ଡେଲଟା ଭାରିଆଣ୍ଟ ମ୍ୟୁଟେସନ ଯୋଗୁଁ ବିପଦପୂର୍ଣ୍ଣ ବିଶ୍ୱ : WHO ମୁଖ୍ୟ - NK NEWS ODISHA

NK NEWS ODISHA

News Agency Odisha, Odisha latest news, Trending news Odisha, Breaking News Odisha,Odia latest News,latest odisha news,odia news headlines,odisha news,news odisha,breaking news odisha,latest odia news,news headlines,odisha current news,odisha orissa,odisha tv latest,bhubaneswar news,odisha latest news,odisha latest,odisha covid updates,odisha lockdown,lockdown news,odisha poltics,odishatv,ama odisha,kanak news bulletin,naveen patnaik,odisha,jobs,

ଡେଲଟା ଭାରିଆଣ୍ଟ ମ୍ୟୁଟେସନ ଯୋଗୁଁ ବିପଦପୂର୍ଣ୍ଣ ବିଶ୍ୱ : WHO ମୁଖ୍ୟ

Spread the love
ADVERTISEMENT
ADVERTISEMENT
ADVERTISEMENT

ଡେଲଟା ଭାରିଆଣ୍ଟ ମ୍ୟୁଟେସନ ଯୋଗୁଁ ବିପଦପୂର୍ଣ୍ଣ ବିଶ୍ୱ : WHO ମୁଖ୍ୟ

Coronavirus ମହାମାରୀର ଏକ ବିପଜ୍ଜନକ ଅବସ୍ଥାରେ ଅଛି, ଯାହା ଡେଲଟା ପରି ଅଧିକ ଟ୍ରାନ୍ସମିସିବଲ୍ ପ୍ରକାର ଦ୍ୱାରା ବିକଶିତ ହୋଇଛି, ଯାହା ବିକଶିତ ହେବା ଏବଂ ପରିବର୍ତ୍ତନ ହେବାରେ ଲାଗିଛି ବୋଲି ବିଶ୍ୱ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ସଂଗଠନ (WHO) ମହାନିର୍ଦ୍ଦେଶକ ଟେଡ୍ରୋସ୍ ଆଡାନୋମ୍ ଗେବ୍ରେଏସସ୍ ଚେତାବନୀ ଦେଇଛନ୍ତି।

ADVERTISEMENT

WHO ମୁଖ୍ୟ ଉଲ୍ଲେଖ କରିଛନ୍ତି ଯେ ଅତିକମରେ 98 ଟି ଦେଶରେ ଡେଲଟା ଭାରିଆଣ୍ଟ ଚିହ୍ନଟ ହୋଇଛି ଏବଂ କମ୍ ଏବଂ ଉଚ୍ଚ ଟୀକାକରଣ କଭରେଜ ଥିବା ଦେଶରେ ଶୀଘ୍ର ବ୍ୟାପିଛି |

ଶୁକ୍ରବାର ଦିନ ଏକ ସାମ୍ବାଦିକ ସମ୍ମିଳନୀରେ ଗେବ୍ରେଏସ୍ ଏହା କହିଛନ୍ତି ବୋଲି ନ୍ୟୁଜ୍ ଏଜେନ୍ସି ପିଟିଆଇ ରିପୋର୍ଟ କରିଛି।

ସେ କହିଛନ୍ତି, “ଡେଲଟା ପରି ଅଧିକ ଟ୍ରାନ୍ସମିସିବଲ୍ ପ୍ରକାର ଦ୍ୱାରା ଜଡିତ, ଯାହା ଶୀଘ୍ର ଅନେକ ଦେଶରେ ପ୍ରାଧାନ୍ୟ ବିସ୍ତାରରେ ପରିଣତ ହେଉଛି, ଆମେ ଏହି ମହାମାରୀର ଏକ ବିପଦପୂର୍ଣ୍ଣ ଅବସ୍ଥାରେ ଅଛୁ।

“କିନ୍ତୁ ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ କୌଣସି ଦେଶ ଜଙ୍ଗଲରୁ ବାହାରି ନାହାଁନ୍ତି। ଡେଲଟା ଭାରିଆଣ୍ଟ ବିପଜ୍ଜନକ ଏବଂ ଏହା ବିକଶିତ ଏବଂ ପରିବର୍ତ୍ତନ ହେବାରେ ଲାଗିଛି, ଯାହାକି ନିରନ୍ତର ମୂଲ୍ୟାଙ୍କନ ଏବଂ ଜନସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ପ୍ରତିକ୍ରିୟାରେ ଯତ୍ନର ସହ ସଂଶୋଧନ ଆବଶ୍ୟକ କରେ ବୋଲି ସେ କହିଛନ୍ତି।

ଗେରେବେସସ୍ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଦେଶଗୁଡିକ ନୂତନ ଅଭିବୃଦ୍ଧି ବିରୁଦ୍ଧରେ ପଛକୁ ଫେରିବା ପାଇଁ ଦୁଇଟି ଉପାୟ ଅଛି।

ଜନସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ଏବଂ ଦୃଢନୀରିକ୍ଷଣ, ରଣନୈତିକ ପରୀକ୍ଷଣ, ପ୍ରାଥମିକ ମାମଲା ଚିହ୍ନଟ, ବିଚ୍ଛିନ୍ନତା ଏବଂ କ୍ଲିନିକାଲ୍ ଯତ୍ନ ଭଳି ଗୁରୁତ୍ବପୂର୍ଣ କାର୍ଯ୍ୟ ଜାରି ରହିଛି ବୋଲି ସେ କହିଛନ୍ତି। “

WHO ମୁଖ୍ୟ ଦର୍ଶାଇଛନ୍ତି ଯେ ବିଶ୍ୱର ସଂରକ୍ଷଣ ଗିଅର, ଅମ୍ଳଜାନ, ପରୀକ୍ଷା, ଚିକିତ୍ସା ଏବଂ ଟିକା ସମାନ ଭାବରେ ବାଣ୍ଟିବା ଆବଶ୍ୟକ | ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଆସନ୍ତା ବର୍ଷ ସୁଦ୍ଧା ପ୍ରତ୍ୟେକ ଦେଶର 70% ଲୋକଙ୍କୁ ଟୀକାକରଣ କରାଯିବା ପାଇଁ ସମଗ୍ର ବିଶ୍ୱରେ ନେତାମାନଙ୍କୁ ମିଳିତ ଭାବେ କାର୍ଯ୍ୟ କରିବାକୁ ସେ ଅନୁରୋଧ କରିଛନ୍ତି।

ମହାମାରୀକୁ ମନ୍ଥର କରିବା, ଜୀବନ ବଞ୍ଚାଇବା, ପ୍ରକୃତ ବିଶ୍ୱ ଅର୍ଥନୈତିକ ପୁନରୁଦ୍ଧାରକୁ ଚଳାଇବା ଏବଂ ବାଟରେ ବିପଜ୍ଜନକ ପ୍ରକାରକୁ ରୋକିବାରେ ଏହା ହେଉଛି ସର୍ବୋତ୍ତମ ଉପାୟ। ଏହି ସେପ୍ଟେମ୍ବର ଶେଷ ସୁଦ୍ଧା, ଆମେ ନେତାମାନଙ୍କୁ ସମସ୍ତ ଦେଶରେ ଅତି କମରେ 10 ପ୍ରତିଶତ ଲୋକଙ୍କୁ ଟୀକାକରଣ କରିବାକୁ ଆହ୍ୱାନ କରୁଛୁ ବୋଲି ସେ କହିଛନ୍ତି।

MRNA ଟିକା ସହିତ ନୂତନ ଉତ୍ପାଦନ ହବ୍ ବିକଶିତ ହେଉଥିବାରୁ WHO ମୁଖ୍ୟ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଖୋଲାଖୋଲି ଭାବରେ ଟେକ୍ନୋଲୋଜି ଏବଂ ନୋ-ହାଉ ଅଂଶୀଦାର କରୁଥିବା କମ୍ପାନୀଗୁଡିକ ଦ୍ୱାରା ଏହା ତ୍ୱରାନ୍ୱିତ ହୋଇପାରିବ |

“ବିଶେଷ ଭାବରେ, ମୁଁ ସେହି କମ୍ପାନୀଗୁଡିକ BioNTech, Pfizer ଏବଂ Moderna କୁ ସେମାନଙ୍କର ଜ୍ଞାନ କିପରି ଅଂଶୀଦାର କରିବାକୁ ଅନୁରୋଧ କରୁଛି ଯାହା ଦ୍ୱାରା ଆମେ ନୂତନ ଉତ୍ପାଦନର ବିକାଶକୁ ତ୍ୱରାନ୍ୱିତ କରିପାରିବା। ଆମେ ଯେତେ ଶୀଘ୍ର ଅଧିକ ଟିକା ନିର୍ମାଣ କରିବା ଏବଂ ବିଶ୍ଵର ଟିକା କ୍ଷମତାକୁ ବୃଦ୍ଧି କରିବା, ସେତେ ଶୀଘ୍ର ମାରାତ୍ମକ ବୃଦ୍ଧି ହ୍ରାସ କରିପାରିବା ବୋଲି ସେ କହିଛନ୍ତି।

ADVERTISEMENT
ADVERTISEMENT
ADVERTISEMENT
ADVERTISEMENT
ADVERTISEMENT
ADVERTISEMENT
ADVERTISEMENT
ADVERTISEMENT
ADVERTISEMENT
%d bloggers like this: