NK NEWS ODISHA

News Agency Odisha, Odisha latest news, Trending news Odisha, Breaking News Odisha,Odia latest News,latest odisha news,odia news headlines,odisha news,news odisha,breaking news odisha,latest odia news,news headlines,odisha current news,odisha orissa,odisha tv latest,bhubaneswar news,odisha latest news,odisha latest,odisha covid updates,odisha lockdown,lockdown news,odisha poltics,odishatv,ama odisha,kanak news bulletin,naveen patnaik,odisha,jobs,

ଇଲେକ୍ଟ୍ରିକ ଯାନ କିଣିଲେ ସରକାର ଦେବେ ରିହାତି, ଦୁଇ ଚକିଆ ଯାନ ପାଇଁ ଦେଖନ୍ତୁ କେତେ ଅଛି ସବସିଡି….

Spread the love
ADVERTISEMENT

ଇଲେକ୍ଟ୍ରିକ ଯାନ କିଣିଲେ ସରକାର ଦେବେ ରିହାତି, ଦୁଇ ଚକିଆ ଯାନ ପାଇଁ ଦେଖନ୍ତୁ କେତେ ଅଛି ସବସିଡି….

ଇଲେକ୍ଟ୍ରିକ୍ ଭେଇକିଲ୍ ପଲିସି 2021 ଅନୁଯାୟୀ, ଶୁକ୍ରବାର ଦିନ ରାଜ୍ୟ କ୍ୟାବିନେଟ୍ ଦ୍ୱାରା ଅନୁମୋଦିତ ହୋଇଛି, ବୈଦ୍ୟୁତିକ ଯାନ କ୍ରୟ ପାଇଁ ରାଜ୍ୟ ସରକାର 15 ପ୍ରତିଶତ ସବସିଡି ପ୍ରଦାନ କରିବେ। ଦୁଇଟି ଚକିଆ ଯାନ କ୍ରୟ ଉପରେ 5000 ଟଙ୍କା ସବସିଡି ପ୍ରଦାନ କରାଯାଉଥିବାବେଳେ ତିନି ଚକିଆ ଯାନ କ୍ଷେତ୍ରରେ 10,000 ଟଙ୍କା ସବସିଡି ପ୍ରଦାନ କରାଯିବ। ସେହିଭଳି ଚାରି ଚକିଆ ଯାନ କ୍ରୟ ଉପରେ 50,000 ଟଙ୍କା ସବସିଡି ଯୋଗାଇ ଦିଆଯିବ। ଇଲେକ୍ଟ୍ରିକ୍ ବସ୍ କିଣିବା କ୍ଷେତ୍ରରେ ସରକାର 4 ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ସବସିଡି ପ୍ରଦାନ କରିବେ।
“ଦ୍ରୁତ ବିଶ୍ୱ ତାପମାତ୍ରା ହ୍ରାସ କରିବା ପାଇଁ ବର୍ତ୍ତମାନ ପାରମ୍ପାରିକ ଜୀବାଶ୍ମ ଇନ୍ଧନ ବ୍ୟବହାର କରି ରାସ୍ତାରେ ଯାଉଥିବା ବିଭିନ୍ନ ବର୍ଗର ଯାନବାହାନ ଦ୍ୱାରା ନିର୍ଗତ ହେଉଥିବା ନିର୍ଗମନକୁ ହ୍ରାସ କରିବା ଆବଶ୍ୟକ, କାରଣ ଜଳବାୟୁ ପରିବର୍ତ୍ତନ ପାଇଁ ସେମାନେ ବହୁ ଅବଦାନ ରଖିଛନ୍ତି। ପାରମ୍ପାରିକ ଇନ୍ଧନର ବ୍ୟବହାର ହ୍ରାସ କରି ବୈଦ୍ୟୁତିକ ଯାନ ଗ୍ରହଣର ଗତିକୁ ତ୍ୱରାନ୍ୱିତ କରି ଏହିପରି ନିର୍ଗମନକୁ ହ୍ରାସ କରିବାର ସମୟ ଆସିଛି | ଏହି ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟ ପୂରଣ କରିବା ପାଇଁ ରାଜ୍ୟ କ୍ୟାବିନେଟ୍ ଇଲେକ୍ଟ୍ରିକ୍ ଯାନ ନୀତି 2021 କୁ ଅନୁମୋଦନ କରିଛି ବୋଲି ରାଜ୍ୟ ପରିବହନ ମନ୍ତ୍ରୀ ପଦ୍ମନାଭ ବେହେରା କହିଛନ୍ତି ଯେ 2025 ସୁଦ୍ଧା ସମସ୍ତ ଯାନ ପଞ୍ଜିକରଣରେ 20% ବ୍ୟାଟେରୀ ବୈଦ୍ୟୁତିକ ଯାନ ଗ୍ରହଣ କରିବା ଏହି ନୀତିର ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟ। ସବସିଡି ଭଳି ପ୍ରୋତ୍ସାହନ ଘୋଷଣା ଏବଂ ଲକ୍ଷ୍ୟ ହାସଲ କରିବା ପାଇଁ ପଞ୍ଜୀକରଣ ଶୁଳ୍କ ଏବଂ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ଟିକସ ହ୍ରାସ କରିବା ଏବଂ ଲୋକଙ୍କୁ ବୈଦ୍ୟୁତିକ ଯାନ କିଣିବାକୁ ଉତ୍ସାହିତ କରିବ ବୋଲି ବେହେରା କହିଛନ୍ତି।

ADVERTISEMENT
ADVERTISEMENT
%d bloggers like this: