ଟୀକା ନେଇଥିବା ସଂକ୍ରମିତ ମା'ମାନଙ୍କର ସ୍ତନ୍ୟପାନରେ କୋଭିଡ୍ ଆଣ୍ଟିବଡି ! - NK NEWS ODISHA

NK NEWS ODISHA

News Agency Odisha, Odisha latest news, Trending news Odisha, Breaking News Odisha,Odia latest News,latest odisha news,odia news headlines,odisha news,news odisha,breaking news odisha,latest odia news,news headlines,odisha current news,odisha orissa,odisha tv latest,bhubaneswar news,odisha latest news,odisha latest,odisha covid updates,odisha lockdown,lockdown news,odisha poltics,odishatv,ama odisha,kanak news bulletin,naveen patnaik,odisha,jobs,

ଟୀକା ନେଇଥିବା ସଂକ୍ରମିତ ମା’ମାନଙ୍କର ସ୍ତନ୍ୟପାନରେ କୋଭିଡ୍ ଆଣ୍ଟିବଡି !

Covid antibodies in breastfeeding infected mothers who have been vaccinated!
Spread the love
ADVERTISEMENT
ADVERTISEMENT

ଟୀକା ନେଇଥିବା ସଂକ୍ରମିତ ମା’ମାନଙ୍କର ସ୍ତନ୍ୟପାନରେ କୋଭିଡ୍ ଆଣ୍ଟିବଡି !

ଅବଶ୍ୟ, ଜାମା ପେଡିଆଟ୍ରିକ୍ସ ପତ୍ରିକାରେ ପ୍ରକାଶିତ ଆଜିର ଦିନର ଦୃଶ୍ୟ ବର୍ତ୍ତମାନ ଆଉ ସୁପାରିଶ କରୁନାହିଁ ଯେ ଆଣ୍ଟିବଡି ଶିଶୁମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ COVID-19 ପ୍ରତିଯୋଗିତାରେ ସୁରକ୍ଷା ଯୋଗାଇପାରେ |

ADVERTISEMENT

ୱାଶିଂଟନ୍: COVID-19 ଦ୍ୱାରା ସଂକ୍ରମିତ ମାତା ଏବଂ ଏହି ରୋଗ ପ୍ରତିଯୋଗୀତା ପାଇଁ ଟିକା ଦିଆଯାଇଥିବା ସ୍ତନ କ୍ଷୀରରେ ସକ୍ରିୟ SARS-CoV-2 ଆଣ୍ଟିବଡି ଧାରଣ କରିଥିବା ସ୍ତନ କ୍ଷୀର ଉତ୍ପାଦନ କରିଥାଏ |

ଅବଶ୍ୟ, ଜାମା ପେଡିଆଟ୍ରିକ୍ସ ପତ୍ରିକାରେ ପ୍ରକାଶିତ ଆଜିର ଦିନର ଦୃଶ୍ୟ ବର୍ତ୍ତମାନ ଆଉ ସୁପାରିଶ କରୁନାହିଁ ଯେ ଆଣ୍ଟିବଡି ଶିଶୁମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ COVID-19 ପ୍ରତିଯୋଗିତାରେ ସୁରକ୍ଷା ଯୋଗାଇପାରେ |

ଅନୁସନ୍ଧାନକାରୀମାନେ ସମୟ ସହିତ ସ୍ତନ୍ୟପାନ ସହିତ ଆଣ୍ଟିବଡି ପରିମାଣ ନିର୍ଣ୍ଣୟ କରିବାକୁ ଏଚ୍‌ଆଇଭି ସଂକ୍ରମିତ ଗୋଷ୍ଠୀର 77 – 47 ମାତା ଏବଂ ଟୀକାକରଣ ଗୋଷ୍ଠୀ ସହିତ 30 ଟି ମା’ଙ୍କ ନମୁନା ସଂଗ୍ରହ କରିଥିଲେ |

ଇମ୍ୟୁନ ସିଷ୍ଟମ ଥିବା ମାତାମାନେ ସମାନ ସମୟରେ ସ୍ତନ୍ୟପାନରେ ଜୀବାଣୁ ପ୍ରତିଦ୍ୱନ୍ଦ୍ୱିତା କରିବା ପାଇଁ ଇମ୍ୟୁନୋଗ୍ଲୋବୁଲିନ ଏ (IgA) ଆଣ୍ଟିବଡିଗୁଡିକର ଉଚ୍ଚ ସ୍ତର ଉତ୍ପାଦନ କରିଥିଲେ କାରଣ ଟିକା ସହିତ ଆଣ୍ଟିବଡିଗୁଡିକ ଇମ୍ୟୁନୋଗ୍ଲୋବୁଲିନ ଜି (IgG) ରେ ଅଧିକ ଆଣ୍ଟିବଡି ଉତ୍ପାଦନ କରିଥିଲେ ବୋଲି ସେମାନେ କହିଛନ୍ତି।

ଅନୁସନ୍ଧାନକାରୀଙ୍କ ଅନୁଯାୟୀ, ପ୍ରତ୍ୟେକ ଆଣ୍ଟିବଡି SARS-CoV-2 ପ୍ରତିଯୋଗିତାରେ ନିରପେକ୍ଷତା ଯୋଗାଉଥିଲେ, ପ୍ରଥମ ଥର ପାଇଁ ଏହିପରି ପ୍ରମାଣ ପ୍ରତ୍ୟେକ IgA ଏବଂ IgG ଆଣ୍ଟିବଡିରେ ସ୍ଥିର ହୋଇଥିଲା |

ଏକ ନିରପେକ୍ଷ ଆଣ୍ଟିବଡି କୌଣସି ପ୍ରାକୃତିକ ପରିଣାମକୁ ରୋକିବା ପାଇଁ ବ୍ୟବହାର ଉତ୍ସ ସହିତ ସଂକ୍ରମିତ ଉଦ୍ୟୋଗୀମାନଙ୍କଠାରୁ ମୋବାଇଲ୍କୁ ସୁରକ୍ଷା ଦେଇଥାଏ |

ଡିପ୍ଲୋମା ଆଣ୍ଟିବଡି ଏକାଗ୍ରତା ପାଇଁ ଏହା ଗୋଟିଏ ପ୍ରସଙ୍ଗ, କିନ୍ତୁ ଏହା କିଛି ଅଲଗା ଯେ ପ୍ରତିରକ୍ଷା ପ୍ରଣାଳୀ ସକ୍ରିୟ ଏବଂ SARS-CoV-2 ଜୀବାଣୁ ଅପସାରଣ କରିପାରେ ବୋଲି ରୋଚେଷ୍ଟରର ସହକାରୀ ପ୍ରଫେସର ବ୍ରିଜେଟ୍ ୟଙ୍ଗଙ୍କ ସହ-ନିର୍ମାତା କହିଛନ୍ତି। ମେଡିକାଲ୍ କେନ୍ଦ୍ର ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟ (URMC) |

ୟଙ୍ଗ କହିଛନ୍ତି ଯେ, ଏହି କଳକାରଖାନାର ଏକ ମଜାଦାର ଫଳାଫଳ ହେଉଛି ଯେ COVID-19 ଥିବା ପ୍ରତ୍ୟେକ ମା’ଙ୍କ ସ୍ତନ୍ୟପାନ ଏବଂ mRNA ଟିକା ଗ୍ରହଣ କରୁଥିବା ମା’ମାନେ ସେହି ସକ୍ରିୟ ଆଣ୍ଟିବଡିରେ ଜୀବାଣୁ ବାହାର କରିବାରେ ସକ୍ଷମ ହୋଇଥିଲେ।

ଏହି ଲୁକ୍ ଦୀର୍ଘ ସମୟକୁ ପ୍ରତିପାଦିତ କରେ ଯେଉଁଥିରେ ଏକ ରୋଗ ପରେ ସଂକ୍ରମିତ ପ୍ରତିରକ୍ଷା ପ୍ରଣାଳୀ ପରୀକ୍ଷା କରାଯାଏ ଏବଂ ଏହାର ପରିଣାମ ଦର୍ଶାଏ ଯେ ସଂକ୍ରମଣର ତିନିମାସ ପରେ ଆଣ୍ଟିବଡିଗୁଡିକ ଉପସ୍ଥିତ ଥାଏ।

ଟୀକାକୃତ ମାଆମାନଙ୍କରେ, ଟୀକାକରଣର ହାରାହାରି ତିନି ମାସ ପରେ ପ୍ରତିରକ୍ଷା ପ୍ରଣାଳୀ ସହିତ ମଧ୍ୟମରୁ ଗୁରୁତର ହ୍ରାସର ସ୍ଥିର ପ୍ରମାଣ |

ସ୍ତନ କ୍ଷୀର ପ୍ରତି ପ୍ରତିରକ୍ଷା ପ୍ରଣାଳୀର ପ୍ରତିକ୍ରିୟା ଯାହା ଟିକା ସେରା ସହିତ ଆମେ ଦେଖୁ ତାହା ସହିତ ମେଳ ଖାଉଛି ବୋଲି URMC ର ଶିଶୁରୋଗ ଆଲର୍ଜି ଏବଂ ଇମ୍ୟୁନୋଲୋଜି ମୁଖ୍ୟ ସୃଷ୍ଟିକର୍ତ୍ତା କିର୍ସି ଜାର୍ଭିନେନ-ସେପ୍ପୋ କହିଛନ୍ତି।

ଜାରଭିନେନ-ସେପ୍ପୋ କହିଛନ୍ତି ଯେ କିଛି ମାସ ପରେ ରୋଗ ପ୍ରତିରୋଧକ ଶକ୍ତି ହ୍ରାସ ପାଇଲା, ସ୍ତରଗୁଡିକ ଯଦିଓ ପୂର୍ବ ତୁଳନାରେ ଅଧିକ ଥିଲା।

ପ୍ରକାଶ ଥାଉକି, ଏହି ଟିମ୍, ନ୍ୟୁୟର୍କ ସହିତ ନ୍ୟୁୟର୍କ ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟର ଗବେଷକମାନଙ୍କୁ ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ କରି ଉଲ୍ଲେଖ କରିଛନ୍ତି ଯେ ଏହା ବର୍ତ୍ତମାନ ପରୀକ୍ଷଣ ହୋଇନାହିଁ କି ବର୍ତ୍ତମାନ ସୁଦ୍ଧା ପରୀକ୍ଷଣ ହୋଇନାହିଁ କି ବର୍ତ୍ତମାନ ଆଣ୍ଟିବାଡିଗୁଡିକ COVID-19 ରେ ପ୍ରତିଯୋଗିତାରେ ଶିଶୁମାନେ ସୁରକ୍ଷା ଯୋଗାଇପାରିବେ କି ନାହିଁ |

ଜାରଭିନେନ-ସେପ୍ପୋ ଯୋଗ ଦେଇ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଏହି ଦୃଷ୍ଟି ବର୍ତ୍ତମାନ ସୂଚାଇ ଦେଉନାହିଁ ଯେ ଶିଶୁମାନେ ବୋଧହୁଏ ରୋଗର ବିରୋଧର ପ୍ରମାଣ ଅଟନ୍ତି ଏବଂ ସ୍ତନ୍ୟପାନର ଆଣ୍ଟିବଡି ବର୍ତ୍ତମାନ ଶିଶୁ ଏବଂ ଶିଶୁଙ୍କ ପ୍ରତିରୋପଣକୁ ବଦଳାଇବ ନାହିଁ।

ADVERTISEMENT
ADVERTISEMENT
ADVERTISEMENT
ADVERTISEMENT
ADVERTISEMENT
%d bloggers like this: