ନବରାତ୍ର ଅଷ୍ଟମୀରେ ଏହି 9 ଟି ଭୁଲ ପାଇଁ ଉପବାସ ଏବଂ ଉପାସନର ଫଳ ମିଳିନଥାଏ | - NK NEWS ODISHA

NK NEWS ODISHA

News Agency Odisha, Odisha latest news, Trending news Odisha, Breaking News Odisha,Odia latest News,latest odisha news,odia news headlines,odisha news,news odisha,breaking news odisha,latest odia news,news headlines,odisha current news,odisha orissa,odisha tv latest,bhubaneswar news,odisha latest news,odisha latest,odisha covid updates,odisha lockdown,lockdown news,odisha poltics,odishatv,ama odisha,kanak news bulletin,naveen patnaik,odisha,jobs,

ନବରାତ୍ର ଅଷ୍ଟମୀରେ ଏହି 9 ଟି ଭୁଲ ପାଇଁ ଉପବାସ ଏବଂ ଉପାସନର ଫଳ ମିଳିନଥାଏ |

Fasting and fasting for these 9 mistakes are not found on Navratra Ashtami
Spread the love
ADVERTISEMENT
ADVERTISEMENT
ADVERTISEMENT

ନବରାତ୍ର ଅଷ୍ଟମୀରେ ଏହି 9 ଟି ଭୁଲ ପାଇଁ ଉପବାସ ଏବଂ ଉପାସନର ଫଳ ମିଳିନଥାଏ |

ନବମିତ୍ରୀଙ୍କ ପବିତ୍ର ପର୍ବ ନବମୀ ଦିନ ଝିଅମାନଙ୍କର ପୂଜା ସହିତ ସମାପ୍ତ ହୁଏ | ଏଥର ନବରାତ୍ରୀ କେବଳ ଆଠ ଦିନ ପାଇଁ, ତେଣୁ ଆସନ୍ତାକାଲି ଅର୍ଥାତ୍ 13 ଅକ୍ଟୋବରରେ ଅଷ୍ଟମୀ ପାଳନ କରାଯିବ | ଯେଉଁମାନେ ନବରାତ୍ରିର ଆରମ୍ଭରେ ଉପବାସ ପାଳନ କରନ୍ତି, ସେମାନେ ମଧ୍ୟ ଦୁର୍ଗା ଅଷ୍ଟମୀଙ୍କୁ ଉପବାସ କରନ୍ତି | ମା ଦୁର୍ଗାଙ୍କର ମହାଗୌରୀ ରୂପ ଦୁର୍ଗା ଅଷ୍ଟମୀ ଦିନ ପୂଜା କରାଯାଏ | ଏହି ଦିନ କିଛି ନିୟମ ପାଳନ କରିବା ଆବଶ୍ୟକ | ବିଶ୍ୱାସ କରାଯାଏ ଯେ, ଯଦି ନବରାତ୍ରିର ଅଷ୍ଟାମୀ ପୂଜାରେ ସାମାନ୍ୟ ତ୍ରୁଟି ଥାଏ, ତେବେ ଅବଶିଷ୍ଟ ଦିନର ପୂଜା ବ୍ୟର୍ଥ ହୋଇଯାଏ | ତେଣୁ, ଏହି ଦିନ କିଛି ଜିନିଷର ଯତ୍ନ ନେବା ଅତ୍ୟନ୍ତ ଜରୁରୀ |

ADVERTISEMENT

ନବରାତ୍ରୀର ଶେଷ ଦିନରେ ପୂଜାରେ ଥିବା ନିୟମ ପ୍ରତି ବିଶେଷ ଧ୍ୟାନ ଦେବା ଉଚିତ୍। ନବରାତ୍ରୀ ଅଷ୍ଟମୀର ବିଶେଷ ମହତ୍ତ୍ୱ ରହିଛି | ଏଥର ନବତ୍ରୀ କେବଳ ଆଠ ଦିନ ପାଇଁ, ତେଣୁ ଆସନ୍ତାକାଲି ଅର୍ଥାତ୍ 13 ଅକ୍ଟୋବରରେ ଅଷ୍ଟମୀ ପାଳନ କରାଯିବ | ଯେଉଁମାନେ ନବରାତ୍ରିର ଆରମ୍ଭରେ ଉପବାସ ପାଳନ କରନ୍ତି, ସେମାନେ ମଧ୍ୟ ଦୁର୍ଗା ଅଷ୍ଟମୀଙ୍କୁ ଉପବାସ କରନ୍ତି | ମା ଦୁର୍ଗାଙ୍କର ମହାଗୌରୀ ରୂପ ଦୁର୍ଗା ଅଷ୍ଟମୀ ଦିନ ପୂଜା କରାଯାଏ | ଏହି ଦିନ କିଛି ନିୟମ ପାଳନ କରିବା ଆବଶ୍ୟକ | ବିଶ୍ୱାସ କରାଯାଏ ଯେ, ଯଦି ନବରାତ୍ରିର ଅଷ୍ଟମ ପୂଜାରେ ସାମାନ୍ୟ ତ୍ରୁଟି ଥାଏ, ତେବେ ଅବଶିଷ୍ଟ ଦିନର ପୂଜା ବ୍ୟର୍ଥ ହୁଏ, ତେଣୁ ଏହି ଦିନ କିଛି ଜିନିଷର ଯତ୍ନ ନେବା ଅତ୍ୟନ୍ତ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ | ନିୟମ ଜାଣିବା ପୂର୍ବରୁ ଅଷ୍ଟମୀ ପୂଜାର ଶୁଭ ସମୟ ଜାଣିବା |

ଅଷ୍ଟମୀ ଉପରେ ଶୁଭ ସମୟ (ନବରାତ୍ରୀ ଅଷ୍ଟମୀ 2021 ଶୁଭ ମୁହୁର୍ତ୍ତ) – ଅଷ୍ଟମୀ ଦିନ, ମା ଦୁର୍ଗାଙ୍କ ଅଷ୍ଟମ ରୂପ ମହାଗୌରୀ ପୂଜାପାଠ ଓ ପୂଜା କରାଯାଏ | ଏହି ଦିନ, ଶୁଭ ସମୟରେ, ମାଙ୍କର ପୂଜା କରାଯାଇଥାଏ | ମହା ଅଷ୍ଟମୀରେ ଚଣ୍ଡୀ ପୂଜା ପରିବେଷଣ କରାଯାଏ | ଏହି ପୂଜା ଅଷ୍ଟମୀର ଶେଷ 24 ମିନିଟରେ ଏବଂ ନବମୀ ଆରମ୍ଭର ପ୍ରଥମ 24 ମିନିଟରେ ଘଟିଥାଏ | ଦୁର୍ଗା ପୂଜା ପାଇଁ ସନ୍ଧ୍ୟା ସମୟ ଅତ୍ୟନ୍ତ ଶୁଭ ବୋଲି ବିବେଚନା କରାଯାଏ | ପ୍ରଦର୍ଶନ କରିବାର ଶୁଭ ସମୟ ହେଉଛି ସନ୍ଧ୍ୟା 7.42 ରୁ ସନ୍ଧ୍ୟା 8.7 |

ଦିନର ଶୁଭ ମୁହୂର୍ତ୍ତ |


ଉପକାରିତା – ସକାଳ 06:26 ରୁ ସନ୍ଧ୍ୟା 07:53 |
ଅମୃତ – ସକାଳ 07:53 ରୁ ସନ୍ଧ୍ୟା 09:20 |
ଶୁଭ – ସକାଳ 10:46 ରୁ ରାତ୍ର 12:13 |
ଉପକାରିତା – ଅପରାହ୍ନ 4:32 ରୁ 5:59 |

ରାତ୍ରି ଘଣ୍ଟା |
ଶୁଭ – ସନ୍ଧ୍ୟା 7:32 ରୁ 9 :06 |
ଅମୃତ – ରାତ୍ର 9 :06 ରୁ 10:39 |
ଉପକାରିତା – ଅପରାହ୍ନ 03:20 ରୁ 04:53 |

ନବବ୍ରତୀର ଅଷ୍ଟମୀ ଉପାସନା ଏବଂ ଉପବାସ ସମୟରେ, ଏହି ଜିନିଷଗୁଡ଼ିକୁ ଧ୍ୟାନରେ ରଖିବା ଉଚିତ୍ ଯାହା ଦ୍ୱାରା ମାତା ଦୁର୍ଗାଙ୍କ କୃପା ରହିବ |

  1. ଯଦିଓ ନିଜେ ନବତ୍ରୀ ସମୟରେ, ମାତାଙ୍କୁ ସକାଳେ ଗାଧୋଇବା ପରେ ପୂଜା କରାଯାଏ, କିନ୍ତୁ ଅଷ୍ଟମୀ ଦିନ ସୂର୍ଯ୍ୟୋଦୟ ପୂର୍ବରୁ ଉଠିବା ଶୁଭ ବୋଲି ବିବେଚନା କରାଯାଏ | ଭୁଲରେ ମଧ୍ୟ ଏହି ଦିନ ଅଧିକ ସମୟ ଶୋଇବା ଉଚିତ୍ ନୁହେଁ | ଯଦିଓ ତୁମେ ଉପବାସ କରୁନାହଁ, ଉଠ ଏବଂ ଗାଧୋଇ ପୂଜା କର | ପୂଜା ପାଇଁ ପରିଷ୍କାର ପୋଷାକ ପିନ୍ଧନ୍ତୁ | ଏହି ଦିନ କେବଳ ଶୁଭ ସମୟରେ ପୂଜା କରିବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରନ୍ତୁ | ପୂଜାପାଠର ମହତ୍ତ୍। ମୁହୁର୍ତ୍ତ ଅତିକ୍ରମ ହେବା ପରେ ବନ୍ଦ ହୋଇଯାଏ |
  2. ଦୁର୍ଗା ପୂଜା ପାଇଁ ସନ୍ଧ୍ୟା ସମୟ ଅତ୍ୟନ୍ତ ଶୁଭ ବୋଲି ବିବେଚନା କରାଯାଏ | ସନ୍ଧ୍ୟା ସମୟରେ 108 ଟି ଦୀପ ଜଳାଯାଏ | କେବଳ ସନ୍ଧ୍ୟା ଅବଧି ସମୟରେ ଅଷ୍ଟମୀ ଦିନ ଦୀପ ଜାଳିବା ଶୁଭ ବୋଲି ବିବେଚନା କରାଯାଏ |
  3. ବିଷ୍ଣୁ ପୁରାଣ ଅନୁଯାୟୀ, ଅଷ୍ଟମୀରେ ପୂଜା ପରେ ଶୋଇବା ଉଚିତ୍ ନୁହେଁ। ଏହା କରିବା ଦ୍ୱାରା ପୂଜାପାଠର ଫଳ ମିଳିବ ନାହିଁ |
  4. ଅଷ୍ଟମୀ ଦିନ ପୂଜା ନକରିବା ଭୁଲ୍ କରନ୍ତୁ ନାହିଁ | ନବବ୍ରତୀଙ୍କ ପୂଜା ଆବାହନ ନକରି ଅସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ବୋଲି ଧରାଯାଏ | ମନେରଖନ୍ତୁ ଯେ ଆବାହନ କରିବା ସମୟରେ ନୈବେଦ୍ୟ ପୁଷ୍କରିଣୀରୁ ବାହାରକୁ ଆସିବା ଉଚିତ୍ ନୁହେଁ | ଆସନ୍ତାକାଲି ନବରାତ୍ରୀର ଅଷ୍ଟମୀ, ଏଠାରେ ପୂଜାପାଠର ଶୁଭ ସମୟ ଦେଖନ୍ତୁ |
  5. ନବରାତ୍ରିର ଅଷ୍ଟମ ଉପରେ ତୁମର ସମସ୍ତ ହୃଦୟ ସହିତ ମା ଦୁର୍ଗାଙ୍କୁ ପୂଜା କରଯାଏ | ଚାଳିଶା କିମ୍ବା ମନ୍ତ୍ର ପାଠ କରିବା ସମୟରେ କାହା ସହିତ କଥାବାର୍ତ୍ତା କରନ୍ତୁ ନାହିଁ | ଏହା କରିବା ଦ୍ୱାରା ପୂଜାର ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ଫଳ ଉପଲବ୍ଧ ନୁହେଁ | ଏହା ବ୍ୟତୀତ ମାତା କିଚକିଙ୍କର ସମାପ୍ତି ମଧ୍ୟ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ନିୟମ ସହିତ କରାଯିବା ଉଚିତ |
  6. ଯଦି ଆପଣ ଅଷ୍ଟମୀ ଉପରେ ଉପବାସ ରଖିଛନ୍ତି, ତେବେ ନବମୀ ଦିନ ପୂଜା କରିବା ପୂର୍ବରୁ କିଛି ଖାଆନ୍ତୁ ନାହିଁ | ପୂଜା କରିବା ପରେ ଉପବାସ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ପଦ୍ଧତି ସହିତ ଭାଙ୍ଗିବା ଉଚିତ୍ | ଏହି କାରଣରୁ, ମାତାଙ୍କ କୃପା ରହିଥାଏ ଏବଂ ତାଙ୍କ ଆଶୀର୍ବାଦ ପ୍ରାପ୍ତ ହୁଏ |
  7. ଯଦି ଆପଣ ନବରାତ୍ରୀର ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ଉପବାସ ରଖିଛନ୍ତି, ତେବେ ଶେଷ ଦିନରେ କୌଣସି ଶୀଘ୍ର ଦେଖାନ୍ତୁ ନାହିଁ | ଅନେକ ଲୋକ ରାତି 12 ଟା ସମୟରେ ଅଷ୍ଟମୀ ଉପରେ ଉପବାସ ଭାଙ୍ଗନ୍ତି, ଯାହା ଭୁଲ ଅଟେ | ନବମୀ ଦିନ, ସକାଳେ ପୂର୍ଣ୍ଣ ରୀତିନୀତି ସହିତ ଉପବାସ ଶେଷ କର | ଏହି ଦିନ, ଦୁର୍ଗା ସ୍ତ୍ରୋତ ପାଠ କରିବା ପରେ, ଆବାହନ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ପଦ୍ଧତି ସହିତ କର ଏବଂ ଝିଅମାନଙ୍କୁ ଖାଇବାକୁ ଦେବା ପରେ ଏହାକୁ ଶେଷ କର | ଯଦି ନବମୀ ଗୁରୁବାର ଦିନ , ତେବେ ଏହି ଦିନ କଦଳୀ ଏବଂ କ୍ଷୀର ଖାଇବା ଉଚିତ୍ ନୁହେଁ |
  8. ବିଶ୍ୱାସ କରାଯାଏ ଯେ ନବରାତ୍ରୀ ସମୟରେ ତୁଲସୀ ନିକଟରେ ଅନ୍ଧକାର ରଖିବା ଉଚିତ୍ ନୁହେଁ | ଅଷ୍ଟମ ଦିନରେ ମଧ୍ୟ ତୁଲସୀ ନିକଟରେ ନବ ଦୀପ ଜଳିବା ଉଚିତ ଏବଂ ସେମାନଙ୍କୁ ଘେରି ରହିବା ଉଚିତ୍ | ଏହା ପରିବାରରେ ସୁଖ ଏବଂ ସମୃଦ୍ଧତା ଆଣିଥାଏ |
  9. ଅଷ୍ଟମୀ ଉପରେ ନୀଳ କିମ୍ବା କଳା ପୋଷାକ ପିନ୍ଧିବା ଠାରୁ ଦୂରେଇ ରୁହନ୍ତୁ | ହଳଦିଆ କିମ୍ବା ନାଲି ରଙ୍ଗର ପୋଷାକ ପିନ୍ଧିବା ଏହି ଦିନ ଶୁଭ ଅଟେ |

ADVERTISEMENT
ADVERTISEMENT
ADVERTISEMENT
ADVERTISEMENT
ADVERTISEMENT
ADVERTISEMENT
ADVERTISEMENT
ADVERTISEMENT
ADVERTISEMENT
%d bloggers like this: