କୃଷକମାନଙ୍କୁ ସିଧାସଳଖ ବଜାର ସହିତ ସଂଯୁକ୍ତ କରାଯିବା ଉଚିତ୍: ନବୀନ ପଟ୍ଟନାୟକ | - NK NEWS ODISHA

NK NEWS ODISHA

News Agency Odisha, Odisha latest news, Trending news Odisha, Breaking News Odisha,Odia latest News,latest odisha news,odia news headlines,odisha news,news odisha,breaking news odisha,latest odia news,news headlines,odisha current news,odisha orissa,odisha tv latest,bhubaneswar news,odisha latest news,odisha latest,odisha covid updates,odisha lockdown,lockdown news,odisha poltics,odishatv,ama odisha,kanak news bulletin,naveen patnaik,odisha,jobs,

କୃଷକମାନଙ୍କୁ ସିଧାସଳଖ ବଜାର ସହିତ ସଂଯୁକ୍ତ କରାଯିବା ଉଚିତ୍: ନବୀନ ପଟ୍ଟନାୟକ |

Farmers should be connected to the market directly: Naveen Patnaik
Spread the love
ADVERTISEMENT
ADVERTISEMENT

କୃଷକମାନଙ୍କୁ ସିଧାସଳଖ ବଜାର ସହିତ ସଂଯୁକ୍ତ କରାଯିବା ଉଚିତ୍: ନବୀନ ପଟ୍ଟନାୟକ |

ଭୁବନେଶ୍ୱର: 08/10/2021(ବ୍ୟୁରୋ): ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ନବୀନ ପଟ୍ଟନାୟକ ଶୁକ୍ରବାର ଦିନ ଗୁରୁତ୍ୱାରୋପ କରିଛନ୍ତି ଯେ କୃଷକମାନଙ୍କୁ ସେମାନଙ୍କ ଆୟର ଉନ୍ନତି ଲକ୍ଷ୍ୟରେ ସମସ୍ତ ମଧ୍ୟସ୍ଥିଙ୍କୁ ହଟାଇ ସଂଗଠିତ ବଜାର ସହିତ ସିଧାସଳଖ ସଂଯୁକ୍ତ କରାଯିବା ଉଚିତ। ଭର୍ଚୁଆଲ୍ ପ୍ଲାଟଫର୍ମରେ ଓଡିଶା ଏଗ୍ରି କନକ୍ଲେଭ 2021ର ଉଦଘାଟନ କରି ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ କୃଷକଙ୍କ ଆୟ ବୃଦ୍ଧି ପାଇଁ ରାଜ୍ୟ ସରକାରଙ୍କ ଗୁରୁତ୍ୱ ରହିଛି।

ADVERTISEMENT

ଉତ୍ପାଦକ ଭାବରେ ଭୂମିକା ଗ୍ରହଣ କରିବା ପାଇଁ ଏଗ୍ରିଗେଟର୍ ଏବଂ ପ୍ରୋସେସର୍ ସହିତ ସେମାନଙ୍କର ସଂଯୋଗକୁ ଶୃଙ୍ଖଳିତ କରିବାର ଆବଶ୍ୟକତା ରହିଛି ବୋଲି ଦର୍ଶାଇ ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଯୋଗାଣ ଶୃଙ୍ଖଳରେ ମୂଲ୍ୟ ଯୋଗ କରୁ ନ ଥିବା ସମସ୍ତ ମଧ୍ୟସ୍ଥିଙ୍କୁ ହଟାଯିବା ଉଚିତ୍ |

ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ କହିଛନ୍ତି ଯେ ରାଜ୍ୟ ତଥା ବ୍ୟବସାୟ ଅଭିବୃଦ୍ଧି ପାଇଁ ଉଲ୍ଲେଖନୀୟ ସୁଯୋଗ ସୃଷ୍ଟି କରି ତଥା ରାଜ୍ୟ ତଥା ଏହାର ଲୋକମାନଙ୍କର ସାମାଜିକ-ଅର୍ଥନୈତିକ ବିକାଶକୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି ଓଡିଶା ପସନ୍ଦ ନିବେଶର ଲକ୍ଷ୍ୟସ୍ଥଳ ପାଲଟିଛି। ସେ ଆହୁରି ମଧ୍ୟ କହିଛନ୍ତି ଯେ ରାଜ୍ୟର କୃଷି ଏବଂ ସହଯୋଗୀ କ୍ଷେତ୍ରଗୁଡିକ ଜାତୀୟ ତଥା ବିଶ୍ଵ ସ୍ତର ପାଇଁ ଖୋଲା ଅଛି।

ଓଡିଶାର କୃଷକମାନଙ୍କୁ ସଂଗଠିତ ଜାତୀୟ ବଜାର ସହିତ ଯୋଡିବା ପାଇଁ ଏଗ୍ରି କନକ୍ଲେଭ 2021 ର ଆୟୋଜନ କରାଯାଇଥିବା ଦର୍ଶାଇ ନବୀନ ପ୍ରମୁଖ କୃଷି-ବ୍ୟବସାୟୀ ନେତାମାନଙ୍କୁ ଓଡିଶାର କୃଷି ବ୍ୟବସାୟର ଅଭିବୃଦ୍ଧିର କାହାଣୀ ଲେଖିବାରେ ଅଂଶୀଦାର ହେବାକୁ ଆମନ୍ତ୍ରଣ କରିଥିଲେ। କନକ୍ଲେଭରେ ସମଗ୍ର ଭାରତରୁ କୃଷି ବ୍ୟବସାୟ କ୍ଷେତ୍ରରେ ଅଗ୍ରଣୀ ଘରୋଇ କ୍ଷେତ୍ରର ଖେଳାଳିଙ୍କ ଉପସ୍ଥିତିରେ ସେ ଖୁସି ବ୍ୟକ୍ତ କରିଥିଲେ।

କୃଷି କ୍ଷେତ୍ରରେ ଓଡିଶାର ସଫଳତାକୁ ବର୍ଣ୍ଣନା କରି ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଖାଦ୍ୟ ଉତ୍ପାଦନରେ ଓଡିଶା ଆତ୍ମନିର୍ଭରଶୀଳ ହୋଇପାରିଛି ଏବଂ ଏହା ବର୍ତ୍ତମାନ ଜନ ବଣ୍ଟନ ବ୍ୟବସ୍ଥାରେ ତୃତୀୟ ବୃହତ୍ତମ ଯୋଗଦାନକାରୀ। ସେ ଆହୁରି ମଧ୍ୟ କହିଛନ୍ତି ଯେ ବର୍ତ୍ତମାନ ଏଥିରୁ ସ୍ପଷ୍ଟ ହୋଇଛି ଯେ ବର୍ତ୍ତମାନର କୋଭିଡ -19 ମହାମାରୀ ପରିସ୍ଥିତିରେ କୃଷି କ୍ଷେତ୍ର ଏକ ରୂପା ଆସ୍ତରଣ ଅଟେ। ଏକ ଦୃଢ ରାଜ୍ୟ କୃଷି ନୀତି |

କୃଷି ଏବଂ କୃଷକ ସଶକ୍ତିକରଣ ମନ୍ତ୍ରୀ ଅରୁଣ ସାହୁ କହିଛନ୍ତି ଯେ ବ୍ୟବସାୟ କରିବା ସହଜ ମାଧ୍ୟମରେ କୃଷି ଉଦ୍ୟୋଗକୁ ପ୍ରୋତ୍ସାହିତ କରିବାରେ ଓଡିଶା ଏକ ଅଗ୍ରଣୀ ଅଟେ। କୃଷି କ୍ଷେତ୍ର ପାଇଁ ମୁଖ୍ୟ ମନ୍ତ୍ରୀ କୃଷି ଉଦୟ ଯୋଜନା ଏକ ବଡ଼ ସମର୍ଥନ ବୋଲି ଦର୍ଶାଇ ସେ କୃଷକମାନଙ୍କ ପାଇଁ କାଳିଆ, ବଳରାମ ଯୋଜନା ଭଳି ଯୋଜନାର ସୁବିଧା ବିଷୟରେ ବର୍ଣ୍ଣନା କରିଛନ୍ତି।

କୃଷକମାନଙ୍କ ପାଇଁ ଚାଷ ପ୍ରକ୍ରିୟାକୁ ସହଜ କରିବା ପାଇଁ ଓଡିଶା ଏଗ୍ରି କନକ୍ଲେଭ 2021 ରାଜ୍ୟ କୃଷି ଏବଂ କୃଷକ ସଶକ୍ତିକରଣ ବିଭାଗ ଏବଂ ଜାତୀୟ ଜାତୀୟ କୃଷି ସମବାୟ ମାର୍କେଟିଂ ଫେଡେରେସନ୍ ର ମିଳିତ ପ୍ରୟାସ |

ADVERTISEMENT
ADVERTISEMENT
ADVERTISEMENT
ADVERTISEMENT
ADVERTISEMENT
29cc3d8cd884c5afa1c0c9b79b62a918.w3000.h600._CR0,0,3000,600_SX1920_
%d bloggers like this: