ମଧୁମେହ ସଚେତନତା ମାସ 2021: ଏହି 8 ଲକ୍ଷଣକୁ କରନ୍ତୁ ନାହିଁ ଅଣଦେଖା | - NK NEWS ODISHA

NK NEWS ODISHA

News Agency Odisha, Odisha latest news, Trending news Odisha, Breaking News Odisha,Odia latest News,latest odisha news,odia news headlines,odisha news,news odisha,breaking news odisha,latest odia news,news headlines,odisha current news,odisha orissa,odisha tv latest,bhubaneswar news,odisha latest news,odisha latest,odisha covid updates,odisha lockdown,lockdown news,odisha poltics,odishatv,ama odisha,kanak news bulletin,naveen patnaik,odisha,jobs,

ମଧୁମେହ ସଚେତନତା ମାସ 2021: ଏହି 8 ଲକ୍ଷଣକୁ କରନ୍ତୁ ନାହିଁ ଅଣଦେଖା |

Diabetes Awareness Month 2021: Don't ignore these 8 symptoms.
Spread the love
ADVERTISEMENT
ADVERTISEMENT
ADVERTISEMENT

ମଧୁମେହ ସଚେତନତା ମାସ 2021: ଏହି 8 ଲକ୍ଷଣକୁ କରନ୍ତୁ ନାହିଁ ଅଣଦେଖା |

ହାଇଲାଇଟ :
ମଧୁମେହ ବ୍ୟକ୍ତିର ହୃଦୟ, ରକ୍ତବାହୀ, ଆଖି, କିଡନୀ ଏବଂ ସ୍ନାୟୁ ପ୍ରଣାଳୀକୁ ଅଧିକ କ୍ଷତି ପହଞ୍ଚାଏ | ଏହାର ସବୁଠାରୁ ଶିକାର ହେଉଛିନ୍ତି ପୁରୁଷ | ଯଦି ଉଚ୍ଚ ରକ୍ତରେ ଶର୍କରା ସ୍ତର ନିୟନ୍ତ୍ରଣ ହୋଇନଥାଏ, ତେବେ ଏହି ରୋଗ ଜଣେ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କୁ ମୃତ୍ୟୁ ଦ୍ୱାରକୁ ନେଇପାରେ | ଲୋକଙ୍କୁ ଏହି ରୋଗ ବିଷୟରେ ଅବଗତ କରାଇବା ପାଇଁ ନଭେମ୍ବର ମାସ ପ୍ରତିବର୍ଷ ‘ଡାଇବେଟିସ୍ ସଚେତନତା ମାସ’ ଭାବରେ ପାଳନ କରାଯାଏ |

ADVERTISEMENT

ଯଦି ମଧୁମେହ ଅନିୟନ୍ତ୍ରିତ ହୋଇଯାଏ ଏହା ଜଣେ ବ୍ୟକ୍ତିର ସମଗ୍ର ଶରୀରକୁ ଫାଙ୍କା କରିପାରେ | ପୁରୁଷମାନେ ମଧୁମେହର ଏହି ଲକ୍ଷଣଗୁଡ଼ିକୁ କେବେବି ଅଣଦେଖା କରିବା ଉଚିତ୍ ନୁହେଁ |
ମଧୁମେହ ଏତେ ଭୟଙ୍କର ରୋଗ ଯେ ଯଦି ଏହା ଅନିୟନ୍ତ୍ରିତ ହୋଇଯାଏ, ତେବେ ଏହା ବ୍ୟକ୍ତିର ସମଗ୍ର ଶରୀରକୁ ଖରାପ କରିପାରେ | ଏହି ରୋଗର ପ୍ରଭାବ ମାନବ ହୃଦୟ, ରକ୍ତଭଣ୍ଡାର, ଆଖି, କିଡନୀ ଏବଂ ସ୍ନାୟୁ ପ୍ରଣାଳୀ ଉପରେ ଅଧିକ ହୋଇଥାଏ। ଏହାର ସବୁଠାରୁ ଶିକାର ହେଉଛନ୍ତି ପୁରୁଷ | ଯଦି ଉଚ୍ଚ ରକ୍ତରେ ଶର୍କରା ସ୍ତର ନିୟନ୍ତ୍ରଣ ହୋଇନଥାଏ, ତେବେ ଏହି ରୋଗ ଜଣେ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କୁ ମୃତ୍ୟୁ ଦ୍ୱାରକୁ ନେଇପାରେ | ଲୋକଙ୍କୁ ଏହି ରୋଗ ବିଷୟରେ ଅବଗତ କରାଇବା ପାଇଁ ନଭେମ୍ବର ମାସ ପ୍ରତିବର୍ଷ ‘ଡାଇବେଟିସ୍ ସଚେତନତା ମାସ’ ଭାବରେ ପାଳନ କରାଯାଏ | ଏହି ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ ଆପଣଙ୍କୁ ମଧୁମେହର ଲକ୍ଷଣ ବିଷୟରେ କହିବା ଯାହା ପୁରୁଷମାନେ କେବେବି ଅବହେଳା କରିବା ଉଚିତ୍ ନୁହେଁ |

ଇରେକ୍ଟାଇଲ୍ ଡିସଫଙ୍କସନ:
ରକ୍ତରେ ଶର୍କରା ବୃଦ୍ଧି ହେତୁ ସ୍ନାୟୁ ଏବଂ ଧମନୀ ନଷ୍ଟ ହୋଇଯାଏ | ଯେଉଁ କାରଣରୁ ପୁରୁଷମାନଙ୍କଠାରେ ଇରେକ୍ଟାଇଲ୍ ଡିସଫଙ୍କସନ ଆରମ୍ଭ ହୁଏ | ଜର୍ଣ୍ଣାଲ ଅଫ ଇଣ୍ଟରନ୍ୟାସନାଲ ମେଡିକାଲ ରିସର୍ଚ୍ଚରେ ହୋଇଥିବା ଏକ ଅଧ୍ୟୟନରୁ ଜଣାପଡିଛି ଯେ ମେଟାବୋଲିକ୍ ସିଣ୍ଡ୍ରୋମ ଯୋଗୁଁ 89 ପ୍ରତିଶତ ପୁରୁଷ ଇରେକ୍ଟାଇଲ୍ ଡିସଫେଙ୍କସନ୍ ଅନୁଭବ କରନ୍ତି | ଏହା ମଧୁମେହର ପ୍ରାଥମିକ ଲକ୍ଷଣ ହୋଇପାରେ | ଯଦି ଆପଣଙ୍କର ଏପରି କିଛି ସମସ୍ୟା ଅଛି ତେବେ ଡାକ୍ତରଙ୍କ ସହିତ ଯୋଗାଯୋଗ କରନ୍ତୁ |

ବାରମ୍ବାର ପରିସ୍ରା କରିବା:
ବାରମ୍ବାର ପରିସ୍ରା କରିବା ମଧ୍ୟ ମଧୁମେହର ଲକ୍ଷଣ | ଦିନସାରା ଅତି କମରେ 9 ଟି ଚିକିତ୍ସା ଅବସ୍ଥା ହେତୁ ଲୋକଙ୍କୁ ବାଥରୁମକୁ ଯିବାକୁ ପଡିବ | ସାଧାରଣତଃ ଲୋକମାନେ ଏହା ପ୍ରତି ଧ୍ୟାନ ଦିଅନ୍ତି ନାହିଁ କିନ୍ତୁ ଯଦି ଆପଣଙ୍କୁ ପ୍ରତି 2 ଘଣ୍ଟାରେ ବାଥରୁମକୁ ଯିବାକୁ ପଡେ ତେବେ ଆପଣଙ୍କୁ ଧ୍ୟାନ ଦେବା ଆବଶ୍ୟକ | ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ବିଶେଷଜ୍ଞମାନେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ପୁରୁଷମାନଙ୍କଠାରେ ପ୍ରୋଷ୍ଟେଟର ବୃଦ୍ଧି ହେତୁ ଏହି ସମସ୍ୟା ଆସିଥାଏ |

ଖମୀର ସଂକ୍ରମଣ:
ଖମୀର ସଂକ୍ରମଣ ପୁରୁଷମାନଙ୍କଠାରେ ମଧୁମେହ ମଧ୍ୟ ସୃଷ୍ଟି କରିପାରେ | ରକ୍ତରେ ଶର୍କରା ବୃଦ୍ଧି ହେତୁ ଖମୀର ସଂକ୍ରମଣ ହୁଏ | ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ବିଶେଷଜ୍ଞମାନେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ପୁରୁଷମାନଙ୍କରେ ଖମୀର ସଂକ୍ରମଣ ସେମାନଙ୍କ ଲିଙ୍ଗକୁ ପ୍ରଭାବିତ କରିଥାଏ | ଏହାକୁ ସହଜରେ ଚିକିତ୍ସା କରାଯାଇପାରିବ |

କ୍ଳାନ୍ତତା:
ସାଧାରଣତଃ ରାତିରେ ବାରମ୍ବାର ବାଥରୁମ ପରିଦର୍ଶନ ହେତୁ ଶୋଇବା ସଠିକ୍ ଭାବରେ ସମାପ୍ତ ହୁଏ ନାହିଁ | ଏହି କାରଣରୁ ଥକ୍କା ଲାଗେ | ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ବିଶେଷଜ୍ଞମାନେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ରକ୍ତରେ ଶର୍କରା ବୃଦ୍ଧି ହେତୁ ଶରୀରରେ ବହୁତ ଥକ୍କା ଲାଗିଥାଏ । ଅନେକ ରୋଗୀଙ୍କଠାରେ ମଧୁମେହ ରୋଗର ନିରାକରଣର ଅନେକ ଦିନ ପୂର୍ବରୁ ଥକାପଣର ଲକ୍ଷଣ ଦେଖାଯାଏ | ଯଦି ଆପଣ ବାରମ୍ବାର କ୍ଳାନ୍ତ ଅନୁଭବ କରୁଛ, ତେବେ ତୁମର ରକ୍ତରେ ଶର୍କରା ପରୀକ୍ଷା କରନ୍ତୁ |

ଓଜନ ବୃଦ୍ଧି:
ବୟସ ସହିତ ଓଜନ ବୃଦ୍ଧି ସାଧାରଣ କିନ୍ତୁ ତାପରେ ଆପଣ ଏହାକୁ ଧ୍ୟାନ ଦେବା ଆବଶ୍ୟକ କରନ୍ତି | 2016 ରେ କରାଯାଇଥିବା ଏକ ଅନୁସନ୍ଧାନରେ ଏହା ଜଣାପଡିଛି ଯେ ମଧୁମେହ ହେତୁ ପୁରୁଷମାନେ ମହିଳାଙ୍କ ତୁଳନାରେ କମ୍ ଓଜନ ହୋଇଥାନ୍ତି । ତେଣୁ, ଯଦି ଆପଣ ଅନୁଭବ କରୁଛନ୍ତି ଯେ ଆପଣଙ୍କର ଓଜନ ବଢ଼ିବା ଆରମ୍ଭ ହେଉଛି, ତେବେ ଏହା ମଧ୍ୟ ମଧୁମେହର ଲକ୍ଷଣ ହୋଇପାରେ | ଏହା ବ୍ୟତୀତ ଖରାପ ଖାଇବା ଅଭ୍ୟାସ ହେତୁ ଓଜନ ବୃଦ୍ଧି ମଧ୍ୟ ହୋଇଥାଏ | ଫଳରେ ମଧୁମେହ ହେବାର ସମ୍ଭାବନା ବଢ଼ାଇଥାଏ |

ବ୍ୟାୟାମ ସମୟରେ ଛାତି ଯନ୍ତ୍ରଣା:
ପ୍ରି-ଡାଇବେଟିସରେ ଅନେକ ମେଟାବୋଲିକ୍ ସମସ୍ୟା ଅଛି, ସେଥିମଧ୍ୟରୁ ଗୋଟିଏ ହେଉଛି ଉଚ୍ଚ ରକ୍ତଚାପ | ଏହି କାରଣରୁ ଛାତିରେ ଯନ୍ତ୍ରଣା ଏବଂ ଇସକେମିଆର ଆଶଙ୍କା ବଢ଼ିଯାଏ | ବ୍ୟାୟାମ କରିବା ସମୟରେ ଶରୀର ଉପରେ ଅଧିକ ଓଜନ ରଖିବା ଠାରୁ ଦୂରେଇ ରୁହନ୍ତୁ | ଯଦି ଆପଣଙ୍କର ଛାତିରେ ଯନ୍ତ୍ରଣା ହେବାର ସମସ୍ୟା ଥାଏ, ତେବେ ଡାକ୍ତରଙ୍କ ସହିତ ଯୋଗାଯୋଗ କରନ୍ତୁ |

ଶୀଘ୍ର ପତନ :
ପୁରୁଷମାନଙ୍କଠାରେ ମଧୁମେହର ଏକ ପ୍ରମୁଖ ଲକ୍ଷଣ | ଅକାଳ ବହିଷ୍କାର କିମ୍ବା ଇରେକ୍ଟାଇଲ୍ ଡିସଫଙ୍କସନ ଭଳି ସମସ୍ୟା ମେଟାବୋଲିକ୍ ସିଣ୍ଡ୍ରୋମ କାରଣରୁ ଟାଇପ୍-୨ ମଧୁମେହ ହେବାର ଆଶଙ୍କା ବଢ଼ାଇଥାଏ | ୟୁରୋପୀୟ ୟୁରୋଲୋଜି ଅନୁସନ୍ଧାନ ଅନୁଯାୟୀ, ମଧୁମେହ ରୋଗୀଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ 23 ପ୍ରତିଶତ ପୁରୁଷ ଅକାଳରେ ବହିଷ୍କାର ହୋଇଥିବାବେଳେ 5 ପ୍ରତିଶତ ପୁରୁଷ ବିଳମ୍ବରେ ବହିଷ୍କାର ଅନୁଭବ କରିଥିଲେ।

ପାରିବାରିକ ଚିକିତ୍ସା ଇତିହାସ:
ଯଦି ଆପଣଙ୍କ ଘରର କାହାର ମଧୁମେହ ଅଛି, ତେବେ ଆପଣଙ୍କ ମଧୁମେହ ହେବାର ସମ୍ଭାବନା ମଧ୍ୟ ବଢ଼ିଥାଏ | 8000 ଲୋକଙ୍କ ଉପରେ 2013 ମସିହାରେ ହୋଇଥିବା ମଧୁମେହ ଅଧ୍ୟୟନରେ, 26% ଲୋକଙ୍କର ମଧୁମେହ ରୋଗର ପାରିବାରିକ ଇତିହାସ ଥିବା ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଥିଲା। ଯଦି ଏହି ରୋଗ ଆପଣଙ୍କ ପରିବାରରେ ମଧ୍ୟ ଜେନେଟିକ୍ ଚାଲୁଛି, ତେବେ ସମୟ ସମୟରେ ଆପଣଙ୍କ ରକ୍ତରେ ଶର୍କରା ଯାଞ୍ଚ କରନ୍ତୁ |

ADVERTISEMENT
ADVERTISEMENT
ADVERTISEMENT
ADVERTISEMENT
ADVERTISEMENT
ADVERTISEMENT
ADVERTISEMENT
ADVERTISEMENT
ADVERTISEMENT
%d bloggers like this: