NK NEWS ODISHA

News Agency Odisha, Odisha latest news, Trending news Odisha, Breaking News Odisha,Odia latest News,latest odisha news,odia news headlines,odisha news,news odisha,breaking news odisha,latest odia news,news headlines,odisha current news,odisha orissa,odisha tv latest,bhubaneswar news,odisha latest news,odisha latest,odisha covid updates,odisha lockdown,lockdown news,odisha poltics,odishatv,ama odisha,kanak news bulletin,naveen patnaik,odisha,jobs,

ଭାରତ ଏଭଳି ଉପଗ୍ରହ ଉତକ୍ଷେପଣ କରିବ, ଯାହାର ଆଖିରୁ ଶତ୍ରୁ ଲୁଚି ପାରିବ ନାହିଁ କିମ୍ବା ବିପର୍ଯ୍ୟୟ ମଧ୍ୟ କରିପାରିବ ନାହିଁ |

Spread the love

ଭାରତ ଏଭଳି ଉପଗ୍ରହ ଉତକ୍ଷେପଣ କରିବ, ଯାହାର ଆଖିରୁ ଶତ୍ରୁ ଲୁଚି ପାରିବ ନାହିଁ କିମ୍ବା ବିପର୍ଯ୍ୟୟ ମଧ୍ୟ କରିପାରିବ ନାହିଁ |

ADVERTISEMENT

ଭାରତୀୟ ମହାକାଶ ଗବେଷଣା ସଂଗଠନ (ISRO) ଚଳିତ ବର୍ଷର ତୃତୀୟ ତ୍ରୟ ମାସିକରେ ଏଭଳି ଉପଗ୍ରହ ଉତକ୍ଷେପଣ କରିବାକୁ ଯାଉଛି, ଯାହା ଦେଶର ଭୂମି ବିକାଶ ଏବଂ ବିପର୍ଯ୍ୟୟ ପରିଚାଳନା ପାଇଁ ସହାୟକ ହେବ। ଏହି ଉପଗ୍ରହ ସୀମା ସୁରକ୍ଷା ପାଇଁ ଉପଯୋଗୀ ହେବ | ଏହା ହେଉଛି ଏକ ଆର୍ଥ ଅବଜରଭେସନ୍ ସାଟେଲାଇଟ୍ ଯାହା କେବଳ ଭାରତର ସ୍ଥଳ ଏବଂ ଏହାର ସୀମା ଉପରେ ନଜର ରଖିବ | ଏହି ଜିଓ-ଇମେଜିଙ୍ଗ ଉପଗ୍ରହର ନାମ ହେଉଛି EOS-3 / GISAT-1 (ପୃଥିବୀ ପର୍ଯ୍ୟବେକ୍ଷଣ ସାଟେଲାଇଟ୍ -3 / ଜିଓସିଙ୍କ୍ରୋନସ୍ ସାଟେଲାଇଟ୍ ଲଞ୍ଚ ଯାନ F10) |

ରାଜ୍ୟସଭାରେ ଏକ ପ୍ରଶ୍ନର ଉତ୍ତରରେ ବିଜ୍ଞାନ ଏବଂ ବୈଷୟିକ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟର ରାଜ୍ୟ ମନ୍ତ୍ରୀ ଡକ୍ଟର ଜିତେନ୍ଦ୍ର ସିଂ କହିଛନ୍ତି ଯେ 2021 ର ତୃତୀୟ ତ୍ରୟ ମାସିକରେ ଏହି ଉପଗ୍ରହ ଉତକ୍ଷେପଣ କରାଯିବ। ଡକ୍ଟର ଜିତେନ୍ଦ୍ର ସିଂ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଏହା ପ୍ରାକୃତିକ ବିପର୍ଯ୍ୟୟ ଏବଂ ପାଣିପାଗ ସମ୍ବନ୍ଧୀୟ ପ୍ରକୃତ ସମୟ ସୂଚନା ଦେବ। ସେମାନେ ସମଗ୍ର ଦେଶରେ ଦିନକୁ 4 ରୁ 5 ଥର ଫଟୋ ଉଠାଇବାକୁ ସକ୍ଷମ ଅଟନ୍ତି | ଏହା ବ୍ୟତୀତ ଏହି ଉପଗ୍ରହ ଜଳ ଉତ୍ସ, ଫସଲ, ଜଙ୍ଗଲରେ ପରିବର୍ତ୍ତନ ଇତ୍ୟାଦି ବିଷୟରେ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ସୂଚନା ଦେବ | ଅବଶ୍ୟ, ISRO ଉତ୍ସଗୁଡିକୁ ଉଦ୍ଧୃତ କରି ଏହି ଉପଗ୍ରହର ଉତକ୍ଷେପଣ ଅଗଷ୍ଟ 12 କିମ୍ବା ପ୍ରାୟ ହୋଇପାରେ |

ଆନ୍ଧ୍ରପ୍ରଦେଶର ଶ୍ରୀହାରିକୋଟା ଦ୍ୱୀପରେ ଅବସ୍ଥିତ ସତୀଶ ଧାୱନ ସ୍ପେସ୍ ସେଣ୍ଟରରୁ EOS-3 / GISAT-1 ଲଞ୍ଚ କରାଯିବ | GSLV-MK2 ରକେଟ୍ ଉତକ୍ଷେପଣ ପାଇଁ ବ୍ୟବହୃତ ହେବ | ଏହି ରକେଟ୍ EOS-3 / GISAT-1 ଉପଗ୍ରହକୁ ଜିଓଷ୍ଟେସନାରୀ କକ୍ଷପଥରେ ରଖାଯିବ | ଯେଉଁଠାରେ ଏହା 36 ହଜାର କିଲୋମିଟର ଉଚ୍ଚତାରେ ପୃଥିବୀ ଚାରିପଟେ ଘୂରି ବୁଲିବ | ପାଣିପାଗ କିମ୍ବା ବୈଷୟିକ ପ୍ରତିବନ୍ଧକ ଯୋଗୁଁ ଲଞ୍ଚକୁ ମଧ୍ୟ ସ୍ଥଗିତ ରଖାଯାଇପାରେ |

Representive image

ପ୍ରଥମ ଥର ପାଇଁ GSLV-MK2 ରକେଟରୁ ଓଜିଭ୍ ଆକୃତିର ପେଲୋଡ୍ ମେଳା (OPLF) ଉପଗ୍ରହ ଉତକ୍ଷେପଣ କରାଯିବ | ତାହା ହେଉଛି, EOS-3 / GISAT-1 ଉପଗ୍ରହ OPLF ବର୍ଗରେ ଆସେ | ଏହାର ଅର୍ଥ ହେଉଛି ଉପଗ୍ରହ 4 ମିଟର ବ୍ୟାସାର୍ଦ୍ଧ ଆର୍ଚ ପରି ଦେଖାଯିବ | ଯଦି ISRO ଉତ୍ସଗୁଡିକ ବିଶ୍ୱାସ କରାଯାଏ, ଏହା ଏକ ସ୍ୱଦେଶୀ କ୍ରାୟୋଜେନିକ୍ ଇଞ୍ଜିନ ସହିତ ସଜ୍ଜିତ ରକେଟର ଅଷ୍ଟମ ବିମାନ ହେବ | ଯେତେବେଳେ GSLV ରକେଟର 14 ତମ ବିମାନ | (ଫଟୋ: ISRO)

EOS-3 / GISAT-1 ଉପଗ୍ରହ ଉତକ୍ଷେପଣର 19 ମିନିଟ୍ ମଧ୍ୟରେ ଏହାର ନିର୍ଦ୍ଦିଷ୍ଟ କକ୍ଷପଥରେ ରଖାଯିବ | ଏହି ଉପଗ୍ରହ ବିଷୟରେ ବିଶେଷ କଥା ହେଉଛି ଏହାର କ୍ୟାମେରା | ଏହି ଉପଗ୍ରହରେ ତିନୋଟି କ୍ୟାମେରା ଅଛି | ପ୍ରଥମ ମଲ୍ଟି ସ୍ପେକ୍ଟ୍ରାଲ୍ ଦୃଶ୍ୟମାନ ଏବଂ ନିକଟ ଇନଫ୍ରାଡ୍ (6 ବ୍ୟାଣ୍ଡ), ଦ୍ୱିତୀୟ ହାଇପର-ସ୍ପେକ୍ଟ୍ରାଲ୍ ଦୃଶ୍ୟମାନ ଏବଂ ନିକଟ ଇନଫ୍ରାଡ୍ (158 ବ୍ୟାଣ୍ଡ) ଏବଂ ତୃତୀୟ ହାଇପର-ସ୍ପେକ୍ଟ୍ରାଲ୍ ସର୍ଟ ତରଙ୍ଗ-ଇନଫ୍ରାଡ୍ (256 ବ୍ୟାଣ୍ଡ) | ପ୍ରଥମ କ୍ୟାମେରାର ରେଜୋଲୁସନ 42 ମିଟର, ଦ୍ୱିତୀୟଟିର 318 ମିଟର ଏବଂ ତୃତୀୟଟିର 191 ମିଟର | ଅର୍ଥାତ୍ ଏହି କ୍ୟାମେରାରେ ଏହି ଆକୃତିର ବସ୍ତୁ ସହଜରେ କଏଦ ହେବ |

ଦୃଶ୍ୟମାନ କ୍ୟାମେରା ଅର୍ଥ ହେଉଛି ଦିନ-କର୍ଣ୍ଣ କ୍ୟାମେରା ଯାହା ସାଧାରଣ ଚିତ୍ର ଉଠାଇବ | ଏହା ବ୍ୟତୀତ ଏହାର ଇନଫ୍ରାଡ୍ କ୍ୟାମେରା ମଧ୍ୟ ଅଛି | କିଏ ରାତିରେ ଫଟୋ ଉଠାଇବ | ତାହା ହେଉଛି, ଯଦି ଭାରତ ସୀମାରେ କୌଣସି କାର୍ଯ୍ୟକଳାପ ଥାଏ, ତେବେ EOS-3 / GISAT-1 ଉପଗ୍ରହ କ୍ୟାମେରା ଆଖିରୁ ରକ୍ଷା ପାଇବ ନାହିଁ | ଏହା ଯେକୌଣସି ପାଗରେ ଚିତ୍ର ଉତ୍ତୋଳନ କରିବାରେ ସକ୍ଷମ |

ଏହା ବ୍ୟତୀତ, ଏହି ଉପଗ୍ରହ, ବିପର୍ଯ୍ୟୟ ପରିଚାଳନା ସହାୟତାରେ, କୌଣସି ଆକସ୍ମିକ ଘଟଣା ଉପରେ ନଜର ରଖାଯାଇପାରିବ | ଏହା ସହିତ କୃଷି, ଜଙ୍ଗଲ, ମିନେରାଲୋଜି, ବିପର୍ଯ୍ୟୟ ସୂଚନା, ମେଘ ଗୁଣ, ବରଫ ଏବଂ ଗ୍ଲେସିୟର ସମେତ ସମୁଦ୍ର ଉପରେ ନଜର ରଖିବା ମଧ୍ୟ ଏହି ଉପଗ୍ରହର କାର୍ଯ୍ୟ |

1979 ପରଠାରୁ 37 ଟି ପୃଥିବୀ ପର୍ଯ୍ୟବେକ୍ଷଣ ଉପଗ୍ରହ ଉତକ୍ଷେପଣ କରାଯାଇଛି। ଲଞ୍ଚ ସମୟରେ ଏଥି ମଧ୍ୟରୁ ଦୁଇଟି ବିଫଳ ହୋଇଥିଲା | ISRO ଏହା ପୂର୍ବରୁ ମାର୍ଚ୍ଚ 5 ରେ ଲଞ୍ଚ କରିବାର ଥିଲା କିନ୍ତୁ କିଛି ବ technical ଷୟିକ କାରଣରୁ ଏହାକୁ ସ୍ଥଗିତ ରଖାଯାଇଥିଲା | ତା’ପରେ ଖବର ଆସିଲା ଯେ ଏହି ଉପଗ୍ରହ 28 ମାର୍ଚ୍ଚରେ ଉତକ୍ଷେପଣ କରାଯାଇପାରିବ କିନ୍ତୁ ଏହାକୁ ପୁନର୍ବାର 16 ଏପ୍ରିଲକୁ ଘୁଞ୍ଚାଇ ଦିଆଯାଇଛି। କିନ୍ତୁ ସେତେବେଳେ ମଧ୍ୟ ଲଞ୍ଚ ହୋଇପାରିଲା ନାହିଁ |

Representive image

2268 କିଲୋଗ୍ରାମ ଓଜନ ବିଶିଷ୍ଟ EOS-3 / GISAT-1 ଉପଗ୍ରହ ଆଜି ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଭାରତର ସବୁଠାରୁ ଭାରୀ ପୃଥିବୀ ପର୍ଯ୍ୟବେକ୍ଷଣ ଉପଗ୍ରହ ହେବ | ଏହାପୂର୍ବରୁ ଭାରତ 600 ରୁ 800 କିଲୋଗ୍ରାମ ଉପଗ୍ରହ ଉତକ୍ଷେପଣ କରିଥିଲା। ଏହି ଉପଗ୍ରହଗୁଡ଼ିକ 90 ମିନିଟରେ ଥରେ 600 କିଲୋମିଟର ଉଚ୍ଚତାରେ ପୋଲରୁ ପୋଲ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ପୃଥିବୀ ଚାରିପଟେ ଘୂରି ବୁଲୁଥିଲେ |

EOS-3 / GISAT-1 ଉପଗ୍ରହ ପରେ, ISRO ଦ୍ୱିତୀୟ ଜିଓ-ଇମେଜରୀ ଉପଗ୍ରହ EOS-2 ମଧ୍ୟ ଉତକ୍ଷେପଣ କରିବ, କିନ୍ତୁ ଏହାର ତାରିଖ ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ସ୍ଥିର ହୋଇନାହିଁ | ଏହିଭାରତ ଏଭଳି ଉପଗ୍ରହ ଉତକ୍ଷେପଣ କରିବ, ଯାହାର ଆଖିରୁ ଶତ୍ରୁ ଲୁଚି ପାରିବ ନାହିଁ କିମ୍ବା ବିପର୍ଯ୍ୟୟ ମଧ୍ୟ କରିପାରିବ ନାହିଁ | ଉପଗ୍ରହ ଦେଶର ସୁରକ୍ଷା ପାଇଁ ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ଉପକରଣ ସହିତ ସଜ୍ଜିତ ହେବ | ଯେଉଁଥିରେ ଥର୍ମାଲ୍ ଇମେଜିଙ୍ଗ୍ କ୍ୟାମେରା ମଧ୍ୟ ଉଲ୍ଲେଖ କରାଯାଇଛି |

ଯଦି ଏହି କ୍ୟାମେରା ଏହି ଉପଗ୍ରହରେ ସ୍ଥାପିତ ହୋଇଛି, ତେବେ ରାତିର ଅନ୍ଧକାରରେ, ଉତ୍ତାପ ଅନୁପାତ ସହିତ ଆକଳନଗୁଡିକ ଚିହ୍ନଟ କରି, ଦୃଶ୍ୟମାନ ଚିତ୍ର ପଶୁ କିମ୍ବା ମାନବ କି ନୁହେଁ ସୂଚନା ମିଳିପାରିବ | ଏହାଦ୍ୱାରା ଦେଶର ସୀମା ଅଧିକ ସୁରକ୍ଷିତ ହେବ। ଏଥି ସହିତ ଏହା ଦେଶର ଆଭ୍ୟନ୍ତରୀଣ ସୁରକ୍ଷା ପାଇଁ ମଧ୍ୟ ଲାଭଦାୟକ ହେବ।

ISRO ର ନିର୍ଭରଯୋଗ୍ୟ ସୂତ୍ର ଅନୁଯାୟୀ, ସତୀଶ ଧାୱନ ସ୍ପେସ୍ ସେଣ୍ଟରର ଲଞ୍ଚ ପ୍ୟାଡ୍ -2 ରୁ EOS-3 / GISAT-1 ଉପଗ୍ରହର ଉତକ୍ଷେପଣ କରାଯିବ | ଏହି ଉପଗ୍ରହର ପ୍ରବୃତ୍ତି 19.4 ଡିଗ୍ରୀ ହେବ ଯାହାଦ୍ୱାରା ସମଗ୍ର ଦେଶ ଉପରେ ନଜର ରଖାଯିବ |

ADVERTISEMENT
ADVERTISEMENT
%d bloggers like this: