ଶିକ୍ଷକ ନିଯୁକ୍ତି: ଓଡିଶା ଗଣ ଶିକ୍ଷା ବିଭାଗ ଅଧୀନରେ 11,000 ରୁ ଅଧିକ ପଦବୀ ପୂରଣ ପାଇଁ ଯୋଜନା | - NK NEWS ODISHA

NK NEWS ODISHA

News Agency Odisha, Odisha latest news, Trending news Odisha, Breaking News Odisha,Odia latest News,latest odisha news,odia news headlines,odisha news,news odisha,breaking news odisha,latest odia news,news headlines,odisha current news,odisha orissa,odisha tv latest,bhubaneswar news,odisha latest news,odisha latest,odisha covid updates,odisha lockdown,lockdown news,odisha poltics,odishatv,ama odisha,kanak news bulletin,naveen patnaik,odisha,jobs,

ଶିକ୍ଷକ ନିଯୁକ୍ତି: ଓଡିଶା ଗଣ ଶିକ୍ଷା ବିଭାଗ ଅଧୀନରେ 11,000 ରୁ ଅଧିକ ପଦବୀ ପୂରଣ ପାଇଁ ଯୋଜନା |

Spread the love
ADVERTISEMENT
ADVERTISEMENT
ADVERTISEMENT

ଶିକ୍ଷକ ନିଯୁକ୍ତି: ଓଡିଶା ଗଣ ଶିକ୍ଷା ବିଭାଗ ଅଧୀନରେ 11,000 ରୁ ଅଧିକ ପଦବୀ ପୂରଣ ପାଇଁ ଯୋଜନା |

ଭୁବନେଶ୍ୱର : 10/08/2021(ବ୍ୟୁରୋ): ମଙ୍ଗଳବାର ଦିନ ଓଡିଶା ସରକାର ସ୍ପଷ୍ଟ କରିଛନ୍ତି ଯେ ରାଜ୍ୟରେ 11,000 ରୁ ଅଧିକ ଶିକ୍ଷାବିତ୍ ପଦବୀ ପୂରଣ ପାଇଁ ପାରସ୍ପରିକ କାର୍ଯ୍ୟ ଚାଲିଛି। ରାଜ୍ୟ ରାଜଧାନୀରେ ଟ୍ରେନିଂ ବେରୋଜଗାରୀ ଶିକ୍ଷକ ସଂଘ (OSSTET (PET, ହିନ୍ଦୀ ଏବଂ ସଂସ୍କୃତ)) ଅଧୀନରେ ପ୍ରଶିକ୍ଷକଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ନୂତନ ଅସନ୍ତୋଷର ପୃଷ୍ଠଭୂମିରେ ଓଡିଶା ସରକାର ମଙ୍ଗଳବାର ସ୍ପଷ୍ଟ କରିଛନ୍ତି ଯେ ଏହି ଚକ୍ରରେ ରାଜ୍ୟରେ 11,000 ଶିକ୍ଷାବିତ୍ ପଦ ଅଧିକରୁ ଅଧିକ ପୂରଣ ପାଇଁ ଯୋଜନା ଚାଲିଛି।

ADVERTISEMENT

ବିଦ୍ୟାଳୟ ଓ ଗଣଶିକ୍ଷା ମନ୍ତ୍ରୀ ସମୀର ରଂଜନ ଦାଶ ମଙ୍ଗଳବାର କହିଛନ୍ତି ଯେ ରାଜ୍ୟ ସରକାରଙ୍କ ନିର୍ଦ୍ଦେଶାବଳୀ ଅନୁଯାୟୀ ଶିକ୍ଷକମାନଙ୍କ ପଦବୀରେ ପ୍ରାୟ 11,450 ଖୋଲାଯିବ। ଦାଶଙ୍କ ଅନୁଯାୟୀ, ପ୍ରାୟ 4, 619 ଟି ପଦବୀ ମୁଖ୍ୟ ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ ସ୍ଥାନ ପାଇବ। ବିଦ୍ୟାଳୟ ଓ ଗଣଶିକ୍ଷା ମନ୍ତ୍ରୀ ଏହା ସହିତ କହିଛନ୍ତି ଯେ, ସଂପୂର୍ଣ୍ଣ 4,619 ପଦବୀ ମଧ୍ୟରୁ ହିନ୍ଦୀ ପ୍ରଶିକ୍ଷକଙ୍କ 2,055 ପଦ, ସଂସ୍କୃତରେ 1304 ଏବଂ 1260 PET ଶିକ୍ଷାବିତ୍ ଙ୍କୁ ପ୍ରଥମ ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ ନିଯୁକ୍ତି କରାଯିବ | ଏହିପରି ଏକ ନିର୍ଦ୍ଦିଷ୍ଟ ବାଣିଜ୍ୟିକ ଚେତାବନୀ ଅଗଷ୍ଟ 23, 2021 ରେ ବଣ୍ଟନ କରାଯିବ। ପରବର୍ତ୍ତୀ ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ 6065 ଟିଜିଟି ଏବଂ ଟେଲୁଗୁ ନିର୍ଦେଶକଙ୍କ ପୋଷ୍ଟ ରେକର୍ଡ ହେବ, ତୃତୀୟ ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ ପ୍ରାୟ 940 ଶାସ୍ତ୍ରୀୟ ଏବଂ ହିନ୍ଦୀ ଶିକ୍ଷାବିତ୍ ପଦବୀ ପୂରଣ ହେବ।

ଏଠାରେ ଉଲ୍ଲେଖ କରିବା ଉପଯୁକ୍ତ ଯେ ମାଧ୍ୟମିକ ଶିକ୍ଷା ନିର୍ଦ୍ଦେଶାଳୟ ଏ ବାବଦରେ ଏକ ଚକ୍ର ଆରମ୍ଭ କରିବାକୁ ଘୋଷଣା କରିସାରିଛନ୍ତି । ହିନ୍ଦୀ, ସଂସ୍କୃତ ଏବଂ ଶାରୀରିକ ଶିକ୍ଷା ଶିକ୍ଷକମାନଙ୍କର ଶେଷ ନାମଲେଖା 2016 ରେ ପରିଚାଳିତ ହୋଇଥିଲା। ତାଲିମପ୍ରାପ୍ତ ସ୍ନାତକ ଶିକ୍ଷକଙ୍କ ନାମଲେଖା ହୋଇଥିଲା। 2019-20 ରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଥିଲା ଯେଉଁଥିରେ 2740 ପ୍ରୋତ୍ସାହନପ୍ରାପ୍ତ ଖୋଲିବା ବିରୁଦ୍ଧରେ କେବଳ 1300 ପ୍ରଶିକ୍ଷକ ତାଲା ପକାଇ ଥିଲେ | ମାଧ୍ୟମିକ ଶିକ୍ଷା ନିର୍ଦ୍ଦେଶାଳୟର ବିଦ୍ୟାଳୟ ଓ ଗଣଶିକ୍ଷା ବିଭାଗକୁ ପଠାଯାଇଥିବା ଚିଠି ପଢିବା ପୂର୍ବରୁ ଦେଇଥିଲା।

ADVERTISEMENT
ADVERTISEMENT
ADVERTISEMENT
ADVERTISEMENT
ADVERTISEMENT
ADVERTISEMENT
ADVERTISEMENT
ADVERTISEMENT
ADVERTISEMENT
%d bloggers like this: