NK NEWS ODISHA

News Agency Odisha, Odisha latest news, Trending news Odisha, Breaking News Odisha,Odia latest News,latest odisha news,odia news headlines,odisha news,news odisha,breaking news odisha,latest odia news,news headlines,odisha current news,odisha orissa,odisha tv latest,bhubaneswar news,odisha latest news,odisha latest,odisha covid updates,odisha lockdown,lockdown news,odisha poltics,odishatv,ama odisha,kanak news bulletin,naveen patnaik,odisha,jobs,

ଆସନ୍ତାକାଲି ପବିତ୍ର ରଥଯାତ୍ରା : ଯୋଗଦେବେ ପୁରୀ ଗୋବର୍ଦ୍ଧନ ପୀଠର ସ୍ୱାମୀ ଶଙ୍କରାଚାର୍ଯ୍ୟ !

Spread the love

ଆସନ୍ତାକାଲି ପବିତ୍ର ରଥଯାତ୍ରା : ଯୋଗଦେବେ ପୁରୀ ଗୋବର୍ଦ୍ଧନ ପୀଠର ସ୍ୱାମୀ ଶଙ୍କରାଚାର୍ଯ୍ୟ !

ADVERTISEMENT

ପୁରୀ : 12/07/2021(ବ୍ୟୁରୋ ): ଆସନ୍ତାକାଲିଠାରୁ ଆରମ୍ଭ ହେବାକୁ ଥିବା ରଥ ଯାତ୍ରାରେ ଯୋଗଦେବା ପାଇଁ ଶ୍ରୀ ଜଗନ୍ନାଥ ମନ୍ଦିର ପ୍ରଶାସନ (SJTA) ପୁରୀ ଗୋବର୍ଦ୍ଧନ ପୀଠର ସ୍ୱାମୀ ନିଶାଳାନନ୍ଦ ସରସ୍ୱତୀଙ୍କୁ ଆନୁଷ୍ଠାନିକ ଭାବେ ଆମନ୍ତ୍ରଣ କରିଥିଲା। ଶ୍ରୀଜଗନ୍ନାଥ ମନ୍ଦିର ପ୍ରଶାସନର ମୁଖ୍ୟ ପ୍ରଶାସକ ଡକ୍ଟର କୃଷ୍ଣ କୁମାର ମନ୍ଦିର ଅଧିକାରୀ ତଥା ସେବାୟତଙ୍କ ସହ ଗୋବର୍ଦ୍ଧନ ପରିଦର୍ଶନ କରିଥିବାବେଳେ ପ୍ରଭୁ ବଳଭଦ୍ର, ଦେବୀ ସୁଭଦ୍ରା ଏବଂ ଭଗବାନ ଜଗନ୍ନାଥଙ୍କ ତିନିଟି ରଥ ଆଜି ଶ୍ରୀମନ୍ଦିରର ସିଂହଦ୍ୱାର ସମ୍ମୁଖରେ ରଖାଯାଇଛି। SJTA ଅଧିକାରୀ ଏବଂ ସେବାୟତମାନେ ପବିତ୍ର ନିର୍ମାଲ୍ୟ , ମହାପ୍ରସାଦ, ସୂତା, ତୁଳସୀ ପତ୍ର, ଫଳ ଏବଂ ଫୁଲ ପ୍ରଦାନ କରିଥିଲେ ଏବଂ ଆସନ୍ତାକାଲି ସେମାନଙ୍କ ବିଶାଳ ରଥ ଉପରେ ତିନି ଠାକୁର ପରିଦର୍ଶନ କରିବାକୁ ଶଙ୍କରାଚାର୍ଯ୍ୟ ଏବଂ ତାଙ୍କର 6 ଜଣ ଶିଷ୍ୟଙ୍କୁ ନିମନ୍ତ୍ରଣ କରିଥିଲେ |

ଏହି ବିଶାଳ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ପାଇଁ ଚାଲିଥିବା ପ୍ରସ୍ତୁତି ତଥା ବ୍ୟବସ୍ଥା ସମ୍ପର୍କରେ ଶଙ୍କରାଚାର୍ଯ୍ୟଙ୍କୁ ସୂଚନା ଦିଆଯାଇଛି । ଶଙ୍କରାଚାର୍ଯ୍ୟ ଏହି ନିମନ୍ତ୍ରଣ ଗ୍ରହଣ କରିଛନ୍ତି ଏବଂ ଆସନ୍ତାକାଲି ତାଙ୍କର 6 ଜଣ ଶିଷ୍ୟଙ୍କ ସହ ରଥ ଯାତ୍ରାକୁ ଆସିବେ ବୋଲି SJTA ମୁଖ୍ୟ ସୂଚନା ଦେଇଛନ୍ତି। ସେ କହିଛନ୍ତି, “ମୁଖ୍ୟ କୃଷ୍ଣ କୁମାର ଲେଖିଛନ୍ତି,” ପୂଜ୍ୟପାଦ ଶ୍ରୀମଦ୍ ଜଗଦଗୁରୁ ଶ୍ରୀ ଶ୍ରୀ ଶଙ୍କରାଚାର୍ଯ୍ୟ ମହାରାଜ ଗୋବର୍ଦ୍ଧନଙ୍କୁ ଭେଟିବା ପାଇଁ ଆଶୀର୍ବାଦ। ତାଙ୍କୁ ରଥ ଜାତ୍ର 2021 କୁ ନିମନ୍ତ୍ରଣ କରିଥିଲେ ଏବଂ ଗୁରୁଜୀଙ୍କୁ ମଧ୍ୟ ଏଥିପାଇଁ ପ୍ରସ୍ତୁତ ପ୍ରସ୍ତୁତି ତଥା ସୂଚନା ବିଷୟରେ ସୂଚନା ଦେଇଥିଲେ। “


ନଅ ଦିନ ଧରି ଚାଲିଥିବା ଏହି ପର୍ବର ସୁରୁଖୁରୁରେ ସୁନିଶ୍ଚିତ କରିବା ପାଇଁ ଶଙ୍କରାଚାର୍ଯ୍ୟ SJTA କୁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦେଇଛନ୍ତି ଏବଂ ଜାରି ରହିଥିବା କୋଭିଡ -19 ମହାମାରୀ ପରିସ୍ଥିତି କାରଣରୁ ଟେଲିଭିଜନ ତଥା ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ସୋସିଆଲ ମିଡିଆ ପ୍ଲାଟଫର୍ମରେ ଲୋକମାନଙ୍କୁ ପବିତ୍ର ରଥଯାତ୍ରାର ଦୃଶ୍ୟ ଦର୍ଶନ କରିବାକୁ ନିବେଦନ କରିଛନ୍ତି। ପବିତ୍ର ତିନି ଠାକୁରଙ୍କୁ ପ୍ରାର୍ଥନା କରିବା ପାଇଁ ଜଗଦଗୁରୁ ଶଙ୍କରାଚାର୍ଯ୍ୟ ଏବଂ ତାଙ୍କର 6 ଜଣ ଶିଷ୍ୟଙ୍କୁ ରଥ ଯାତ୍ରା ଏବଂ ବାହୁଡା଼ଯାତ୍ରା ସମୟରେ ରଥ ଉପରକୁ ଚଢିବାକୁ ଅନୁମତି ଦିଆଯାଇଛି। ଅନ୍ୟପକ୍ଷରେ, ରଥ ଯାତ୍ରାର ସୁଗମ ଆଚରଣ ପାଇଁ କଡା ସୁରକ୍ଷା ବ୍ୟବସ୍ଥା କରାଯାଇଛି। “ପୁରୀର ବାସିନ୍ଦାଙ୍କ ସହଯୋଗ ଏବଂ ପ୍ରଭୁ ଜଗନ୍ନାଥଙ୍କ ଆଶୀର୍ବାଦ ସହିତ ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ସମସ୍ତ ରୀତିନୀତି ସୁରୁଖୁରୁରେ ଚାଲିଛି। ଆମେ ଆଶା କରୁଛୁ ଆସନ୍ତାକାଲି ସମସ୍ତ SOP ମାନଙ୍କୁ ପାଳନ କରି ଶାନ୍ତିପୂର୍ଣ୍ଣ ଭାବରେ ଏହି ବିଶାଳ ପର୍ବ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହେବ।”

ଆଜି ରାତି 8 ଟାରୁ କର୍ଫ୍ୟୁ ଲାଗୁ ହେବ। ବ୍ୟାରିକେଡ୍ ହେବାକୁ ଥିବା ସମସ୍ତ ଗାଡ଼ି ସରିଛି ଏବଂ ଆଜି ସନ୍ଧ୍ୟା 5.30 ସୁଦ୍ଧା ସହର ତଥା ଏହାର ଆଖପାଖରେ ପର୍ଯ୍ୟାପ୍ତ ପୋଲିସ ଫୋର୍ସ ମୁତୟନ କରାଯିବ। ପୁରୀରେ 70 ପ୍ଲାଟୁନ୍ ଫୋର୍ସ ନିୟୋଜିତ ହେବେ ବୋଲି ପୁରୀ ଏସପି କହିଛନ୍ତି | ଏହି ତିନି ବୃହତ୍ ରଥକୁ ଶ୍ରୀମନ୍ଦିରର ସିଂହଦ୍ୱାର କୁ ଟାଣି ନିଆଯାଇଥିଲା। ‘ଆଜ୍ଞାମାଳ ‘ ରଥଖଳାରେ ପହଞ୍ଚିବା ପରେ ଶ୍ରୀମନ୍ଦିରର ସେବକମାନେ ପାରମ୍ପାରିକ ଆଜ୍ଞାମାଳ ନେଇଥିଲେ। ଭଗବାନ ଜଗନ୍ନାଥଙ୍କ ଠାରୁ ତାଙ୍କ ଅନୁମତି ଭାବରେ ରଥଯାତ୍ରାର ପ୍ରକ୍ରିୟା ଆରମ୍ଭ କରିବାକୁ ସିଂହଦ୍ୱାର ସାମ୍ନାରେ ରଥଯାତ୍ରା ଆରମ୍ଭ କରିଥିଲେ, ଯାହାଫଳରେ ତିନି ଠାକୁର ସେମାନଙ୍କ ମାଉସୀ ଦେବୀ ଗୁଣ୍ଡିଚାଙ୍କ ନିକଟକୁ ଯାତ୍ରା କରିପାରିବେ।

ADVERTISEMENT
ADVERTISEMENT
%d bloggers like this: