ଡ୍ରୋନ୍ ବିପ୍ଳବ: ‘ଆକାଶରୁ ମେଡିସିନ୍’ ପ୍ରକଳ୍ପ ଆରମ୍ଭ କଲେ କେନ୍ଦ୍ର ମନ୍ତ୍ରୀ | - NK NEWS ODISHA

NK NEWS ODISHA

News Agency Odisha, Odisha latest news, Trending news Odisha, Breaking News Odisha,Odia latest News,latest odisha news,odia news headlines,odisha news,news odisha,breaking news odisha,latest odia news,news headlines,odisha current news,odisha orissa,odisha tv latest,bhubaneswar news,odisha latest news,odisha latest,odisha covid updates,odisha lockdown,lockdown news,odisha poltics,odishatv,ama odisha,kanak news bulletin,naveen patnaik,odisha,jobs,

ଡ୍ରୋନ୍ ବିପ୍ଳବ: ‘ଆକାଶରୁ ମେଡିସିନ୍’ ପ୍ରକଳ୍ପ ଆରମ୍ଭ କଲେ କେନ୍ଦ୍ର ମନ୍ତ୍ରୀ |

Spread the love
ADVERTISEMENT
ADVERTISEMENT

ଡ୍ରୋନ୍ ବିପ୍ଳବ: ‘ଆକାଶରୁ ମେଡିସିନ୍’ ପ୍ରକଳ୍ପ ଆରମ୍ଭ କଲେ କେନ୍ଦ୍ର ମନ୍ତ୍ରୀ |

ହାଇଦ୍ରାବାଦ: 11/09/2021(ବ୍ୟୁରୋ): ଭାରତରେ ପ୍ରଥମ ପ୍ରକଳ୍ପ ‘ଆକାଶରୁ ମେଡିସିନ୍’ ଶନିବାର ଏଠାରେ ବେସାମରିକ ବିମାନ ଚଳାଚଳ ମନ୍ତ୍ରୀ ଜ୍ୟୋତିରାଦିତ୍ୟ ସିନ୍ଧିଆଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ଆରମ୍ଭ କରାଯାଇଥିଲା।

ଡ୍ରୋନ୍ ବ୍ୟବହାର କରି ଦୂର ସ୍ଥାନକୁ ଟିକା ଏବଂ ଅତ୍ୟାବଶ୍ୟକ ସାମଗ୍ରୀ ପରିବହନ କରିବା ଏହି ପ୍ରକଳ୍ପର ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟ | ସିନ୍ଧିଆ ଆଶା କରିଥିଲେ ଯେ ତେଲେଙ୍ଗାନା ସରକାରଙ୍କ ଏହି ପଦକ୍ଷେପ ଭାରତରେ ଡ୍ରୋନ୍ ବିପ୍ଳବ ପାଇଁ ଆରମ୍ଭ ହେବ।

ADVERTISEMENT

ଏୟାର ଟ୍ୟାକ୍ସି ଏବଂ ଆକାଶ ଟ୍ୟାକ୍ସି ଦେଶର ଭବିଷ୍ୟତ ବୋଲି କହି କେନ୍ଦ୍ର ମନ୍ତ୍ରୀ ଆଶା ପ୍ରକଟ କରିଛନ୍ତି ଯେ 2030 ସୁଦ୍ଧା ଭାରତ ବିଶ୍ୱର ‘ଡ୍ରୋନ୍ ରାଜଧାନୀ’ ହେବ।

ଏହି ପ୍ରକଳ୍ପ ଭାରତର ପ୍ରଥମ ସଂଗଠିତ ବିୟୁଣ୍ଡ ଭିଜୁଆଲ୍ ଲାଇନ୍ ଅଫ୍ ସାଇଟ୍ (BVLOS) ପରୀକ୍ଷଣର ଏକ ଅଂଶ ଅଟେ ଯେଉଁଥିରେ ଏକାଧିକ ଡ୍ରୋନ୍ କନ୍ସୋର୍ଟିୟମ୍ ଅଂଶଗ୍ରହଣ କରି ଦୀର୍ଘ ଦୂରଗାମୀ ଡ୍ରୋନ୍ ଭିତ୍ତିକ ଚିକିତ୍ସା ବିତରଣର ବ୍ୟବହାର-ମାମଲା ପ୍ରତିଷ୍ଠା କରିଥିଲେ।

ବିଶ୍ୱ ଅର୍ଥନୈତିକ ଫୋରମ୍ ଏବଂ NITI ଆୟୋଗ ଏବଂ ଆପୋଲୋ ହସ୍ପିଟାଲର ହେଲ୍ଥ ନେଟ୍ ଗ୍ଲୋବାଲ୍ ସହଭାଗିତାରେ ITE & C ବିଭାଗର ରାଜ୍ୟ ସରକାରଙ୍କ ଉଦୀୟମାନ ଟେକ୍ନୋଲୋଜି ୱିଙ୍ଗ୍ ଦ୍ୱାରା ଏହି ଉଚ୍ଚାଭିଳାଷୀ ପଦକ୍ଷେପ ନିଆଯାଇଛି।

ବିମାନ ବନ୍ଦର ଏବଂ ହେଲିପୋର୍ଟ, ବେସାମରିକ ବିମାନ ଚଳାଚଳ କ୍ଷେତ୍ର ପାଇଁ ନୀତି ଏବଂ ସଂସ୍କାର ସହ ଜଡିତ 16 ଟି ସମସ୍ୟାର ମୁକାବିଲା ପାଇଁ ସିନ୍ଧିଆ 100 ଦିନିଆ ଯୋଜନା ଘୋଷଣା କରିଛନ୍ତି।

ADVERTISEMENT
ADVERTISEMENT
ADVERTISEMENT
ADVERTISEMENT
ADVERTISEMENT
%d bloggers like this: