NK NEWS ODISHA

News Agency Odisha, Odisha latest news, Trending news Odisha, Breaking News Odisha,Odia latest News,latest odisha news,odia news headlines,odisha news,news odisha,breaking news odisha,latest odia news,news headlines,odisha current news,odisha orissa,odisha tv latest,bhubaneswar news,odisha latest news,odisha latest,odisha covid updates,odisha lockdown,lockdown news,odisha poltics,odishatv,ama odisha,kanak news bulletin,naveen patnaik,odisha,jobs,

ଆପଣଙ୍କର ରାତିରେ ଖରାପ ସ୍ୱପ୍ନ ଦେଖୁଛନ୍ତି କି? ଜାଣନ୍ତୁ ଏହାର କାରଣ ଓ ନିରାକରଣ

Spread the love
ADVERTISEMENT

ଆପଣଙ୍କର ରାତିରେ ଖରାପ ସ୍ୱପ୍ନ ଦେଖୁଛନ୍ତି କି? ଜାଣନ୍ତୁ ଏହାର କାରଣ ଓ ନିରାକରଣ

ପ୍ରତ୍ୟେକ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କର କିଛି ସମୟରେ ସ୍ୱପ୍ନ ଥାଏ | ଯଦି ସ୍ୱପ୍ନଗୁଡିକ ଭଲ, ତେବେ ମନୋବଳ ଭଲ ରହିଥାଏ, ଯେତେବେଳେ ଖରାପ କିମ୍ବା ଭୟାନକ ସ୍ୱପ୍ନ ବିଚଳିତ କରେ | ଏହିପରି ସ୍ୱପ୍ନଗୁଡିକ ପ୍ରାୟତଃ ସ୍ମରଣ କରାଯାଏ ଏବଂ ଦିନଟି ଖରାପ ହୋଇଯାଏ | ବେଳେବେଳେ ଏହି ସ୍ୱପ୍ନ ଯୋଗୁଁ ଶୋଇବା ମଧ୍ୟ ଭାଙ୍ଗିଯାଏ | ସ୍ୱପ୍ନ କାହିଁକି ଆସେ ତାହା ମଧ୍ୟ ବୈଜ୍ଞାନିକମାନେ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ରୂପେ ଜାଣିପାରି ନାହାଁନ୍ତି। ତଥାପି, କେତେକ କାରଣ ଭୟାନକ ସ୍ୱପ୍ନ ପଛରେ ଦାୟୀ ବୋଲି ବିବେଚନା କରାଯାଏ |

ଚାପ କିମ୍ବା ମାନସିକ ଚାପ

ବେଳେବେଳେ ଦୈନନ୍ଦିନ ଚାପ କିମ୍ବା ମାନସିକ ଚାପ ଦୁଃସ୍ୱପ୍ନର କାରଣ ହୋଇଥାଏ | ବିଦ୍ୟାଳୟ କିମ୍ବା କାର୍ଯ୍ୟ ବିଷୟରେ ଅଧିକ ଚିନ୍ତା କରିବା ଏହିପରି ସ୍ୱପ୍ନକୁ ନେଇପାରେ | ଜୀବନର ଯେକୌଣସି ବଡ଼ ପରିବର୍ତ୍ତନ ଯେପରିକି କାହାର ଦେହାନ୍ତ ହେବା କିମ୍ବା ତାଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ଭୟାନକ ସ୍ୱପ୍ନକୁ ନେଇପାରେ |

ଚକିତ ହୋଇ

ବେଳେବେଳେ ମାନସିକ ଆଘାତ କିମ୍ବା ଚକିତ ଯୋଗୁଁ ଖରାପ ସ୍ୱପ୍ନ ମଧ୍ୟ ଆରମ୍ଭ ହୁଏ | ଯେକୌଣସି ପ୍ରକାରର ଶାରୀରିକ ନିର୍ଯାତନା ପରି, ଯୌନ ଶୋଷଣ କିମ୍ବା ଦୁର୍ଘଟଣା ମସ୍ତିଷ୍କ ଉପରେ ବହୁତ ପ୍ରଭାବ ପକାଇଥାଏ ଏବଂ ଶୋଇବା ସମୟରେ ଆମେ ଏହାକୁ ଭୟଭୀତ ସ୍ୱପ୍ନ ଆକାରରେ ମନେ ରଖିଥାଉ | କିଛି ଲୋକ ଆଘାତଜନିତ ଚାପ ବ୍ୟାଧି (PTSD) ରେ ପୀଡିତ | ଏପରି ଲୋକଙ୍କ ପାଇଁ ଖରାପ କିମ୍ବା ଭୟାନକ ସ୍ୱପ୍ନ ଦେଖିବା ସାଧାରଣ କଥା |

ମାନସିକ ସ୍ଥିତି

ଯେକୌଣସି ପ୍ରକାରର ମାନସିକ ରୋଗ ଯେପରିକି ଦ୍ୱିପାକ୍ଷିକ ବ୍ୟାଧି, ଉଦାସୀନତା, ବାରମ୍ବାର ଚାପ, ଏବଂ ସ୍କିଜୋଫ୍ରେନିଆ ଭଳି ରୋଗ ହେବା ଦୁଃସ୍ୱପ୍ନ ହେବାର ସମ୍ଭାବନା ବଢ଼ାଇଥାଏ | ଅନେକ ଚାପ ହ୍ରାସ କୌଶଳ ବିଷୟରେ ଡାକ୍ତର ଆପଣଙ୍କୁ କହିପାରିବେ | ଏହା ଦୁଃସ୍ୱପ୍ନକୁ ହ୍ରାସ କରିଥାଏ |

କେତେକ ଔଷଧ ସେବନ

କିଛି ଔଷଧ ଖାଇବା ମଧ୍ୟ ଦୁଃସ୍ୱପ୍ନର କାରଣ ହୋଇଥାଏ | ଯେପରିକି ଆଣ୍ଟିଡେପ୍ରେସାଣ୍ଟ, ଆଣ୍ଟିମାଇକ୍ରୋବାୟାଲ୍, ବିଟା-ବ୍ଲକର୍, ରକ୍ତଚାପର ଔଷଧ, ପାର୍କିନ୍ସନ୍ ରୋଗ ପାଇଁ ଔଷଧ ଏବଂ ଧୂମପାନ ବନ୍ଦ କରିବା ପାଇଁ ଔଷଧ | ଯଦି ଆପଣ ଭାବୁଛନ୍ତି ଯେ ଔଷଧ ଆପଣଙ୍କୁ ଦୁଃସ୍ୱପ୍ନ ସୃଷ୍ଟି କରୁଛି, ତେବେ ଏହା ବିଷୟରେ ଡାକ୍ତରଙ୍କ ସହ କଥା ହୁଅନ୍ତୁ | ପ୍ରତିଦିନ ନିଆଯାଇଥିବା କିଛି ଔଷଧକୁ ହଠାତ୍ ବନ୍ଦ କରିବାର ପ୍ରଭାବ ମସ୍ତିଷ୍କ ଉପରେ ମଧ୍ୟ ପ୍ରଭାବ ପକାଇଥାଏ, ଯେଉଁ କାରଣରୁ ଦୁଃସ୍ୱପ୍ନ ଦେଖାଯାଏ |

ଭଲ ନିଦ ନହେବା

ଭଲ କିମ୍ବା ପୂର୍ଣ୍ଣ ନିଦ ନହେବା ହେତୁ ଖରାପ ସ୍ୱପ୍ନ ମଧ୍ୟ ଦେଖାଯାଏ | ସାଧାରଣତଃ କାର୍ଯ୍ୟସୂଚୀରେ ପରିବର୍ତ୍ତନ ହେତୁ ଏହା ଘଟେ | ଉଦାହରଣ ସ୍ୱରୂପ, ଯଦି ଆପଣ ଅଭ୍ୟସ୍ତ ନଥିବା ସମୟରେ ଶୋଇଥାଅ କିମ୍ବା ଜାଗ୍ରତ ହୁଅ, ତେବେ ଭଲ ନିଦ ହୁଏ ନାହିଁ ଏବଂ କିଛି ଅଜ୍ଞାତ ଅବସ୍ଥାରେ ତୁମର ସ୍ୱପ୍ନ ଦେଖିବ |

ଶୋଇବା ପୂର୍ବରୁ ଖାଇବା

ଶୋଇବା ପୂର୍ବରୁ ଖାଦ୍ୟ ଖାଇବା ଦ୍ୱାରା ମେଟାବୋଲିଜିମ୍ ବଢ଼ିଥାଏ ଏବଂ ଏହି କାରଣରୁ ମସ୍ତିଷ୍କ ଅଧିକ ସକ୍ରିୟ ହୋଇଯାଏ | ଯଦି ଆପଣଙ୍କର ଅଧିକ ଖରାପ କିମ୍ବା ଭୟାନକ ସ୍ୱପ୍ନ ଅଛି, ତେବେ ଖାଇବା ଏବଂ ଶୋଇବା ମଧ୍ୟରେ ବ୍ୟବଧାନ ବଢ଼ାନ୍ତୁ |

ନିଦ୍ରା ଆପ୍ନିଆ

ଯେଉଁମାନଙ୍କର ନିଦ୍ରା ଆପ୍ନିଆ ସମସ୍ୟା ଥାଏ, ସେମାନେ ଅଧିକ ଦୁଃସ୍ୱପ୍ନ ଦେଖନ୍ତି | କିଛି ଅନୁସନ୍ଧାନ ଅନୁଯାୟୀ, ନିଦ୍ରା ଆପ୍ନିଆ ଦ୍ୱାରା ହେଉଥିବା ଚାପ ଯୋଗୁଁ ଦୁଃସ୍ୱପ୍ନ ଦେଖାଯାଏ | CPAP ଥେରାପି ଏହିପରି ସ୍ୱପ୍ନକୁ ହ୍ରାସ କରିପାରେ |

ଭୟଙ୍କର ବହି କିମ୍ବା ଚଳଚ୍ଚିତ୍ର

ବେଳେବେଳେ କିଛି ଭୟାନକ ବହି ପଢିବା କିମ୍ବା ଏପରି ଚଳଚ୍ଚିତ୍ର ଦେଖିବା ମଧ୍ୟ ଭୟଭୀତ ସ୍ୱପ୍ନକୁ ନେଇଥାଏ | ବିଶେଷକରି ଯଦି ଆପଣ ଶୋଇବା ପୂର୍ବରୁ ଏହାକୁ ଦେଖନ୍ତି କିମ୍ବା ପଢ଼ନ୍ତି, ତେବେ ମସ୍ତିଷ୍କ ଉପରେ ଏହାର ପ୍ରଭାବ ଅଧିକ | କେତେକ ଭିଡିଓ ଗେମ୍ ଏବଂ ଟିଭି ଶୋ ମଧ୍ୟ ମସ୍ତିଷ୍କ ଉପରେ ସମାନ ପ୍ରଭାବ ପକାଇଥାଏ | ଶୋଇବା ପୂର୍ବରୁ ଏହି ପ୍ରକାର କାର୍ଯ୍ୟକଳାପରୁ ଦୂରେଇ ରୁହନ୍ତୁ |

କ ‘ଣ କରିବେ

କିଛି ବିଶେଷ ପଦ୍ଧତି ଗ୍ରହଣ କରି, ଆପଣ ଏହି ଖରାପ ସ୍ୱପ୍ନକୁ ଏଡାଇ ପାରିବେ | ଉଦାହରଣ ସ୍ୱରୂପ, ପ୍ରତିଦିନ ଏକ ସମୟରେ ଶୋଇବା ଏବଂ ଉଠିବା ଅଭ୍ୟାସ କରନ୍ତୁ | ମଦ୍ୟପାନ, କଫିନ୍ ଏବଂ ସିଗାରେଟ୍ ଠାରୁ ଦୂରରେ ରୁହନ୍ତୁ | ହାଲୁକା ବ୍ୟାୟାମ ସହିତ ଦିନ ଆରମ୍ଭ କରନ୍ତୁ | ଶୋଇବା ପୂର୍ବରୁ ଟିଭି ଶୋ, ଚଳଚ୍ଚିତ୍ର ଦେଖିବା କିମ୍ବା ଭିଡିଓ ଗେମ୍ ଖେଳିବା ବନ୍ଦ କରନ୍ତୁ | ଯଦି ଏସବୁ କରିବା ପରେ ମଧ୍ୟ ତୁମର ବାରମ୍ବାର ସ୍ୱପ୍ନ ଦେଖାଯାଏ, ତେବେ ତୁମେ ଡାକ୍ତରଙ୍କ ସହିତ ଯୋଗାଯୋଗ କରିବା ଉଚିତ୍ |

ADVERTISEMENT
ADVERTISEMENT
%d bloggers like this: