ଦୀର୍ଘ 18 ମାସ ପରେ ଅଫଲାଇନ ପାଠ ପଢିବେ ଏକାଦଶ ଶ୍ରେଣୀର ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀ : ଅକ୍ଟୋବର 25ରେ ଖୋଲିବ ଅଷ୍ଟମ ଶ୍ରେଣୀର କ୍ଲାସ ରୁମ | - NK NEWS ODISHA

NK NEWS ODISHA

News Agency Odisha, Odisha latest news, Trending news Odisha, Breaking News Odisha,Odia latest News,latest odisha news,odia news headlines,odisha news,news odisha,breaking news odisha,latest odia news,news headlines,odisha current news,odisha orissa,odisha tv latest,bhubaneswar news,odisha latest news,odisha latest,odisha covid updates,odisha lockdown,lockdown news,odisha poltics,odishatv,ama odisha,kanak news bulletin,naveen patnaik,odisha,jobs,

ଦୀର୍ଘ 18 ମାସ ପରେ ଅଫଲାଇନ ପାଠ ପଢିବେ ଏକାଦଶ ଶ୍ରେଣୀର ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀ : ଅକ୍ଟୋବର 25ରେ ଖୋଲିବ ଅଷ୍ଟମ ଶ୍ରେଣୀର କ୍ଲାସ ରୁମ |

Eleventh graders will study offline after a long 18 months: The eighth grade classroom will open on October 25th.
Spread the love
ADVERTISEMENT
ADVERTISEMENT
ADVERTISEMENT

ଦୀର୍ଘ 18 ମାସ ପରେ ଅଫଲାଇନ ପାଠ ପଢିବେ ଏକାଦଶ ଶ୍ରେଣୀର ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀ : ଅକ୍ଟୋବର 25ରେ ଖୋଲିବ ଅଷ୍ଟମ ଶ୍ରେଣୀର କ୍ଲାସ ରୁମ |

ଭୁବନେଶ୍ୱର:21/10/2021(ବ୍ୟୁରୋ ): କରୋନାଭାଇରସ୍ ମହାମାରୀ ହେତୁ ପ୍ରାୟ 18 ମାସ ବନ୍ଦ ରହିବା ପରେ ଓଡିଶାର ସମସ୍ତ ଉଚ୍ଚ ମାଧ୍ୟମିକ ବିଦ୍ୟାଳୟ (HSS) ର ଏକାଦଶ ଛାତ୍ରଙ୍କ ପାଇଁ ଶାରୀରିକ କ୍ଲାସ୍ ଗୁରୁବାର ଦିନ କୋଭିଡ୍ -19 ପ୍ରୋଟୋକଲ୍ ପାଳନ କରି ପୁଣି ଆରମ୍ଭ ହୋଇଛି । ଦୀର୍ଘ 18 ମାସର ବ୍ୟବଧାନ ପରେ ଓଡିଶାର ସମସ୍ତ ଉଚ୍ଚ ମାଧ୍ୟମିକ ବିଦ୍ୟାଳୟ ଗୁରୁବାର ଏକାଦଶ ଶ୍ରେଣୀ ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀଙ୍କୁ ସ୍ୱାଗତ କରିଥିଲେ।

ADVERTISEMENT

ସକାଳ 10 ଟାରୁ ଦିନ 1.30 ମଧ୍ୟରେ କ୍ଲାସ୍ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହେବ | ଏହି ଛାତ୍ରମାନଙ୍କ ପାଇଁ ହଷ୍ଟେଲ ମଧ୍ୟ ଖୋଲାଯାଇଛି |

ଏହି ଛାତ୍ରମାନେ ପ୍ରାୟ ଦୁଇମାସ ଧରି ଦଶମ ଶ୍ରେଣୀରେ ପଢୁଥିଲେ କିନ୍ତୁ ନିମ୍ନଲିଖିତ ଅଫଲାଇନ୍ କ୍ଲାସ୍ ବନ୍ଦ ହୋଇଯାଇଥିଲା |

ବିଦ୍ୟାଳୟ ଏବଂ ଗଣଶିକ୍ଷା ବିଭାଗ ଦ୍ୱାରା ଜାରି କରାଯାଇଥିବା ଷ୍ଟାଣ୍ଡାର୍ଡ ଅପରେଟିଂ ପ୍ରଣାଳୀ (SOP) ଅନୁଯାୟୀ, ପ୍ରଥମ ଦିନରେ ଫ୍ରେଶର୍ମାନଙ୍କର ଆଭିମୁଖ୍ୟ ପାଇଁ ଏକ ଇନ୍ଡକ୍ସନ୍ ଅଧିବେଶନ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହେବ |

“ଛାତ୍ରମାନେ ଆଡମିଶନ ପରେ ପ୍ରଥମ ଥର ପାଇଁ ଦୂର ସ୍ଥାନରୁ ଉଚ୍ଚ ମାଧ୍ୟମିକ ବିଦ୍ୟାଳୟକୁ ଆସୁଛନ୍ତି। ସେମାନେ ସେମାନଙ୍କର ବାର୍ଷିକ HSC ପରୀକ୍ଷା 2021 କୁ ହରାଇଲେ ଏବଂ ଗତ 18 ମାସରେ କେବଳ 80 ଦିନ ବିଦ୍ୟାଳୟରେ ପଢିପାରନ୍ତି | ମହାମାରୀ COVID-19 କାରଣରୁ ସେମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ କେତେକ କଠିନ ପରିସ୍ଥିତିରେ ଥାଇପାରନ୍ତି | ଏକାଡେମିକ୍, ପାଠ୍ୟକ୍ରମ ଏବଂ ସହ-ପାଠ୍ୟକ୍ରମ କାର୍ଯ୍ୟକଳାପ ବିଷୟରେ ସେମାନଙ୍କୁ ସ୍ୱାଗତ କରାଯିବା ସହ ପରାମର୍ଶ ଦିଆଯିବା ଆବଶ୍ୟକ ବୋଲି ଏଥିରେ କୁହାଯାଇଛି।

ଛାତ୍ରମାନେ ସେମାନଙ୍କର ପ୍ରୋକ୍ଟୋରମାନଙ୍କ ସହିତ ପରିଚିତ ହେବେ, ଯେଉଁମାନେ ସେମାନଙ୍କୁ ସେମାନଙ୍କ ବିଷୟ ମିଶ୍ରଣ, ଗୋଷ୍ଠୀ ଏବଂ ଶ୍ରେଣୀଗୁଡ଼ିକ ପାଇଁ ସମୟ ନିର୍ଘଣ୍ଟ ବିଷୟରେ ମାର୍ଗଦର୍ଶନ କରିବେ |

ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀମାନଙ୍କୁ CHSE, ଓଡିଶା, ସିଲାବସ୍ (www.chseodisha.nic.in) ଏବଂ ପ୍ଲସ୍-୨ କଳା, ବିଜ୍ଞାନ ଏବଂ ବାଣିଜ୍ୟ ପାଇଁ ଉପଲବ୍ଧତା ପୁସ୍ତକଗୁଡ଼ିକ https: /www.textbookbureauodisha.in ବିଷୟରେ PDF ଫର୍ମରେ ସୂଚନା ଦିଆଯିବ ବୋଲି ବିଜ୍ଞପ୍ତିରେ କୁହାଯାଇଛି।

ସେମାନଙ୍କୁ କ୍ୟାରିୟର ପୋର୍ଟାଲ୍ (http: /lodishacareerportal.com) ବିଷୟରେ ମଧ୍ୟ ସୂଚନା ଦିଆଯିବ ଯେଉଁଥିରେ 550 ସୁଯୋଗର ବିବରଣୀ ରହିଛି |

ନଭେମ୍ବର 1 ସୁଦ୍ଧା ସମସ୍ତ ଫ୍ରେଶରମାନଙ୍କୁ ଉପଯୁକ୍ତ ୟୁନିଫର୍ମରେ କ୍ଲାସରେ ଯୋଗଦେବାକୁ ପଡିବ | ସେମାନଙ୍କୁ ଏକ ଅସ୍ଥାୟୀ ପରିଚୟ ପତ୍ର ପ୍ରଦାନ କରାଯିବ |

ଅନଲାଇନ୍ ଶିକ୍ଷାର ବିକଳ୍ପକୁ ସରକାର ଖୋଲା ରଖିବା ସହିତ ବିଦ୍ୟାଳୟଗୁଡ଼ିକୁ ୟୁଟ୍ୟୁବରେ ଲାଇଭ୍ ଷ୍ଟ୍ରିମିଂର ବିବରଣୀ ବାଣ୍ଟିବାକୁ କୁହାଯାଇଛି।

ଅଷ୍ଟମ ଶ୍ରେଣୀ ଏବଂ ଏକାଦଶ ଶ୍ରେଣୀ ଖୋଲିବା ପୂର୍ବରୁ ବିଦ୍ୟାଳୟରେ ମେଗା ହାଜାର୍ଡ ହଣ୍ଟ ବ୍ୟାୟାମ କରିବାକୁ ଓଡିଶା ସରକାର ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦେଇଛନ୍ତି;

SOP ଅନୁଯାୟୀ, ଷ୍ଟାଣ୍ଡାର୍ଡ 11 ଛାତ୍ରମାନଙ୍କ ପାଇଁ କ୍ଲାସ୍ ସକାଳ 10 ରୁ 1.30 ମଧ୍ୟରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହେବ | ପ୍ରଥମ ଦୁଇ ଦିନ ପାଇଁ କୌଣସି କ୍ଲାସ୍ ହେବ ନାହିଁ | ଏହି ଦୁଇ ଦିନ ଶିକ୍ଷକ ଏବଂ ପରିଚାଳନା କମିଟି ସଦସ୍ୟ ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀଙ୍କ ସହ ଆଲୋଚନା କରିବେ।

ଅକ୍ଟୋବର 27, 28 ଏବଂ 29 ରେ ଏକ ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ପରୀକ୍ଷା ହେବ ଏବଂ ବିଦ୍ୟାଳୟରେ ନିର୍ଭୀକ ପରିବେଶର ବିକାଶ ପାଇଁ ଚେଷ୍ଟା କରାଯିବ ବୋଲି ବିଦ୍ୟାଳୟ ଓ ଗଣଶିକ୍ଷା ବିଭାଗ ପକ୍ଷରୁ ଜାରି ବିଜ୍ଞପ୍ତିରେ କୁହାଯାଇଛି।

ସେହିଭଳି, ବିଭାଗ ବିଦ୍ୟାଳୟ କର୍ତ୍ତୃପକ୍ଷଙ୍କୁ ଘର ଭିତର ତଥା ପ୍ରବେଶ ଦ୍ୱାରରେ ସାମାଜିକ ଦୂରତା ଏବଂ ଧାଡି ପରିଚାଳନା ସୁନିଶ୍ଚିତ କରିବାକୁ କହିଛି, 6 ଫୁଟ ବ୍ୟବଧାନରେ ଚଟାଣ / ଗ୍ରାଉଣ୍ଡରେ ନିର୍ଦ୍ଦିଷ୍ଟ ମାର୍କିଂ କରାଯିବା ଉଚିତ୍ |

ଆହୁରି ମଧ୍ୟ ପଢନ୍ତୁ :ଆସନ୍ତା ସପ୍ତାହରୁ ଆରମ୍ଭ ହେବ ଅଷ୍ଟମ ଓ ଏକାଦଶ ଶ୍ରେଣୀ ଛାତ୍ର ଛାତ୍ରୀଙ୍କ ପାଇଁ ଅଫଲାଇନ ପାଠ ପଢା...

ଛାତ୍ରମାନଙ୍କୁ ଶ୍ରେଣୀଗୃହ ଭିତରେ ସୁରକ୍ଷିତ ଦୂରତା / ବିକଳ୍ପ ଡେସ୍କରେ ବସିବା ଉଚିତ୍ | ସ୍ଥିର ବସିବା ନିଶ୍ଚିତ ହେବା ଉଚିତ୍ | ପ୍ରତ୍ୟେକ ଛାତ୍ରଙ୍କ ପାଇଁ ଏକ ନିର୍ଦ୍ଦିଷ୍ଟ ଆସନ / ସ୍ଥାନ ଦିଆଯିବା ଉଚିତ୍ ଯାହା ଦ୍ୱାରା ଅନ୍ୟ ଛାତ୍ରମାନଙ୍କ ଶାରୀରିକ ସ୍ଥାନଗୁଡ଼ିକରେ ସୀମିତ ଏକ୍ସପୋଜର୍ ରହିବ ବୋଲି SOP କହିଛି |

କର୍ମଚାରୀମାନଙ୍କ କୋଠରୀରେ (ପର୍ଯ୍ୟାପ୍ତ ଦୂରତାରେ ଶିକ୍ଷକମାନଙ୍କ ପାଇଁ ସିଟ୍ ବଣ୍ଟନ କରି) ଏବଂ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ସାଧାରଣ କ୍ଷେତ୍ରଗୁଡିକ (ମେସ୍, ଲାଇବ୍ରେରୀ, କାଫେରିଆ, ଇତ୍ୟାଦି) ଆବଶ୍ୟକ ଅନୁଯାୟୀ ଶାରୀରିକ ଦୂରତା ମଧ୍ୟ ବଜାୟ ରହିବ |

ଯଦି ଉପଲବ୍ଧ, ପିଲାମାନଙ୍କର ସୁରକ୍ଷା ଏବଂ ନିରାପତ୍ତା ଏବଂ ଶାରୀରିକ ଦୂରତା ପ୍ରୋଟୋକଲଗୁଡ଼ିକୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି ଅସ୍ଥାୟୀ ସ୍ଥାନ କିମ୍ବା ବାହ୍ୟ ସ୍ଥାନ (ମନୋରମ ପାଗ ପରିସ୍ଥିତିରେ) ବ୍ୟବହାର କରାଯାଇପାରେ |

ସମସ୍ତ ୱାଶରୁମ୍ ଏବଂ ଶୌଚାଳୟରେ ପର୍ଯ୍ୟାପ୍ତ ପରିମାଣର ସାବୁନ୍ (କଠିନ / ତରଳ) ଏବଂ ପ୍ରବାହିତ ଜଳ ରହିବା ଆବଶ୍ୟକ | ଶିକ୍ଷକ, ଛାତ୍ର, ଏବଂ କର୍ମଚାରୀଙ୍କ ପାଇଁ ହ୍ୟାଣ୍ଡ ସାନିଟାଇଜର ଇତ୍ୟାଦି ପ୍ରତ୍ୟେକ ଶ୍ରେଣୀଗୃହରେ ବାଧ୍ୟତାମୂଳକ ଭାବରେ ଉପଲବ୍ଧ ହେବା ଆବଶ୍ୟକ, S&ME ବିଭାଗକୁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦେଇଛନ୍ତି |

ସେହିଭଳି, ଷ୍ଟାଣ୍ଡାର୍ଡ ଅଷ୍ଟମ ଛାତ୍ରମାନଙ୍କ ପାଇଁ ଅଫଲାଇନ୍ କ୍ଲାସ୍ ଅକ୍ଟୋବର 25 ରୁ ଆରମ୍ଭ ହେବ |

ADVERTISEMENT
ADVERTISEMENT
ADVERTISEMENT
ADVERTISEMENT
ADVERTISEMENT
ADVERTISEMENT
ADVERTISEMENT
ADVERTISEMENT
ADVERTISEMENT
%d bloggers like this: