ପ୍ରତିରକ୍ଷା ମନ୍ତ୍ରୀ ରାଜନାଥ ସିଂ ଦ୍ୱାରା ଡିଫେନ୍ସ ଇଣ୍ଡିଆ ଷ୍ଟାର୍ଟଅପ୍ ଚ୍ୟାଲେଞ୍ଜ 5.0 ଲଞ୍ଚ | - NK NEWS ODISHA

NK NEWS ODISHA

News Agency Odisha, Odisha latest news, Trending news Odisha, Breaking News Odisha,Odia latest News,latest odisha news,odia news headlines,odisha news,news odisha,breaking news odisha,latest odia news,news headlines,odisha current news,odisha orissa,odisha tv latest,bhubaneswar news,odisha latest news,odisha latest,odisha covid updates,odisha lockdown,lockdown news,odisha poltics,odishatv,ama odisha,kanak news bulletin,naveen patnaik,odisha,jobs,

ପ୍ରତିରକ୍ଷା ମନ୍ତ୍ରୀ ରାଜନାଥ ସିଂ ଦ୍ୱାରା ଡିଫେନ୍ସ ଇଣ୍ଡିଆ ଷ୍ଟାର୍ଟଅପ୍ ଚ୍ୟାଲେଞ୍ଜ 5.0 ଲଞ୍ଚ |

Spread the love
ADVERTISEMENT
ADVERTISEMENT

ପ୍ରତିରକ୍ଷା ମନ୍ତ୍ରୀ ରାଜନାଥ ସିଂ ଦ୍ୱାରା ଡିଫେନ୍ସ ଇଣ୍ଡିଆ ଷ୍ଟାର୍ଟଅପ୍ ଚ୍ୟାଲେଞ୍ଜ 5.0 ଲଞ୍ଚ |

•DISC 5.0 ହେଉଛି ଏକ ଆତ୍ମନିର୍ଭରଶୀଳ ପ୍ରତିରକ୍ଷା କ୍ଷେତ୍ର ସୃଷ୍ଟି କରିବାକୁ ସରକାରଙ୍କ ସଂକଳ୍ପର ପ୍ରତିଫଳନ |

•ନୂତନତା, ଡିଜାଇନ୍ ଏବଂ ବିକାଶକୁ ନୂତନ ଉଚ୍ଚତାକୁ ନେବା ପାଇଁ ଆହ୍ୱାନ |

ADVERTISEMENT

•ଏକ ଶକ୍ତିଶାଳୀ ସାମରିକ ଏବଂ ‘ଆତ୍ମ ନିର୍ମାଣ ’ ପ୍ରତିରକ୍ଷା ଶିଳ୍ପ ନିର୍ମାଣରେ iDEX ଏକ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ଭୂମିକା ଗ୍ରହଣ କରୁଛି |

•‘ଆତ୍ମ ନିର୍ଭର ଭାରତ ’ ନିର୍ମାଣରେ ଘରୋଇ କ୍ଷେତ୍ରକୁ ସରକାରୀ ସହାୟତା

ପ୍ରତିରକ୍ଷା ମନ୍ତ୍ରୀ ରାଜନାଥ ସିଂ ଅଗଷ୍ଟ 19, 2021 ରେ ଭିଡିଓ କନଫରେନ୍ସିଂ ମାଧ୍ୟମରେ ଇନୋଭେସନ୍ସ ଫର ଡିଫେନ୍ସ ଏକ୍ସଲେନ୍ସ – ଡିଫେନ୍ସ ଇନୋଭେସନ୍ ଅର୍ଗାନାଇଜେସନ୍ (iDEX-DIO) ଅଧୀନରେ ଡିଫେନ୍ସ ଇଣ୍ଡିଆ ଷ୍ଟାର୍ଟଅପ୍ ଚ୍ୟାଲେଞ୍ଜ (DISC) 5.0 ଆରମ୍ଭ କରିଥିଲେ। ପବ୍ଲିକ୍ ସେକ୍ଟର ଅଣ୍ଡରଟେକିଂ (DPSUs) – DISC 5.0 ଅଧୀନରେ ଉନ୍ମୋଚିତ ହୋଇଥିଲା | ଏଗୁଡ଼ିକ ହେଉଛି ପରିସ୍ଥିତି ସଚେତନତା, ଅଗମେଣ୍ଟେଡ୍ ରିଅଲିଟି, ଆର୍ଟିଫିସିଆଲ୍ ଇଣ୍ଟେଲିଜେନ୍ସ, ବିମାନ-ପ୍ରଶିକ୍ଷକ, ଅଣ-ମାରାତ୍ମକ ଉପକରଣ, 5G ନେଟୱାର୍କ, ଅଣ୍ଡର ୱାଟର ଡୋମେନ୍ ସଚେତନତା, ଡ୍ରୋନ୍ SWARMS ଏବଂ ଡାଟା କ୍ୟାପଚରିଂ | ଭବିଷ୍ୟତରେ ସାମରିକ ସୁବିଧା ସୁନିଶ୍ଚିତ କରିବା ପାଇଁ ଡିଜାଇନ୍ ହୋଇଥିବା ସମସ୍ୟା ବିବୃତ୍ତି, ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଯେକଣସି ସଂସ୍କରଣରେ ସର୍ବାଧିକ |

IDEX-DIO ର ପ୍ରୟାସକୁ ପ୍ରଶଂସା କରି ଶ୍ରୀ ରାଜନାଥ ସିଂ ତାଙ୍କ ଠିକଣାରେ DISC 5.0 କୁ ପ୍ରତିରକ୍ଷା କ୍ଷେତ୍ରରେ ସ୍ୱାଧୀନତା ପାଇଁ ଆଉ ଏକ ପଦକ୍ଷେପ ବୋଲି କହିଛନ୍ତି | ଯେହେତୁ ଏହି ଦେଶ ଯେତେବେଳେ ‘ଆଜାଦୀ କା ଅମୃତ ମହୋତ୍ସବ’ ପାଳନ କରୁଛି। DISC 5.0 ହେଉଛି ଏକ ‘ଆତ୍ମ ନିର୍ଭର ’ ପ୍ରତିରକ୍ଷା କ୍ଷେତ୍ର ସୃଷ୍ଟି କରିବାର ସରକାରଙ୍କ ସଂକଳ୍ପର ପ୍ରତିଫଳନ ବୋଲି ଦର୍ଶାଇ ସେ ଆତ୍ମବିଶ୍ୱାସ ପ୍ରକାଶ କରିଛନ୍ତି ଯେ ଏହି ଆହ୍ୱାନ ଏହାର ପୂର୍ବ ସଂସ୍କରଣରୁ ଆଗକୁ ବଢ଼ାଇବ ଏବଂ ନୂତନତା, ଡିଜାଇନ୍ ଏବଂ ବିକାଶକୁ ନୂତନ ଉଚ୍ଚତାକୁ ନେଇଯିବ। ସେ DISC ର ପୂର୍ବ ଚାରିଟି ସଂସ୍କରଣ ଉପରେ ଆଲୋକପାତ କରି କହିଥିଲେ ଯେ 80 ରୁ ଅଧିକ ଷ୍ଟାର୍ଟଅପ୍, ଏମ୍ଏସ୍ଏମ୍ଇ ଏବଂ ବ୍ୟକ୍ତିଗତ ଉଦ୍ଭାବକମାନେ 40 ରୁ ଅଧିକ ବୈଷୟିକ କ୍ଷେତ୍ରରେ ବିଜେତା ଭାବରେ ଯୋଗ ଦେଇଛନ୍ତି। ସେ ଆହୁରି ମଧ୍ୟ କହିଛନ୍ତି ଯେ DISC 5.0 ରେ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିବା ଆଧୁନିକ ଏବଂ ଭବିଷ୍ୟତୀୟ ସମସ୍ୟା ବିବୃତ୍ତି DISC ରେ ଯୁବ ଉଦ୍ୟୋଗୀ ଏବଂ ଉଦ୍ଭାବକଙ୍କ ଆତ୍ମବିଶ୍ୱାସକୁ ଦର୍ଶାଉଛି |

ବିଶ୍ୱରେ ଦ୍ରୁତ ଗତିରେ ପରିବର୍ତ୍ତନ ହେଉଥିବା ଜିଓ-ରାଜନୈତିକ ଏବଂ ସୁରକ୍ଷା ପରିସ୍ଥିତିକୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି ପ୍ରତିରକ୍ଷା ମନ୍ତ୍ରୀ ଏକ ଶକ୍ତିଶାଳୀ, ଆଧୁନିକ ଏବଂ ସୁସଜ୍ଜିତ ସାମରିକ ତଥା ସମାନ ଭାବରେ ସକ୍ଷମ ତଥା ଆତ୍ମନିର୍ଭରଶୀଳ ପ୍ରତିରକ୍ଷା ଶିଳ୍ପ ସୃଷ୍ଟି କରିବାର ଗୁରୁତ୍ୱକୁ ସୂଚିତ କରିଛନ୍ତି । ଏହି ଦୃଷ୍ଟିକୋଣକୁ ହୃଦୟଙ୍ଗମ କରିବା ପାଇଁ ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଏକ ପ୍ଲାଟଫର୍ମ ପ୍ରଦାନ କରି iDEX ଏକ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ଭୂମିକା ଗ୍ରହଣ କରୁଛି ଯେଉଁଥିରେ ସରକାର, ସେବା, ଥିଙ୍କ ଟ୍ୟାଙ୍କ, ଶିଳ୍ପ, ଷ୍ଟାର୍ଟଅପ୍ ଏବଂ ଉଦ୍ଭାବକମାନେ ମିଳିତ ଭାବରେ ପ୍ରତିରକ୍ଷା ଏବଂ ଏରୋସ୍ପେସ୍ କ୍ଷେତ୍ରଗୁଡିକୁ ପୂର୍ଣ୍ଣ ସମ୍ଭାବନାକୁ ପହଞ୍ଚାଇବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରିପାରିବେ। “ଡିଫେନ୍ସ ଇଣ୍ଡିଆ ଷ୍ଟାର୍ଟଅପ୍ ଚ୍ୟାଲେଞ୍ଜ ଏବଂ ଓପନ୍ ଚ୍ୟାଲେଞ୍ଜ ଆମ ଯୁବକ ଏବଂ ଉଦ୍ୟୋଗୀଙ୍କୁ ଅନେକ ସୁଯୋଗ ପ୍ରଦାନ କରିଥାଏ। ସେମାନେ ଭାରତର ବିଜ୍ଞାନ, ପ୍ରଯୁକ୍ତିବିଦ୍ୟା ଏବଂ ଅନୁସନ୍ଧାନର ସମ୍ଭାବନାକୁ ଆଲୋକିତ କରି ପ୍ରତିରକ୍ଷା ନବସୃଜନ ଏବଂ ସାମର୍ଥ୍ୟକୁ ଏକ ନୂତନ ଦିଗ ଦେଇଛନ୍ତି ବୋଲି ଶ୍ରୀ ରାଜନାଥ ସିଂ କହିଛନ୍ତି। ସେ ଆହୁରି ମଧ୍ୟ କହିଛନ୍ତି ଯେ iDEX4fauji ହେଉଛି ଏକ ସମାନ ପଦକ୍ଷେପ ଯାହା ସେବା କର୍ମଚାରୀଙ୍କୁ ଏହି କ୍ଷେତ୍ରରେ ସେମାନଙ୍କର ପ୍ରତିଭା ପ୍ରଦର୍ଶନ କରିବାକୁ ଏକ ସୁଯୋଗ ଦେଇଥାଏ |

ଆଇଡିଏକ୍ସର ବ୍ୟାପକ ବିଷୟବସ୍ତୁ ଉପରେ ନିଜର ଜ୍ଞାନ ବାଣ୍ଟି ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଦେଶରେ ପ୍ରତିଭା ଏବଂ ଚାହିଦା ମଧ୍ୟରେ ଫାଟକୁ ଦୂର କରିବାରେ ଏହି ପଦକ୍ଷେପ ସଫଳ ହୋଇଛି। “IDEX ଶିଳ୍ପକୁ ନବସୃଜନ, R&D ର ଏକ ଦୃଢ ମୂଳଦୁଆ ପ୍ରଦାନ କରେ | IDEX ପରି ପଦକ୍ଷେପ ଆମର ଯୁବକ, ଏକାଡେମୀ, R&D, ଷ୍ଟାର୍ଟ ଅପ୍ ଏବଂ ସଶସ୍ତ୍ର ବାହିନୀ ମଧ୍ୟରେ ଏକ ଲିଙ୍କ ସୃଷ୍ଟି କରେ ବୋଲି ସେ କହିଛନ୍ତି।

ପ୍ରତିରକ୍ଷା ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ ଦ୍ୱାରା ନବସୃଜନକୁ ପ୍ରୋତ୍ସାହିତ କରିବା ପାଇଁ ଶ୍ରୀ ରାଜନାଥ ସିଂ ତାଲିକାଭୁକ୍ତ କରିଛନ୍ତି ଯେପରିକି ପ୍ରତିରକ୍ଷା ଅଧିଗ୍ରହଣ ପ୍ରକ୍ରିୟା (DAP-2020) ଅନ୍ତର୍ଗତ iDEX କୁ କ୍ରୟ ପନ୍ଥା ଭାବରେ ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ କରିବା; 2021-2022 ଆର୍ଥିକ ବର୍ଷ ପାଇଁ iDEX ମାଧ୍ୟମରେ ଘରୋଇ କ୍ରୟ ପାଇଁ 1000 କୋଟି ଟଙ୍କା ଧାର୍ଯ୍ୟ କରିବା ଏବଂ 300 ରୁ ଅଧିକ ଷ୍ଟାର୍ଟଅପ୍ ଏବଂ ପ୍ରତିରକ୍ଷା ଏବଂ ଏରୋସ୍ପେସ୍ କ୍ଷେତ୍ରରେ ନୂତନତ୍ୱ ବୃଦ୍ଧି ପାଇଁ ଆସନ୍ତା ପାଞ୍ଚ ବର୍ଷ ପାଇଁ 498.8 କୋଟି ଟଙ୍କା ବଜେଟ୍ ଅନୁମୋଦନ କରିବା |

ସେ ଆତ୍ମବିଶ୍ୱାସ ବ୍ୟକ୍ତ କରିଛନ୍ତି ଯେ iDEX ଆସନ୍ତା ପାଞ୍ଚ ବର୍ଷ ମଧ୍ୟରେ ପାଞ୍ଚ ଗୁଣ ଅଧିକ ଷ୍ଟାର୍ଟ ଅପ୍ ସମର୍ଥନ କରିବ କାରଣ ଲକ୍ଷ୍ୟ ହେଉଛି ପ୍ରଗତିକୁ ତ୍ୱରାନ୍ୱିତ କରିବା, ଖର୍ଚ୍ଚ ହ୍ରାସ କରିବା ଏବଂ ଏକ ସମୟ ସୀମା ମଧ୍ୟରେ କ୍ରୟ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ କରିବା। ଏଥିପାଇଁ ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ 5 ଇସ୍ (ଆଇଡେଣ୍ଟିଫିକେସନ୍, ଇନକ୍ୟୁବେଟ୍, ଇନୋଭେଟ୍, ଇଣ୍ଟିଗ୍ରେଟ୍ ଏବଂ ଇଣ୍ଡିଜେନିଜ୍) ର ଧାରଣା ଗ୍ରହଣ କରିବା ଆବଶ୍ୟକ |

ବେସରକାରୀ କ୍ଷେତ୍ର ସହ ସହଭାଗିତା ବୃଦ୍ଧି, ଟେକ୍ନୋଲୋଜି ସ୍ଥାନାନ୍ତର ଏବଂ 200 ରୁ ଅଧିକ ଆଇଟମ୍ ଆମଦାନୀ ଉପରେ ପ୍ରତିବନ୍ଧକ, ଆତ୍ମନିର୍ଭରଶୀଳ ହେବା ସହ ନିଯୁକ୍ତି ସୁଯୋଗ ସୃଷ୍ଟି କରିବା ସହିତ ସରକାର ଗ୍ରହଣ କରିଥିବା ଅନେକ ପଦକ୍ଷେପ ବିଷୟରେ ଶ୍ରୀ ରାଜନାଥ ସିଂ ମଧ୍ୟ ଉଲ୍ଲେଖ କରିଛନ୍ତି। ବିଶ୍-ସ୍ତରୀୟ ଟେକ୍ନୋଲୋଜିର ସ୍ୱଦେଶୀ ବିକାଶ ପାଇଁ ବିଭିନ୍ନ ହିତାଧିକାରୀଙ୍କୁ ପ୍ରଶଂସା କରି ସେ ‘ମେକ୍ ଇନ୍ ଇଣ୍ଡିଆ – ମେକ୍ ଫର୍ ୱାର୍ଲ୍ଡ’ର ଦୃଷ୍ଟିକୁ ଆଗକୁ ନେବା ପାଇଁ ନୂତନ ଜ୍ଞାନକୌଶଳ ଚିହ୍ନଟ ଏବଂ ବିକାଶ କରିବାକୁ ଆହ୍ୱାନ ଦେଇଛନ୍ତି। ବେସରକାରୀ କ୍ଷେତ୍ରକୁ ଆଗକୁ ଆସି ଏକ ଆତ୍ମନିର୍ଭରଶୀଳ ପ୍ରତିରକ୍ଷା କ୍ଷେତ୍ର ଗଠନ ଦିଗରେ ସହଯୋଗ କରିବାକୁ ସେ ଆହ୍ୱାନ ଦେଇଥିଲେ ଏବଂ ସରକାରଙ୍କ ସମସ୍ତ ସମ୍ଭାବ୍ୟ ସମର୍ଥନକୁ ନିଶ୍ଚିତ କରିଥିଲେ।

ତାଙ୍କ ସ୍ୱାଗତ ଭାଷଣରେ ସଚିବ (ପ୍ରତିରକ୍ଷା ଉତ୍ପାଦନ) ରାଜ କୁମାର ଅଭିନବତା ଏବଂ ଆତ୍ମନିର୍ଭରଶୀଳତାକୁ iDEX ର ଦୁଇଟି ଦିଗ ବୋଲି କହିଛନ୍ତି। ସେ କହିଛନ୍ତି ଭାରତରେ ବିଶ୍ୱର ତୃତୀୟ ବୃହତ୍ତମ ଷ୍ଟାର୍ଟଅପ୍ ଇକୋସିଷ୍ଟମ୍ ଅଛି ଏବଂ ଏହି ଷ୍ଟାର୍ଟଅପ୍ କେବଳ ଧନ ସୃଷ୍ଟିକର୍ତ୍ତା ନୁହଁନ୍ତି ବରଂ ରୋଜଗାର ସୃଷ୍ଟିକାରୀ | ସେ ଆହୁରି ମଧ୍ୟ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଆଜି ଯୁଦ୍ଧର ପ୍ରକୃତି ଟେକ୍ନୋଲୋଜି ଦ୍ୱାରା ପରିଚାଳିତ ଏବଂ ଏହି ଷ୍ଟାର୍ଟଅପ୍ ସ୍ୱଦେଶୀ ପ୍ରତିରକ୍ଷା କ୍ଷମତା ବିକାଶ, ଆମଦାନି ହ୍ରାସ ଏବଂ ରପ୍ତାନୀରେ ଉନ୍ନତି ଆଣିବାରେ ଏକ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ଭୂମିକା ଗ୍ରହଣ କରିପାରିବ |
ଡିଏସ୍ସି 5.0 ର ଶୁଭାରମ୍ଭରେ ପ୍ରତିରକ୍ଷା ବିଭାଗର ମୁଖ୍ୟ ଜେନେରାଲ୍ ବିପିନ ରାୱତ, ପ୍ରତିରକ୍ଷା ସଚିବ ଡ. ଅଜୟ କୁମାର ଏବଂ ପ୍ରତିରକ୍ଷା ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟର ଅନ୍ୟ ବରିଷ୍ଠ ଅଧିକାରୀମାନେ ଉପସ୍ଥିତ ଥିଲେ। ନୌସେନା କର୍ମଚାରୀଙ୍କ ମୁଖ୍ୟ ଆଡମିରାଲ କରମବୀର ସିଂ, ଏୟାର ଷ୍ଟାଫ୍ ଏୟାର ମୁଖ୍ୟ ମାର୍ଶଲ ଆର.କେ.ଏସ୍ ଭଦୌରିଆ, ଆର୍ମି ଷ୍ଟାଫ୍ ଜେନେରାଲ୍ ଏମ୍ ନାରାଭାନେ, ଇଣ୍ଟିଗ୍ରେଟେଡ୍ ଡିଫେନ୍ସ ଷ୍ଟାଫ୍ ଷ୍ଟାଫ୍ କମିଟିର ଚେୟାରମ୍ୟାନ୍ ଉପାଧ୍ୟକ୍ଷ ଏ.କେ ଜେନା; ଯୁବ ଉଦ୍ଭାବକ ଏବଂ ଶିଳ୍ପ ପ୍ରତିନିଧୀମାନେ ଏହି କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମରେ ଯୋଗ ଦେଇଥିଲେ |

IDEX-DIO ଦ୍ୱାରା DISC 5.0 ର ଶୁଭାରମ୍ଭ DISC 1.0 ଲଞ୍ଚ ହେବାର ତିନି ବର୍ଷ ପରେ ଆସିଥାଏ | DISC 5.0 ର ଉନ୍ମୋଚନ ହେଉଛି ଭାରତର ପ୍ରତିରକ୍ଷା ପ୍ରଯୁକ୍ତିବିଦ୍ୟା, ଯନ୍ତ୍ରପାତି ଡିଜାଇନ୍ ଏବଂ ଉତ୍ପାଦନ କ୍ଷମତା ବିକାଶ ପାଇଁ ଷ୍ଟାର୍ଟଅପ୍ ଇକୋସିଷ୍ଟମକୁ ବ୍ୟବହାର କରିବା ଦିଗରେ ଏକ ବଡ଼ ଲମ୍ଫ | ଏହା ଅଭିନବ ଧାରଣା ସହିତ ଷ୍ଟାର୍ଟଅପ୍ ମାନଙ୍କୁ ଉତ୍ସାହିତ କରିବ ଏବଂ ଭାରତର ଉଦୀୟମାନ ଉଦ୍ୟୋଗୀମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ସୃଜନଶୀଳ ଚିନ୍ତାଧାରାର ଆଭିମୁଖ୍ୟକୁ ଉତ୍ସାହିତ କରିବ |

ଆଇଡିଏକ୍ସ ପଦକ୍ଷେପ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଶ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦୀଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ଏପ୍ରିଲ 2018 ରେ ଆତ୍ମନିର୍ଭରଶୀଳତା ହାସଲ କରିବା ଏବଂ ପ୍ରତିରକ୍ଷା ଏବଂ ଏରୋସ୍ପେସ୍ କ୍ଷେତ୍ରରେ ନବସୃଜନ ତଥା ପ୍ରଯୁକ୍ତିବିଦ୍ୟା ବିକାଶ ପାଇଁ ଉଦ୍ଦିଷ୍ଟ ଥିଲା।

ADVERTISEMENT
ADVERTISEMENT
ADVERTISEMENT
ADVERTISEMENT
ADVERTISEMENT
29cc3d8cd884c5afa1c0c9b79b62a918.w3000.h600._CR0,0,3000,600_SX1920_
%d bloggers like this: