ଓଡିଶାରେ ବଢ଼ି ବଢ଼ି ଚାଲିଛି ଅପରାଧ : ଗତ ବର୍ଷ ପଞ୍ଜିକୃତ ହୋଇଛି 1.34 ଲକ୍ଷ ମାମଲା | - NK NEWS ODISHA

NK NEWS ODISHA

News Agency Odisha, Odisha latest news, Trending news Odisha, Breaking News Odisha,Odia latest News,latest odisha news,odia news headlines,odisha news,news odisha,breaking news odisha,latest odia news,news headlines,odisha current news,odisha orissa,odisha tv latest,bhubaneswar news,odisha latest news,odisha latest,odisha covid updates,odisha lockdown,lockdown news,odisha poltics,odishatv,ama odisha,kanak news bulletin,naveen patnaik,odisha,jobs,

ଓଡିଶାରେ ବଢ଼ି ବଢ଼ି ଚାଲିଛି ଅପରାଧ : ଗତ ବର୍ଷ ପଞ୍ଜିକୃତ ହୋଇଛି 1.34 ଲକ୍ଷ ମାମଲା |

Representive image
Spread the love
ADVERTISEMENT
ADVERTISEMENT

ଓଡିଶାରେ ବଢ଼ି ବଢ଼ି ଚାଲିଛି ଅପରାଧ : ଗତ ବର୍ଷ ପଞ୍ଜିକୃତ ହୋଇଛି 1.34 ଲକ୍ଷ ମାମଲା |

ଭୁବନେଶ୍ୱର: 06/09/2021(ବ୍ୟୁରୋ ): ଓଡିଶାରେ କ୍ରାଇମ ଗ୍ରାଫ ଦିନକୁ ଦିନ ବୃଦ୍ଧି ପାଉଛି | 2020 ରେ 1.34 ଲକ୍ଷ ମାମଲା ପଞ୍ଜିକୃତ ହୋଇଛି | 2019 ରେ ଥିଲା 1.21 ଲକ୍ଷ ବୋଲି ଆଜି ରାଜ୍ୟ ଗୃହମନ୍ତ୍ରୀ ଦିବ୍ୟ ଶଙ୍କର ମିଶ୍ର ସୂଚନା ଦେଇଛନ୍ତି। ଯଶିପୁର ବିଧାୟକ ଗଣେଶ ରାମ ସିଂ ଖୁଣ୍ଟିଆଙ୍କ ଏକ ପ୍ରଶ୍ନର ଉତ୍ତରରେ ମନ୍ତ୍ରୀ ଏହା କହିଛନ୍ତି | 2019 ରେ 1,21,525 ଅପରାଧିକ ମାମଲା ପଞ୍ଜିକୃତ ହୋଇଥିବାବେଳେ ଗତ ବର୍ଷ ରାଜ୍ୟରେ ମୋଟ 1,34,243 ମାମଲା ରୁଜୁ କରାଯାଇଥିଲା।

ADVERTISEMENT

ମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ଦିଆଯାଇଥିବା ଆକଳନ ଅନୁଯାୟୀ 2019 ରେ ପଞ୍ଜୀକୃତ ହୋଇଥିବା ଅପରାଧିକ ମାମଲାରେ ଦ୍ବିତୀୟରେ ଆସିଛି ଗଞ୍ଜାମ ପୋଲିସ୍ ଜିଲ୍ଲା | ଗତ ବର୍ଷ ସର୍ବାଧିକ 7858 ମାମଲା ରିପୋର୍ଟ କରିଛି ଗଞ୍ଜାମ ପୋଲିସ | ପରେ ଭୁବନେଶ୍ୱର ପୋଲିସ୍ ଜିଲ୍ଲା (7674) ଏବଂ ଅନୁଗୁଳ ପୋଲିସ୍ ଜିଲ୍ଲା (7,024) ରହିଛି। ଗତ ବର୍ଷ ପଞ୍ଜୀକୃତ ହୋଇଥିବା 1186 ମାମଲା ତୁଳନାରେ ବୌଦ ପୋଲିସ ଜିଲ୍ଲା ଚଳିତ ବର୍ଷ ସର୍ବନିମ୍ନ 1,131 ଅପରାଧିକ ମାମଲା ରେକର୍ଡ କରିଛି। ଏହା ବ୍ୟତୀତ କଟକ ପୋଲିସ ଜିଲ୍ଲାରେ 4180 ଅପରାଧିକ ମାମଲା ରୁଜୁ ହୋଇଥିଲା।

ଆହୁରି ମଧ୍ୟ ପଢନ୍ତୁ :

କଂଗ୍ରେସ ବିଧାୟକ ସାନ୍ତୋଷ ସିଂ ସଲୁଜାଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ଉଠାଯାଇଥିବା ଏକ ପ୍ରଶ୍ନର ଉତ୍ତରରେ ମନ୍ତ୍ରୀ ଆହୁରି ବିସ୍ତୃତ ଭାବରେ କହିଛନ୍ତି ଯେ 2019 ରେ 2,950 ବଳାତ୍କାର ମାମଲା ପଞ୍ଜିକୃତ ହୋଇଛି | 2020 ରେ ଏହି ସଂଖ୍ୟା 2984 କୁ ବୃଦ୍ଧି ପାଇଛି। ଜୁନ୍ 2021 ସୁଦ୍ଧା ବିଭିନ୍ନ ପୋଲିସ ଷ୍ଟେସନରେ 1563 ଟି ବଳାତ୍କାର ମାମଲା ପଞ୍ଜିକୃତ ହୋଇଛି। 2019 ରେ, ନାବାଳିକାଙ୍କୁ ବଳାତ୍କାର 1,635 ମାମଲା ପଞ୍ଜିକୃତ ହୋଇଥିଲା | ଗତ ବର୍ଷ ଏହି ସଂଖ୍ୟା 1,646 ବୃଦ୍ଧି ପାଇଥିଲା | ସେ ଆହୁରି ମଧ୍ୟ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଚଳିତ ବର୍ଷ ଜୁନ୍ ସୁଦ୍ଧା 786 ନାବାଳିକା ବଳାତ୍କାର ମାମଲା ପଞ୍ଜିକୃତ ହୋଇଛି। ସେହିଭଳି 2019 ରେ 6,848 ଯୌନ ନିର୍ଯାତନା ମାମଲା ପଞ୍ଜିକୃତ ହୋଇଥିବାବେଳେ ଏହି ସଂଖ୍ୟା 2020 ରେ 7,937 କୁ ବୃଦ୍ଧି ପାଇଛି। ଚଳିତ ବର୍ଷ ଜୁନ୍ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ମୋଟ 4,949 ମାମଲା ସାମ୍ନାକୁ ଆସିଛି।

ଏହା ବ୍ୟତୀତ 2020 ରେ 1,470 ହତ୍ୟା ମାମଲା ପଞ୍ଜିକୃତ ହୋଇଥିଲା ଯାହା 2019 ରେ 1356 ଥିଲା। ଚଳିତ ବର୍ଷ ଜୁନ୍ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ସାରା ଦେଶରେ 782 ହତ୍ୟା ମାମଲା ରୁଜୁ ହୋଇଛି। ଏହା ବ୍ୟତୀତ 2020 ରେ 318 ଯୌତୁକ ମୃତ୍ୟୁ ମାମଲା ପଞ୍ଜିକୃତ ହୋଇଛି । ଜୁନ୍, 2021 ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ 184 ଟି ମାମଲା ରୁଜୁ ହୋଇଛି ବୋଲି ମନ୍ତ୍ରୀ ସୂଚନା ଦେଇଛନ୍ତି।

ପ୍ରଶ୍ନ କାଳ ସମୟରେ ଶାସକ ଦଳର ବିଧାୟକ ସତ୍ୟ ନାରାୟଣ ପ୍ରଧାନ ରାଜ୍ୟରେ ଅବନତି ଘଟୁଥିବା ଆଇନ ଏବଂ ପରିସ୍ଥିତିକୁ ନେଇ ଉଦ୍ବେଗ ପ୍ରକାଶ କରିଥିଲେ।

latest News :

ADVERTISEMENT
ADVERTISEMENT
ADVERTISEMENT
ADVERTISEMENT
ADVERTISEMENT
29cc3d8cd884c5afa1c0c9b79b62a918.w3000.h600._CR0,0,3000,600_SX1920_
%d bloggers like this: