ଷ୍ଟ୍ରୋକ ରୋଗରେ କଟକ ଜିଲ୍ଲା ଶୀର୍ଷରେ : ଜାଣନ୍ତୁ କାହିଁକି…? - NK NEWS ODISHA

NK NEWS ODISHA

News Agency Odisha, Odisha latest news, Trending news Odisha, Breaking News Odisha,Odia latest News,latest odisha news,odia news headlines,odisha news,news odisha,breaking news odisha,latest odia news,news headlines,odisha current news,odisha orissa,odisha tv latest,bhubaneswar news,odisha latest news,odisha latest,odisha covid updates,odisha lockdown,lockdown news,odisha poltics,odishatv,ama odisha,kanak news bulletin,naveen patnaik,odisha,jobs,

ଷ୍ଟ୍ରୋକ ରୋଗରେ କଟକ ଜିଲ୍ଲା ଶୀର୍ଷରେ : ଜାଣନ୍ତୁ କାହିଁକି…?

Representive image. Cuttack is at the top of the stroke list,
Spread the love
ADVERTISEMENT
ADVERTISEMENT
ADVERTISEMENT

ଷ୍ଟ୍ରୋକ ରୋଗରେ କଟକ ଜିଲ୍ଲା ଶୀର୍ଷରେ :

ଭୁବନେଶ୍ୱର:13/11/2021(ବ୍ୟୁରୋ): ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ସମ୍ବନ୍ଧୀୟ ଏକ ଖବରରେ ଏକ ସର୍ଭେରୁ ଜଣାପଡିଛି ଯେ ଦେଶରେ ଷ୍ଟ୍ରୋକ୍ ରୋଗରେ କଟକ ଜିଲ୍ଲା ଶୀର୍ଷରେ ରହିଛି। ଇଣ୍ଡିଆନ୍ କାଉନସିଲ୍ ଅଫ୍ ମେଡିକାଲ୍ ରିସର୍ଚ୍ଚ (ଆଇସିଏମ୍ଆର୍) ର ଅଧ୍ୟୟନ ଅନୁଯାୟୀ, କଟକ ଜିଲ୍ଲାର ପ୍ରତ୍ୟେକ ଏକ ଲକ୍ଷ ଜନସଂଖ୍ୟାରେ 187 ଜଣ ବ୍ୟକ୍ତି ପ୍ରତିବର୍ଷ ଷ୍ଟ୍ରୋକରେ ପୀଡିତ। ଆସାମର କାଚର ଜିଲ୍ଲା ଦ୍ୱାରା ପ୍ରତି ଲକ୍ଷ ଜନସଂଖ୍ୟାରେ 96 ଟି ଷ୍ଟ୍ରୋକ୍ ମାମଲା ରହିଥିଲା।

ADVERTISEMENT

ଷ୍ଟ୍ରୋକ୍ ହେବାର 28 ଦିନ ମଧ୍ୟରେ ମୃତ୍ୟୁ ହାରରେ ଉତ୍ତରପ୍ରଦେଶର ବାରାଣାସୀ ବର୍ଷରେ ଗୋଟିଏ ଲକ୍ଷରେ ସର୍ବାଧିକ 46 ଜଣ ମୃତ୍ୟୁବରଣ କରିଥିବା ବେଳେ ଆସାମରେ କାଚର 39.9 ମୃତ୍ୟୁ ଏବଂ କଟକ 31 ଜଣଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ଘଟିଛି।

ଅଧ୍ୟୟନ ‘ଷ୍ଟ୍ରୋକ୍ ଘଟଣା ଏବଂ ମୃତ୍ୟୁହାର:
ଏକ ରିପୋର୍ଟର ଜନସଂଖ୍ୟା’ ନ୍ୟାସନାଲ ସେଣ୍ଟର ଫର ରୋଗ ଇନଫରମେଟିକ୍ସ ଆଣ୍ଡ ରିସର୍ଚ୍ଚ (NCDIR) ଦ୍ୱାରା ICMR ର ବେଙ୍ଗାଲୁରୁ ୟୁନିଟରେ କରାଯାଇଥିଲା। ଏହି ଅଧ୍ୟୟନରେ ବାରାଣାସୀ, କୋଟା, ତିରୁନେଲଭେଲି, କଟକ ଏବଂ କ୍ୟାଚରରେ ପାଞ୍ଚଟି ଜନସଂଖ୍ୟା ଆଧାରିତ ଷ୍ଟ୍ରୋକ୍ ରେଜିଷ୍ଟ୍ରିର ନେଟୱାର୍କରୁ ଜାତୀୟ ଷ୍ଟ୍ରୋକ୍ ରେଜିଷ୍ଟ୍ରି ପ୍ରୋଗ୍ରାମ (NSRP) ଅଧୀନରେ ତଥ୍ୟ ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ |

କଟକସ୍ଥିତ ଏସସିବି ମେଡିକାଲ କଲେଜ ଏବଂ ହସ୍ପିଟାଲ, ଆସାମର କାଚର ସିଲଚର ମେଡିକାଲ କଲେଜ ଏବଂ ହସପିଟାଲ, ତାମିଲନାଡୁର ତିରୁନେଲଭେଲି ମେଡିକାଲ କଲେଜ, ରାଜସ୍ଥାନର କୋଟାସ୍ଥିତ ସରକାରୀ ମେଡିକାଲ କଲେଜ ଏବଂ ବାରାଣାସୀର ବନାରସ ହିନ୍ଦୁ ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟ (ବିଏଚୟୁ) ର ଅଂଶବିଶେଷ ଥିଲା।

ଏହି ରିପୋର୍ଟର ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟ ହେଉଛି ଦେଶର ବିଭିନ୍ନ ଅଞ୍ଚଳରେ ଷ୍ଟ୍ରୋକ୍ ଘଟଣା ଉପରେ ତୁଳନାତ୍ମକ ତଥ୍ୟ ପ୍ରଦାନ କରିବା। ଏହା ଏହି କ୍ଷେତ୍ରରେ ଭାର ଏବଂ ଷ୍ଟ୍ରୋକ୍ ମୃତ୍ୟୁହାରକୁ ବର୍ଣ୍ଣନା କରେ ଯାହା ଦ୍ୱାରା ଷ୍ଟ୍ରୋକ୍ ପ୍ରତିରୋଧ ଯୋଜନା ଏବଂ ଏହାର ନିୟନ୍ତ୍ରଣ ପାଇଁ ମୂଳ ପ୍ରମାଣ ପ୍ରଦାନ କରାଯାଇଥାଏ |

ଏହି ଅଧ୍ୟୟନରେ ଷ୍ଟ୍ରୋକ୍ ରୋଗୀଙ୍କ ସହ ଜଡିତ ତିନୋଟି ପ୍ରମୁଖ ବିପଦ କାରଣ ମଧ୍ୟ ପ୍ରକାଶ ପାଇଛି। କଟକ, ଉଚ୍ଚ ରକ୍ତଚାପ 75% ମାମଲାରେ ବିପଦ କାରଣ ହୋଇଥିବାବେଳେ କୋଟାରେ ଏହା ସର୍ବନିମ୍ନ 40.3% ଥିଲା।ବାରାଣାସୀରେ ଡାଇବେଟିସ୍ ଏକ ବିପଦ ସଙ୍କେତ ଭାବରେ ମିଳିଥିଲା ​​ଯେଉଁଠାରେ ଏହା 35.1% ମାମଲା ସହିତ ଜଡିତ ଥିବାବେଳେ କାଚରରେ ଏହା 15.9% ଥିଲା |

ତୃତୀୟ ମୁଖ୍ୟ କାରଣ ହେଲା ତମାଖୁ | କଟକରେ ସର୍ବାଧିକ 62.4% ଷ୍ଟ୍ରୋକ୍ ରୋଗୀଙ୍କର ତମାଖୁ ଅଭ୍ୟାସ ଏବଂ ତିରୁନେଲଭେଲିରେ ସର୍ବନିମ୍ନ 23.1% ରହିଥିଲେ।

ADVERTISEMENT
ADVERTISEMENT
ADVERTISEMENT
ADVERTISEMENT
ADVERTISEMENT
ADVERTISEMENT
ADVERTISEMENT
ADVERTISEMENT
ADVERTISEMENT
%d bloggers like this: