ଯୁବ ବୈଜ୍ଞାନିକ ଭାରତ ପ୍ରତିଯୋଗିତାର ଅଷ୍ଠମ ସଂସ୍କରଣ : ଅଷ୍ଠମ ରୁ ଦ୍ୱାଦଶ ଶ୍ରେଣୀର ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀ ଏପରି କରିପାରିବେ ଆବେଦନ | - NK NEWS ODISHA

NK NEWS ODISHA

News Agency Odisha, Odisha latest news, Trending news Odisha, Breaking News Odisha,Odia latest News,latest odisha news,odia news headlines,odisha news,news odisha,breaking news odisha,latest odia news,news headlines,odisha current news,odisha orissa,odisha tv latest,bhubaneswar news,odisha latest news,odisha latest,odisha covid updates,odisha lockdown,lockdown news,odisha poltics,odishatv,ama odisha,kanak news bulletin,naveen patnaik,odisha,jobs,

ଯୁବ ବୈଜ୍ଞାନିକ ଭାରତ ପ୍ରତିଯୋଗିତାର ଅଷ୍ଠମ ସଂସ୍କରଣ : ଅଷ୍ଠମ ରୁ ଦ୍ୱାଦଶ ଶ୍ରେଣୀର ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀ ଏପରି କରିପାରିବେ ଆବେଦନ |

Eighth Edition of the Young Scientists India Competition: Students in eighth to twelfth grades can apply.
Spread the love
ADVERTISEMENT
ADVERTISEMENT

ଯୁବ ବୈଜ୍ଞାନିକ ଭାରତ ପ୍ରତିଯୋଗିତାର ଅଷ୍ଠମ ସଂସ୍କରଣ : ଅଷ୍ଠମ ରୁ ଦ୍ୱାଦଶ ଶ୍ରେଣୀର ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀ ଏପରି କରିପାରିବେ ଆବେଦନ |

ଚଳିତ ବର୍ଷ ଫେବୃଆରୀରେ ସତୀଶ ଧୱନ ଉପଗ୍ରହକୁ ମହାକାଶକୁ ପଠାଇଥିବା ସ୍ପେସ୍ କମ୍ପାନୀ ସ୍ପେସ୍ କିଡଜ୍ ଇଣ୍ଡିଆ

ADVERTISEMENT
ଅଷ୍ଟମରୁ ଦ୍ୱାଦଶ ଶ୍ରେଣୀ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ପିଲାମାନଙ୍କ ପାଇଁ ଏକ ଯୁବ ବୈଜ୍ଞାନିକ ଭାରତ (YOUNG SCIENTIST INDIA) ପ୍ରତିଯୋଗିତା କରୁଛନ୍ତି। ସ୍ପେସ୍ କମ୍ପାନୀ ସହିତ NITI Aayog, Atal Innovation Mission ଏବଂ Hexaware ମଧ୍ୟ ଏହି କାର୍ଯ୍ୟରେ ଜଡିତ | ସ୍ପେସ୍ କିଡସ୍ ଇଣ୍ଡିଆ ହେଉଛି ସେହି ସମାନ କମ୍ପାନୀ ଯାହାକି ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦୀଙ୍କ ଚିତ୍ରକୁ ସତୀଶ ଧୱନ ଉପଗ୍ରହ ସହିତ ମହାକାଶକୁ ପଠାଇଛନ୍ତି।

ଗତ 7 ବର୍ଷରୁ ଯୁବ ବୈଜ୍ଞାନିକ ଭାରତ ପ୍ରତିଯୋଗିତା ଅନୁଷ୍ଠିତ ହେଉଛି | ଏଥର ଅଷ୍ଟମ ସଂସ୍କରଣ | ବିଜ୍ଞାନ ପ୍ରତି ଆଗ୍ରହ ବଢ଼ାଇବା ପାଇଁ ଏହି ପ୍ରତିଯୋଗିତା ଅଷ୍ଠମ ରୁ ଦ୍ୱାଦଶ ଶ୍ରେଣୀର ପିଲାମାନଙ୍କ ପାଇଁ ସୁବର୍ଣ୍ଣ ସୁଯୋଗ | ବିଜେତା ପିଲାଙ୍କୁ 50 ହଜାର ଟଙ୍କା ପୁରସ୍କାର ମିଳିବ | ଚଳିତ ବର୍ଷ ଫେବୃଆରୀରେ ସତୀଶ ଧୱନ ଉପଗ୍ରହକୁ ମହାକାଶକୁ ପଠାଇଥିବା ସ୍ପେସ୍ କମ୍ପାନୀ ସ୍ପେସ୍ କିଜ୍ ଇଣ୍ଡିଆ ଅଷ୍ଟମରୁ ଦ୍ୱାଦଶ ଶ୍ରେଣୀ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ପିଲାମାନଙ୍କ ପାଇଁ ଏକ ୟଙ୍ଗ ସାଇଣ୍ଟିଷ୍ଟ ଇଣ୍ଡିଆ ପ୍ରତିଯୋଗିତା କରୁଛି। ସ୍ପେସ୍ କିଡସ୍ ଇଣ୍ଡିଆ ହେଉଛି ସେହି ସମାନ କମ୍ପାନୀ ଯାହାକି ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦୀଙ୍କ ଚିତ୍ରକୁ ସତୀଶ ଧୱନ ଉପଗ୍ରହ ସହିତ ମହାକାଶକୁ ପଠାଇଛି। ୟଙ୍ଗ ସାଇଣ୍ଟିଷ୍ଟ ଇଣ୍ଡିଆ ପ୍ରତିଯୋଗିତାର ଏହା ହେଉଛି ଅଷ୍ଟମ ସଂସ୍କରଣ | ଏହି ପ୍ରତିଯୋଗିତାର ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟ ହେଉଛି ପିଲାମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ବିଜ୍ଞାନ ବିଷୟରେ ସଚେତନତା ସୃଷ୍ଟି କରିବା | ଯାହାଫଳରେ ସେମାନେ ବୈଜ୍ଞାନିକ ଚିନ୍ତାଧାରା ସହିତ ଆଗକୁ ବଢ଼ିପାରିବେ ଏବଂ ବିଜ୍ଞାନ ସମ୍ବନ୍ଧୀୟ ବୃତ୍ତିରେ ସେମାନଙ୍କର ଭବିଷ୍ୟତ ଖୋଜି ପାରିବେ |

ଏହି ପ୍ରତିଯୋଗିତାରେ ଭାଗ ନେବା ପାଇଁ କୌଣସି ଶୁଳ୍କ ଆଦାୟ କରାଯାଉ ନାହିଁ | ସରକାରୀ ଏବଂ ବେସରକାରୀ ବିଦ୍ୟାଳୟର ପିଲାମାନଙ୍କୁ ପୃଥକ ଭାବେ ପୁରସ୍କାର ବଣ୍ଟନ କରାଯିବ | ସ୍ପେସ୍ କମ୍ପାନୀ ସହିତ NITI Aayog, Atal Innovation Mission ଏବଂ Hexaware ମଧ୍ୟ ଏହି କାର୍ଯ୍ୟରେ ଜଡିତ | ସ୍ପେସ୍ କିଡଜ୍ ଇଣ୍ଡିଆ ଏହାର ଟ୍ୱିଟର ହ୍ୟାଣ୍ଡେଲ ମାଧ୍ୟମରେ ଏହି ସୂଚନା ଦେଇଛି। ଯେଉଁଥିରେ ପଞ୍ଜୀକରଣର ଅନ୍ୟ ସମସ୍ତ ସୂଚନା ଦିଆଯାଇଛି |

ଆବେଦନ କରିବାପାଇଁ ଏଠାରେ କ୍ଳିକ୍ କରନ୍ତୁ

ସ୍ପେସ୍ କିଡଜ୍ ଇଣ୍ଡିଆର ସିଇଓ ଡକ୍ଟର ଶ୍ରୀମତୀ କେସନ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଏହି ପ୍ରତିଯୋଗିତାରେ ପ୍ରଥମ ସ୍ଥାନ ପାଇଥିବା ପିଲାଙ୍କୁ 50 ହଜାର ଟଙ୍କା ନଗଦ ପୁରସ୍କାର ପ୍ରଦାନ କରାଯିବ। ପ୍ରଥମ ରନର୍ ଅପ୍ କୁ 30 ହଜାର ଏବଂ ଦ୍ୱିତୀୟ ରନର୍ ଅପ୍ କୁ 10 ହଜାର ଟଙ୍କା ଦିଆଯିବ | ଡକ୍ଟର କେସନ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଏହି ପ୍ରତିଯୋଗିତା କରିବା ପାଇଁ ସରକାର ଆମକୁ NITI ଆୟୋଗ ଏବଂ ଅଟଳ ଇନୋଭେସନ୍ ମିଶନ ଅଧୀନରେ ସାହାଯ୍ୟ କରୁଛନ୍ତି। ଏଥି ସହିତ, ହେକ୍ସାୱେର୍ କମ୍ପାନୀ ବିଜେତା ପିଲାମାନଙ୍କୁ ବିଜ୍ଞାନରେ କ୍ୟାରିୟର କରିବାକୁ ମାର୍ଗଦର୍ଶନ ଏବଂ ସୁଯୋଗ ଦେବ |

ପ୍ରତିଯୋଗିତାକୁ ପାଞ୍ଚଟି ଭିନ୍ନ ଭାଗରେ ବିଭକ୍ତ କରାଯାଇଛି | କୃଷି, ଆପ୍ ବିକାଶ, ଇଲେକ୍ଟ୍ରୋନିକ୍ସ, ରୋବୋଟିକ୍ସ ଏବଂ ସ୍ପେସ୍ ସାଇନ୍ସ | ଡକ୍ଟର କେସନ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଏହି ବିଭିନ୍ନ ବର୍ଗରେ ଜିତୁଥିବା ପିଲାମାନଙ୍କୁ ସମ୍ମାନିତ କରାଯିବ। ଏହି ପ୍ରତିଯୋଗିତା ଦେଶର ସମସ୍ତ ପିଲାମାନଙ୍କ ପାଇଁ, ଯେଉଁମାନେ ଅଷ୍ଟମରୁ ଦ୍ୱାଦଶ ଶ୍ରେଣୀରେ ପଢ଼ୁଛନ୍ତି |

ଫେବୃଆରୀ 2021 ରେ ISRO ଦ୍ୱାରା ସ୍ପେସ୍ କିଡଜ୍ ଇଣ୍ଡିଆର ସତୀଶ ଧାୱନ ଉପଗ୍ରହ ଉତକ୍ଷେପଣ କରାଯାଇଥିଲା। ସ୍ପେସ୍ ଷ୍ଟାର୍ଟଅପ୍ ମାନଙ୍କୁ ଏକ ସୁଯୋଗ ଦେବା ପାଇଁ ଏହି ସ୍ପେସ୍ କମ୍ପାନୀ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦୀଙ୍କ ଚିତ୍ର, ମେକ୍ ଇନ୍ ଇଣ୍ଡିଆ ଏବଂ ମହାକାଶରେ ମିଶନ୍ ଦ୍ୱାରା ଲିଖିତ ଉପଗ୍ରହ ପଠାଇଥିଲା | ଏହା ଏକ ନାନୋ ଉପଗ୍ରହ | ଯାହାକି ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ପୃଥିବୀରେ ବୁଲୁଛି | ଏହା ପୃଥିବୀର ପାଣିପାଗ, ଯୋଗାଯୋଗ, ଚୁମ୍ବକୀୟ ଡ୍ରାଇଫ୍ ଏବଂ ବିକିରଣ ଉପରେ ଅଧ୍ୟୟନ କରୁଛି |

ADVERTISEMENT
ADVERTISEMENT
ADVERTISEMENT
ADVERTISEMENT
ADVERTISEMENT
29cc3d8cd884c5afa1c0c9b79b62a918.w3000.h600._CR0,0,3000,600_SX1920_
%d bloggers like this: