NK NEWS ODISHA

News Agency Odisha, Odisha latest news, Trending news Odisha, Breaking News Odisha,Odia latest News,latest odisha news,odia news headlines,odisha news,news odisha,breaking news odisha,latest odia news,news headlines,odisha current news,odisha orissa,odisha tv latest,bhubaneswar news,odisha latest news,odisha latest,odisha covid updates,odisha lockdown,lockdown news,odisha poltics,odishatv,ama odisha,kanak news bulletin,naveen patnaik,odisha,jobs,

ପିଲାମାନଙ୍କ ପାଇଁ କରୋନା ଟିକା କେବେ ଆସିବ ? ଏହି କମ୍ପାନୀ କରୁଛନ୍ତି ପ୍ରସ୍ତୁତି |

Spread the love
ADVERTISEMENT

ପିଲାମାନଙ୍କ ପାଇଁ କରୋନା ଟିକା କେବେ ଆସିବ ? ଏହି କମ୍ପାନୀ କରୁଛନ୍ତି ପ୍ରସ୍ତୁତି |

କରୋନାଭାଇରସର ଦ୍ୱିତୀୟ ତରଙ୍ଗ ମନ୍ଥର ହେବା ପରେ ବିଦ୍ୟାଳୟଗୁଡ଼ିକ ଖୋଲିବା କଥା ଚର୍ଚ୍ଚା ହେଉଛି | ଅନେକ ରାଜ୍ୟ ବିଦ୍ୟାଳୟ ଖୋଲିବାକୁ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଛନ୍ତି। ପିଲାମାନଙ୍କ ଉପରେ କରୋନା ଟିକା ପରୀକ୍ଷା ଚାଲିଛି ବିଭିନ୍ନ କମ୍ପାନୀ ଏହି ଟିକା ଉପରେ କାମ କରୁଛନ୍ତି, ଅନେକ ରାଜ୍ୟରେ ସ୍କୁଲ ଖୋଲିବାକୁ ପ୍ରସ୍ତୁତ ହେଉଛନ୍ତି | କରୋନାଭାଇରସର ଦ୍ୱିତୀୟ ତରଙ୍ଗ ମନ୍ଥର ହେବା ପରେ ବିଦ୍ୟାଳୟଗୁଡ଼ିକ ଖୋଲିବା କଥା ଚର୍ଚ୍ଚା ହେଉଛି | ଅନେକ ରାଜ୍ୟ ବିଦ୍ୟାଳୟ ଖୋଲିବାକୁ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଛନ୍ତି। ତଥାପି, ତଥାପି ଅନେକ ପିତାମାତା ଅଛନ୍ତି ଯେଉଁମାନେ କରୋନାର ସମ୍ଭାବ୍ୟ ତୃତୀୟ ତରଙ୍ଗକୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି ନିଜ ପିଲାମାନଙ୍କୁ ବିଦ୍ୟାଳୟକୁ ପଠାଇବାକୁ ପ୍ରସ୍ତୁତ ନୁହଁନ୍ତି | ମହାମାରୀରୁ ସେମାନଙ୍କ ପିଲାମାନଙ୍କ ସୁରକ୍ଷା ବିଷୟରେ ଅଭିଭାବକମାନେ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ଆତ୍ମବିଶ୍ୱାସ ରଖିବାରେ ସକ୍ଷମ ନୁହଁନ୍ତି।

ବାସ୍ତବରେ, ଏହା ପଛରେ ଏକ ପ୍ରମୁଖ କାରଣ ହେଉଛି ଦେଶରେ ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଶିଶୁ କରୋନା ଜୀବାଣୁ ପାଇଁ କୌଣସି ଟିକା ନାହିଁ। 18 ବର୍ଷରୁ ଅଧିକ ଲୋକଙ୍କୁ ଟୀକାକରଣ କରାଯାଉଛି, କିନ୍ତୁ ପିଲାମାନଙ୍କ ପାଇଁ ଟିକା ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ବଜାରକୁ ଆସିନାହିଁ। ଏହି କାରଣରୁ ଲୋକମାନେ ଭୟଭୀତ ଅଛନ୍ତି। AIIMS ନିର୍ଦ୍ଦେଶକ ଡକ୍ଟର ରଣଦୀପ ଗୁଲେରିଆ ଏହା ମଧ୍ୟ କହିଛନ୍ତି ଯେ ସେହି ଅଞ୍ଚଳରେ ବିଦ୍ୟାଳୟଗୁଡ଼ିକୁ ବିଚାର କରାଯିବା ଉଚିତ, ଯେଉଁଠାରେ କୋଭିଡଙ୍କ ସକରାତ୍ମକତା ହାର କମ୍।

ଗତ ବର୍ଷ ମାର୍ଚ୍ଚରେ କୋଭିଡ – 19 ର ପ୍ରସାରକୁ ନେଇ ଭାରତରେ ଅଧିକାଂଶ ସ୍କୁଲ ବନ୍ଦ ହୋଇଯାଇଥିଲା। ଡକ୍ଟର ରଣଦୀପ ଗୁଲେରିଆ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଭାରତରେ ଅନେକ ପିଲା ଏହି ଜୀବାଣୁ ସଂସ୍ପର୍ଶରେ ଆସିଛନ୍ତି ଏବଂ ସେମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ଅନେକଙ୍କର ପ୍ରାକୃତିକ ପ୍ରତିରକ୍ଷା ବିକାଶ ହୋଇଛି। ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ସେପ୍ଟେମ୍ବର ମାସ ସୁଦ୍ଧା ପିଲାମାନଙ୍କ ପାଇଁ କରୋନା ଟିକା ଉପଲବ୍ଧ ହେବ। କୋଭାକ୍ସିନ୍ ପିଲାମାନଙ୍କ ଉପରେ କ୍ଲିନିକାଲ୍ ପରୀକ୍ଷଣରୁ ପ୍ରାରମ୍ଭିକ ତଥ୍ୟ ଅତ୍ୟନ୍ତ ଉତ୍ସାହଜନକ | ଏପରି ପରିସ୍ଥିତିରେ, ଆମେ ଆପଣଙ୍କୁ ସେହି ଟିକାଗୁଡ଼ିକ ବିଷୟରେ କହୁଛୁ, ଯାହା ଆଗାମୀ ସମୟରେ ଆସିବାର ସମ୍ଭାବନା ଅଛି |

AIIMS ର ନିର୍ଦ୍ଦେଶକ ଡକ୍ଟର ରଣଦୀପ ଗୁଲେରିଆଙ୍କ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଭାରତ ବାୟୋଟେକ୍ ର କୋଭାକ୍ସିନ୍ ପରୀକ୍ଷା ପିଲାମାନଙ୍କ ଉପରେ ଚାଲିଛି ଏବଂ ସେପ୍ଟେମ୍ବର ସୁଦ୍ଧା ଫଳାଫଳ ଆଶା କରାଯାଏ। ରଣଦୀପ ଗୁଲେରିଆଙ୍କ ବିବୃତ୍ତି ଏପରି ଏକ ସମୟରେ ଆସିଛି ଯେତେବେଳେ ଆସନ୍ତା ସପ୍ତାହରେ ପରୀକ୍ଷଣରେ 2-6 ବର୍ଷ ବୟସର ପିଲାମାନଙ୍କୁ କୋଭାକ୍ସିନର ଦ୍ୱିତୀୟ ମାତ୍ରା ଦିଆଯିବାର ସମ୍ଭାବନା ରହିଛି। AIIMS ଦିଲ୍ଲୀରେ 6-12 ବର୍ଷ ବୟସର ପିଲାମାନଙ୍କୁ କୋଭାକ୍ସିନ୍ର ଦ୍ୱିତୀୟ ମାତ୍ରା ଦିଆଯାଇସାରିଛି |

ଜିଡସ୍ କ୍ୟାଡିଲା: ଜିଡସ୍ କ୍ୟାଡିଲା 12-18 ବର୍ଷ ବୟସ ପାଇଁ ଏହାର DNA-ଆଧାରିତ COVID-19 ଟିକା ZyCoV-D ର କ୍ଲିନିକାଲ୍ ପରୀକ୍ଷା ଶେଷ କରିଛି ଏବଂ ଏହା ଶୀଘ୍ର ଦେଶରେ ଉପଲବ୍ଧ ହୋଇପାରେ | ଜୁଲାଇ 15 ରେ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ଓ ପରିବାର କଲ୍ୟାଣ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟର ଅଣ୍ଡର ସେକ୍ରେଟେରୀ ସତ୍ୟେନ୍ଦ୍ର ସିଂ ଏକ ଆଫିଡେଭିଟ୍‌ରେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଡିଏନ୍ଏ ଟିକା ବିକାଶକାରୀ ଜିଡସ୍ କ୍ୟାଡିଲା 12 ବର୍ଷ ବୟସ ପାଇଁ ଏହାର କ୍ଲିନିକାଲ୍ ପରୀକ୍ଷାକୁ ସଫଳତାର ସହ ସମାପ୍ତ କରିଛନ୍ତି। – 18 ବର୍ଷ। ” ସିଂ ଆହୁରି କହିଛନ୍ତି ଯେ ଅହମ୍ମଦାବାଦ ସ୍ଥିତ ଜିଡସ୍ କ୍ୟାଡିଲାଙ୍କ ଡିଏନ୍ଏ ଟିକା ବିଧିଗତ ଅନୁମତି ଅଧୀନରେ ଅଛି ଏବଂ ନିକଟ ଭବିଷ୍ୟତରେ 12-18 ବର୍ଷ ବୟସର ପିଲାମାନଙ୍କ ପାଇଁ ଏହା ଉପଲବ୍ଧ ହୋଇପାରେ।

ଫାଇଜର: ଡକ୍ଟର ରଣଦୀପ ଗୁଲେରିଆ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଯଦି ଫାଇଜର-ବାୟୋଟେକ୍ ଟିକା ଭାରତରେ ସବୁଜ ସଙ୍କେତ ପାଏ, ତେବେ ଏହା ମଧ୍ୟ ପିଲାମାନଙ୍କ ପାଇଁ ଏକ ବିକଳ୍ପ ହୋଇପାରେ। ଆମେରିକୀୟ ଟିକା ନିର୍ମାତା ମୋଡର୍ନା ଏବଂ ଫାଇଜର ଭାରତରେ ସେମାନଙ୍କର କୋଭିଡ 19 ଟିକା ଯୋଗାଇବା ପୂର୍ବରୁ ଏକ କ୍ଷତିପୂରଣ ଧାରା ଦାବି କରୁଛନ୍ତି। ତେବେ ଭାରତର ମୋଡର୍ନା ଏବଂ ସ୍ପୁଟନିକ୍-ଭିରେ ପିଲାମାନଙ୍କ ପାଇଁ ଟିକା ବିଷୟରେ କ is ଣସି ଆଲୋଚନା ହୋଇନାହିଁ।

ମଡର୍ନା: 12 ରୁ 17 ବର୍ଷ ବୟସର ପିଲାମାନଙ୍କ ପାଇଁ ଶୁକ୍ରବାର ଦିନ ୟୁରୋପରେ ମଡର୍ନାର କରୋନାଭାଇରସ୍ ଟିକା ବ୍ୟବହାର ଅନୁମୋଦନ କରାଯାଇଛି। ୟୁରୋପୀୟ ମେଡିସିନ୍ ଏଜେନ୍ସି (EMA) ମୋଡର୍ନାଙ୍କ ବ୍ରାଣ୍ଡ ନାମ ବ୍ୟବହାର କରି କହିଛି ଯେ 12 ରୁ 17 ବର୍ଷ ବୟସର ପିଲାମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ସ୍ପାଇକ୍ଭ୍ୟାକ୍ସ ଟିକା ବ୍ୟବହାର ସେହି 18 ବର୍ଷ ଏବଂ ତଦୁର୍ଦ୍ଧ୍ୱ ସମାନ ହେବ। ଏହା ଦେଖିବାକୁ ପଡ଼ିବ। ଏହି ଟିକା ଭାରତରେ ଆସେ କି ନାହିଁ ଏବଂ ଯଦି ଏହା ହୁଏ, ଏହା କେବେ ଉପଲବ୍ଧ ହେବ |

ADVERTISEMENT
ADVERTISEMENT
%d bloggers like this: