NK NEWS ODISHA

News Agency Odisha, Odisha latest news, Trending news Odisha, Breaking News Odisha,Odia latest News,latest odisha news,odia news headlines,odisha news,news odisha,breaking news odisha,latest odia news,news headlines,odisha current news,odisha orissa,odisha tv latest,bhubaneswar news,odisha latest news,odisha latest,odisha covid updates,odisha lockdown,lockdown news,odisha poltics,odishatv,ama odisha,kanak news bulletin,naveen patnaik,odisha,jobs,

ମୃତ ବାର୍ହା ସହିତ ବାଇକ୍ ଜବତ୍ : ୨ ଗିରଫ

Spread the love
ADVERTISEMENT

ମୃତ ବାର୍ହା ସହିତ ବାଇକ୍ ଜବତ୍ : ୨ ଗିରଫ

ଦଶପଲ୍ଲା : 03/07/2021(ରିପୋର୍ଟ : ରତ୍ନାକର ହୋତା): – ଦଶପଲ୍ଲା ଗୁରୁବାର ବାର ବିଳମ୍ବିତ୍ ରାତିରେ ଦଶପଲ୍ଲା ବନବିଭାଗ କର୍ମଚାରୀ ମାନେ ଚଢ଼ାଉ କରି ଏକ ବାଇକ ସହିତ ଏକ ମୃତ ବାର୍ହା ଜବତ କରିଛନ୍ତି । ଏହି ଘଟଣାରେ ସମ୍ପୃକ୍ତ ଟାଙ୍ଗିସାହି ଗ୍ରାମର ଭାଗିରଥି ଯାନୀ ଓ ତ୍ରିଲୋଚନ ଯାନୀ କୂ ଗିରଫ କରି କୋର୍ଟ ଚାଲାଣ କରାଯାଇଛି । ସେମାନଙ୍କ ଜାମିନ ଆବେଦନ ଖାରଜ ହୋଇ ଯିବାରୁ ସେମାନଙ୍କୁ ଜେଲ ହାଜତ କୂ ପଠାଇ ଦିଆଯାଇଛି |

ସୂଚନା ଯୋଗ୍ୟ ଯେ ବୁଧବାର ଦିନ କାଠ ଚୋର ମାନଙ୍କୁ ଧରିବା ପାଈଁ ଦଶପଲ୍ଲା ବନାଞ୍ଚଳ ଅଧିନସ୍ଥ ପୋଖରିଗୋଛା ସେକ୍ସନ ବନପାଳ ଶୁଭେନ୍ଦୁ କୁମାର ନାଏକ, ବନରକ୍ଷୀ ସଂଜୟ ମହାପାତ୍ର,ଅଜୟ ସାହୁ ଓ ଫରେଷ୍ଟ ସ୍କ୍ୱାର୍ଡ ମିଳିତ ଭାବେ କୁଆଁରିଆ-ଭୋଗବାଡି ରାସ୍ତାରେ ପେଟ୍ରୋଲିଂ କରୁଥିବା ବେଳେ ଡ଼ାଳିପଦର ଠାରେ ବେ-ଆଇନ ଭାବେ ବାଇକ ରେ ଭାଗିରଥି ଏବଂ ତ୍ରିଲୋଚନ ଏକ ମୃତ ବାର୍ହାକୁ ଜରି ବସ୍ତାରେ ଧରି ଆସୁଥିବା ଦେଖି ତାଙ୍କୁ ଅଟକାଇ ଥିଲେ । ଏ ସମ୍ପର୍କ ରେ ବନବିଭାଗ କର୍ମଚାରିମାନେ ତାଙ୍କୁ କାଗଜପତ୍ର ମାଗିଥିଲେ ମଧ୍ୟ ସେମାନେ ଦେଖାଇ ପାରିନଥିଲେ | ଫଳରେ ବନକର୍ମଚାରୀମାନେ ବାଇକସହ ମୃତ ବାର୍ହାକୁ ଜବତ କରିବା ସହ ଭାଗିରଥି ଓ ତ୍ରିଲୋଚନକୁ ଧରି ଦଶପଲ୍ଲା ସ୍ଥିତ ବନାଞ୍ଚଳ ଅଧିକାରୀଙ୍କ କାର୍ଯାଳୟକୁ ଆଣି ପଚରାଉଚରା କରିଥିଲେ । ପଚରା ଉଚରା ସମୟ ରେ ସେମାନେ ଏହି ବାର୍ହାକୁ ଡ଼ାଳିପଦର ରୁ ଆଣିଥିବା ପ୍ରକାଶ କରିଥିବା ବେଳେ ଆଦିବାସୀ ଲୋକ ହୋଇଥିବାରୁ ତ୍ରିଲୋଚନଙ୍କ ମାଆ ମୃତ୍ୟୁ ସୁଧ କାର୍ଯ୍ୟ ପାଇଁ ଏହି ବାର୍ହା ନେଇ ଯାଉଥିବା ପ୍ରକାଶ କରିଥିଲେ ।
ପରେ ଏହି ଘଟଣା ରେ ବନ ବିଭାଗ ପକ୍ଷରୁ ୨୩/୨୦-୨୧ ରେ ଏକ ମୋକଦ୍ଦମା ରୁଜୁ କରାଯାଇ ମୃତବାର୍ହା କୂ ବ୍ୟବଛେଦ କରି ,ଭାଗିରଥି ଓ ତ୍ରିଲୋଚନକୁ କୋର୍ଟ ଚାଲାଣ କରାଯାଇଛି । ବନ ବିଭାଗ ପକ୍ଷରୁ ଏହି ଘଟଣା ର ଅଧିକ ତଦନ୍ତ ଜାରୀ ରହିଛି । କିନ୍ତୁ ଏଠି ପ୍ରଶ୍ନ ଉଠୁଛି ଯେ , ଦଶପଲ୍ଲା ଅଂଚଳରେ ପ୍ରତିଦିନ ବନ୍ୟପ୍ରାଣୀ କଂ ଅବାଧ ଶିକାର ହେଉଥିଲେ ମଧ୍ୟ ବନବିଭାଗ କିପରି ଓ କାହିଁକି ନିରବଦ୍ରଷ୍ଟା ସାଜିଛି ତାହା ବୁଝି ହେଉନାହିଁ ।

ADVERTISEMENT
ADVERTISEMENT
%d bloggers like this: