନ୍ତୁ |
  5. ନବରାତ୍ରିର ଅଷ୍ଟମ ଉପରେ ତୁମର ସମସ୍ତ ହୃଦୟ ସହିତ ମା ଦୁର୍ଗାଙ୍କୁ ପୂଜା କରଯାଏ | ଚାଳିଶା କିମ୍ବା ମନ୍ତ୍ର ପାଠ କରିବା ସମୟରେ କାହା ସହିତ କଥାବାର୍ତ୍ତା କରନ୍ତୁ ନାହିଁ | ଏହା କରିବା ଦ୍ୱାରା ପୂଜାର ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ଫଳ ଉପଲବ୍ଧ ନୁହେଁ | ଏହା ବ୍ୟତୀତ ମାତା କିଚକିଙ୍କର ସମାପ୍ତି ମଧ୍ୟ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ନିୟମ ସହିତ କରାଯିବା ଉଚିତ |
  6. ଯଦି ଆପଣ ଅଷ୍ଟମୀ ଉପରେ ଉପବାସ ରଖିଛନ୍ତି, ତେବେ ନବମୀ ଦିନ ପୂଜା କରିବା ପୂର୍ବରୁ କିଛି ଖାଆନ୍ତୁ ନାହିଁ | ପୂଜା କରିବା ପରେ ଉପବାସ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ପଦ୍ଧତି ସହିତ ଭାଙ୍ଗିବା ଉଚିତ୍ | ଏହି କାରଣରୁ, ମାତାଙ୍କ କୃପା ରହିଥାଏ ଏବଂ ତାଙ୍କ ଆଶୀର୍ବାଦ ପ୍ରାପ୍ତ ହୁଏ |
  7. ଯଦି ଆପଣ ନବରାତ୍ରୀର ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ଉପବାସ ରଖିଛନ୍ତି, ତେବେ ଶେଷ ଦିନରେ କୌଣସି ଶୀଘ୍ର ଦେଖାନ୍ତୁ ନାହିଁ | ଅନେକ ଲୋକ ରାତି 12 ଟା ସମୟରେ ଅଷ୍ଟମୀ ଉପରେ ଉପବାସ ଭାଙ୍ଗନ୍ତି, ଯାହା ଭୁଲ ଅଟେ | ନବମୀ ଦିନ, ସକାଳେ ପୂର୍ଣ୍ଣ ରୀତିନୀତି ସହିତ ଉପବାସ ଶେଷ କର | ଏହି ଦିନ, ଦୁର୍ଗା ସ୍ତ୍ରୋତ ପାଠ କରିବା ପରେ, ଆବାହନ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ପଦ୍ଧତି ସହିତ କର ଏବଂ ଝିଅମାନଙ୍କୁ ଖାଇବାକୁ ଦେବା ପରେ ଏହାକୁ ଶେଷ କର | ଯଦି ନବମୀ ଗୁରୁବାର ଦିନ , ତେବେ ଏହି ଦିନ କଦଳୀ ଏବଂ କ୍ଷୀର ଖାଇବା ଉଚିତ୍ ନୁହେଁ |
  8. ବିଶ୍ୱାସ କରାଯାଏ ଯେ ନବରାତ୍ରୀ ସମୟରେ ତୁଲସୀ ନିକଟରେ ଅନ୍ଧକାର ରଖିବା ଉଚିତ୍ ନୁହେଁ | ଅଷ୍ଟମ ଦିନରେ ମଧ୍ୟ ତୁଲସୀ ନିକଟରେ ନବ ଦୀପ ଜଳିବା ଉଚିତ ଏବଂ ସେମାନଙ୍କୁ ଘେରି ରହିବା ଉଚିତ୍ | ଏହା ପରିବାରରେ ସୁଖ ଏବଂ ସମୃଦ୍ଧତା ଆଣିଥାଏ |
  9. ଅଷ୍ଟମୀ ଉପରେ ନୀଳ କିମ୍ବା କଳା ପୋଷାକ ପିନ୍ଧିବା ଠାରୁ ଦୂରେଇ ରୁହନ୍ତୁ | ହଳଦିଆ କିମ୍ବା ନାଲି ରଙ୍ଗର ପୋଷାକ ପିନ୍ଧିବା ଏହି ଦିନ ଶୁଭ ଅଟେ |
%d