ଜୀବନରେ ସୁସ୍ଥ ଓ ଖୁସି ରହିବାପାଇଁ ସକାଳୁ ସକାଳୁ କରନ୍ତୁ ଏହି କାମ ! - NK NEWS ODISHA

NK NEWS ODISHA

News Agency Odisha, Odisha latest news, Trending news Odisha, Breaking News Odisha,Odia latest News,latest odisha news,odia news headlines,odisha news,news odisha,breaking news odisha,latest odia news,news headlines,odisha current news,odisha orissa,odisha tv latest,bhubaneswar news,odisha latest news,odisha latest,odisha covid updates,odisha lockdown,lockdown news,odisha poltics,odishatv,ama odisha,kanak news bulletin,naveen patnaik,odisha,jobs,

ଜୀବନରେ ସୁସ୍ଥ ଓ ଖୁସି ରହିବାପାଇଁ ସକାଳୁ ସକାଳୁ କରନ୍ତୁ ଏହି କାମ !

Spread the love
ADVERTISEMENT
ADVERTISEMENT

ଜୀବନରେ ସୁସ୍ଥ ଓ ଖୁସି ରହିବାପାଇଁ ସକାଳୁ ସକାଳୁ କରନ୍ତୁ ଏହି କାମ !

ବ୍ୟସ୍ତବହୁଳ ଜୀବନଶୈଳୀରେ, ଅଧିକାଂଶ ଲୋକ ସେମାନଙ୍କର ଦୈନନ୍ଦିନ କାର୍ଯ୍ୟ ପ୍ରତି ଧ୍ୟାନ ଦେବାକୁ ଅସମର୍ଥ | ସେ ବାହାରକୁ ଯାଆନ୍ତୁ କିମ୍ବା ଘରୁ କାମ କରନ୍ତୁ, ପ୍ରତ୍ୟେକ ବ୍ୟକ୍ତି କିଛି ଚାପ ଦେଇ ଯାଉଛନ୍ତି | ଆମେ କିପରି ଦିନସାରା କାମ ବିଷୟରେ ଚିନ୍ତା କରି ବିତାଇଥାଉ, ଆମେ ଜାଣିନାହୁଁ | ବିଶେଷକରି ଆମେ ସକାଳରେ କ’ଣ କରିଥାଉ ଏବଂ ଆମେ କିପରି ଆମର ସମୟ ବିତାଇଥାଉ, ଏସବୁ ଆମର ପୂରା ଦିନର ନିତ୍ୟକର୍ମ ଉପରେ ପ୍ରଭାବ ପକାଇଥାଏ | ଆୟୁର୍ବେଦରେ କିଛି ବିଶେଷ ସକାଳର ନିୟମ ଦିଆଯାଇଛି ଯାହା କେବଳ ଜୀବନଶୈଳୀରେ ଉନ୍ନତି ଆଣେ ନାହିଁ ବରଂ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ଉପରେ ଆତ୍ମବିଶ୍ୱାସ, ଶୃଙ୍ଖଳା ଏବଂ ସନ୍ତୁଳନ ଭଳି ଗୁଣ ମଧ୍ୟ ବଢାଇଥାଏ | ଏହି ଗୁଣଗୁଡିକ ହେତୁ, ତୁମର ସଫଳତାର ରାସ୍ତା ମଧ୍ୟ ଖୋଲିବ | ଆସନ୍ତୁ ସେହି ବିଷୟରେ ଜାଣିବା |

ADVERTISEMENT

ପ୍ରାତଃ କାଳରେ ନିଦ୍ରା ତ୍ୟାଗ


ଆୟୁର୍ବେଦରେ ବ୍ରାହ୍ମ ମୁହୂର୍ତ୍ତ ଯଥା ସୂର୍ଯ୍ୟୋଦୟ ହେବାର 2 ଘଣ୍ଟା ପୂର୍ବରୁ ଉଠିବାକୁ ପରାମର୍ଶ ଦିଆଯାଇଛି | ଏହାର କାରଣ ହେଉଛି ଦିନ ଆରମ୍ଭ କରିବା ପୂର୍ବରୁ ଆପଣଙ୍କ ଶରୀରକୁ ସଫା କରିବା ଏବଂ ଧ୍ୟାନ ଦେବା ପାଇଁ ପର୍ଯ୍ୟାପ୍ତ ସମୟ ପାଇପାରିବେ | ଯଦି ତୁମେ ଏତେ ଶୀଘ୍ର ଉଠିବ ନାହିଁ, ତେବେ ଧୀରେ ଧୀରେ ଏହାକୁ ଅଭ୍ୟସ୍ତ କର | ଶୀଘ୍ର ତୁମେ ଏଥିରେ ଅଭ୍ୟସ୍ତ ହୋଇଯିବ |

ନିର୍ମଳ ଜଳରେ ମୁହଁ ଧୋଇବା


ସକାଳୁ ଉଠିବା ପରେ ପ୍ରଥମେ ଆପଣଙ୍କ ମୁହଁକୁ ସଫା ପାଣିରେ ଭଲଭାବେ ଧୋଇବା ଉଚିତ | ବିଶେଷକରି ଆଖିରେ ଜଳ ଛିଞ୍ଚିବା ଆୟୁର୍ବେଦରେ ଏକ ଭଲ ବ୍ୟାୟାମ ଭାବରେ ବିବେଚନା କରାଯାଏ | ମନେରଖନ୍ତୁ ଯେ ଏହି ଜଳ ଅତ୍ୟଧିକ ଥଣ୍ଡା କିମ୍ବା ଗରମ ହେବା ଉଚିତ୍ ନୁହେଁ | ଏହି ଜଳ ନର୍ମାଲ ତାପମାତ୍ରାରେ ରହିବା ଉଚିତ୍ |

ପେଟକୁ ସଫା ରଖିବା


ଆୟୁର୍ବେଦରେ ରାତିରେ ଶୋଇବା ପୂର୍ବରୁ ବାଥରୁମକୁ ଯିବା ଭଲ ବୋଲି ବିବେଚନା କରାଯାଏ | ରାତିରେ ବାଥରୁମକୁ ଯାଇ ସମସ୍ତ ବିଷାକ୍ତ ପଦାର୍ଥ ଶରୀରରୁ ବାହାରିଥାଏ | ଆୟୁର୍ବେଦରେ ସକାଳେ ଥରେ ଏବଂ ରାତିରେ ଥରେ ଶୌଚାଳୟକୁ ଯିବାକୁ ପରାମର୍ଶ ଦିଆଯାଇଛି। ଏହି କାରଣରୁ ଆପଣ ସକାଳେ ହାଲୁକା ଏବଂ ସୁସ୍ଥ ଅନୁଭବ କରୁଥିବାବେଳେ ରାତିରେ ପେଟ ସଫା କରିବା ଦ୍ୱାରା ଭଲ ନିଦ ଦେଇଥାଏ |

ଦାନ୍ତକୁ ସଠିକ୍ ଭାବରେ ସଫା କରିବା


ଆୟୁର୍ବେଦରେ ଦାନ୍ତ ଓ ଦାନ୍ତ ସଫା କରିବାର ବିଶେଷ ଗୁରୁତ୍ୱ ରହିଛି | ସକାଳେ ଉଠିବା ପରେ ଭଲ ଭାବରେ ବ୍ରସ କରନ୍ତୁ | ପାଟିର ପରିଷ୍କାରତା ପ୍ରତି ଅଧିକ ଧ୍ୟାନ ଦିଅନ୍ତୁ କାରଣ ଅନେକ ଜୀବାଣୁ ପାଟିର ମଇଳାରୁ ବଢ଼ନ୍ତି ଯାହା ଅନେକ ରୋଗ ସୃଷ୍ଟି କରେ | ସମୟ ସମୟରେ ବ୍ରସକୁ ପରିବର୍ତ୍ତନ କରାଯିବା ଉଚିତ୍ | ମିଠା ଅପେକ୍ଷା ତିକ୍ତ ଟୁଥପେଷ୍ଟ ସହିତ ବ୍ରସ କରିବା ଭଲ |

ଗାର୍ଗଲିଂ


ଅଧିକାଂଶ ଲୋକ ଯେତେବେଳେ ଗଳା ଯନ୍ତ୍ରଣା ଅନୁଭବ କରନ୍ତି ସେତେବେଳେ ଗାର୍ଗଲ୍ କରନ୍ତି, କିନ୍ତୁ ଆୟୁର୍ବେଦ ଅନୁଯାୟୀ, ଆମର ଦୈନନ୍ଦିନ କାର୍ଯ୍ୟରେ ମଧ୍ୟ ଗାର୍ଗଲ୍ କରିବା ଉଚିତ୍ | ଲୁଣ ପାଣିରେ ଗାର୍ଗଲିଙ୍ଗ୍ କରାଯାଏ ଏବଂ ଲୁଣ ଗୁଣ୍ଡ ସହିତ ନରମ ଟିସୁକୁ ସଫା କରିଥାଏ |

ତେଲ ଦ୍ୱାରା ଶରୀରର ମସାଜ୍


ତେଲ ଲଗାଇବା ଅଭ୍ୟାସକୁ ଏହା ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ କରେ , ଅର୍ଥାତ୍ ଗରମ ତେଲ ସହିତ ମସାଜ୍ କରିବା ଆବଶ୍ୟକ | ଆୟୁର୍ବେଦ ଅନୁଯାୟୀ, ତେଲରୁ ଶରୀର ପାଇଥିବା ମଶ୍ଚରାଇଜର କୌଣସି କ୍ରିମ୍ ଠାରୁ ଅଧିକ ଫଳପ୍ରଦ | ଯଦି ଆପଣଙ୍କର ପ୍ରତିଦିନ ଶରୀର ମସାଜ କରିବାକୁ ସମୟ ନାହିଁ, ତେବେ ନିଶ୍ଚିତ ଭାବରେ ସପ୍ତାହରେ ଅତି କମରେ ତିନି ଦିନ କରନ୍ତୁ | ଗ୍ରୀଷ୍ମ ଦିନରେ ଆପଣ ସପ୍ତାହରେ ଦୁଇଥର ମସାଜ୍ ମଧ୍ୟ କରିପାରିବେ |
ଯଦିଓ ସମଗ୍ର ଶରୀରର ମସାଜ୍ କରିବା ଆବଶ୍ୟକ, କିନ୍ତୁ ଯଦି ଆପଣଙ୍କର ସମୟ କମ୍, ତେବେ ଅନ୍ତତଃ ପକ୍ଷେ ଶରୀରର ପାଞ୍ଚଟି ଅଂଶକୁ ମସାଜ୍ କରନ୍ତୁ | ଏହି ଅଙ୍ଗଗୁଡ଼ିକ ହେଉଛି ନାଭି, ପାଦ, ମୁଣ୍ଡ, କାନ, ହାତ ଏବଂ କାନ୍ଧ | ସ୍ନାନ ପୂର୍ବରୁ ତେଲ ମାଲିସ୍ କରିବା ଉଚିତ୍ | ଏଥିପାଇଁ ଆପଣ ଅଲିଭ୍ ତେଲ, ନଡିଆ ତେଲ, ସୋରିଷ ତେଲ ବ୍ୟବହାର କରିପାରିବେ |

ହାଲୁକା ବ୍ୟାୟାମ


ଆୟୁର୍ବେଦ ଅନୁଯାୟୀ, ହାଲୁକା ବ୍ୟାୟାମ ସହିତ ଦିନ ଆରମ୍ଭ ହେବା ଉଚିତ୍ | ଏହା ଶରୀରରେ ରକ୍ତ ପ୍ରବାହ ଏବଂ ନମନୀୟତା ବୃଦ୍ଧି କରିଥାଏ | ଏଥିପାଇଁ, ଆପଣ ବୁଲିବାକୁ ଯାଇପାରିବେ କିମ୍ବା ଯୋଗ କରିପାରିବେ, କିନ୍ତୁ ମନେରଖନ୍ତୁ ଯେ ଏହା ଅଧିକ ନକରିବା ଉଚିତ | ଅଧିକ ବ୍ୟାୟାମ କରିବା ଦ୍ୱାରା ଆପଣଙ୍କୁ ଅଧିକ କ୍ଳାନ୍ତ ହୋଇପାରେ |

ଖାଦ୍ୟ ପ୍ରତି ଧ୍ୟାନ ଦିଅନ୍ତୁ


କୌଣସି କାରଣରୁ ସକାଳ ଜଳଖିଆ ଛାଡନ୍ତୁ ନାହିଁ | କିନ୍ତୁ ସକାଳେ ଜଳଖିଆ ଅତ୍ୟଧିକ ଭାରୀ କିମ୍ବା ବିଳମ୍ବ ହେବା ଉଚିତ୍ ନୁହେଁ | ଜଳଖିଆ ଖାଇବା ଦ୍ୱାରା ପେଟ ହାଲୁକା ରହିଥାଏ ଏବଂ ହଜମ ପ୍ରକ୍ରିୟା ସଠିକ୍ ଭାବରେ କାମ କରେ | ଫଳ, ପନିପରିବା ରସ, ଦହି ଏବଂ ପୁରା ଶସ୍ୟ ସହିତ ଦିନ ଆରମ୍ଭ କରନ୍ତୁ |

ADVERTISEMENT
ADVERTISEMENT
ADVERTISEMENT
ADVERTISEMENT
ADVERTISEMENT
%d bloggers like this: