ଛଟ୍ ପୂଜା 2021: ଉପବାସ କରୁଥିବା ମହିଳାମାନେ ଛଟ୍ ପୂଜାରେ ନାକ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ସିନ୍ଦୁର ଲଗାନ୍ତି କାହିଁକି? - NK NEWS ODISHA

NK NEWS ODISHA

News Agency Odisha, Odisha latest news, Trending news Odisha, Breaking News Odisha,Odia latest News,latest odisha news,odia news headlines,odisha news,news odisha,breaking news odisha,latest odia news,news headlines,odisha current news,odisha orissa,odisha tv latest,bhubaneswar news,odisha latest news,odisha latest,odisha covid updates,odisha lockdown,lockdown news,odisha poltics,odishatv,ama odisha,kanak news bulletin,naveen patnaik,odisha,jobs,

ଛଟ୍ ପୂଜା 2021: ଉପବାସ କରୁଥିବା ମହିଳାମାନେ ଛଟ୍ ପୂଜାରେ ନାକ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ସିନ୍ଦୁର ଲଗାନ୍ତି କାହିଁକି?

Chhath Puja 2021: Why do fasting women apply vermilion till their nose in Chhath Puja?
Spread the love
ADVERTISEMENT
ADVERTISEMENT

ଛଟ୍ ପୂଜା 2021: ଉପବାସ କରୁଥିବା ମହିଳାମାନେ ଛଟ୍ ପୂଜାରେ ନାକ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ସିନ୍ଦୁର ଲଗାନ୍ତି କାହିଁକି?

ହିନ୍ଦୁ ଧର୍ମର ପ୍ରତ୍ୟେକ ବିବାହିତ ମହିଳାଙ୍କ ମୁଣ୍ଡରେ ସିନ୍ଦୁର ଦେଖିଥିବେ | ସିନ୍ଦୂର ମହିଳାମାନଙ୍କ ବିବାହର ପ୍ରତୀକ ଭାବରେ ବିବେଚନା କରାଯାଏ | ଏହା ଏକ ସାଧାରଣ ଦିନ ହେଉ କିମ୍ବା ପୂଜା ହେଉ, ପ୍ରତିଦିନ ସିନ୍ଦୁର ପ୍ରୟୋଗ କରିବା ବାଧ୍ୟତାମୂଳକ | ଏଥି ସହିତ ଛଟ୍ ପୂଜାରେ ଏହାର ଗୁରୁତ୍ୱ ଆହୁରି ବଢ଼ିଥାଏ | ଛଟ ପୂଜାରେ ମହିଳାମାନେ ସିନ୍ଦୁର ପ୍ରୟୋଗ କରନ୍ତି, ଛୋଟ ନୁହେଁ, କିନ୍ତୁ ନାକ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଲମ୍ବା | ଏହା ପଛରେ ଥିବା ବିଶ୍ୱାସ ମହିଳାଙ୍କ ବିବାହ ବୟସ ସହିତ ଜଡିତ |

ADVERTISEMENT

କାହାଣୀ ହାଇଲାଇଟ୍ |
ସ୍ୱାମୀଙ୍କ ପାଇଁ ଲମ୍ବା ସିନ୍ଦୁର ପ୍ରୟୋଗ କରାଯାଏ | ଏହାକୁ 36 ଘଣ୍ଟା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ରଖାଯାଏ | ଏକ କଠୋର ନିର୍ଜଳା ଉପବାସରେ ଏହା ପାଳନ କରାଯାଏ |

ଛଟ୍ ପୂଜାରେ ମହିଳାମାନେ ନିଜ ପ୍ରିୟତମ ଏବଂ ପିଲାମାନଙ୍କର ଶୁଭେଚ୍ଛା ପାଇଁ 36 ଘଣ୍ଟା ଉପବାସ ରଖନ୍ତି | ଛଟ ପୂଜାରନିୟମ ଅନୁଯାୟୀ ଉପାସନା ସହିତ ସିନ୍ଦୁର ମଧ୍ୟ ମହତ୍ବ ବୋଲି ବିବେଚନା କରାଯାଇଛି । ଏହି କାରଣରୁ ମହିଳାମାନେ ଏହି ଦିନ ଲମ୍ବା ସିନ୍ଦୁର ପିନ୍ଧିଥିବାର ଦେଖାଯାଏ |

ଛତ୍ର ପୂଜାରେ ସିନ୍ଦୂରର ଗୁରୁତ୍ୱ :
ପିଲାମାନଙ୍କ ବ୍ୟତୀତ ଛତ୍ରର ଉପବାସ ମଧ୍ୟ ସ୍ୱାମୀଙ୍କ ଦୀର୍ଘ ଜୀବନ ପାଇଁ ପାଳନ କରାଯାଇଥାଏ | ତେଣୁ ଏହି ପୂଜାରେ ମହୁର ପ୍ରତୀକ ଥିବା ସିନ୍ଦୁର ବିଶେଷ ମହତ୍ତ୍ୱ ରଖେ | ଏହି ଦିନ ମହିଳାମାନେ ନିଜ ସ୍ୱାମୀ ଏବଂ ପିଲାମାନଙ୍କ ପାଇଁ ଅତ୍ୟଧିକ ଭକ୍ତି ସହିତ ଉପବାସ ରଖନ୍ତି | ହିନ୍ଦୁ ଧର୍ମରେ, ବିବାହ ପରେ ଚାହିଦା ଭରିବା ଶୁଭଙ୍କର ପ୍ରତୀକ ଭାବରେ ବିବେଚନା କରାଯାଏ | ଛଟ ପୂଜାରେ ମଧ୍ୟ ମହିଳାମାନେ ନାକରୁ ମଙ୍ଗ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଲମ୍ବା ସିନ୍ଦୁର ପ୍ରୟୋଗ କରନ୍ତି |

ଏହା ହେଉଛି ସ୍ୱୀକୃତି |

ଚାହିଦା ଅନୁଯାୟୀ ଲମ୍ବା ସିନ୍ଦୁର ପୂରଣ କରି ସ୍ୱାମୀଙ୍କ ଆୟୁଷ ବୃଦ୍ଧିହୁଏ ବୋଲି ବିଶ୍ୱାସ କରାଯାଏ | କୁହାଯାଏ ଯେ ବିବାହିତ ମହିଳାମାନେ ଲମ୍ବା ଏବଂ ଧଳା ରଙ୍ଗର ପୋଷାକ ପିନ୍ଧିବା ଉଚିତ୍ ଯାହା ସମସ୍ତଙ୍କ ପାଇଁ ଦୃଶ୍ୟମାନ ହେବ | କପାଳରୁ ଆରମ୍ଭ କରି, ଏହି ଚାହିଦା ଯେତେଦିନ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଭରିବା ଉଚିତ୍ | ବିଶ୍ୱାସ କରାଯାଏ ଯେ ଯିଏ ଛଟ ଭ୍ରାତାଙ୍କୁ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ନିୟମ ପାଳନ କରେ, ଛତ୍ର ମାୟା ସେମାନଙ୍କ ପରିବାରକୁ ସୁଖ ଏବଂ ସମୃଦ୍ଧିରେ ପରିପୂର୍ଣ୍ଣ କରେ |

ଶେଷ ଦିନରେ ଉଦୟ ସୂର୍ଯ୍ୟଙ୍କୁ ଅର୍ଘ୍ୟ ଦିଆଯାଏ |

ଚାରି ଦିନିଆ ଛତ୍ର ମହାପର୍ବ ଆସନ୍ତାକାଲି ଅର୍ଥାତ୍ ନଭେମ୍ବର 11, 2021 ରେ ଶେଷ ହେବ | ଏହି ଦିନ ସକାଳେ ଉଦୟ ସୂର୍ଯ୍ୟଙ୍କୁ ଅର୍ଘ୍ୟ ଅର୍ପଣ କରାଯିବ | ଛତ୍ର ପର୍ବର ଶେଷ ଦିନରେ ଭକ୍ତଙ୍କ ଭିଡ଼ ସକାଳୁ ନଦୀ କୂଳରେ ଏକାଠି ହେବା ଆରମ୍ଭ କରିଦିଏ । ଏହି ଦିନ ପରିବାର ସଦସ୍ୟ ନଦୀ କୂଳରେ ବସି ଗୀତ ବଜାନ୍ତି ଏବଂ ସୂର୍ଯ୍ୟ ଉଦୟକୁ ଅପେକ୍ଷା କରନ୍ତି ।

ଯେତେବେଳେ ସୂର୍ଯ୍ୟ ଉଦୟ ହୁଏ, ସେତେବେଳେ ଅର୍ଘ୍ୟ ଅର୍ପଣ କରାଯାଏ | ପରେ ଭକ୍ତମାନେ ପରସ୍ପରକୁ ପ୍ରସାଦ ଦେଇ ଗୁରୁଜନମାନଙ୍କ ଆଶୀର୍ବାଦ ଗ୍ରହଣ କରନ୍ତି | ଆଶୀର୍ବାଦ ନେବା ପରେ, ଭକ୍ତମାନେ ନିଜ ଘରକୁ ଆସନ୍ତି ଏବଂ ଅଦା ଏବଂ ପାଣି ସହିତ 36 ଘଣ୍ଟାର ଉପବାସ ଭାଙ୍ଗନ୍ତି | ଉପବାସ ଭାଙ୍ଗିବା ପରେ, ସ୍ୱାଦିଷ୍ଟ ଖାଦ୍ୟ ଇତ୍ୟାଦି ଖିଆଯାଏ ଏବଂ ଏହିପରି ପବିତ୍ର ଉପବାସ ସମାପ୍ତ ହୁଏ |

ଉଷା ଅର୍ଘ୍ୟ ସମୟ |

ଛତ୍ର ପୂଜାର ଚତୁର୍ଥ ଦିନ ହେଉଛି 11 ନଭେମ୍ବର 2021, ଦିନଟି ଗୁରୁବାର | ଏହି ଦିନ ସୂର୍ଯ୍ୟୋଦୟ ସମୟ (ଉଷା ଅର୍ଘ୍ୟ) ହେଉଛି 06:41 AM | ଉଷା ଅର୍ଘ୍ୟର ଅର୍ଥ ହେଉଛି ସୂର୍ଯ୍ୟୋଦୟ ପୂର୍ବରୁ ଏହି ଦିନ ଘାଟ ନଦୀରେ ପହଞ୍ଚିବା ପରେ ସୂର୍ଯ୍ୟଙ୍କୁ ଅର୍ଘ୍ୟ ପ୍ରଦାନ କରନ୍ତି। ଏହି ଅର୍ଘ୍ୟ ସୂର୍ଯ୍ୟଙ୍କ ପତ୍ନୀ ଉଷାଙ୍କୁ ଅର୍ପଣ କରାଯାଇଛି | ବିଶ୍ୱାସ କରାଯାଏ ଯେ ନିୟମ ଅନୁଯାୟୀ ଅର୍ଘ୍ୟକୁ ପୂଜା ଓ ଉତ୍ସର୍ଗ କଲେ ସମସ୍ତ ପ୍ରକାର ଇଚ୍ଛା ପୂରଣ ହୁଏ।

ADVERTISEMENT
ADVERTISEMENT
ADVERTISEMENT
ADVERTISEMENT
ADVERTISEMENT
29cc3d8cd884c5afa1c0c9b79b62a918.w3000.h600._CR0,0,3000,600_SX1920_
%d bloggers like this: