NK NEWS ODISHA

News Agency Odisha, Odisha latest news, Trending news Odisha, Breaking News Odisha,Odia latest News,latest odisha news,odia news headlines,odisha news,news odisha,breaking news odisha,latest odia news,news headlines,odisha current news,odisha orissa,odisha tv latest,bhubaneswar news,odisha latest news,odisha latest,odisha covid updates,odisha lockdown,lockdown news,odisha poltics,odishatv,ama odisha,kanak news bulletin,naveen patnaik,odisha,jobs,

ପ୍ରତିରୋଧକ ଶକ୍ତି ବଢ଼ାଇବା ପାଇଁ ନିୟମିତ ଏହି ଖାଦ୍ୟ ଖାଆନ୍ତୁ |

Spread the love
ADVERTISEMENT

ପ୍ରତିରୋଧକ ଶକ୍ତି ବଢ଼ାଇବା ପାଇଁ ନିୟମିତ ଏହି ଖାଦ୍ୟ ଖାଆନ୍ତୁ |

କରୋନାର ଦ୍ୱିତୀୟ ତରଙ୍ଗ ଅତିକ୍ରମ କରିବା ପରେ ବିଶେଷଜ୍ଞମାନେ କରୋନାର ତୃତୀୟ ତରଙ୍ଗକୁ ଆଶା କରୁଛନ୍ତି | ଏପରି ପରିସ୍ଥିତିରେ, ମାସ୍କ ପ୍ରୟୋଗଠାରୁ ଆରମ୍ଭ କରି ସାମାଜିକ ଦୂରତା ଅନୁସରଣ କରିବା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ପ୍ରତ୍ୟେକ ବ୍ୟକ୍ତି କରୋନା ବିରୁଦ୍ଧରେ ସମସ୍ତ ପ୍ରୟାସ କରୁଛନ୍ତି | କିନ୍ତୁ ଆପଣ ଭାବୁଥିବେ କେବଳ ଏହା କରିବା ଯଥେଷ୍ଟ ନା, କରୋନା ଜୀବାଣୁ ସହିତ ଲ ଲଢ଼ିବା ପାଇଁ ଶରୀର ସୁସ୍ଥ ରହିବା ଅତ୍ୟନ୍ତ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ? ଆମ ଶରୀରର ପ୍ରତିରକ୍ଷା ପ୍ରଣାଳୀ ଶକ୍ତିଶାଳୀ ହେଲେ ଶରୀର ସୁସ୍ଥ ରହିଥାଏ | କାରଣ ପ୍ରତିରକ୍ଷା ପ୍ରଣାଳୀ ଶରୀରକୁ ସଂକ୍ରମଣ ସହିତ ଲଢ଼ିବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରିଥାଏ | ପ୍ରତିରକ୍ଷା ପ୍ରଣାଳୀକୁ ମଜବୁତ କରିବା ପାଇଁ ଏକ ସୁସ୍ଥ ଖାଦ୍ୟ ଜରୁରୀ | ତେବେ ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା କେଉଁ ଜିନିଷକୁ ଖାଦ୍ୟରେ ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ କରାଯାଇପାରିବ ଯାହା ଦ୍ୱାରା ଆପଣ ଶରୀରର ରୋଗ ପ୍ରତିରୋଧକ ଶକ୍ତି ବଢ଼ାଇ ପାରିବେ।

ଆଣ୍ଟି-ଅକ୍ସିଡାଣ୍ଟ ସମୃଦ୍ଧ ଖାଦ୍ୟ :
ବିରି, ପିଆଜ, ରସୁଣ, ଅଦା, ଗାଜର ଏବଂ ଏପରିକି କଖାରୁ ପରି ସୁପରଫୁଡରେ ଆଣ୍ଟିଅକ୍ସିଡାଣ୍ଟ, ଭିଟାମିନ୍ ସି, ବି ଏବଂ ଇ ଭରପୂର ରହିଛି | ଆପଣ ପ୍ରତିଦିନ ଏଥିରୁ ଯେକୌଣସି ଗୋଟିଏକୁ ନିଜ ଖାଦ୍ୟରେ ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ କରିପାରିବେ | ଏହା ପ୍ରତିରକ୍ଷା ପ୍ରଣାଳୀକୁ ମଜବୁତ କରିବ ଏବଂ ସଂକ୍ରମଣ ସହିତ ଲଢ଼ିବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରିବ |

ଭିଟାମିନ୍ ସି ଖାଦ୍ୟ :
ପ୍ରତିରକ୍ଷା ପ୍ରଣାଳୀକୁ ଶକ୍ତିଶାଳୀ ରଖିବାରେ ଭିଟାମିନ୍ ସି ଏକ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ଭୂମିକା ଗ୍ରହଣ କରିଥାଏ | କମଳା, ଆମଲା, ଲେମ୍ବୁ ଇତ୍ୟାଦି ସାଇଟ୍ରସ୍ ଫଳକୁ ଖାଦ୍ୟରେ ଯୋଗ କଲେ ଆପଣ ଆପଣଙ୍କର ରୋଗ ପ୍ରତିରୋଧକ ଶକ୍ତି ବଢ଼ାଇ ପାରିବେ | ଏହା ବ୍ୟତୀତ ମୋରିଙ୍ଗା, ବେସନ ପତ୍ର, ସ୍ପିରୁଲିନା, ନିମ୍, ଗ୍ରୀନ୍ ଟି ମଧ୍ୟ୍ୟ ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ କରିପାରିବେ |

କଦଳୀ
ଆଣ୍ଟି-ଇନ୍‌ଫ୍ଲାମେଟୋରୀ ଗୁଣରେ ଭରପୂର, କଦଳୀରେ କର୍କୁମିନ୍ ନାମକ ଏକ ସକ୍ରିୟ ଯୌଗିକ ରହିଥାଏ, ଯାହା ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ପାଇଁ ଅନେକ ଲାଭଦାୟକ ଅଟେ | ଆପଣଙ୍କ ଖାଦ୍ୟରେ କଦଳୀ ଏବଂ କଳା ଲଙ୍କା ମିଶାନ୍ତୁ | ଆୟୁର୍ବେଦ ଅନୁଯାୟୀ, ରୋଗ ପ୍ରତିରୋଧକ ଶକ୍ତି ବଢ଼ାଇବା ପାଇଁ ଏହା ଏକ ପୁରୁଣା ଏବଂ ପରୀକ୍ଷିତ ରେସିପି ଅଟେ | ଏକ ଗ୍ଲାସ୍ ପାଣିରେ ହଳଦୀ, ଚିନାବାଦାମ, ଲବଙ୍ଗ, ଏରସ, ସାଫ୍ରନ୍ ଇତ୍ୟାଦି ଚା ଭାବରେ ଗ୍ରହଣ କରିପାରିବେ | ଏହା ବ୍ୟତୀତ କଦଳୀ କ୍ଷୀର ରୋଗ ପ୍ରତିରୋଧକ ଶକ୍ତି ବଢ଼ାଇବା ପାଇଁ ପ୍ରଭାବଶାଳୀ ବୋଲି ବିବେଚନା କରାଯାଏ |

ଷ୍ଟାର୍ ଆନିସ୍ :
ଷ୍ଟାର୍ ଆନିସରେ ଶିକିମିକ୍ ଏସିଡ୍ ନାମକ ଏକ ଯୌଗିକ ଥାଏ, ଯାହା ଆଣ୍ଟିଭାଇରାଲ୍ ଔଷଧ ତିଆରିରେ 15 ବର୍ଷରୁ ଅଧିକ ସମୟ ଧରି ବ୍ୟବହୃତ ହୋଇଆସୁଛି | ଏଥିରେ ଅନେକ ଉପକାରୀ ଉପାଦାନ ଥାଏ, ଯାହା ଆଘାତରୁ ଶୀଘ୍ର ଆରୋଗ୍ୟ କରିବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରିଥାଏ | ଥାଇ ଷ୍ଟାଇଲ୍ ସୁପ୍ ଏବଂ କ୍ୟୁରି ତିଆରିରେ ଏହା ବ୍ୟବହାର କରାଯାଇପାରିବ | ଏହା ବ୍ୟତୀତ ପାଣିରେ 2 ଷ୍ଟାର ଆନିସ୍ ମିଶାନ୍ତୁ ଏବଂ ଏହାକୁ ପ୍ରାୟ 15 ମିନିଟ୍ ପାଇଁ ଫୁଟାନ୍ତୁ | ଏହାକୁ ଗରମ ପିଅନ୍ତୁ |

ନଡିଆ ତେଲ:
1-2 ଦିନ ଚାମଚ ଜୈବ ନଡିଆ ତେଲ ସହିତ ଆପଣଙ୍କ ଦିନ ଆରମ୍ଭ କରନ୍ତୁ | ଏହା ପ୍ରଦାହକୁ ହ୍ରାସ କରିବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରେ | ନଡିଆ ତେଲରେ ଆଣ୍ଟିଭାଇରାଲ୍ ଗୁଣ ରହିଛି ଯାହା ବିଭିନ୍ନ ଜୀବାଣୁ ଏବଂ ଭାଇରାଲ୍ ସଂକ୍ରମଣ ସହିତ ଲଢ଼ିବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରିଥାଏ |

ଫେଣ୍ଟେଡ୍ ଖାଦ୍ୟ :
କେବଳ ଏକ ଚାମଚ ଫେଣ୍ଟେଡ୍ ଖାଦ୍ୟ ଆପଣଙ୍କ ଅନ୍ତଃସ୍ଥଳୀରେ ଭଲ ବ୍ୟାକ୍ଟେରିଆର ବୃଦ୍ଧିକୁ ଉତ୍ସାହିତ କରେ | ଏହା ଶରୀରର ରୋଗ ପ୍ରତିରୋଧକ ଶକ୍ତି ବଢ଼ାଇଥାଏ | ଆପଣ ନିଜ ଖାଦ୍ୟରେ ସାଉରେକ୍ରାଟ୍, ମିସୋ, କେଫିର, କଦଳୀ, କିଚି, ଘରେ ତିଆରି କାଞ୍ଜି ପାଣି ପରି ଫେଣ୍ଟେଡ୍ ଖାଦ୍ୟ ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ କରିପାରିବେ |

ଲିକୋରାଇସ୍ :
ମୁଲେଥୀର ଅନେକ ଆଣ୍ଟି-ଭାଇରାଲ୍, ଆଣ୍ଟି-ମାଇକ୍ରୋବାୟଲ୍ ଏବଂ ଆଣ୍ଟି-ଇନ୍‌ଫ୍ଲାମେଟୋରୀ ଗୁଣ ରହିଛି | ଅନେକ ଭାଇରାଲ୍ ରୋଗକୁ ଭଲ କରିବାରେ ଏହା ପ୍ରଭାବଶାଳୀ ବୋଲି ବିବେଚନା କରାଯାଏ | ବିଶେଷଜ୍ଞଙ୍କ ଅନୁଯାୟୀ, ଥଣ୍ଡା ଏବଂ ସ୍ୱାଇନ୍ ଫ୍ଲୁରେ ଏହି ଚା ’ଗ୍ରହଣ କରାଯାଇପାରେ।

ପେପ୍ରିକା :
ସାଇଟ୍ରସ୍ ଫଳ ତୁଳନାରେ ରେଡ୍ କ୍ୟାପ୍ସିକମ୍ ରେ ଭିଟାମିନ୍ ସି ତିନି ଗୁଣ ଅଧିକ | ବିଟା-କାରୋଟିନ୍ ଏଥିରେ ପ୍ରଚୁର ପରିମାଣରେ ମିଳିଥାଏ, ଯାହା ରୋଗ ପ୍ରତିରୋଧକ ଶକ୍ତି ବଢ଼ାଇବା ସହିତ ଆଖିକୁ ସୁସ୍ଥ ରଖେ |

ଚାପକୁ ଦୂରରେ ରଖନ୍ତୁ :
ଚାପ ଶରୀରରେ ଏପରି ଏକ ହରମୋନ୍ ଉତ୍ପାଦନ କରିଥାଏ, ଯାହା ଆମ ପ୍ରତିରକ୍ଷା ପ୍ରଣାଳୀକୁ ଗଭୀର ଭାବରେ ପ୍ରଭାବିତ କରିଥାଏ | ତେଣୁ ରୋଗ ପ୍ରତିରୋଧକ ଶକ୍ତି ବଢ଼ାଇବା ପାଇଁ ଚାପଠାରୁ ଦୂରରେ ରହିବା ଅତ୍ୟନ୍ତ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ | ନିୟମିତ ବ୍ୟାୟାମ, ଯୋଗ, ଧ୍ୟାନ ଇତ୍ୟାଦି କରନ୍ତୁ | ଏହା କରିବା ଦ୍ୱାରା ମନ ଶାନ୍ତ ରହେ ଏବଂ ଚାପମୁକ୍ତ ରୁହେ |

ଯଥେଷ୍ଟ ନିଦ :
କାର୍ଯ୍ୟଭାର ବୃଦ୍ଧି ହେତୁ ଲୋକମାନେ ପ୍ରାୟତଃ ଅଧିକ କ୍ୟାଫିନଯୁକ୍ତ ପାନୀୟ ଖାଇଥା’ନ୍ତି | ଏହା କରିବା ଦ୍ୱାରା ଶୋଇବା ସମସ୍ୟା ଆରମ୍ଭ ହୁଏ, ଯାହା ଚାପ ସୃଷ୍ଟି କରିଥାଏ | ଏହା ରୋଗ ପ୍ରତିରୋଧକ ଶକ୍ତି ଦୁର୍ବଳ କରିଥାଏ | ତେଣୁ ରୋଗ ପ୍ରତିରୋଧକ ଶକ୍ତି ବଢ଼ାଇବା ପାଇଁ ପର୍ଯ୍ୟାପ୍ତ ନିଦ୍ରା ହେବା ଆବଶ୍ୟକ |

ADVERTISEMENT
ADVERTISEMENT
%d bloggers like this: