ଆର୍ ଟି ପି ସି ଆର୍ ପରୀକ୍ଷା ଓମିକ୍ରମକୁ ଚିହ୍ନଟ କରିପାରିବ କି? କ’ଣ କହିଛି ଜାଣନ୍ତୁ ବିଶ୍ୱ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ସଂଗଠନ | - NK NEWS ODISHA

NK NEWS ODISHA

News Agency Odisha, Odisha latest news, Trending news Odisha, Breaking News Odisha,Odia latest News,latest odisha news,odia news headlines,odisha news,news odisha,breaking news odisha,latest odia news,news headlines,odisha current news,odisha orissa,odisha tv latest,bhubaneswar news,odisha latest news,odisha latest,odisha covid updates,odisha lockdown,lockdown news,odisha poltics,odishatv,ama odisha,kanak news bulletin,naveen patnaik,odisha,jobs,

ଆର୍ ଟି ପି ସି ଆର୍ ପରୀକ୍ଷା ଓମିକ୍ରମକୁ ଚିହ୍ନଟ କରିପାରିବ କି? କ’ଣ କହିଛି ଜାଣନ୍ତୁ ବିଶ୍ୱ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ସଂଗଠନ |

Can the RTPCR test identify Omicram? Find out what the World Health Organization has to say
Spread the love
ADVERTISEMENT
ADVERTISEMENT

ଆର୍ ଟି ପି ସି ଆର୍ ପରୀକ୍ଷା ଓମିକ୍ରମକୁ ଚିହ୍ନଟ କରିପାରିବ କି? କ’ଣ କହିଛି ଜାଣନ୍ତୁ ବିଶ୍ୱ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ସଂଗଠନ |

ବିଶ୍ୱ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ସଂଗଠନ ଦେଶଗୁଡିକ ଉପରେ ନଜର ରଖିବା ସହିତ ନୂତନ ଭାରଆଣ୍ଟ ଉପରେ ଧ୍ୟାନ ଦେବାକୁ କହିଛି | ଏହି ପ୍ରକାରଟି ପ୍ରଥମେ ଦକ୍ଷିଣ ଆଫ୍ରିକାରେ 24 ନଭେମ୍ବରରେ ଚିହ୍ନଟ ହୋଇଥିଲା | ଆରଟିପିସିଆର ପରୀକ୍ଷଣରେ ଓମିକ୍ରନ୍ ଚିହ୍ନଟ ଉପରେ ବିଶ୍ୱ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ସଂଗଠନ କହିଛି, ଏହି ପ୍ରକାରଟି ପ୍ରଥମେ ଦକ୍ଷିଣ ଆଫ୍ରିକାରେ 24 ନଭେମ୍ବରରେ ଚିହ୍ନଟ ହୋଇଥିଲା |ବିଶ୍ୱ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ସଂଗଠନ କରୋନାଭାଇରସ୍ ର ଏକ ନୂତନ ପ୍ରକାର, ଓମିକ୍ରନ୍ B.1.1.529 କୁ ଏକ ବିବିଧତା ଭାବରେ ଘୋଷଣା କରିଛି | B.1.1.529 ପ୍ରକାର ବିଷୟରେ, WHO ଏକ ବିବୃତ୍ତି ମଧ୍ୟ ଦେଇଛି ଯେ ଅନେକ ପରିବର୍ତ୍ତନ ପରେ ଏହି ପ୍ରକାର ପ୍ରସ୍ତୁତ କରାଯାଇଛି | ସବୁଠୁ ବଡ ପ୍ରଶ୍ନ ହେଉଛି ଏହି ପ୍ରକାରଟି RT-PCR ପରୀକ୍ଷା ଦ୍ୱାରା ଚିହ୍ନଟ ହୋଇପାରିବ କି?

ADVERTISEMENT

ଏ ବାବଦରେ WHO ର ବିବୃତ୍ତି ବାହାରିଛି | WHO କହିଛି ଯେ ବର୍ତ୍ତମାନ SARS-CoV-2 ପରୀକ୍ଷା କରୁଥିବା ଲ୍ୟାବଗୁଡିକରେ ପରୀକ୍ଷା ସମୟରେ ଏକ ନୂତନ ପ୍ରକାର ଚିହ୍ନଟ କରାଯାଇଛି | କିନ୍ତୁ କିଛି ଲ୍ୟାବ କହିଛି ଯେ PCR ପରୀକ୍ଷଣରେ ତିନୋଟି ଟାର୍ଗେଟ୍ ଜିନ୍ ମଧ୍ୟରୁ ଗୋଟିଏ ଚିହ୍ନଟ ହୋଇନାହିଁ | (ଯାହାକୁ S ଜିନ୍ ଡ୍ରପଆଉଟ୍ କିମ୍ବା S ଜିନ୍ ଟାର୍ଗେଟ୍ ବିଫଳତା କୁହାଯାଇପାରେ) ଏହି କ୍ଷେତ୍ରରେ, ଏହି ପରୀକ୍ଷଣକୁ ଏହି ପ୍ରକାରର ମାର୍କର ଭାବରେ ବ୍ୟବହାର କରାଯାଇପାରିବ |

ସେହି ସମୟରେ, ପୂର୍ବରୁ ପ୍ରକାଶିତ ଅନେକ ପ୍ରକାରରେ, ଜେନେଟିକ୍ କ୍ରମ ପରେ ହିଁ ଏହା ଜଣାଗଲା ଯେ ଏହା କେଉଁ ପ୍ରକାର ଅଟେ | ବିଶ୍ୱ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ସଂଗଠନ ଦେଶଗୁଡିକ ଉପରେ ନଜର ରଖିବା ସହିତ କ୍ରମରେ ଧ୍ୟାନ ଦେବା ପାଇଁ କହିଛନ୍ତି। ଜେନୋମ କ୍ରମ ଦ୍ୱାରା ସଂପୂର୍ଣ୍ଣ ତଥ୍ୟ ସୃଷ୍ଟି କରନ୍ତୁ | ଏହି ପ୍ରକାରଟି ପ୍ରଥମେ ଦକ୍ଷିଣ ଆଫ୍ରିକାରେ 24 ନଭେମ୍ବରରେ ଚିହ୍ନଟ ହୋଇଥିଲା | ସେହି ସମୟରେ, ଏହି B.1.1.529 ପ୍ରକାର (ଓମିକ୍ରନ୍) ପ୍ରଥମେ ନମୁନା କରାଯାଇଥିଲା |

RTPCR ପରୀକ୍ଷଣରେ କ’ଣ ?

ଇଣ୍ଡିଆନ୍ ଏକ୍ସପ୍ରେସରେ ପ୍ରକାଶିତ ଖବର ଅନୁଯାୟୀ, ଓମିକ୍ରନ୍ ବହୁତ ଶୀଘ୍ର ବ୍ୟାପିଥାଏ | କିନ୍ତୁ କେତେକ ବୈଜ୍ଞାନିକ ଏହା ମଧ୍ୟ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଭାରତର ସମସ୍ତ RTPCR ଲ୍ୟାବଗୁଡ଼ିକ ଓମିକ୍ରନ୍ ଏବଂ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ପ୍ରକାର ମଧ୍ୟରେ ପାର୍ଥକ୍ୟ କରିବାରେ ସକ୍ଷମ ନୁହଁନ୍ତି | କାରଣ କେବଳ RTPCR ପରୀକ୍ଷା ଜଣେ ବ୍ୟକ୍ତି ସଂକ୍ରମିତ ହୋଇଛି କି ନାହିଁ ଜାଣିପାରିବ | କିନ୍ତୁ ଏହି ଜେନୋମ କ୍ରମ ପାଇଁ କରାଯାଇଥାଏ | ସେହି ସମୟରେ, ଏହା ମଧ୍ୟ ବୁଝିବାକୁ ହେବ ଯେ ପ୍ରତ୍ୟେକ ସଂକ୍ରମିତ ନମୁନାକୁ ଜିନୋମ କ୍ରମ ପାଇଁ ପଠାଯାଏ ନାହିଁ | ଏହି ପ୍ରକ୍ରିୟା ବହୁତ ଧୀର, କଷ୍ଟସାଧ୍ୟ, ଏବଂ ଏହା ମଧ୍ୟ ବହୁତ ମହଙ୍ଗା | ଏକ ଆକଳନ ଅନୁଯାୟୀ, ସମସ୍ତ ସକରାତ୍ମକ ନମୁନା ମଧ୍ୟରୁ ମାତ୍ର 2 ରୁ 5 ପ୍ରତିଶତ ପରୀକ୍ଷା ପାଇଁ ପଠାଯାଏ | RTPCR ପରୀକ୍ଷଣରେ, ଶରୀରରେ ଥିବା ଜୀବାଣୁର ଜେନେଟିକ୍ ସାମଗ୍ରୀ ଦେଖାଯାଏ |

RTPCR ପରୀକ୍ଷା କାହିଁକି ଆବଶ୍ୟକ?

ଇଣ୍ଡିଆନ୍ ଏକ୍ସପ୍ରେସ୍ ସହିତ ବାର୍ତ୍ତାଳାପରେ ବୈଜ୍ଞାନିକମାନେ ଏହା ମଧ୍ୟ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଆରଟିପିସିଆର ପରୀକ୍ଷଣରେ କରୋନାଭାଇରସ୍ ସ୍ପାଇକ୍ ପ୍ରୋଟିନରେ ପରିଚାୟକ ଖୋଜେ। ତାହା ହେଉଛି, ସେ କିପରି ଶରୀରକୁ ଆସିଲେ | ଯଦିଓ ଓମିକ୍ରନ୍ ଭାରିଆଣ୍ଟ୍ ସହିତ ସ୍ପାଇକ୍ ପ୍ରୋଟିନ୍ ରେ ପରିବର୍ତ୍ତନ ଘଟିଛି | ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତିରେ, ଆରଟିପିସିଆର ପରୀକ୍ଷଣରେ ମ୍ୟୁଟେସନ୍ ଚିହ୍ନଟ ହୋଇନପାରେ ଏବଂ କୋଭିଡ୍ ରିପୋର୍ଟ ନକାରାତ୍ମକ ହୋଇପାରେ ବୋଲି ମଧ୍ୟ ଏକ ସମ୍ଭାବନା ଅଛି | କିନ୍ତୁ ଏହା ମଧ୍ୟ ଧ୍ୟାନ ଦେବା ଆବଶ୍ୟକ ଯେ RTPCR ପରୀକ୍ଷା ଏକରୁ ଅଧିକ ପରିଚାୟକ ଖୋଜେ | ଏପରି ପରିସ୍ଥିତିରେ, ଯଦି ସ୍ପାଇକ୍ ପ୍ରୋଟିନ୍ ରେ ପରିଚାୟକ ନିଶ୍ଚିତ ହୋଇନଥାଏ, ତେବେ ଏହା ନିଶ୍ଚିତ କରେ ଯେ ଓମିକ୍ରନ୍ ଭାରିଆଣ୍ଟ ହେତୁ ଏହି ସଂକ୍ରମଣ ହୋଇପାରେ |

ଓମିକ୍ରନ୍ ଖୋଜିବା ସହଜ କି?

ଇନଷ୍ଟିଚ୍ୟୁଟ୍ ଅଫ୍ ଜେନୋମିକ୍ସ ଏବଂ ଇଣ୍ଟିଗ୍ରେଟିଭ୍ ବାୟୋଲୋଜି (ଆଇଜିବି) ର ନିର୍ଦ୍ଦେଶକ ଅନୁରାଗ ଅଗ୍ରୱାଲ ମଧ୍ୟ ଏହା ନିଶ୍ଚିତ କରିଛନ୍ତି। ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଓମିକ୍ରନ୍ ଭାରିଆଣ୍ଟଗୁଡିକର ଉପସ୍ଥିତି କେବଳ ଜିନୋମ୍ କ୍ରମ ଦ୍ୱାରା ଚିହ୍ନଟ ହୋଇପାରିବ | ଏହା ସହିତ ଆଇଜିବିରେ ବୈଜ୍ଞାନିକ ବିନୋଦ ସାକାରିଆ କହିଛନ୍ତି, ଏହା ମଧ୍ୟ କିଟ୍ ର କ୍ଷମତା ଉପରେ ନିର୍ଭର କରେ | ଥର୍ମୋ ଫିସର ଦ୍ୱାରା ପ୍ରସ୍ତୁତ କିଟରୁ ଓମିକ୍ରନ୍ ଭାରିଆଣ୍ଟ ଚିହ୍ନଟ ହୋଇପାରିବ | ଏଥି ସହିତ, ଭାରତରେ ନିର୍ମିତ କିଛି କିଟ୍ ରୁ ଏହି ପ୍ରକାରକୁ ମଧ୍ୟ ଚିହ୍ନଟ କରାଯାଇପାରେ | ଜେନୋମ କ୍ରମର ପ୍ରକ୍ରିୟା 24 ରୁ 96 ଘଣ୍ଟା ମଧ୍ୟରେ ସମାପ୍ତ ହୋଇପାରେ | ଆଇସିଏମଆର ଏପିଡେମୋଲୋଜିର ମୁଖ୍ୟ ଥିବା ଆର ଆର ଗଙ୍ଗାଖେଡକର କହିଛନ୍ତି ଯେ ଏଥିପାଇଁ ସ୍ମାର୍ଟ ନୀତି ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିବାର ଆବଶ୍ୟକତା ରହିଛି। କାରଣ ପ୍ରତ୍ୟେକ ନମୁନାକୁ ଜିନ୍ କ୍ରମ ପାଇଁ ପଠାଯାଇପାରିବ ନାହିଁ | ଡେଲଟା ଭାରିଆଣ୍ଟ ଭାରତରେ ସବୁଠାରୁ ଅଧିକ ସମସ୍ୟା ସୃଷ୍ଟି କରିଥିଲା ​​| ଏପରି ପରିସ୍ଥିତିରେ, ସେହି ଲ୍ୟାବଗୁଡିକ ସ୍ପାଇକ୍ ପ୍ରୋଟିନ୍ ରେ ନିଖୋଜ ପରିଚୟକର୍ତ୍ତା ଖୋଜିବା ଜରୁରୀ | ଏହା ପରେ ଏହାକୁ କ୍ରମ ପାଇଁ ପଠାଯିବା ଉଚିତ |

ADVERTISEMENT
ADVERTISEMENT
ADVERTISEMENT
ADVERTISEMENT
ADVERTISEMENT
%d bloggers like this: