NK NEWS ODISHA

News Agency Odisha, Odisha latest news, Trending news Odisha, Breaking News Odisha,Odia latest News,latest odisha news,odia news headlines,odisha news,news odisha,breaking news odisha,latest odia news,news headlines,odisha current news,odisha orissa,odisha tv latest,bhubaneswar news,odisha latest news,odisha latest,odisha covid updates,odisha lockdown,lockdown news,odisha poltics,odishatv,ama odisha,kanak news bulletin,naveen patnaik,odisha,jobs,

ଶ୍ରମିକମାନଙ୍କ ପାଇଁ ଲଞ୍ଚ ହେଲା ଇ-ଶ୍ରମ ପୋର୍ଟାଲ, 38କୋଟି ଅସଂଗଠିତ ଶ୍ରମିକ ହେବେ ପଞ୍ଜିକୃତ |

Spread the love
ADVERTISEMENT

ଶ୍ରମିକମାନଙ୍କ ପାଇଁ ଲଞ୍ଚ ହେଲା ଇ-ଶ୍ରମ ପୋର୍ଟାଲ, 38କୋଟି ଅସଂଗଠିତ ଶ୍ରମିକ ହେବେ ପଞ୍ଜିକୃତ |

ସଂଗଠିତ କ୍ଷେତ୍ର କର୍ମଚାରୀଙ୍କ ଡାଟାବେସ୍ ବଜାୟ ରଖିବା ଲକ୍ଷ୍ୟରେ ସରକାର 26 ଅଗଷ୍ଟ ଅର୍ଥାତ୍ ଆଜି ଇ-ଶ୍ରମ ପୋର୍ଟାଲ୍ ଲଞ୍ଚ କରିଛନ୍ତି । କେନ୍ଦ୍ର ଶ୍ରମ ଓ ନିଯୁକ୍ତି ମନ୍ତ୍ରୀ ଭୁପେନ୍ଦ୍ର ଯାଦବ ଇ-ଶ୍ରମ ପୋର୍ଟାଲର ଲୋଗୋ ଲଞ୍ଚ କରିଛନ୍ତି। ମନ୍ତ୍ରୀ କହିଛନ୍ତି ଯେ 26 ଅଗଷ୍ଟରେ ଏହି ପୋର୍ଟାଲ ଉନ୍ମୋଚିତ ହୋଇଛି ଏବଂ ଇ-ଶ୍ରମ ପୋର୍ଟାଲରେ ପଞ୍ଜୀକରଣ ଚାହୁଁଥିବା ଶ୍ରମିକଙ୍କ ପ୍ରଶ୍ନର ଉତ୍ତର ଦେବା ପାଇଁ ସେହି ଦିନ ଏକ ଜାତୀୟ ଟୋଲ୍ ଫ୍ରି ନମ୍ବର 14434 ମଧ୍ୟ ଉନ୍ମୋଚିତ ହୋଇଛି ।

ଇ-ଶ୍ରାମ ପୋର୍ଟାଲର ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ବୈଶିଷ୍ଟ୍ୟଗୁଡିକ କଣ ? :
ପୋର୍ଟାଲ ଉନ୍ମୋଚନ ପରେ ଅସଂଗଠିତ କ୍ଷେତ୍ରର କର୍ମଚାରୀମାନେ ସେହି ଦିନ ପଞ୍ଜୀକରଣ ଆରମ୍ଭ କରିପାରିବେ। ଶ୍ରମିକ ନିଜର ଆଧାର କାର୍ଡ ନମ୍ବର ଏବଂ ବ୍ୟାଙ୍କ ଆକାଉଣ୍ଟ ବିବରଣୀ ବ୍ୟବହାର କରି ପଞ୍ଜୀକୃତ କରିପାରିବେ, ଏହା ବ୍ୟତୀତ ଜନ୍ମ ତାରିଖ, ମୋବାଇଲ୍ ନମ୍ବର, ସହର ଏବଂ ସାମାଜିକ ବର୍ଗ ଭଳି ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ଆବଶ୍ୟକୀୟ ବିବରଣୀ ପୂରଣ କରିବା ଆବଶ୍ୟକତା ନାହିଁ | ଶ୍ରମିକମାନଙ୍କୁ ଏକ ଇ-ଶ୍ରମ କାର୍ଡ ପ୍ରଦାନ କରାଯିବ ଯାହାର ଏକ ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର 12 ଅଙ୍କ ବିଶିଷ୍ଟ ନମ୍ବର ରହିବ |

26 ଅଗଷ୍ଟ 2021 ରେ ଆରମ୍ଭ ହେବାକୁ ଥିବା e-SHRAM ପୋର୍ଟାଲ୍, ବିଭିନ୍ନ ସାମାଜିକ ସୁରକ୍ଷା ଯୋଜନା ସହିତ ସେମାନଙ୍କୁ ଯୋଡିବା ପାଇଁ ଜାତିର ସମସ୍ତ ଅସଂଗଠିତ ଶ୍ରମିକଙ୍କୁ ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ କରିବ | ଇ-ଶ୍ରମ ପୋର୍ଟାଲର ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟ ହେଉଛି ସରକାରଙ୍କ ସାମାଜିକ ସୁରକ୍ଷା ଯୋଜନାଗୁଡ଼ିକୁ ଏକୀଭୂତ କରିବା।

ଇ-ଶ୍ରମ ପୋର୍ଟାଲ ମାଧ୍ୟମରେ ସରକାର ନିର୍ମାଣ ଶ୍ରମିକ, ପ୍ରବାସୀ ଶ୍ରମିକ, ରାସ୍ତାଘାଟ ବିକ୍ରେତା ଏବଂ ଘରୋଇ ଶ୍ରମିକଙ୍କ ସମେତ 38 କୋଟି ଅସଂଗଠିତ ଶ୍ରମିକଙ୍କୁ ପଞ୍ଜିକରଣ କରିବାକୁ ଲକ୍ଷ୍ୟ ରଖିଛନ୍ତି।

ADVERTISEMENT
ADVERTISEMENT
%d bloggers like this: